۱ هفته پیش
2 بازدید

هیچ‌گونه ناسلامتی در دستگاه قضایی قابل تحمل نیست - رضوی

رئیس قوه قضاییه:
هیچ‌گونه ناسلامتی در دستگاه قضایی قابل تحمل نیست
به گزارشخبرگزاری رضوی، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز (پنج‌شنبه، ۲۲ خردادماه) در دیدار با روسای واحدهای قضایی و مدیران سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در استان فارس ضمن ابراز خرسندی از حضور در کلان شهر شیراز، گفت: به دلیل حاکمیت شرایط بهداشتی که رعایت آن ضرورت دارد برنامه‌ریزی برای حضور در این استان به گونه‌ای انجام شد تا در خدمت مدیران و همکاران قضایی این استان علاوه بر مدیران استانی باشیم.
او از اینکه نتوانسته در جریان این سفر با مردم فرهنگ دوست شیراز و فارس دیدار داشته باشد عذرخواهی کرد و افزود: امید است در آینده‌ای نزدیک سفری دیگر به این استان داشته باشم.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امروز برای همه ما افتخار بزرگ خدمت این است که خدمت‌گذار و نوکر خالصانه مردم باشیم و از کار و مشکلات آن‌ها گره‌گشایی کنیم. افتخار این است که احساس کنیم روزانه گره‌ای از مردم با تلاش همکاران قضایی، کارکنان دادگستری و سازمان‌های وابسته انجام شود.
آیت‌الله رئیسی خاطر نشان کرد: گزارش‌های مطرح شده در این جلسه از جمله کاهش گروهی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری، تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و... حاوی نکات قابل تقدیر بود که خوب است این شرایط حفظ شود.
وی در ادامه خواستار حفظ شرایط موجود، کاهش کمیت و افزایش کیفیت برنامه‌های دستگاه قضا در استان فارس شد و عنوان کرد: بنای ما در این استان باید این باشد که مجموعه اقدامات منجر به آرامش در مردم، قانون‌مداری در مجموعه استان، توجه به نظارت‌های قانونی و ضدارزش بودن نظارت‌گریزی شود.
رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: یکی از نکات مهم امروز این است که تمرکز بر مولفه‌های مردم‌داری، توجه به خواست آن‌ها و رفع مشکلات زندگی آن‌ها را از افتخارات خود بدانیم.
آیت‌الله رئیسی نسبت به تلاش همکاران قضایی در حوزه امنیت در استان فارس تقدیر و تأکید کرد: اقداماتی نظیر کاهش جرایم خشن، افزایش ضریب‌های امنیتی قابل تقدیر است.
او بر لزوم ارتقای سلامت در مجموعه قضایی کشور تأکید و خاطر نشان کرد: بنا بر آمار همکاران ما در دستگاه قضا یک درصد تخلف داریم که این یک درصد هم زیاد است. باید نسبت به رفع آن‌ها تلاش شود.
رئیس قوه قضاییه همچنین از تلاش شبانه‌روزی قضات تقدیر و عنوان کرد: اگر امروز پرونده یا پرونده‌های درون‌سازمانی دستگاه قضایی در رسانه‌ها منتشر می‌شود حاوی این نکته است که ناسلامتی در دستگاه قضایی قابل تحمل نیست.
او بر لزوم حفظ کرامت قاضی، کادر اداری، مردم و... تأکید کرد و گفت: شخص و سازمان باید اخلاق سازمانی و حرفه‌ای کرامت را حفظ کند و همواره در سلوک و رفتار همه همکاران مجموعه قضا حفظ کرامت جلوه‌گر باشد.
او اساس کار یک قاضی را دین قلمداد کرد و افزود: این مهم جزئی محکم برای حفظ آبروی یک قاضی در مقابل ناشایسته‌ها، نفوذها، فتنه‌ها و کجی‌ها و... است.
رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: نباید مجموعه دستگاه قضایی و مجموعه تصمیم‌سازان، فضاسازی را در تصمیم‌سازی‌ها لحاظ کنند بلکه یافتن و کشف حققیت حق‌خواهی و حق‌گرایی در تصمیم‌گیری‌ها اولی است.
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بر حفظ منافع طبیعی در همه جای کشور به ویژه استان فارس تأکید کرد و گفت: اولویت ما پیشگیری از تعرض به منابع طبیعی است لذا نباید اجازه سودجویی زمین‌خواران به سرمایه‌های طبیعی داد.
او همچنین ادامه داد: نسبت به انشعابات غیرمجاز نیز همین گونه باید رفتار شود. اگر در مقدمه کار این موضوع توسط دستگاه‌های مربوطه به ویژه وزارت نیرو رسیدگی شود، نوبت به دستگاه قضایی می‌رسد.
رئیس قوه قضاییه همچنین به پرونده سیل شیراز اشاره و خاطر نشان کرد: در این پرونده با افراد مقصر برخورد شد که حق هم همین بود اما کار درست و اساسی‌تر در پیشگیری از چنین حوادثی انجام به موقع لایروبی است.
آیت‌الله رئیسی همچنین با اشاره به توسعه داوری‌ها که موجب کاهش تعدادی از پرونده‌های شهرستان مرودشت در استان فارس شده واکنش نشان داد و گفت:‌ توسعه میانجی‌گری از مهم‌ترین برنامه‌های ما در این دوره از مدیریت قوه قضاییه است.
رئیس قوه قضاییه همچنین از تعیین تکلیف وضعیت شوراهای حل اختلاف طی ماه‌های آینده در قالب لایحه شورای حل اختلاف خبر داد.
او در بخش پایانی سخنان خود به سخنان رهبر معظم انقلاب در سالروز رحلت بنیان گذار کبیر انقلاب در ۱۴ خرداد امسال هم اشاره و بیان کرد:  رهبر فرزانه انقلاب در این سخنرانی موضوع تبیین شخصیت امام (ره) با محوریت تحول اشاره کردند چرا که امام تحول‌خواه و تحول‌گرا بود لذا مسئولان، مدیران و امت اسلامی باید در تحول‌گرایی و تحول‌خواهی از امام امت تأسی کنند، وضع موجود و مطلوب را ببینند و برای نزدیکی این دو وضعیت تلاش کنند.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: امروز در برنامه‌های تحولی باید نظام اداری مورد توجه قرار گیرد و به نظامی بر فراز انقلاب اسلامی تبدیل شود که در آن رشوه، فساد، کجی‌ها، پارتی‌بازی‌ها و... جایی نداشته باشد.
رئیس قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه فارس و شهر شیراز مهد شعر و ادب و فرهنگ است و می‌تواند به عنوان الگویی برای تمام کشور باشد، گفت: این استان ذخایری برای فرهنگ است. لذا مسئولان این استان نسبت به مسائل فرهنگی باید حساس باشند. البته تمام دست‌اندرکاران فرهنگی، مالی و پولی کشور باید تلاش‌شان این باشد که ناهنجاری فرهنگی در ایران اسلامی وجود نداشته باشد.


#‌اخبار_روز
منبع: خبرگزاری رضوی


مطالب پیشنهادی

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

مطالب مرتبط