عصر ایران |
1 روز پیش

اژدها تغییر مسیر داده است

چین امروز برنامه‌ای دیده برنامه‌ای مبتنی بر توسعۀ مناطق دور از دریا به منظور ایجاد توسعۀ متوازن در پهنای گسترۀ جغرافیایی خود که به "یک کمربند- یک جاده" شهرت دارد...


امیرپسنده‌پور*

  برای هر‌گونه اظهار نظر راجع به تفاهم‌نامۀ 25 سالۀ ایران و چین، بیش از هرچیز نیازمند شناخت چین امروز هستیم. اژدهایی که سال‌هاست بیدار شده و به فتح جهان می‌اندیشد.

  چین امروز با تغییر رویکرد در رفتار اقتصادی برنامه‌ای مفصل و متفاوت برای چشم‌انداز توسعۀ خود درنظر گرفته است.

  این برنامه مبتنی بر توسعه مناطق دور از دریا به منظور ایجاد توسعۀ متوازن در پهنای گسترۀ جغرافیایی چین است. به همین جهت برنامۀ "یک کمربند- یک جاده" در جهت تحقق سند توسعه اقتصادی چین ترسیم شده است.

  نکتۀ دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که روایت کارگر ارزان چینی دیگر امروزه به یک افسانه بدل شده است.

  توسعۀ اقتصادی این کشور به رشد و افزوده شدن به طبقه متوسط چینی انجامیده و این یعنی دیگر خبری از مزیت کارگر ارزان قیمت نیست. همین کافی است تا سیاست‌مداران چینی به فکر شیفتِ پارادایمی از حوزۀ اقتصاد تولیدی به تجارت و طراحی بیفتند.

 نقشۀ "یک کمربند- یک جاده" در راستای همین گذار به اقتصاد تجاری ترسیم شده و مستلزم بهره‌برداری چین از موقعیت‌های ژئواستراتژیک، ژئواکونومیک و ژئوپولیتیک کشورهای دیگر است شامل کشورهای هدف و کشورهایی که در مسیر رسیدن به هدف قرار دارند.

اژدها تغییر مسیر داده است

 در این میان، ایران به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک بحری و برّی یکی از مناسب‌ترین کشورهای این مسیر به حساب می‌آید. است. فارغ ازاین مزیت جغرافیایی، وجود منابع طبیعی و ذخایر انرژی مانند سنگ آهن و نفت و همچنین موقعیت ژئو‌اکونومیک خلیج فارس برای ماهی گیری، ایران را به گزینه‌ای بسیار وسوسه‌برانگیز برای یک مشارکت پرمنفعت با چین بدل کرده است.

  با این حال مانع جدی بر سر راه یک توافق پرسود تجاری - سیاسی با چین در حال حاضر سد محکم تحریم‌هاست و شاید مهم ترین دلیل چینی‌ها برای پنهان ماندن متن این تفاهم‌نامه نیز همین باشد.

  تحریم‌ها در عین این که تهدیدی بر سر راه همکاری گسترده و بی‌دغدغه است می‌تواند بدل به بهانه یا فرصتی شود برای چین به منظور کسب امتیازات حداکثری در یک معاهده یا تفاهم‌نامه. آن هم در شرایطی که سیاست خارجی ایران به دلیل تقابل ریشه دار با آمریکا و مناقشات اخیر چند ساله برسر مسائل هسته‌ای- برخلاف کشورهای هم سطح خود درمنطقه- فاقد یک توازن اساسی در رابطه بین دول شرق و غرب است.

  با توجه به قواعد ناظر بر نظام بین‌الملل، رسیدن به توافقات برد- برد برپایه حفظ منافع، استقلال و تمامیت ارضی، منوط به رعایت اصل توازن در روابط بین المللی است، با سعی بر حفظ این توازن می توان از چنین معاهدات یا تفاهم‌نامه‌هایی، در راستای به حداکثر رساندن منافع ملی اهرم سازی کرد تا بتوان در زمان مقتضی بهره کافی و وافی را برد.

اژدها تغییر مسیر داده است

  از این روست که می توان گفت نفس مشارکت و قرارداد با یک قدرت جهانی الزاما امری مذموم نیست ولیکن آنچه سبب حساسیت افکار عمومی می‌شود عدم شفافیت در کم و کیف این معاهدات و ضعف اطلاع رسانی است.

  نگرانی‌ها به خصوص در حوزۀ نخبگان به سبب توجه به همین موقعیت عدم توازن روابط بین المللی است. از این روبا یک سیاست خارجی پویا و فعال و با رویکرد تولید ثروت و امنیت با نگاه منافع محور مبتنی بر رعایت اصول بازی می توان ضمن کسب منافع حداکثری و بازتولید تعاملات خارجی سودآور از این معاهدات به عنوان یک اهرم فعال به جهت تنظیم و کسب منافع بیشتر بهره برد.

*دانش‌آموخته روابط دیپلماتیک#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سعید آقایی در آستانه سفر این تیم به گوا به دلیل مثبت شدن تست کرونا، این تیم را همراهی نکرد.

5 دقیقه پیش

لیست نهایی استقلال برای سفر به عربستان اعلام شد که نکته جالب حضور محمد دانشگر در این لیست است.

یک ربع پیش

درخواست رئیس شورای اسلامی از شهروندان همزمان با آغاز پیک چهارم کرونا

یک ربع پیش

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون٬کار و رفاه اجتماعی از برگزاری نخستین جشنواره عکس کارا در راستای اهداف اجتماعی و فرهنگی این وزارتخانه با محورهای گوناگون پیرامون مقوله کار, اشتغال و ایمنی در محیط کار خبر داد.

یک ربع پیش

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت 1400,اطلاعیه تأمین اجتماعی درباره مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین 1400,جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت 1400

یک ربع پیش

اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت

یک ربع پیش

سرمایه گذاری در اتریوم سودش بیشتر است یا بیت کوین,مقایسه سود بیت کوین با اتریوم,اتریوم سودش بیشتر است یا بیت کوین,سود بیت کوین با اتریوم,پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 1400,قیمت بیت کوین در سال 1400,بیت کوین در سال 1400,بیت کوین,آینده قیمت بیت کوین

یک ربع پیش

شرایط بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400,بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400, بیمه کارفرمایان در سال1400,جزئیات بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان,جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400

یک ربع پیش

اردیبهشت 1400 طلا بخریم یا نه,قیمت روز طلا در 21 فروردین 1400,اردیبهشت 1400 بهترین زمان خرید طلا,پیش بینی قیمت طلا  و سکه در اردیبهشت 1400

یک ربع پیش

جلد روزنامه خبرورزشی یک‌شنبه ۲۲ فروردین را می‌بینید.

یک ربع پیش

معاون اقتصادی رئیس جمهور از تمدید مهلت های تعیین شده در

نیم ساعت پیش

امروز در تهران هفتاد بیمار کرونایی فوت کردند و ۶ هزار و ۱۲۶ نفر مبتلای جدید گزارش شد.

نیم ساعت پیش

تعداد ۱۵۱ نفر از کارکنان منطقه عملیاتی آغار و دالان در راستای تعهد به مسئولیت های اجتماعی و به منظور تامین نیاز بانک خون استان فارس، ۶۸ هزار سی سی از خون خود را به نیازمندان اهدا نمودند.

نیم ساعت پیش

فریبا نادری عکس جدیدی را در صفحه اش منتشر کرد.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس با تایید خبر ابتلای سعید آقایی توضیحاتی در این زمینه داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...