عصرهامون |
3 ماه پیش

عصر هامون فراهم شدن ارتقای بستر جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های استان

همزمان با افتتاح مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسر استان فراهم خواهد شد.
به گزارش عصرهامون؛ سعیدی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی در دیدار با رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در راستای مهیا کردن بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسر استان بیان کرد: نخستین مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی در کشور در محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان، جهت جذب پژوهش ها و دیدگاه های علمی برای پیدا نمودن راهکارهای عالمانه و کاهش آسیب های احتمالی مترتب بر حضور غیرقانونی اتباع در استان و آموزش این قشر دایر شده است.

وی افزود: در شرایط کنونی به جهت جهاني شدن اقتصاد، فرهنگ و فناوري، جذب دانشجويان خارجي موجب مشارکت فعال در روند جهاني شدن توليد علم و تسهيل انتقال فناوري و غني شدن فرآيند آموزش در کشور مي شود علاوه بر آن جذب دانشجوی خارجی يکی از  معیارهای مهم در رنکینگ سطح بین‌المللی بوده و نقش کليدي در ارتقاء سرمايه انساني و توسعه کشوردارد.

سعیدی ادامه داد: مهیا بودن بستر جغرافیایی سیستان و بلوچستان به لحظ همسایگی با دو کشور افغانستان و پاکستان و همچنین نگاه فرصت محور استاندار معزز و اینجانب نسبت به مهیا شدن بستر جذب نخبگان علمی و اقتصادی از بین اتباع خارجی در استان طلب می کند رابطه میان این ادراه کل با موسسات آموزش عالی بیش از پیش تقویت شود.

این مقام مسئول اذعان کرد: به دلیل ممنوعه بودن سیستان و بلوچستان به لحاظ اسکان اتباع خارجی در استان همواره بیشتر نگاه ها به این قشر نگاهی صرفأ امنیتی بوده است اما با توجه به رویکرد دولت وقت در خصوص داشتن دیدگاهی رئوفانه اسلامی و انسانی به مهاجرین لازم است، از این پس ضمن رعایت ملاحظات امنیتی، به این قشر نگاهی واقع گرایانه و فرصت محور به ویژه در جهت رفع ممنوعیت جذب دانشجو داشت کما اینکه تاکنون تلاش های زیادی در راستای رفع این معضل انجام شده است و امید می رود به دنبال موافقت نظر مثبت شورای تامین استان و کمیته ساماندهی اتباع خارجی رفع ممنوعیت جذب دانشجو در کمیته دائمی سازمان امور بین الملل دانشجویان خارجی نیز مورد تایید قرار گیرد.

سعیدی خاطرنشان کرد: با توجه به بافت متنوع و متکثر در استان لازم است تدابیری اندیشیده شود تا اساتید دانشگاه های استان در خصوص تعیین موضوع پایان نامه های دانشجویان اتباع خارجی ملاحظات بیشتری در نظر بگیرند.

رضایی، رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز ضمن قدردانی و تشکر از نگاه مثبت اندیش آقای سعیدی در حوزه جذب و تربیت سرمایه انسانی خارج از کشور بیان کرد: جذب دانشجویان خارجی، یکی از مهم‌ترین سیاست‌های پیشرفت و توسعه در کشورهای علمی دنیا به حساب می‌آید و پرداختن بیشتر به این موضوع نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی استان در دانشگاه های سیستان و بلوچستان تاکنون مغفول بوده که امید می رود با دیدگاه علمی و مصلحت اندیش مدیریت جدید اداره کل اتباع خارجی این معضل رفع و شاهد پیشرفت در حوزه علمی و جذب دانشجویان نخبه خارجی در دانشگاه های استان باشیم.

