شما نیوز |
۱ هفته پیش

حقوق دستمزد در ازای مسئولیت

آنچه دیگران می خوانند:
  • طلاق ناگهانی الهام حمیدی از شوهرش | چهره مصنوعی الهام حمیدی لورفت

  • افشاگری رحمت سریال پایتخت از سارا و نیکا | عکسهای سارا و نیکا

  • خمیده شدن کمر داور عصرجدید در مراسم ختم مادرش | پیام جگرسوز احسان علیخانی برای آریا عظیمی نژاد

  • لاک زدن بامزه نبات استخری در اینستاگرام | همسر شاهرخ استخری آرایشگر شد

  • قسمت جدید سریال جوکر را بدون سانسور و حذفیات تماشا کنید + ترافیک نیم بها

    قسمت جدید سریال جوکر را بدون سانسور و حذفیات تماشا کنید + ترافیک نیم بها

حقوقو دستمزد صدها کارگر و کارمندی که دربخش خصوصیو دولتی می‌شناسم و ده‌ها خبرنگاری که از نزدیک با آنها همکار بوده و هستم، کمتر از ۵ میلیون تومان در ماه است؛ یعنی حقوق یک ماه آنها با حقوق ۲ روز یک کارگر ساده در کشورهای اروپایی که مرتبا مورد استناد مقامات دولتی در مقایسهقیمت‌هایگوشتو مرغ وبنزینو امثالهم قرار می‌گیرد، برابری می‌کند، اما متاسفانه مسئولان فقط قیمت اجناس و بنزین را مرتبا به رخ مردم می‌کشند و از حقوق ریال بی‌ارزش سخنی به میان نمی‌آورند.

ناصرـبزرگمهر

حالا فرض کنیم قرار است با همین حقوق و دستمزد بخشی از نیازهای چندگانه هر انسان (خوراک، پوشاک،مسکنو رفاه اجتماعی) را پوشش دهیم.

مسکن به‌عنوان سرپناه برای زیستن و ازدواج و فرزندآوری که مورد تایید مقامات هم است را برگزینیم و ببینیم با این حقوق چه می‌شود، کرد.

اگر فرض کنیم حقوق و دستمزد ۵ میلیون تومان باشد و بیمه ومالیاتهم از آن کسر نشود و شخص خبرنگار هم دست به این پول نزند و همه آن را پس‌انداز کند، سالی ۶۰میلیون تومان پس‌انداز می‌شود و اگر افزایش حقوق و تورم را هم یکسان تصور کنیم که هرگز این‌گونه نبوده و نخواهد بود، ۳۰سال دیگر یعنی سال ۱۴۳۰، مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان جمع خواهد شد و اگر قیمت ملک، ۳۰سال دیگر مثل امروز باشد، این فرد می‌تواند یک آپارتمان سی، چهل متری در مناطق محروم کشور خریداری کند.

همه آنچه که گفتیم به شرط و شروط‌هایی است که تقریبا غیرممکن است.

این ماجرای دستمزد و حقوق در مقابل سیلتورمو‌ گرانی و بی‌ارزشی پول ملی، یک کمدی تمام‌عیار شده است.

من در یکی دو یادداشت، در سال‌های گذشته در موضوعدستمزدو فیش‌های حقوقی نوشتم که متاسفانه مورد توجهمجلسقرار نگرفت، چون ظاهرا آقایان و خانم‌ها فرصت تورق و مطالعه ندارند.

بدون شک، هر انسان کمی عاقل هم باور دارد که هر کسی که کاری انجام می‌دهد، باید دستمزد بگیرد و حتما باور دارد که همه مشاغل یکسان و مشابه نیستند و همه نمی‌توانند دستمزد یکسان بگیرند، اما باید حقوق و دستمزد مناسب بگیرند.

