نظرخواهی از فعالان بازار درباره اساسنامه صندوق زمین ساختمان سنا

رضا نوحی

فعالان بازار سرمایه می‌توانند پیشنهاد و نظرهای خود در ارتباط با پیش‌نویس اصلاحی اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان را به اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنند.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌های سازمان بورس بازبینی مقررات تدوین شده است، افزود: با توجه به اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در جذب سرمایه‌های خرد و مشارکت در پروژه‌های ساختمانی و همچنین با استفاده از تجارب راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان فعال، اصلاح مقررات اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

رضا نوحی خاطرنشان کرد: چابک‌سازی ساختار، تسریع در تأسیس صندوق و استفاده از ظرفیت ناشران فعال در صنعت انبوه‌سازی، از جمله اهداف بازبینی اساسنامه یادشده است.

وی با اشاره به ساختار صندوق‌های زمین و ساختمان، گفت: ارکان این صندوق شامل مجمع صندوق (متشکل از دارندگان واحدهای دارای حق رای) و ارکان اجرایی و نظارتی است.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ارتباط با سازوکار این صندوق اذعان کرد: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، منابع جمع‌آوری شده از عموم، صرف ساخت یک پروژه ساختمانی با ویژگی‌های از پیش تعیین‌شده در امیدنامه صندوق می‌شود.

نوحی با اشاره به نقش «مدیر ساخت» در پروژه ساختمانی و نظارت بر آن، ابراز کرد: به منظور نظارت بر حسن انجام کار، مدیر ساخت ملزم به ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی کار در بازه‌های زمانی حداکثر یک‌ماه است. ناظر، گزارش مدیر ساخت را مورد بررسی قرار می‌دهد و ضمن بازدید مستمر از پروژه، آن را با طرح توجیهی صندوق می‌سنجد و مبالغ درخواست شده از طرف مدیر ساخت بر اساس درصد پیشرفت کار پرداخت می‌شود.

به گفته رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در ساختار اساسنامه پیشنهادی، مدیر ساخت توسط مدیر صندوق به مجمع پیشنهاد می‌شود و این انتخاب نیاز به دریافت تایید از سازمان بورس و اوراق بهادار ندارد.

وی با اشاره به تفاوت‌های اساسی در پیش‌نویس اصلاحی اساسنامه، عنوان کرد: مشخص کردن محدوده وظایف متعهدپذیره‌نویس از جمله تفاوت‌های این اساسنامه است. در طرح اصلاحی، عملیات تعهدپذیره‌نویسی در قالب قرارداد تعهدپذیره‌نویسی پیش‌بینی شده است.

نوحی ادامه داد: شخص متعهدپذیره‌نویس در برابر خدمات تعهدپذیره‌نویسی که متحمل می‌شود، قراردادی را با صندوق می‌بندد. پس اتمام تعهدات خود در هر یک از مراحل افزایش سرمایه صندوق، تعهد دیگری نسبت به صندوق ندارد و می‌تواند نسبت به پذیرش تعهد دیگری اقدام کند. این امر به افزایش دایره اشخاص متقاضی شرکت در عملیات تعهدپذیره‌نویسی صندوق منجر می‌شود و درنتیجه، کاهش هزینه‌های تعهدپذیره‌نویسی صندوق را در پی دارد.

وی افزود: فراهم شدن امکان خرید واحدهای ساختمانی صندوق توسط سرمایه‌گذاران همان صندوق با حفظ حقوق سایر دارندگان واحدها سرمایه‌گذاری صندوق، از موضوعات مهم دیگری است که در این پیش‌نویس مورد توجه قرار گرفت.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری تصریح کرد: مطابق با اصلاحات در نظر گرفته شده، سرمایه‌گذاران می‌توانند همواره نسبت به افزایش تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری خود از طریق مشارکت در افزایش سرمایه صندوق و همچنین خرید واحدهای سرمایه‌گذرای دیگر سرمایه‌گذاران از بازار بورس اقدام کنند.

به گفته نوحی، سرمایه‌گذاران می‌توانند در دوره‌هایی که از طریق صندوق اعلام می‌شود با دارا بودن تعداد واحد سرمایه‌گذاری مشخصی نسبت به پیش‌خرید یا خرید واحدهای ساختمانی ساخته شده صندوق در ازای واحدهای سرمایه‌گذاری خود اقدام کنند. همچنین، برنامه تهاتر واحدها توسط مجمع صندوق به تصویب رسیده و پیش از اقدام اطلاع‌رسانی می‌شود.

پیش‌نویس اصلاحی اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان از لینک زیر قابل دریافت است و فعالان بازار سرمایه می‌توانند نسبت به ارسال نظرات و پیشنهادات خود به صورت مکتوب به اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری ظرف مدت حداکثر یک ماه از تاریخ این خبر اقدام کنند.

اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی را قبول نداریم گفت: امسال بیش از ۹۱ شرکت، نهاده‌های دامی وارد کشور کردند.

3 ساعت پیش

نفت صرفاً یک ماده سیاه نیست که از پوسته کره زمین به دست می‌آید بلکه یک کالای مهمی است که بخش عمده از اقتصاد کشور‌های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

3 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

4 ساعت پیش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو در 24 مهر اعلام شد برای مشاهده لینک اسامی فروش فوق العاده ایران خودرو به سایت تیتربرتر مراجعه کنید.

6 ساعت پیش

سهام عدالت در معاملات امروز بورس و با قرار گرفتن شاخص کل بر مدار صعودی، بخشی از ضرر و زیان‌های خود را جبران کرد و ارزشش با رشد ۲.۵ درصدی همراه شد.

6 ساعت پیش

با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز، قیمت طلا و سکه در بازار امروز روند افزایشی داشتند.

6 ساعت پیش

رئیس سازمان بورس در خصوص برنامه بازار سرمایه برای بازار بدهی و فروش اوراق توضیحات جدیدی را بیان کرد.

6 ساعت پیش

شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیون تومانی با سود یک درصد از آبان 1400 اعلام شد.

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

پنجمین دور گفتگو‌های سیاسی ایران و اتریش امروز به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و دبیر کل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

6 ساعت پیش

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد ۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با ۴۶ درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» ۸۲.۹ درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

7 ساعت پیش

بیشتر...