خبرگزاری رضوی |
۲ هفته پیش

نسخه خطی 350ساله انیس المومنین در شرح احوال معصومین رونمایی شد رضوی

نسخه خطی 350ساله «انیس المؤمنین» در شرح احوال معصومین(ع) رونمایی شد
به گزارشخبرگزاری رضوی، اعظم قوی، کارشناس نسخ خطی در جلسه که در تالار کنفرانس کتابخانه مرکزی رضوی برگزار شد، به بیات نکاتی در شرح حال نویسنده اثر و شرح حال نویسی پرداخت.
وی، محمد بن‌اسحاق حَمَوی ملقب به فاضل‌الدین مولف نسخه «انیس المؤمنین» را از دانشمندان شیعه دوره صفوی معرفی کرد که آگاه به علم حدیث بوده و این کتاب را در سال 938 هجری قمری تألیف کرده است. قوی، این اثر را یکی از منابع تألیف‌ شده در موضوع احوال پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) عنوان کرد و گفت: مؤلف در تألیف این کتاب، از منابع متعددی بهره برده و از آیات قرآنی، احادیث و اشعار فارسی و عربی استفاده کرده است.
در کتابخانه‌های داخل کشور شش نسخه خطی از کتاب انیس المومنین موجود است که از این تعداد، دو نسخه آن در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
یکی از نسخه های خطی انیس المومنین موجود در خزانه نسخ خطی که در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود در قرن یازدهم هجری قمری، در 87 برگ به خط نسخ کتابت شده که توسط حسن فریدمحسنی در سال 1354 شمسی به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
این کتابِ به زبان فارسی، خلاصه کتاب منهج الفاضلین و مشتمل بر یک مقدمه و دوازده باب و یک خاتمه است که باب سوم آن در ذکر احوال، فضایل، مناقب، تاریخ زندگانی امام حسین (ع)، کرامات و فضیلت زیارت آن حضرت است. اثر معرفی شده به کوشش میرهاشم محدث تصحیح و منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس ستاد انتخابات استان چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون حضور مردم پای صندوق‌های رای استان بی‌نظیر بوده است، قطعا استقبال پرشور مردم در سراسر استان منجر به افزایش اقتدار و عزت کشور خواهد شد.

نیم ساعت پیش

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

نیم ساعت پیش

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان گفت:حدود 10 ساعت از شروع فرآیند انتخابات گذشته و در حال نزدیک شدن به پایان مرحله اول انتخابات هستیم‌، شرایط خوبی در استان حاکم است و فرآیند رای‌گیری در شعب مختلف حوزه‌های انتخابی ادامه دارد.

نیم ساعت پیش

زنگ آغاز انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ‌خبرگان رهبری در ساعت 8 صبح 11 اسفند ماه 1402 به‌صدا درآمد تا تکلیف نمایندگان مردم در خانه ملت و خبرگان ‌مشخص شود.

نیم ساعت پیش

رای گیری در شعب سراسر کشور تا ساعت ۲۰ تمدید شد.

نیم ساعت پیش

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری مازندران، گفت: تدابیر خوبی برای امنیت ارتباطات در انتخابات استان اندیشیده شده و در همین راستا نقاط اختلال اینترنت در مازندران به صفر رسیده است.

نیم ساعت پیش

دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی از فراهم شدن شرایط برای رأی دادن افراد دارای معلولیت و افراد مسن خبر داد.

نیم ساعت پیش

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

نیم ساعت پیش

سباستین فتل قهرمان چهار دوره فرمول که در پایان فصل 2022 اعلام بازنشستگی کرد، در مورد احتمال از سرگیری حرفه خود واکنش نشان داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...