اختلالات حافظه راه های درمان انواع اختلالات حافظه علل

اختلالات حافظه
اختلالات حافظه به شرایط بیماری اشاره دارد که در آن فرد قادر به ایجاد خاطرات جدید یا یادآوری خاطرات ذخیره شده در گذشته نیست. برخی از اختلالات حافظه با کاهش شناختی عمومی نیز همراه است. اختلالات حافظه می تواند از عوامل مختلفی از جمله سن، ژنتیک، ضربه، کمبودهای غذایی و غیره ناشی شود. برخی از اختلالات شایع حافظه شامل زوال عقل، بیماری آلزایمر و انسفالوپاتی است. در این مقاله به انواع اختلالات حافظه، تشخیص آن ها و راه های درمان اشاره شده است.
سرفصل های مقاله
علل اختلالات حافظه
انواع اختلالات حافظه
علائمی که نشان دهنده نیاز به مراجعه به پزشک است.
تشخیص اختلالات حافظه
درمان های اختلالات حافظه
نتیجه گیری

دلایل خاصی وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد اختلالات حافظه در حد خفیف و شدید شود. هر دلیل خاصی ممکن است به طور جداگانه یک اختلال حافظه خاص را نشان دهد یا بسیاری از دلایل برای ایجاد یک شرایط خاص در یک فرد جمع شوند. عوامل اصلی در زیر ذکر شده است:

 • سن
 • وراثت ژنتیکی – وراثت ژن های بیماری آلزایمر و هانتینگتون
 • ضربه
 • انقباض عروق و عروق مغزی
 • استفاده بیش از حد از الکل ها یا مواد مخدر یا مواد افیونی
 • اختلالات متابولیکی درمان نشده مانند دیابت
 • کمبود ویتامین مانند B12
 • بیماری های قلبی عروقی
 • تومورهای مغزی
 • رژیم غذایی ناسالم
 • استفاده از داروهای بیش از حد مانند استفاده از NSAID ها.

 

از نظر کلینیکی ارزیابی اختلالات حافظه دشوار است. ارزیابی و شناسایی آن برای بیمار و پزشک مفید خواهد بود. عملکرد طبیعی حافظه فیزیولوژیکی باید کاملاً با این اختلال ارتباط داشته باشد. هر نوع اختلال حافظه که در زیر بحث خواهیم کرد، درگیر ساختاری تشریحی عمده ای است. این اختلالات معمولاً زمانی اتفاق می افتد که در عملکرد هدفمند قسمت های مغز انحرافی وجود داشته باشد و آن ها را در ذخیره سازی و حفظ خاطرات دچار مشکل کند.

در زیر لیست اصلی اختلالات حافظه آورده شده است:

 

زوال عقلیکی از قابل توجه ترین و غالب ترین نوع اختلالات حافظه است. عملکردهای شناختی، منحنی کاهشی را نشان می دهد و به ویژه به فراموشی مربوط می شود. این افراد در انجام کارهای زندگی بی کفایتی نشان می دهند و در انجام کارهای ساده مشکل دارند. همچنین افراد مبتلا به زول عقل دارای محدودیت های ارتباطی و گمراه کننده هستند. فرد ممکن است نگرانی های خود را از دست بدهد و تغییرات قابل توجهی در شخصیت مشاهده شود. ضربه، سکته، واکنش های دارویی و عفونت ها می تواند منجر به زوال عقل در افراد در هر سنی شود.

 

این زوال عقل از انقباض عروقی ناشی می شود که منجر به کاهش جریان خون در مناطق مخچه و مغزی می شود. سکته های مغزی و آسیب دیدگی سر می تواند باعث این نوع زوال عقل و اختلالات حافظه شود. در افراد مبتلا، مشکل در برنامه ریزی و درک مسائل دیده می شود.

 

این نوع زوال عقل به ویژه مربوط به ایجاد و رسوب انواع پروتئین غیرطبیعی به نام اجسام لوئی است. این رسوبات غیر عادی فضای حافظه ای را به وجود می آورد که منجر به عملکردهای بد مغزی می شود.

