عصر ایران |
۱ هفته پیش

وضعیت نگران کننده ذخیره آب های زیر زمینی در ایران

در طی این مدت 14 ساله متوسط اضافه برداشت سالانه از سفره های آب زیر زمینی در 30 حوزه آبریز فلات ایران در حدود 5.25 میلیارد متر مکعب بوده است.

در بیش از 76 درصد از وسعت فلات ایران برداشت بیش از اندازه از ذخایر آب های زیر زمینی در طی سال های 2002 تا 2015 (1381 تا 1395) منجر به نشست زمین و شوری خاک شده است و این مساله تهدیدی جدی برای آینده امنیت غذایی و انسانی در پهنه فلات ایران شده است.

به گزارشعصرایران، 3 پژوهشگرایرانی ساکن آمریکای شمالی اخیرا با انتشار مقاله ای در نشریه علمی نیچر، نتایج تحقیقات خود از یک بازه زمانی 14 ساله درباره برداشت های بی رویه از منابع آب های زیر زمینی ایران را ارایه کرده اند.

وضعیت نگران کننده ذخیره آب های زیر زمینی در ایران

"علی ناظمی" و "سمانه اشرف" از دانشگاه "کنکوردیا" شهر مونترال کانادا و "امیر آقاکوچک" از دانشگاه کالیفرنیا در شهر "ارواین" آمریکا در این مقاله تاکید کرده اند خشکسالی ناشی از فعالیت های انسانی عامل اصلی تخلیه منابع آب زیر زمینی در ایران است به نحوی که طی مدت بررسی شده (1381 تا 1395) میزان کاهش آب سفره های زیر زمینی (ابخوان) در ایران بیش از 74 میلیارد متر مکعب بوده است.

در طی این مدت 14 ساله متوسط اضافه برداشت سالانه از سفره های آب زیر زمینی در 30 حوزه آبریز فلات ایران در حدود 5.25 میلیارد متر مکعب بوده است.

وضعیت نگران کننده ذخیره آب های زیر زمینی در ایران

در میان 30 حوزه آبریز فلات ایران طی این مدت متوسط کاهش آب های زیر زمینی بین 20 تا 2600 درصد بوده است.

حوزه آبریز شماره یک که استان های تهران و قم و البرز (26 درصد از جمعیت ایران در این حوزه آبریز زندگی می کنند) نیز در آن واقع شده از لحاظ حجمی شاهد بیشترین میزان کاهش سطح آب های زیر زمینی طی این مدت بوده است.

به لحاظ درصدی بیشترین میزان کاهش سطح آب های زیر زمینی در حوزه آبریز دریاچه بختگان با 2600 درصد بوده و کمترین میزان در حوزه آبریز هراز و قره سو در شمال ایران (مازندران و گیلان و گلستان) با میزان 20 درصد بوده است.

این 3 پژوهشگر ایرانی هشدار داده اند ادامه روند برداشت آب های زیر زمینی در فلات ایران امنیت آب، غذا و ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور را تهدید می کند.

وضعیت نگران کننده ذخیره آب های زیر زمینی در ایران

 

 #‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئال‌مادرید موفق شد گرانادا را شکست دهد تا همچنان امیدوار به قهرمانی در لالیگای اسپانیا بماند.

یک ربع پیش

کنفدراسیون فوتبال آسیا در ارتباط با موضوع درخواست میزبانی تیم های استقلال و النصر ترجیح می دهد پیکارهای لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز باشد.

یک ربع پیش

مدیر تیم فوتبال سپاهان اعلام کرد شکایت جدید علیه دو مدافع پرسپولیس خواهند داشت.

یک ربع پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان از پیشرفت فیزیکی 67 درصدی طرح توسعه سالن مسافری پایانه مرزی میرجاوه خبر داد.

نیم ساعت پیش

وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و روسیه در گفت و گویی تلفنی به بررسی تنش فعلی در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان پرداختند.

نیم ساعت پیش

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه اگر شعار امسال را به جای بنرهای بالای ادارات و کارخانه ها در عملکرد مسئولان ببینیم تاثیرگذاری بهتری در حمایت از تولید داخلی و حفظ امنیت شغلی کارگران خواهد داشت، گفت: امروز به دلیل نبود نگاه ملی به صنعت از کارخانه های بزرگ و با سابقه خبری نیست.

نیم ساعت پیش

عباس عبدی با کنایه به حرف‌های محمود احمدی‌نژاد نوشت: ایران با همه دنیا متفاوت است.

نیم ساعت پیش

خودروسازی دیارخودرو حدود 18 سال انواع خودروها ر

نیم ساعت پیش

خسرو جیدری، کاپیتان سابق استقلال می‌گوید دوبار به او پیشنهاد دستیاری در این تیم داده شده است و در نهایت سرانجامی نداشته.

نیم ساعت پیش

علی اکبر جعفری، معاون محرومیت زدایی و مردم‌یاری قرارگاه قدس جنوب‌ شرق سپاه گفت: در راستای رزمایش کمک مومنانه و در ماه ضیافت الهی به منظور تکریم خانواده‌های نیازمند، یکصد هزار پرس غذای گرم توزیع شد.

1 ساعت پیش

تهران- واکسیناسیون همگانی در کشورمان کمی تسریع پیدا کرده و اگر به همین منوال پیش رود و مردم به دستور العمل های بهداشتی پایبند باشند بدون شک هرروز از آمار مبتلایان و فوت شده ها کاسته می شود.

1 ساعت پیش

لیورپول در دیداری حساس از رقابت‌های لیگ برتر انگلیس موفق شد رقیب دیرینه‌اش منچستریونایتد را در اولدترافورد شکست دهد که اولین پیروزی یورگن کلوپ در تئاتر رؤیاها هم بود.

1 ساعت پیش

کریمی، مشاور و دستیار اجرایی وزیر آموزش و پرورش در حوزه سنجش و ارزشیابی گفت:▫️به جز پایه‌های نهم و دوازدهم، سایر مقاطع تحصیلی آزمون غیرحضوری دارند و با نظارت معلم روند ارزشیابی انجام خواهد شد.

1 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند،‌ خطارنشان کردند: فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشیگرانه خود مجبور کنند.

1 ساعت پیش

مسعود فیروکوهی گفت: در خرید شیرینی و آجیل عید فطر لازم است به نکاتی توجه شود تا از عوارض خوردن از آن درامان بمانید.

1 ساعت پیش

بیشتر...