خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

305 اثر به جایزۀ پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی رسید دیپلماسی فرهنگی نیازمند ابزارها روش های نوین است تسنیم


305 اثر به جایزۀ پژوهش‌های برتر روابط فرهنگی بین المللی رسید / دیپلماسی فرهنگی نیازمند ابزارها و روش‌های نوین است

دبیر جایزۀ پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی دربارۀ ضرورت این جایزه گفت: امروز طراحی مسیر ما در خارج از کشور از لحاظ دیپلماسی فرهنگی پاسخگو نیست و نیازمند ابزارها و رویکردهای نوین هستیم و این امر نیاز به علم و آگاهی خاص خودش دارد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم، رضا ملکیمدیر مرکز مطالعات راهبردی روابطفرهنگی ودبیر نخستین جایزه پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی در نشست خبری این جایزه که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، گفت: این جایزه اولین اقدام خودش را در سال 1402 آغاز کرده است. امروز در دنیایی به سر می بریم که پیچیدگی تحولات ما در خارج از کشور خیلی بیش از گذشته است. حضور در چنین دنیایی نیازمند یک هوشمندی است. رقبای ما و معارضین ما در دنیا از ابزارهای پیچیده و نیز سرمایه گذاری‌های کلان و نیروهای پیجیده ای استفاده می کنند تا جلوی گفتمان انقلاب را بگیرند و تصویر نادرستی از آن ارائه دهند.

وی افزود: رسالت دیپلماسی فرهنگیِ موفق این است که ضمن پیگیری اهداف خود در راستای گفتمان انقلاب، این است که بتواند با این جریانات معارض به خوبی مقابله کند. حضور در چنین صحنه و هماوردی در آن به سادگی اتفاق نمی افتد.

مدیر مرکز مطالعات راهبردی روابطفرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه روشهای گذشته برای طراحی مسیر ما در خارج از کشور امروز پاسخگو نیست و نیازمند ابزارها و رویکردهای نوین هستیم، گفت: این امر نیاز به دانش و علم و آگاهی خاص خودش دارد. برای رسیدن به دیپلماسی دانش‌بنیان نیازمند یافته‌های علمی و فعالیت های علمی هستیم تا اول میدان را به درستی بشناسیم و ارتباط خود با این میدان را پیدا کنیم و بعد مسیر خود را تشخیص دهیم.

وی افزود: از سوی دیگر مراکز علمی پژوهش های شایسته‌ای در این زمینه صورت داده‌اند؛ ایجاد ارتباط بین دو ظرفیت دانشگاهی و دولتی در راستای رسالت سازمان است. بر این اساس، از اواخر 1401 ایدۀ برگزاری یک جایزه ملی در حوزه پژوهش های برتر در زمینه روابط فرهنگی بین الملل شکل گرفت. شورای سیاستگذاری با حضور مقامات ذی ربط در مرکز علمی دانشگاهی کشور تدوین شد و آیین‌نامۀ آن در آنجا به تصویب رسید و بر اساس آیین نامه، فرآیند کار جایزۀ ملی از اواخر بهار 1402 آغاز شد.

ملکی از ویژگی های این جایزه را مشارکت دانشگاه های برتر در این زمینه دانست و گفت: مراکز و دانشگاه‌هایی مثل تهران، علامه، تربیت مدرس، پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام)، جامعة المصطفی و سایر دانشگاه‌های برتر مشارکت فعال داشتند. تمام فرآیند علمی در مراکز دانشگاهی صورت گرفت. این فراخوان به اطلاع دانشگاه های سراسر کشور رسید و ما آثار مختلفی را دریافت کردیم.

گفت‌وگو|رایزن فرهنگی ایران در دمشق: دشمن می‌خواهد هزینه چالش‌های سوریه را به گردن مقاومت بیندازد

وی یکی از ویژگی های این جایزه را حضور فعال اکثر دانشگاه‌های استانها و شهرستانها دانست و افزود: ما در حوزه های مختلف مثل ترجمه و تألیف کتاب و پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و گزارشهای سیاسی و پژوهشی فراخوان دادیم. در مجموع 305 اثر برگزیده و 70 عنوان کتاب، 155 مقاله، 13 رساله دکترا و 25 پایان نامه منتخب این جایزه شدند. برخی آثار به زبان عربی و انگلیسی بودند و در فرآیند علمی و اصولی مورد ارزیابی چند مرحله ای قرار گرفتند. مراسم اختتامیه روز سه شنبه خواهد بود.

ملکی ادامه داد: از دستاوردهای این جایزه، شناسایی ظرفیت های علمی و پژوهشی در زمینۀ محور بحث است. این جایزه کمک می کند تا ما از این پژوهش ها طوری حمایت کنیم که کاربردی تر و مسئله محورتر شود و بعد از آنها در حوزه سیاست پژوهی روابط فرهنگی بین المللی استفاده کنیم.

وی در انتها از مراکز علمی و دانشگاهی درخواست کرد تا با این جایزه پیوند برقرار کنند و به این ترتیب زمینه‌ای شود برای انگیزه دادن به دانشجویان و اساتیدی که قصد دارند اقدامات پژوهشی‌شان دیده و از آنها در راستای اهداف نظام بهره‌برداری شود.

بر پایه این گزارش، برخی محورهای جایزه پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی، دیپلماسی عمومی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ایرانی تباران و ایرانیان خارج از کشور، اقتصاد فرهنگ در عرصۀ بین الملل و فناوری های نوین در روابط فرهنگی بین الملی است.

انتهای‌پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پرونده مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ اروپا با صعود نماینده فرانسه به مرحله بعدی بسته شد.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان سیا هشدار داد که اگر کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین نرسد، این کشور تا پایان سال در جنگ شکست خواهد خورد.

2 ساعت پیش

مهاجم سابق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: بعضی از تیم‌های رده‌های پایین جدول خودشان را پیش باخته برابر سرخپوشان می‌بینند.

2 ساعت پیش

مدعی وزن 77 کیلوگرم استان فارس اجازه کشتی گرفتن در جام تختی کشتی فرنگی را نخواهد داشت.

2 ساعت پیش

یک خانواده اسرائیلی پس از 6 ماه متوجه شده است که مقامات این رژیم به جای جنازه فرزندشان، یک عروسک را دفن کرده‌اند.

نیم ساعت پیش

در پی رأی‌گیری در شورای امنیت برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل، آمریکا به عنوان تنها مخالف، قطعنامه مذکور را وتو کرد.

2 ساعت پیش

در خبر زیر سکانسی خنده دار از سریال نون خ 4 وقتی سلمان گم شده است را مشاهده میکنید.

1 ساعت پیش

موسسه اعتبارسنجی بین‌المللی «استاندارد اند پورز» در گزارشی رتبه اعتباری رژیم اسرائیل را از AA- به A+ کاهش داد.

نیم ساعت پیش

فقط خواستیم به طراحان گشت جدید ارشاد بگوییم که از تاریخ عکس اول و این عکس آخر، هنوز دو ماه نگذشته و از 22 بهمن نیز کمی بیش از دو ماه رد شده است. در این فاصله، احکام اسلام تغییر کرده یا قانون مملکت؟!

2 ساعت پیش

بیشتر...