 

این نوع از اختلالات حافظه، رایج ترین نوع زوال عقل است که بر قشر پیشانی و گیجگاهی مغز تأثیر می گذارد. معمولاً این نوع زوال عقل بر سلول های عصبی مغز تأثیر می گذارد و باعث کوچک شدن آن ها می شود. اگرچه در سنین بین 45 تا 60 سال رخ می دهد اما ممکن است در افراد جوان نیز وجود داشته باشد.

 

تغییر مغز از ویژگی های قابل توجه این نوع اختلال حافظه است.  آلزامیر با دو ویژگی مهم مشخص می شود. یکی تشکیل پلاک های آمیلوئید و دیگری تشکیل گره های عصبی الیافی. این ها، هر دو دلیل کمبود سیگنال های مغزی به دلیل کمبود انتقال دهنده های عصبی در مغز هستند. این امر منجر به اختلالات می شود و مانع عملکرد کارهای روزمره می شود.

 

اختلال شناختی خفیف می تواند منجر به مشکل در ارتباط حافظه و هماهنگی با همتایان خود شود. افراد مبتلا به این نوع از اختلالات حافظه، مستعد تبدیل نوع بیماری به آلزایمر هستند. استعداد ژنتیکی در بروز چنین اختلالات شناختی نقشی حیاتی دارد.

 

التهاب مغز می تواند منجر به تغییرات عمده عصبی شود و عملکرد مغز را تغییر دهد. کمبود سیگنال های مغزی بسیار زیاد می تواند باعث ایجاد تشنج شود. این اختلال با هذیان همراه است. ویروس ها دلیل اصلی انسفالیت هستند. این بیماری با بیماری های عصبی مانند پارکینسون، ضعف، عدم توانایی در ارزیابی عملکرد روزانه، لرزش و سرگیجه همراه می شود.

اختلالات حافظه

مشکلات حافظه با علائم هشداردهنده ای همراه است. این تغییرات به مرور زمان نشان داده می شود و شما را هشدار می دهد تا ابتدا به یک پزشک عمومی مراجعه کنید و سپس به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.علائم هشدار دهنده می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گیجی – هذیان
 • فشارهای ارتباطی
 • سرگیجه
 • کاهش توانایی های جامع
 • ناتوانی در درک چیزهای کوچک
 • پارانویا
 • پرسید سوالات تکراری
 • مشکل در به خاطر سپردن موارد مهم مانند نام یا شماره تلفن
 • افکار گمشده و پریشان
این مقاله هم بخوانید درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

در صورت تجربهٔ این علائم و علائم مشابه این موارد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

اگر علائمی از اختلال حافظه را تجربه کردید یا نگران لغزش حافظه خود هستید، متخصصان مغز و اعصاب ارزیابی کاملی را انجام می دهند.

پزشک شما با شما و اعضای خانواده در مورد نگرانی های شما صحبت خواهد کرد و درباره سبک زندگی، شخصیت، عادات کاری، سابقه پزشکی و سلامت کلی شما اطلاعاتی به دست می آورد.

آزمایش های تشخیصی برای اختلالات حافظه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایشات عصبی برای تشخیص مشکلات تفکر و حافظه
 • معاینه فیزیکی و عصبی:
  • رفلکس ها
  • تون عضلانی و قدرت
  • توانایی بلند شدن از روی صندلی و راه رفتن
  • حس بینایی و شنوایی
  • هماهنگی
  • تعادل
 • تست های آزمایشگاهی برای بررسی خون برای علل قابل درمان از دست دادن حافظه، مانند:
  • اختلالات تیروئید
  • کمبود ویتامین
 • مطالعات تخصصی تصویربرداری مغز، از جمله:
  • توموگرافی رایانه ای (CT)برای رد علل مانند سکته مغزی
  • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)برای تعیین چگونگی تغییر مغز
  • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)برای تشخیص سطح پلاک (خوشه های غیر طبیعی پروتئین) یا درهم آمیختگی (پیچ خوردگی در سیستم حمل و نقل مغز) در مغز
  • MRI عملکردی (fMRI) قسمت هایی از مغز را کنترل می کند که عملکردهایی مانند گفتار یا حرکت را کنترل می کند.
 • از وظایف تخصصی شناختی، زبانی، حافظه ای و مهارت های حرکتی برای بررسی ساختارهای خاص مغز یا مسیرها استفاده می کند.

