خبر 24 |
1 ماه پیش

قضیه هیاهوی بی بی سی علیه برکت چیست خبر24

قضیه هیاهوی «بی‌بی‌سی» علیه «برکت» چیست؟
به گزارشخبر24، با تمام توانشان تلاش می‌کنند همت و حمیت و غیرت جوانان این سرزمین را به زیر سؤال برند. حالا هم تولید واکسن داخلی بهانه‌ای شده است تا با مقایسه آن با محصولات خارجی، جبهه دیگری را برای اعتمادستیزی در جامعه ایجاد کنند.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی، پیشقراول این میدان، به‌تازگی با طرح چند شبهه به‌ظاهر علمی کوشیده است آخرین تیر‌های مانده در ترکش خود را برای ایجاد رعب و تشویش در جامعه ما پرتاب کند.

مدیر اجرایی طرح واکسن کوو ایران برکت در گفتگویی به برخی از این شبهه‌ها پاسخ گفته است.

مجوز اضطراری داخلی با مجوز‌های بین‌المللی متفاوت است
بی‌بی‌سی مدعی است مقایسه نتایج آزمایش حیوانی واکسن برکت با نمونه بسیار مشابه سینوفارم چین و تا حدی متفاوت استرازنکا نشان می‌دهد واکسن کووایران برکت پیش از صدور مجوز اضطراری، داوری دقیق نشده و نتیجه آزمایش حیوانی پیش از انتشار مقاله در دسترس قرار گرفته است.

سیدرضا مظهری در پاسخ به این ادعا به قدس می‌گوید: ارائه مجوز اضطراری واکسن برای استفاده در یک کشور تابع قوانین و مقرراتی است که در داخل همان کشور و توسط وزارت بهداشت آن کشور تعیین می‌شود و با مجوز‌های بین‌المللی متفاوت است. بر اساس سیاست‌ها و اعلامیه‌های رسمی وزارت بهداشت از مدت‌ها پیش، صدور مجوز اضطراری برای همه واکسن‌های تولید داخل از جمله کووایران برکت، منوط به بررسی سطح ایمنی‌زایی و سنجش عوارض واکسن در مرحله‌های یک و دو انسانی و طی شدن بخش قابل توجهی از مرحله سوم است. این بررسی‌ها توسط کمیته‌های علمی وزارت بهداشت صورت گرفته و در صورت کسب نتایج قابل قبول، مجوز اضطراری صادر می‌شود. طبعاً منوط کردن صدور مجوز به اجرای کامل مرحله سوم پروژه به‌دلیل حجم بالای جمعیت مورد مطالعه و زمانبر بودن رصد چندین ماهه و حتی یکساله داوطلبان، منطقی نیست و کارشناسان و مدیران مربوط در وزارت بهداشت می‌توانند در صورت بحرانی بودن شرایط سلامت در سطح ملی، بر اساس تحلیل و ارزیابی حاصل از اطلاعات مرحله یک، دو و بخشی از مرحله سوم انسانی، نسبت به صدور مجوز اضطراری اقدام کنند؛ بنابراین در هیچ جای دنیا صدور مجوز اضطراری در داخل یک کشور منوط به چاپ مقاله نشده است. لفظ کلمه اضطرار هم مبین شرایط خاص و ویژه است. لازم است توضیح دهم اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری صحیح مدیران و کارشناسان وزارت بهداشت در اختیار آن‌ها قرار گرفته و با پیشرفت مرحله سوم نیز استمرار دارد.

پروتئین‌هایی که شاخک ندارند
پژوهشگرانی که این شبکه معاند به ادعای آن‌ها استناد می‌کند تصاویری را منتشر کرده‌اند که در آن، ویروسی را زیر میکروسکوپ الکترونی نشان می‌دهد که واکسن برکت براساس آن ساخته شده است و پروتئین‌های شاخکی روی ویروس دیده نمی‌شود، اما در تصویری دیگر که واکسن سینوفارم براساس آن ساخته شده این شاخک‌ها دیده می‌شود.

مدیر اجرایی طرح واکسن کوو ایران برکت این مقایسه را برداشتی بسیار اشتباه و بسیار ابتدایی می‌داند و توضیح می‌دهد: در متن مقاله و اتفاقاً در بخش مربوط به توضیحات تصویر دقیقاً در مورد پروتئین شاخکی بحث شده است. نتایج مطالعه انسانی در مراحل سه‌گانه نیز نشان‌دهنده تولید آنتی‌بادی‌ها به میزان کافی به‌خصوص با بیشترین سطح از آنتی‌بادی ضد‌پروتئین شاخکی نسبت به سایر آنتی‌بادی‌هاست.

همه داده‌ها در اختیار وزارت بهداشت
مظهری در پاسخ به اینکه بی‌بی‌سی ادعا می‌کند در مقاله منتشر شده واکسن ایرانی توصیفی مختصر و پراکنده درباره فرایند تولید داده شده که فاقد اطلاعات مهم است، می‌گوید: همه این پاسخ‌ها در اطلاعات تکمیلی با ریز جزئیات منتشر خواهد شد، زیرا همه مستندات علمی مرتبط با این واکسن موجود است و در اختیار مراجع رسمی قرار داده شده تا به لحاظ کمی و کیفی مورد تأیید قرار گیرد. با این حال برخلاف ادعای برخی که می‌گویند کمیته‌های علمی وزارتخانه در جریان سیر مطالعاتی این واکسن نیستند، این مطالعه زیرنظر مستقیم وزارت بهداشت و درمان در حال انجام است و داده‌ها به طور کامل در اختیار کمیته‌های علمی و اخلاق این وزارتخانه قرار گرفته است. با این حال باید به این نکته مهم توجه کرد که انتشار نتایج کامل و یا حتی داده‌های خام در یک مطالعه یا پروژه که بر اساس اهداف ملی و فرا ملی تنظیم شده است، پیش از صدور مجوز ناظر رسمی آن پروژه مبنی بر بلامانع بودن انتشار آن، منطقی نیست. تیم علمی و فنی این پروژه که از بزرگان شناخته شده این مرز و بوم بوده و توانمندی‌های خود را پیش از این در عرصه‌های مختلف اثبات کرده‌اند، تعامل سازنده‌ای با کمیته‌های علمی و اخلاق وزارت بهداشت داشته و هماهنگ با موارد ابلاغی، نتایج حاصل را پس از کسب مجوز‌های لازم در اختیار عموم مردم و محققان قرار خواهند داد.


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

4 روز پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

4 روز پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

4 روز پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

4 روز پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

4 روز پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

4 روز پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

4 روز پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

4 روز پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

4 روز پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

4 روز پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

4 روز پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

4 روز پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

4 روز پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

4 روز پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

4 روز پیش

بیشتر...