ورزش سه‌ |
4 روز پیش

حامد لک پرسپولیس عذرخواهی به جای توجیه

صفحه ویژهبازی ماشین‌سازی‌تبریز - پرسپولیس( شامل ویدیو ها , اخبار و اتفاقات)

وقتی به دام یک توپ جمع کن می‌افتی... 

حامد لک و پرسپولیس؛ عذرخواهی به‌جای توجیه

سردبیر ورزش سه به نقد زوایای گوناگون یک ماجرای اخلاقی در فوتبال ایران پرداخته است؛ یک باشگاه تا کجا باید مدافع بازیکنش باشد؟

به گزارش "ورزش سه" بیانیه باشگاه پرسپولیس در واکنش به اتفاقات رخ داده در ورزشگاه بنیان‌دیزل و انتشار ویدئویی از حامد لک دروازه‌بان این تیم در حال فحاشی تند به توپ جمع‌کن این مسابقه، نشان می‌دهد فضای هواداری غالب بر فوتبال ایران و جنگ بین طرفداران مدعی قهرمانی تا کجا می‌تواند اصول اولیه اخلاقی حاکم بر فوتبال را در خود هضم کند.

 

باشگاه پرسپولیس در این بیانیه به حضور توپ جمع‌کنی که از سوی هیات فوتبال برای این بازی انتخاب شده، نسبت به عدم مدیریت حواشی اعتراض کرده و از مسئولان خواسته اعلام کنند حضور فیلمبردار پشت دروازه با چه هدفی انجام شده و حامد لک به چه اقدامی از سوی توپ جمع‌کن مسابقه واکنش نشان داده است.

 

 

 

 


"ورزش سه" روز گذشتهگزارش کاملی از ماجراهای رخ داده بین حامد لک و توپ جمع‌کنمسابقه نوشت؛ در این اتفاق چند نکته قابل‌ذکر است:

 

* به نظر می‌رسد اولین کنش رخ داده به توپ جمع‌کن مسابقه باشد و به خصوص که حامد لک به دوستانش گفته با این توپ جمع‌کن سابقه قدیمی در بازی‌های انجام شده در تبریز دارد.


* وقتی لک از توپ جمع‌کن می‌خواهد همان‌طور که یحیی گل‌محمدی از وی خواسته در دو سوی محوطه جریمه توپ آماده ارسال به زمین وجود داشته باشد، با پاسخ تند (و احتمالا فحاشی) توپ جمع‌کن مواجه می‌شود.


* این موضوع باعث می‌شود تا لک در اقدامی که حالا ویدئو آن منتشر و در دسترس علاقه‌مندان فوتبال در هر سن و سالی قرار گرفته، با الفاظی زشت و زننده نسبت به این توپ جمع‌کن و صحبت‌هایش واکنش نشان بدهد.


* پس از این ماجرا، لک تلاش کرده با در آغوش گرفتن توپ جمع‌کن از وی دلجویی کند اما ظاهرا این ماجرا مورد قبول توپ جمع‌کن قرار نگرفته و او در اقدام بعدی خود در صفحه اینستاگرامی‌اش با انتشار یک پست، به دروازه‌بان پرسپولیس فحاشی کرده است.


* نکته، موبایلی‌ست که در دستان توپ جمع‌کن قرار دارد و نشان می‌دهد احتمالا او با قصد قبلی اقدام به فحاشی علیه حامد لک کرده و البته دروازه‌بان پرسپولیس در دام وی افتاده است.

 

 

 


* در این‌باره ظاهرا فیلم دیگری نیز موجود بوده اما فیلم‌بردار و عکاسی که در پشت دروازه حضور داشته و فیلم آن را در صفحه اینستاگرامی‌اش منتشر کرده، از سوی هواداران پرسپولیس مورد حمله سایبری قرار گرفته و صفحه‌اش به اصطلاح هک شده است.


