سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

به گزارشخبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، لایحه بودجه آخرین سال از سده ۱۳۰۰، یکشنبه ۱۷ آذر از سوی رئیس جمهور کشورمان به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، پس از ارائه آن به خانه ملت، در اختیار وکلای ملت قرار گرفت تا آنها در کمیسیون‌های تخصصی خود به بررسی جزئیات آن بپردازند و پیشنهاداتشان را به هیئت رئیسه کمیسیون‌های مربوط ارائه دهند.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده برای بررسی لایحه بودجه، مقرر شد که این لایحه پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، تا پایان دی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه چکش‌کاری شده و پس آن گزارش نهایی به صحن علنی پارلمان ارائه شود.

نمایندگان مجلس امروز پس از چند ماه بررسی کلیات بودجه لایحه سال ۹۹ را در دستور کار خود داشتند؛ طبق قانون در صحن پارلمان مخالفان و موافقان دلایل خود را برای موافقت یا مخالفت با این لایحه اعلام کردند اما در نهایت با نظر منفی وکلای ملت این لایحه در صحن بهارستان رد شد.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز یکی از نمایندگی است که امروز در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۹۹ گفت که یکی از جنبه‌های مثبت لایحه بودجه سال آینده، افزایش سقف حقوق کارمندانی است که حداقل حقوق را دریافت می‌کردند و این افزایش قابل توجه است. از دیگر نکات مثبت این لایحه بحث یارانه‌ها بود که مشکلاتی را برای گروهی از مردم که مشمول یارانه نمی‌شدند ایجاد کرده و نوعی بی‌عدالتی بود.

صُدیف بدرینماینده موافق دیگری بود که در دفاع از این لایحه تصریح کرد که از مهم‌ترین ویژگی‌های مصوبه کمیسیون تلفیق این است که دولت موظف شده بودجه را بر مبنای عملکرد ببندد؛ افزایش بودجه عمرانی وزارت آموزش و پرورش نیز از نکات مثبت گزارش کمیسیون تلفیق است، همچنین در این بودجه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، حقوق و مزایای فرهنگیان و اعتبارات دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته و ارقام خوبی برای آن در نظر گرفته شده است.

حمیدرضا حاجی باباییعضو کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با کلیات بودجه ۹۹ گفت: عدم شفافیت، عدم عدالت اجتماعی و نداشتن چهره روشنی از اشتغال‌زایی و همچنین مغایرت با اسناد بالادستی به ویژه برنامه ششم توسعه از ویژگی‌های بودجه ۹۹ است، نمایندگان بدانند چه چیزی را مصوب می‌کنند.

حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم در مخالفت با کلیات این لایحه گفت: ما باید این بودجه را در دو قالب قوانین فرادستی و وضع کنونی مردم مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم؛ براساس تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال ۹۹ بیشترین تخلف را نسبت به قوانین بالادستی دارد و هیچ اقدامی برای کاهش بیکاری انجام نگرفته است.

سابقه رد شدن کلیات بودجه در مجلس

اما این اولین باری نیست که کلیات لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی رد می‌شود؛ با بررسی ۱۸ سال گذشته متوجه می‌شویم که مجلس پیش از این هم در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۷ با کلیات لایحه بودجه مخالفت کرده است، مثلا در سال ۹۷ که کلیات بودجه به تصویب نرسیده بود، برخی نمایندگان مجلس به دلایلی همچون عدم انطباق با اسناد بالادستی، عدم توجه به حقوق اساتید و قضات، مبتنی نبودن بر عملکرد و اصلاح ساختاری، توجه نکردن به صادرات، تورم زا بودن و نقش داشتن در افزایش رکود با این لایحه مخالفت کرده بودند.

در سال ۹۲ هم وکلای ملت دلایلی مانند وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی، شفاف نبودن درآمدها، مغایرت لایحه با بند‌هایی از قوانین دائم و بالادستی و مسائل مربوط به واگذاری‌ها را از عمده ایرادات و اشکالات وارد به لایحه سال ۹۲  کل کشور عنوان کرده بودند.

بودجه مربوط به سال ۹۱ هم از سوی نمایندگان رد شده بود؛ حساب نشدن قانون هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه، معلوم نبودن نرخ ارز در لایحه بودجه، واقعی نبودن درآمد‌های لایحه بودجه، مشخص نبودن سقف بودجه، مشخص نبودن میزان اوراق مشارکت در بودجه، اعتراض نمایندگان به شاخص‌های کلان مورد استفاده در بودجه، مخالفت نمایندگان با طرح‌های جدیدِ آورده شده در بودجه و نبود جدول مصرف ارزی در پیوست لایحه بودجه از موارد رد شدن بودجه ۹۱ بود.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

سرنوشت بودجه ۹۹ چه می‌شود؟

امروز که نمایندگان مجلس با کلیات لایحه بودجه سال آینده مخالفت کردند، این سوال پیش می‌آید که دخل و خرج کشور در سال آینده چه سرانجام خواهد داشت، به گفته قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با توجه به اینکه کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس رد شده و زمان کمی تا پایان سال باقی مانده است، دولت باید لایحه چند دوازدهم را به مجلس ارائه کند.