حقوق و دستمزد باید با نوع کار مناسبت داشته باشد. یک شاگرد نمی‌تواند با استادش همسان تصور شود. مشاغل، یکسان و مشابه  نیستند، نوع کار و زحمت، ریسک و خطر، سختی و آسانی، تخصص، علم و دانش، حساسیت مشاغل و موارد دیگر می‌تواند در دستمزد افراد تاثیر بگذارد.

نمی‌توان حقوق یک خلبان را با یک رانندهتاکسیبا استدلال اینکه هر دو وسیله نقلیه می‌رانند، مسافر دارند و زحمت می‌کشند، برابر دانست یا یک معلم ابتدایی را با استاد دانشگاه همتراز فرض کرد و افراد جامعه را در مقابل هم قرار داد؛ این عین پوپولیسم است.

بدون شک مشاغل خطرناک، دستمزد بیشتری را می‌طلبند، تخصص در کار و مدیریت، از مهم‌ترین ویژگی‌های پرداخت دستمزد است. حساسیت مشاغلی چون قضاوت بر چه کسی پوشیده است؟

مقایسه مدیریت یک شرکت داخلی  با مدیریت شرکتی جهانی، عین عوام‌فریبی است. مقایسه  مدیرعامل شرکتخودروسازداخلی و خارجی نوعی طنز است. البته معنای این طنز، این نیست که مدیریت خودروساز داخلی مورد کم‌لطفی قرار گیرد، چون اساس مقایسه داخل و خارج غلط است.

دستمزد مدیریت باید به‌ازای “مسئولیت” تعریف شود. مگر می‌توان میلیاردها تومان را در اختیار مدیری قرار داد و از او امضاهای هزار هزار میلیونی خواست اما دستمزد و پاداش مناسب به او نداد؟

چگونه است که هیچ‌کس از دستمزد و درآمدهای نجومی یک فوتبالیست یا بازیگر سینما یا شومن تلویزیونی حرفی نمی‌زند. مربی خارجی یک تیم  از ما خانه ویلایی همراه با استخر و سونا و جکوزی و حقوق چند میلیون دلاری طلب می‌کند و ما با گشاده‌دستی می‌پردازیم؛ اما برای دستمزد کارگری که درمعدنکار می‌کند و گاهی شلاق هم می‌خورد یا قاضی که قضاوت زندگی هزاران انسان را پشت میز بر عهده دارد یا آتش‌نشانی که جان خود را به خطر می‌اندازد تا آتشی را خاموش کند یا مدیری که با یک تصمیم و امضای خود می‌تواند ثروت کشور را کشتی کشتی ارزان‌تر یا گران‌تر بفروشد، هیاهو راه می‌اندازیم.

همه ما وظیفه داریم با پوپولیسم بجنگیم و ذهن جامعه را تصحیح کنیم. مگر رئیس‌جمهوری ورئیس مجلسو بقیه مسئولان به ازای مسئولیت خود آزادی عمل ندارند؟ حقوق و دستمزد کافی نمی‌گیرند؟

قضاوت سطحی درباره مدیریت، نتایج وخیم برای جامعه خواهد داشت، قدرت ریسک و جسارت و نوآوری و پذیرش مدیریت کلان را خواهد گرفت و همه دچار روزمرگی می‌شوند و جامعه از مدیران ارزشمند تهی خواهد شد.

نهادهای نظارتی و رسانه‌ها وظیفه دارند ضمن حمایت از مدیران و کارکنان جسور و سالم، تعریف مشخصی از ثروت، درآمد، حقوق و دستمزد، رانت  و هر چیزی که در حوزهاقتصادجامعه می‌چرخد را مثل همه ممالک مترقی رصد کنند و مثلا بپرسند که فلان عضو بخش خصوصی، فلان اتاق دزد‌پرور، بی هیچ ارث و میراث پدری، با سابقه کارمند دولت بودن، چطور یکدفعه جزو چند ثروتمند بزرگ کشور می‌شود؟

یا نحوه پرداخت پاداش‌های سالیان دراز همه هیات‌مدیره‌های شرکت‌ها، بانک‌ها،بیمه‌ها، کارخانه‌ها و... چگونه بوده است؟

البته همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند،حقوق و کرامت انسانی مدیریت‌های ارزشمند را که بسیارند، نادیده نگیریم و همه را با یک چوب نرانیم.