درمان های مربوط به شرایط حافظه و زوال عقل با هدف جلوگیری از بدتر شدن علائم و بهبود عملکرد کلی و کیفیت زندگی شما انجام می شود. زوال عقل ناشی از عفونت یا واکنش به دارو اغلب قابل درمان و معکوس است. زوال عقل پیشرونده – مانند بیماری آلزایمر – می تواند کند شود اما متوقف نمی شود. درمان های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر عفونت باعث مشکلات حافظه شود، آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت را درمان کنند

سوتغذیه می تواند منجر به اختلالات حافظه شود. رژیم غذایی مناسب می تواند به بازیابی مواد مغذی و مهارت های شناختی طبیعی کمک کند.

برخی از اشکال اختلالات حافظه ناشی از مصرف مواد مخدر و الکل است.

برخی از داروهای خاص (مهارکننده های کولین استراز) ممکن است باعث کاهش سرعت حافظه، تفکر و مهارت های زبانی شوند و تغییرات در رفتار، توهم را کاهش دهند. این داروها برای همه مفید نیستند و ممکن است فقط برای مدت زمان محدودی موثر باشند.

روش های درمانی بر بهبود مهارت های شناختی برای طیف وسیعی از فعالیت ها و استفاده از ابزارها و تکنیک هایی مانند دفترچه یادداشت حافظه یا خود نشانه گذاری متمرکز بود.

فعال ماندن می تواند باعث پیشرفت علائم شود و سلامتی شما را حفظ کند. می توانید به تنهایی یا با یک متخصص فیزیوتراپی ورزش کنید.

گذراندن وقت با کیفیت در کنار عزیزان و دوستان می تواند روحیه شما را بهبود بخشد، احساس انزوا را کاهش داده و سلامت کلی را تقویت کند.

زندگی در یک محیط آشنا، ایمن و آرام بخش، احتمال آسیب و احساساضطرابرا کاهش می دهد.

 

پیش از ابتلا به اختلالات حافظه، می توانیم تلاش کنیم تا از آن جلوگیری کرده یا روند ابتلا را کندتر کنیم. مراقبت از رژیم و تغذیه می تواند شما را از صدها بیماری که ممکن است برای شما پیش بیاید نجات دهد. سعی کنید روزانه 5  واحد میوه مصرف کنید و یک نمودار رژیم غذایی متعادل هفتگی برای خود مدیریت کنید. اگر از مشکلات تیروئید رنج می برید، مکمل های T3 و T4 را پس از توصیه صحیح پزشک مصرف کنید. خوردن روزانه یک سیب به عنوان صبحانه را فراموش نکنید. خوب بخوابید! الگوی خواب شما همان چیزی است که در فرایندهای حافظه نقش بسیار بزرگی دارد. برای بهبود یادگیری، درمان های شناختی خاصی را امتحان کنید. دفتر یادداشت های شخصی داشته باشید و مسائل مهم را در آن یادداشت کنید. تعاملات اجتماعی خود را بارزتر کنید. وقت بیشتری را با خانواده و دوستان خود سپری کنید که به شما در بهبود روحیه کمک می کند. فعال باشید و مراقبت از خود را شروع کنید.#‌افسردگی #‌روانشناسی منبع: روانشناسی روان آرام

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اسکیزوفرنی کاتاتونیک در اسکیزوفرنی کاتاتونیک یا کاتاتونیا شخص مبتلا به آن دچار اختلالات حرکتی شده و گاهی تا مدتی طولانی بدون حرکت یا صحبت کردن ثابت مانده و در برخی موارد دیگر افراد حرکات هیجانی یا…

1 روز پیش

اختلالات شخصیت یکی از ناتوان کننده ترین اختلالات روانشناختی محسوب می شوند. اختلال شخصیت ضداجتماعی به عنوان یکی از اختلالات شایع در جامعه امروزی، با ویژگی هایی همچون ناتوانی در تن دادن به هنجارهای اجتماعی، تکانشی بودن، عدم مسئولیت پذیری، فقدان تحمل و شکیبایی و فقدان وجدان توصیف می شود.

