4 روز پیش
2 بازدید

آسیبی که کرونا به سلامت زنان می‌زند | خبرنامه دانشجویان ایران

میزان عوارض جدی روحی روانی کرونا نظیر اضطراب، بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و اختلال در توان انجام کارهای روزمره، در زنان سه برابر مردان است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایسنا، کیانوش کمالی با اشاره به شعار امسال هفته سلامت زنان مبنی بر« سلامت زنان در دوران کرونا»، گفت: اگرچه شواهد ملی و بین المللی حاکی از آن است که در همه‌گیری  کووید ۱۹، خطر مستقیم بیشتری، سلامتی و حیات مردان را تهدید می کند، اما تاثیر طولانی مدت این همه‌گیری، بر سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی زنان می‌تواند آسیب‌های جدی به خانواده و جامعه وارد کند. علاوه بر ترس از بیماری و مرگ و میر، کووید۱۹ نگرانی‌های دیگری برای زنان رقم زده است. افزایش بار کاری در منزل، نظارت بر فرزندان در ایام غیرحضوری شدن مدارس، اقدامات پیشگیرانه برای افراد خانواده و نگهداری از بیماران مبتلا و... نمونه‌هایی از گسترش بار کاری است. محدودیت در حرکت و جابجایی، کار در خانه، مدرسه در خانه، بیکاری‌های موقت، از دست دادن تماس فیزیکی با اعضا خانواده، دوستان و همکاران، همه و همه تغییراتی است که می‌تواند بر سلامت روان ما تاثیر بگذارد.

آسیبی که کرونا به سلامت زنان می‌زند

عوارض روحی کرونا در زنان ۳ برابر بیش از مردان

وی با اشاره به آخرین مطالعات صورت گرفته در این خصوص، اظهار کرد: اگرچه همه افراد تحت تاثیر نگرانی، اضطراب و خستگی روحی ناشی از پاندمی کووید۱۹ هستند، ولی میزان عوارض جدی روحی روانی نظیر اضطراب، بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و اختلال در توان انجام کارهای روزمره، در زنان سه برابر مردان است. نکته قابل توجه آن است که در کلیه مراکز بهداشتی_درمانی، غربالگری برای افسردگی توسط مراقبین بهداشت انجام می‌شود و در صورت نیاز فرد به پزشک و روانشناس ارجاع می‌شود. این خدمات به صورت رایگان در کلیه مراکز بهداشتی درمانی فراهم است.

کمالی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از زنان در تامین درآمد خانواده نقش اساسی را به عهده دارند، خاطرنشان کرد: آمار جهانی نشان می‌دهد زنان بیشتر از مردان در معرض بیکاری ناشی از پاندمی کرونا قرار گرفته‌اند. بسیاری از زنان با افزایش فشار کار منزل قادر به ادامه اشتغال نخواهند بود و بسیاری دیگر نیز با توجه به محدود شدن کسب و کار، توسط کارفرما اخراج می‌شوند. این صدمه به وضعیت درآمد، نه تنها زنان، که خانواده آنان را در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار می‌دهد.

وی افزود: تا قبل از پاندمی کووید19، زنان کمتر از مردان در معرض آسیب‌های شغلی قرار داشتند؛ چرا که زنان نسبت کمتری از شاغلین در خارج از منزل را تشکیل می‌دهند. اما، در بخش بهداشت و درمان بیش از 70درصد نیروها را زنان تشکیل می‌دهند به همین علت است که با شروع همه گیری کووید19، بیماری‌های شغلی در زنان اهمیت خاصی پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه صدماتی که کووید۱۹ به سلامت زنان وارد می‌کند تنها جنبه روانی_اجتماعی و اقتصادی ندارد، اظهار کرد: زنان نیز در معرض خطر این بیماری و عوارض ناشی از آن هستند. محدودیت تحرک در سطح جامعه، سبک زندگی سالم، چه در زنان و چه در مردان را تغییر داده، آنان را در معرض خطر بیماری‌های غیرواگیر قرار خواهد داد. علاوه بر آن بارداری و زایمان سالم توسط کووید۱۹ تحت تاثیر قرار گرفته است و احتمال ابتلا به اشکال بالینی شدیدتر کووید ۱۹، در زنان باردار، بیشتر از زنان غیر باردار گروه سنی مشابه است.