رضایی افزود: متاسفانه با شیوع گسترده کووید 19 در سراسر کشور های جهان، دانشگاه سیستان و بلوچستان هم در بحث پذیرش و جذب دانشجو خارجی با کاهش چشمگیری مواجه بوده است و امید می رود با انجام واکسیناسیون گروهی در ترم تحصیلی جدید شاهد افزایش ثبت نام دانشجویان خارجی در این دانشگاه باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به ورود طالبان به کشورافغانستان و مشکلات حاکم در کشور مذکور، در صورت رفع ممنوعیت از تمام دانشگاه های استان قطعأ زمینه برای جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های استان مهیا می شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: این دانشگاه همواره با دانشجویان خارجی که وارد دانشگاه می شوند با احتیاط و آکادمیک دانشگاهی برخورد می کند و تمام بستر های لازم در حوزه رشته های تحصیلی و امکانات رفاهی و تحصیلی برای دانشچویان خارجی را فراهم کرده است.

رضایی بیان کرد: اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی می تواند تاثیر شگرفی در خصوص اطلاع رسانی در خارج از مرزهای ایران در حوزه جذب دانشجوی خارجی داشته باشد و قطعا تعامل همسو این ارگان با مراکز آموزش علی می تواند زمینه را برای ارتقا منابع علمی و اقتصادی در استان فراهم کند.

وی اضافه کرد: هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه ها گزاف است و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه به دلیل آنکه دانشجوی تمام وقت محسوب می شوند، نمی توانند برای تامین هزینه های تحصیل و معیشت خودشان در مشاغل تمام وقت مشغول به کار شوند لذا اکثریت آنها با مشکل تامین شهریه مواجه هستند و لازم است در این خصوص نیز از حمایت های سازمان های ببین الملل نیز بهرمند شد.

در پایان این جلسه مقرر شد جهت ادامه تعاملات محورهایی که تحقیق و پژوهش در آنها برای اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی حائز اهمیت است احصاء شده و به امور بین الملل دانشگاه تقدیم تا از ظرفیت دانشجویان و اساتید رشته های مرتبط استفاده و پایان نامه ها و طرح های پژوهشی برون سازمانی به این سمت هدایت شوند.

انتهای پیام/


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان منبع: عصرهامون

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۴میلیون و ۴۲۵ هزار تومان است.

2 ساعت پیش

سختگیری عباسیان بر امامان شیعه و پیروان‌شان در دوران خلافت متوکل عباسی که در دشمنی با خاندان پیامبر شهرت داشت، شدت یافت، تا آنجا که امام‌ هادی(ع) از مدینه به سامرا فراخوانده شد تا تحت‌نظر دائمی، از دایره نفوذ و توسعه مکتب اهل بیت رسول خدا (ص) جلوگیری شود.

3 ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از شناسایی ۳۵۲ بیمار جدید و فوت ۴ بیمار کووید ۱۹ در کشور خبر داد.

3 ساعت پیش

اجاره سند ملکی برای آزادی زندانیان، موضوع تازه‌ای نیست اما با وجود مشکلات زیادی که هم برای اجاره‌کنندگان سند و هم برای سندگذاران به وجود می‌آید، چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

3 ساعت پیش

روزنامه فایننشال تایمز هشدار داد دولت ها وقت و منابع زیادی را صرف کاهش هزینه های فزاینده انرژی به دنبال حمله روسیه به اوکراین کرده اند اما این جنگ بذر بحرانی به مراتب بزرگتر در زمینه ناامنی غذایی را افشانده است.

3 ساعت پیش

مهم‌ترین اخبار برای بورس امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت کدام است؟

2 ساعت پیش

وضعیت آب و هوا برای سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت منتشر شد.

2 ساعت پیش

بندرعباس-عضو شورای شهر بندرعباس اظهار کرد: برخی مدیران شهرداری هنوز جایگاه شورا را درک نکرده یا به دنبال دهن‌کجی به نمایندگان مردم هستند.

2 ساعت پیش

پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدیدی، دلیل مرگ نورون‌ها در بیماری پارکینسون را ارزیابی کرده‌اند.

2 ساعت پیش

بیشتر...