* بعد از این اتفاقات و دستمایه قرارگرفتن ماجراها در فضای مجازی، فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای از باشگاه پرسپولیس خواسته دفاعیه خود را از دروازه‌بان تیم ارائه کند؛ پس از آن نیز دبیرکل فدراسیون در یک مصاحبه مجدد، از برخورد با حاشیه‌ها و بی‌حرمتی‌ها در فوتبال گفته تا به نوعی این زنگ خطر را برای پرسپولیس به صدا در آورده باشد که احتمال محرومیت حامد لک وجود دارد.


* اما باشگاه پرسپولیس که در حساس‌ترین مقطع فصل برای پنجمین قهرمانی پیاپی است، در واکنش به این فعل و انفعالات، ضمن انتقاد از هیات فوتبال تبریز که دیروز خواستار محرومیت حامد لک شده بود، خود برگزارکنندگان را در ردیف به‌هم زنندگان نظم بازی و ایجاد فضای منفی قرار داده و خواستار برخورد با آن‌ها و البته توپ جمع‌کن مسابقه شده درحالیکه انتظار این بود این بیانیه عذرخواهی مختصری نیز در پایان خود داشته باشد.
 

همه این اتفاقات در شرایطی‌ست که حامد لک به عنوان گلر، در فروردین‌ماه گذشته سابقه دعوت به اردوی ملی را پیدا کرده و از زمان حضورش در پرسپولیس با نمایش‌های مطمئن حتی توانسته خود را به عنوان جانشین قابل‌قبول برای بیرانوند قرار دهد، خطای اصلی را مرتکب شده و حتی اگر این موضوع یک مسئله از پیش تعیین شده و دامی برای گیر انداختن این دروازه‌بان باشد، او با تجربه و سابقه‌ای که در فوتبال ایران دارد، باید خوددارتر و آگاه‌تر نسبت به این مسئله واکنش نشان بدهد.

 

 

 


یک راه کاملاً آسان و درست در واکنش به این فعل و انفعالات، صدا کردن داور و گزارش دادن فحاشی‌های احتمالی پشت دروازه از سوی توپ جمع‌کن و اخراج وی از کنار زمین بوده است؛ یا اشاره‌ای به افشین پیروانی سرپرست پرسپولیس نیز برای انجام این ماموریت کافی بوده تا توپ جمع‌کن به سرعت از کنار زمین کنار برود یا متنبه شود و حداقل دوربین را از دست او بگیرند و ...اما هیچ یک از این کارها انجام نشده و لک در عصبانیتی آنی با واکنشی سریع نسبت به فحاشی انجام شده، پاسخ رفتار بد این عامل اجرایی برگزار مسابقه‌ی تیمش مقابل ماشین‌سازی را داده. مسابقه‌ای که دروازه‌بان پرسپولیس در آن به هیچ وجه تحت فشار قرار نگرفت و حساسیت بازی نیز به گونه‌ای نبود که او احیانا زیر فشار مضاعف بازی باشد.

 


در این شرایط واکنش باشگاه پرسپولیس که البته برای حمایت از بازیکن ارزشمندش منتشر شده، کاملاً قابل نقد است؛بازیکنی که به هر حال با قراردادی مناسب در یکی از پرطرفدارترین تیم‌های ایران بازی می‌کند و شانس حضور در تیم ملی را دارد و امسال به عنوان یکی از بهترین گلرهای فوتبال ایران خود را مطرح کرده، باید کاملا و حتی‌الامکان در فضای عمومی، مسئولیت رفتار و جملات خود را قبول کند و اگر هم اصولی غیر از این دارد و پاسخ به بی‌احترامی را باید با فحاشی داد، باید این جرأت را داشته باشد و آن را با صدای بلند اعلام کند.

 

* شاید بهتر باشد باشگاه پرسپولیس هم که به هر حال خود را وام‌دار شاهین و مکتب اخلاقی‌اش می‌داند، به جای حمایت از این اتفاق، حتی اقدام به تنبیه بازیکن خود کند؛ که البته این مسئله حداقل در فوتبال ایران فراتر از رویا و خیال است اما به عنوان یک فوتبالیست حامد لک با چیزی که اسمش را می‌شود بی‌مسئولیتی یا خشم آنی یا هر چیز دیگری گذاشت، چالشی جدی برای تیمش ایجاد کرده است.
(البته شاید بگویید هر کدام از ما هم در موقعیت یکسان رفتاری مشابه را از خود بروز می‌دادیم اما حتی همدلی با لک نمی‌تواند پوششی بر اقدام او باشد که از بدشانسی‌اش حالا با دوربینی که البته به صورت غیرمجاز پشت دروازه حضور داشته، ثبت و ضبط شده و تبدیل به یک مدرک غیرقابل کتمان شده است.)