دولتوظیفه دارد به تیزهوشان و نخبگان جامعه توجه کند و جلوی فرار مغزها را بگیرد و برای ترمیم حقوق هزاران کارگر و کارمند و بازنشسته فکر کند. یادمان باشد که جهان به بسیاری از مدیران و کارکنان با‌ارزش خود که می‌دانند و سواد دارند، چک سفید می‌دهد. خداوند در سوره الزمر سوال می کند: هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ ... آیا کسانی که می‌دانند با کسانی که نمی‌دانند یکسانند؟

نویسنده: ناصر بزرگمهر


#‌اخبار منبع: شما نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت:رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

5 ساعت پیش

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار تامین ارز داشتیم و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد مثبت تداوم داشته باشد.

5 ساعت پیش

کاخ سفید در بیانیه ای از نشست بایدن با مقامات اروپایی با محوریت اوکراین خبر داد.

6 ساعت پیش

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور مصوبه مربوط به طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور و اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی مربوط به میزان تسهیلات اعطایی به مددجویان نیازمند در محکومیت‌های مالی را ابلاغ کرد.

6 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه این کمیسیون با رئیس بانک مرکزی برای بررسی سیاست‌های پولی و ارزی کشور و برنامه بانک مرکزی جهت مدیریت آن خبر داد.

6 ساعت پیش

امیر عبداللهیان: مذاکرات ما با ۱+۴ به طور مستقیم است و مذاکرات با آمریکا از طریق non paper و آقای مورا و یکی دو کشور عضو برجام در وین است.

6 ساعت پیش

شرکت بانک ملت از افزایش سرمایه ۵۵ هزار میلیارد ریالی از محل اندوخته تفاوت تسعیر ارز دارایی ها و بدهی های ارزی و سود انباشته خبر داد تا در صورت تصویب و ثبت، جایگاه نخست در میان بانک های بورسی را فتح کند.

6 ساعت پیش

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که سویه اومیکرون در حال آسیب رساندن به بیمارستان‌های ایالات متحده در مقیاسی است که قبلاً در همه‌گیری دو ساله دیده نشده بود.

6 ساعت پیش

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار در سطوح نارنجی و زرد از بارش برف و باران در ۲۲ استان خبر داد. منطقه اثر این پدیده پنج‌شنبه (۷ بهمن ماه) استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نوار شرقی خوزستان، غرب کردستان، جنوب غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات در تهران، البرز، مازندران و قزوین و جمعه (۸ بهمن ماه) ارتفاعات استان‌های مازندران و گلستان خواهد بود.

7 ساعت پیش

امارات همچنین حمله موشکی بامداد امروز ارتش یمن به منطقه جیزان عربستان را محکوم کرد و مدعی شد که در این حمله دو نفر از غیرنظامیان سعودی زخمی شدند.

7 ساعت پیش

تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

7 ساعت پیش

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه راهبرد متوازن‌سازی روابط خارجی ایران با قدرت پیگیری خواهد شد، گفت: مسکو، پکن و وین برای تامین منافع ملی ایران نقش مکمل دارند و دوگانه‌های میدان و دیپلماسی یا شرق‌نگری و غرب‌محوری، همگی آدرس‌های غلط است.

7 ساعت پیش

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش برتسریع تکمیل ساختمان جدید دادگستری کیش تاکید کرد

7 ساعت پیش

با دستور مستقیم سرپرست‌ سازمان منطقه آزاد کیش، مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان کالا پس از نزدیک به سه سال صادر شد

7 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی ۷ سؤال نمایندگان از وزیر صمت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

7 ساعت پیش

بیشتر...