1 روز پیش

حمله پانیک (حمله وحشت) ممکن است هرجا و در هر زمان رخ دهد، به هنگام تماشای تئاتر، خرید یا رانندگی. حمله وحشت یک دوره ناگهانی و غیر منتظره از ترسی شدید و فراگیر است که بین زمان شروع و پایان آن تمایز وجود دارد. این ترس با علائم جسمی شبیه به حمله قلبی یا خفگی همراه است.

1 روز پیش

اعتیاد اختلالی چند عاملی است که اغلب سیری مزمن و عود کننده دارد. آنچه در این زمینه مهم است، این است که اعتیاد امری قابل پیشگیری و قابل درمان است، اما درمان آن ساده نیست چرا که اعتیاد ابعاد گوناگون دارد.

2 روز پیش

اختلافات زن و شوهر در تمام ازدواج ها پیش می‌آید. اما موضوع مهم تلاش برای درک و حل آنهاست. در این مقاله به اختلافات و حل آنها اشاره شده است.

3 روز پیش

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج در روابط شایع است؛ اما نکته مهم در این موضوع، شناخت دلایل آن است.در این مقاله به علل و راه حل اشاره شده است.

4 روز پیش

اثر مهمانی شبانه پدیده‌ای است که ما را قادر می‌سازد صداهای انتخابی را از بقیه‌ی اصوات مزاحم تفکیک کنیم.

4 روز پیش

لودویگ یوزف یوهان ویتگنشتاین، فیلسوف نامدار اتریشی قرن بیستم بود که باب‌های زیادی را در فلسفهٔ ریاضی، فلسفهٔ زبان، و فلسفهٔ ذهن گشود.

6 روز پیش

اگر صبح از خواب بیدار می‌شوید و معنایی برای شروع روز ندارید،دچار احساس پوچی در زندگی شده اید.در این مقاله راهکارهای غلبه بر آن را بخوانید.

۱ هفته پیش

اختلال اضطراب جدایی در کودکان، حالتی است که کودک هنگام دور شدن از محیط خانه یا یکی از عزیزان و یا افراد خانواده به ویژه پدر و مادر یا پرستارش، دچار ترس و استرس عصبی می شود.

۱ هفته پیش

پایان همهٔ داستان‌های عاشقانه، خوب نیست. در این مقاله به راهکارهایی برای عبور از شکست عشقی که بسیاری آن را تجربه می‌کنند، اشاره شده است.

۱ هفته پیش

تعریف خود کم‌بینی خود کم بینی نوعی حالت روانی است که در آن فرد در مورد توانایی‌ها و ارزش‌های خود نامطمئن است. همه ما احساس عدم­ کفایت را در زندگی تجربه کرده­ایم. این حس که برای موقعیتی که در آن هستیم…

۱ هفته پیش

رابطه عاشقانه همیشه شیرین و زیبا نیست، بلکه پر از مشکلاتی است که می‌تواند دلیل شکست رابطه عاطفی باشد. در این مقاله، دلایل شکست را بخوانید.

۱ هفته پیش

نشانه های سلطه جویی در ازدواج سلطه جویی در روابط زناشویی و عشق یکی از مهمترین معضلات در خانواده می باشد که می تواند به شدت به روابط خانوادگی آسیب وارد کند. دیدگاه های متعددی درباره ازدواج وجود دارند…

۱ هفته پیش

در مراقبه فرد با انجام تمرین های خاص سعی میکند به آرامش ذهنی برسد. در مراقبه لازم است روی زمین بنشینید، چشمانتان را ببندید و به یک کلمه، صدا، تصویر و یا به تنفس خود کاملا توجه کنید. این کار مستلزم این است که به محرک های دیگر پیرامون خود توجهی نداشته باشید

۱ هفته پیش

بیشتر...