 

 

 

 

 

 

اگر دوست دارید فوتبال ایران زیباتر، کم حاشیه‌تر و بزرگ‌تر از این باشد، راه‌حل چیزی جز سخت‌گیری در اصول‌ اخلاقی نیست؛ چه از سوی باشگاه‌ها، چه از سوی فدراسیون فوتبال و چه از سوی افراد مرتبط.پرسپولیس هم قوی‌تر و قدرتمندتر از آن است که غیبت یک بازیکن هر چقدر کلیدی و مهم، بتواند تاثیری نهایی در رقابتش برای کسب عنوان قهرمانی داشته باشد (که تازه همین نگاه منفعت‌گرا نیز مورد قبول آن‌هایی که فوتبال را با عشق و علاقه دنبال می‌کنند و آن را خالص و پاک می‌خواهند، نخواهد بود.)


در نهایت همه اینها آرزوهای ماست و باشگاه پرسپولیس یا هر باشگاه دیگری هرگز در این باره تصمیمی جدی نخواهد گرفت.آنها بیش از هرچیز خیره به آن‌دسته از هواداران متعصب خود هستند که پرچم جنگ با متعصب‌های اردوگاه تیمهای رقیب را در دست دارند.

 

 

پژمان راهبر#‌اخبار_ورزشی منبع: ورزش سه‌

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نماینده ۵۸- کیلوگرم تکواندوی ایران در المپیک توکیو در نخستین مبارزه خود توانست به پیروزی برسد.

پریروز

جواد فروغی تیرانداز ایرانی در مسابقات المپیک توکیو فینالیست شد.

پریروز

سرمربی تیم شمشیربازی سابر کشورمان عملکرد شاگردانش تا به اینجای مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو را بی‌نظیر دانست.

پریروز

سرمربی تیم ملی تکواندوی ایران گفت: هر چه از مسابقه گذشت، آرمین هادی پور اعتماد به نفس بیشتری گرفت. 

پریروز

استیون جرارد، سرمربی انگلیسی رنجرز مدعی شد هرگز قصد ندارد روزی هدایت اورتون را در دست بگیرد.

پریروز

علیرضا فغانی داور لژیونر فوتبال ایران این هفته دیدار تیم‌های سایپا و آلومینیوم اراک را قضاوت خواهد کرد.

پریروز

تیرانداز چینی موفق شد نخستین مدال طلای المپیک توکیو را کسب کند.

پریروز

کارلو آنچلوتی با حضور در اداگاه بخش زیادی از تخلفات مالیاتی خود را پذیرفته است.

پریروز

هر سه نماینده شمشیربازی کشورمان در المپیک توکیو موفق شدند به یک هشتم نهایی صعود کنند.

پریروز

ملی پوش شمشیربازی کشورمان با پیروزی مقابل حریف قدرتمند خود به مرحله دوم رسید.

پریروز

وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک از نزدیک تماشاگر نمایش تماشایی شمشیربازان ایرانی در دور نخست بودند. 

پریروز

تیم الوکره پس از جذب امید ابراهیمی بازیکنان دیگری هم به خدمت گرفت.

پریروز

هافبک دفاعی تیم نفت مسجدسلیمان نسبت به شایعات مطرح شده درباره تبانی و کنار گذاشته شدن از فهرست نفت از سوی محمود فکری، واکنش تندی را نشان داد.

پریروز

تیم فوتبال السیلیه قطر برای برپایی اردوی آماده‌سازی راهی تونس شد.

پریروز

کاپیتان شمشیربازی ایران موفق شد با شکست رقیب کانادایی خود مقتدرانه به دور یک هشتم نهایی المپیک توکیو راه پیدا کند.

پریروز

بیشتر...