سامانه پایش کار چه مزیتی برای بنگاه ها دارد ایسنا

سامانه پایش کار چه مزیتی برای بنگاه‌ها دارد؟

سامانه پایش کار اطلاعات مربوط به تشکیل کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار، اجرای طبقه بندی مشاغل و ساماندهی تشکل های کارگری در بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی را در قالب خوداظهاری کارفرمایان در اختیار وزارت کار قرار می‌دهد تا در تصمیم سازی های مربوط به جامعه کار و تولید به کار گرفته شود.

به گزارش ایسنا، اجرای صحیح قانون کار همواره یکی از دغدغه های وزارت کار بوده و لذا به استناد مفاد قانون کار، نظارت بر حسن اجرای قانون کار و مقررات مربوط به آن از جمله وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می‌رود.

موضوع طبقه بندی مشاغل بر اساس ماده ۴۹ قانون کار، ساماندهی تشکل های کارگری و ایجاد تشکل ها در بنگاه‌ها برای پیگیری حقوق ومطالبات صنفی به موجب فصل ششم قانون کار، تشکیل کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار در واحدهای تولیدی به موجب ماده ۹۳ قانون کار، رعایت انضباط کاری در واحدها به موجب ماده ۲۷ قانون کار و پایداری مشاغل و صیانت از نیروهای کار از اهم دغدغه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است لذا در راستای ارائه خدمات شایسته به جامعه کار و تولید و برای آنکه اطلاعات کامل تری در خصوص موارد مذکور در اختیار وزارت کار قرار گیرد، سامانه ملی پایش کار اسفند سال گذشته رونمایی و در وبگاه وزارت کار ایجاد شد.

در این سامانه فرم های خود اظهاری کارفرمایان مربوط به الزامات قانون کار و مقررات ایمنی و حفاظت فنی جانمایی شده که با تکمیل فرم‌های خوداظهاری توسط بنگاه‌های اقتصادی به صورت خود ارزیابی، برای اولین بار با ترسیم کارنامه کاری، این بنگاه‌ها می‌توانند نقش تاثیرگذاری در تصمیم سازی های دولت در توسعه و تقویت جامعه کار و تولید داشته باشند.

سامانه پایش کار چه مزیتی برای بنگاه‌ها دارد؟

علی حسین رعیتی فرد - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در گفت وگو با ایسنا، یکی از اهداف سامانه پایش کار را صیانت از کارگران و نیروهای شاغل عنوان کرده و می‌گوید: این سامانه که هم اکنون در دسترس عموم قرار دارد، هم در بحث صیانت از نیروی کار و هم جلوگیری از حوادث ناشی از کار وزارت کار را یاری می‌دهد.

وی می افزاید: در فاز اول سامانه، کارفرمایان می‌توانند به صورت خود ارزیابی اطلاعات واحد تولیدی، تعداد کارگران و شیفت‌های تولید، وضعیت قراردادها و طبقه بندی مشاغل را ارائه دهند.

به گفته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکی از مزیت‌های سامانه، تسهیل در ورود به آن بدون اخذ کد کاربری و رمز ورود است که صرفا از طریق ثبتکدکارگاهیصورت می پذیرد.

رعیتی فرد می‌گوید: اطلاعات پایش شده در این سامانه، پیش نیاز ایجاد نظام یکپارچه یک مرکز مانیتورینگ کار و تولید است که هدف برنامه ریزی برای ساماندهی و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی را به شکل یک کلینیک عارضه یابی، ارزیابی و تحلیل رفع موانع تولید از طریق پایش اطلاعاتی که در فرم های خود اظهاری است، محقق می کند.

به گزارش ایسنا، سامانه ملی پایش کار به نشانیhttp://payeshkar.mcls.gov.ir در وبگاه وزارت کار بارگذاری شده و کارفرمایان با ارائه کد کارگاهی می‌توانند وارد سامانه شوند و اطلاعات خواسته شده را ارائه دهند. با ثبت اطلاعات مندرج در فرم های خوداظهاری، کارفرمایان می‌توانند در مراجع قانونی کار بدون صرف هزینه و وقت اضافه و با استفاده از قابلیت تصویربرداری از سامانه اطلاعات مندرج در آن را به عنوان مستندات قانونی در مراجع مورد استفاده قرار بدهند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دروازه‌بان تیم فوتبال استقلال تهران با پیشنهاد خارجی مواجه شده است.

4 ساعت پیش

علی اکبر عیوضی گفت: خواسته‌ی بازنشستگان، خاتمه‌ی ماجرا و احیای مصوبات مزدی شورایعالی کار قبل از پایان تیرماه است؛ یعنی قبل از زمانی که قرار است مستمری‌ها واریز شود.