سرانجام سند سلامت زنان به کجا رسید؟

وی در پاسخ به سوالی درباره سرانجام سند سلامت زنان و نقش وزارت بهداشت در اجرای مفاد آن، تصریح کرد: مراحل تدوین این سند به پایان رسیده است. پیش‌نویس سند با کلیه سازمان‌ها و نهادهای دست اندرکار به اشتراک گذاشته شده و نظرات آنان اعمال شده و سند نهایی شده است. این سند در حال حاضر در دستور کار شورای عالی سلامت و امنیت غذایی قرار گرفته و در دست بررسی برای تصویب است. نقش وزارت بهداشت در اجرای این سند سلامت در دو محور اصلی است. یک بخش وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت و ارائه دهنده خدمات است و نقش دیگر وزارت بهداشت، نقش فرابخشی و حاکمیتی آن است که شامل جلب مشارکت و هماهنگ کردن سیاست‌ها و برنامه‌های  سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با توجه به نیازها و چالش‌های ویژه سلامت زنان و نظارت بر اقدامات آنها است

بیماری‌هایی که سلامت زنان را تهدید می‌کند

کمالی درباره شایع‌ترین بیماری‌ها در میان زنان ایرانی، بیان کرد: اولویت‌های اصلی سلامت زنان میانسال را  بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی عروقی بویژه سکته قلبی، سرطان‌ها بویژه سرطان پستان و سرطان سرویکس تشکیل می دهد. اختلالات روانی بویژه افسردگی، سلامت موسکولواسکلتال بویژه استئو پروز و استئوارتریس، سلامت باروری بویژه عوارض بارداری و عوارض یائسگی تشکیل می‌دهد. همچنین آنمی فقر آهن در زنان ایران چالش دیگری در سلامت آنان است؛ مطالعات عمدتا درباره آنمی در مادران باردرار و دختران جوان انجام شده است و حکایت از شیوع ۲۰ تا ۲۵ درصدی آنمی فقر آهن در زنان دو گروه فوق دارد. آنمی از مواردی است که احتمال مرگ مادر به علت خونریزی زایمان را افزایش می دهد.

آثار چاقی بر سلامت زنان

وی در ادامه به تشریح آثار چاقی بر سلامت زنان و بروز بیماری‌های مرتبط با چاقی پرداخت و گفت: رژیم‌های غذایی نامناسب و کم تحرکی عوامل اصلی چاقی هستند و به همین علت است که در عصر جدید بیشتر شاهد این مشکل هستیم. چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها است که از آن میان می‌توان به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت، برخی از انواع سرطان (نظیر سرطان پستان، رحم و سرطان‌های دستگاه گوارش) اشاره کرد. علاوه بر آن، مشکلات دستگاه گوارش نظیر ورم معده، کند شدن سوخت و ساز بدن، کبد چرب، آسیب به کلیه و وقفه تنفسی حین خواب از عوارض دیگری هستند که همراه با چاقی دیده می‌شود. افزایش وزن باعث افزایش فشار وارد شده بر مفاصل می‌شود و دردهای مزمن مفاصل را ایجاد می‌کند.

وی افزود: در زنان با توجه به امکان تجمع هورمون در بافت‌های چربی، احتمال سرطان‌های مرتبط بالا می‌رود. چاقی و بیماری‌های اسکلتی در میان زنان میانسال ایرانی شایع است و این دو اثر منفی یکدیگر را تشدید می‌کنند. یکی از نگرانیهای سلامت زنان در دوره پاندمی کرونا، معضل بی‌حرکتی و افزایش وزن و تاثیرات ناشی از آن است.

پیامدهای زنانه‌ شدن سالمندی در کشور

وی ضمن بیان اینکه بالاتر بودن متوسط طول عمر زنان باعث می‌شود نسبت زنان در جمعیت سالمند افزایش یابد، تصریح کرد: این باعث می‌شود که زنان بیشتر با مشکلات سلامت در سالمندی، نظیر تنهایی، افسردگی و بیماری‌های جسمی مرتبط و... روبرو باشند. در برنامه مراقبت‌های ادغام یافته سالمندان، زنان تنها و روستایی به عنوان آسیب پذیرترین گروه در نظر گرفته شده و در ارائه خدمات اولویت دارند. بسته خدمتی وزارت بهداشت برای این گروه از دو جزء اصلی آموزش و خدمات تشکیل شده است. آموزش‌ها در زمینه ابعاد مختلف سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در اختیار این گروه قرار می‌گیرد. خدمات ادغام یافته برای این گروه شامل خطرسنجی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون، پیشگیری از سقوط، غربالگری برای سرطان‌های شایع، تغذیه سالم، سلامت روان و... است.#‌اخبار
منبع: خبرنامه دانشجویان ایران


مطالب پیشنهادی

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

مطالب مرتبط