4 ساعت پیش

مصرف شیشه چه بلایی سر بدن می آورد خبر24

4 ساعت پیش

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، چاق بودن در کودکی ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در سنین بالا افزایش دهد.

4 ساعت پیش

رژیم موقت صهیونیستی از اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احتمال آغاز مذکرات با ایران در روزهای آینده ابراز نگرانی کرد.

4 ساعت پیش

وی گفت: سیاست همسایگی از اولویت‌های ماست و نتایج خوبی را به بار می‌آورد در برخی موارد تا ۴۵۰ درصد رشد تبادلات تجاری با کشور های همسایه داشته ایم، صادرات خدمات فنی و مهندسی به ۱۸ کشور همسایه داریم دو و نیم میلیارد ارزش صادرات فنی مهندسی ایران به کشورهای منطقه است. رئیس جمهور افزود: سهم ایران در تجارت و ترانزیت منطقه بسیار بالاست و تازه در اول راه هستیم ارتباط ایران با کشورهای عضو شانگهای، بریکس و اکو بسیار مهم است در سه ماهه اول امسال ۲۰ درصد رشد تجاری داشته‌ایم ما در صادرت خدمات فنی مهندسی حرف برای گفتن داریم. در وسط مذاکره قطعنامه صادر می کنند رئیسی اظهار داشت: همزمان با رفع تحریم‌ها، خنثی سازی تحریم ها را هم دنبال می کنیم این تحریم‌ها ظالمانه و بر خلاف تعهدات آمریکا و اروپاست در وسط مذاکره قطعنامه صادر می کنند برای خنثی سازی تحریم ها قرارگاهی در دولت به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ایجاد شده است. وی خاطر نشان کرد: کار آمریکا و اروپا در پیشنهاد قطعنامه علیه ایران در شورای حکام بسیار ناشایست بود کار مذاکره با تأکید بر مذاکرات عزتمندانه دنبال می‌شود. رئیس جمهور ادامه داد: باب سرمایه‌گذاری در کشور باز است سرمایه‌گذاری یکی از الزامات رشد اقتصادی است باید بتوانیم بخش خصوصی را به میدان بیاوریم تا سرمایه گذاری کند باید نهادهای زیر مجموعه انقلاب اسلامی را هم پای کار بیاوریم از چهار حوزه داخلی کار سرمایه گذاری آغاز شده است. شخصاً اجرای مصوبات جمعیت را پیگیری می کنم رئیسی ادامه داد: در قانون جمعیت دستگاه‌های مختلفی مسئولیت دارند شخصاً اجرای مصوبات جمعیت را پیگیری می کنم مسائل فرهنگی در ترغیب جوانان به ازدواج و فرزندآوری و افزایش جمعیت نقش بسیار مؤثری دارد. وی با بیان این که نظام پرداخت در کشور باید عادلانه شود، تصریح کرد: ما به دنبال رفع تفاوت‌های نابه‌حق هستیم قبل از دولت ما بحث اعتراض ها به حقوق و دستمزدها در میان اقشار مختلف مطرح بوده است تبعیض در حقوق ها مشکلی است که وجود دارد باید نظام پرداخت متحول و عادلانه شود. نگاه دولت به کل حقوق بگیران و نظام عادلانه پرداخت برای ملت ایران است رئیس جمهور ادامه داد: من از شرایط و وضعیت پرداخت ها اطلاع دارم و دنبال رفع این تبعیض ها هستیم اما اقشار مختلف توجه داشته باشند نگاه دولت به کل حقوق بگیران و نظام عادلانه پرداخت برای ملت ایران است باید آثار تصمیمات هم بررسی شود و آثار اجرای نظام عادلانه باید بر تمامی بخش‌ها بررسی شود مهار تورم در گرو مدیریت صحیح منابع و مصارف است. افزایش هزینه‌های دولت موجب شکل گیری تورم خواهد شد رئیسی گفت: تغییر وضعیت کارکنان دولت در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی است به نحوی که هزینه‌های دولت افزایش نیابد زیرا افزایش هزینه‌های دولت موجب شکل گیری تورم خواهد شد.

4 ساعت پیش

تیم ملی والیبال ایران با دو تغییر آماده برگزاری چهار دیدار هفته سوم لیگ ملت‌ها ۲۰۲۲ می‌شود.

4 ساعت پیش

باشگاه سپاهان اصفهان تمایلی به جدایی مدافع ملی پوش خود ندارد.

4 ساعت پیش

بیشتر...