همچنین امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس بهباشگاه خبرنگاران جوانگفته است که دولت باید لایحه‌ای جدید تنظیم و به مجلس ارائه کند تا قبل از فرا رسیدن سال جدید در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شود و بعد از عید به کمیسیون تلفیق برود. مجلس هم باید حتما قبل از اتمام دوره دهم بودجه سال ۹۹ را به تصویب برساند.

البته اگر تا پایان فعالیت مجلس دهم، تصویب بودجه ۹۹ به سرانجام نرسد، وکلای دوره یازدهم خانه ملت باید آن را پیگیری کرده و به سرانجام برسانند. اکنون که کشور در شرایط اقتصادی حساسی به سر می‌برد، باید دید که دولت چه تصمیمی برای خرج و مخارج سال آینده کشور خواهد گرفت.

باید در نظر داشت که اگر لایحه بودجه سال آینده تصویب نشود، تکلیف بودجه‌های عمرانی مشخص نخواهد شد و در نتیجه دستگاه‌ها نمی‌دانند چگونه از سازمان برنامه و بودجه تخصیص بگیرند، همچنین حقوق کارمندان افزایش نمی‌یابد و پرداخت حقوق آنها به صورت علی الحساب خواهد بود. امید است که مجلس و دولت نگاه ویژه تری به این موضوع مهم داشته باشند.

گزارش از امیرمحمد غفاری

انتهای پیام/#‌سیاسی
منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


تبلیغات

مطالب مرتبط

روستای هوجقان,طرح حاج قاسم سلیمانی,طرح غربالگری خانه به خانه رابطین سلامت خانه بهداشت هوجقان

3 دقیقه پیش

تبدیل۹۰ درصد شبکه های سیمی به کابل خودنگهدار در محدوده شمال اصفهان

یک ربع پیش

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تشریح فعالیت های زیرساختی در بخش توسعه ارتباطات روستایی استان سیستان و بلوچستان ، اظهار داشت: با کمک و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل طرح USO، توسعه شبکه ملی اطلاعات و توسعه ارتباطات تلفن ثابت و دیتا از طریق 1197 کیلومتر فیبرکشی، به عنوان یکی از اولویت های مهم در خصوص محرومیت زدایی و گسترش عدالت ارتباطی در این استان تعریف شده که در سه مرحله انجام می شود.

یک ربع پیش

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، صنعت خودروی روسیه با بحران مواجه شد، بطوریکه بازار این کشور را خودروهای دست دوم خارجی فرا گرفت، اما امروزه شرکت روسی «آوتوواز» (AvtoVAZ) معروف به لادا نه تنها در داخل این کشور بلکه در سراسر اروپای شرقی، بزرگترین تولیدکننده اتومبیل های سواری است.

1 ساعت پیش

آمریکا که تا چند ماه پیش با سونامی صادرات نفت عربستان سعودی روبرو شده بود، هفته گذشته برای نخستین بار در ۳۵ سال گذشته واردات نفت از این کشور نداشت.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: قیمت انواع مرکبات در میادین میوه و تره بار تهران اعلام شد که براساس آن، پرتقال تامسون شمال با قیمت هر کیلوگرم ۹۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

1 ساعت پیش

دروازه‌بان کروات پرسپولیس هم در مسیر جدایی از این تیم قرار گرفته است و شرایط به سمت پایان همکاری طرفین پیش می‌رود.

1 ساعت پیش

مبلغ یارانه جدید در سال 1400,شرط اصلی دریافت یارانه 100 هزارتومانی,یارانه 120 هزارتومانی به کجا رسید,,,

1 ساعت پیش

شرایط بازگشایی مدارس از اول بهمن,آموزش مجازی دانش-آموزان دو هفته تعطیل می شود؟, برنامه تعطیلی دو هفته‌ای آموزش مجازی,واکنش وزیر آموزش و پرورش به کاهش حقوق فرهنگیان,

3 ساعت پیش

حضور دانش آموزان در کلاس درس اجباری است؟,بازگشایی مدارس از اول بهمن 99,بازگشایی مدارس,جزییات حضور دانش آموزان مناطق زرد در مدارس,شرایط حضور دانش آموزان با بازگشایی مدارس,,,,

4 ساعت پیش

یک پایگاه نظامی در شمال شرق نیجریه به دست گروه تروریستی بوکوحرام تصرف شده است.

4 ساعت پیش

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: کاهش روند ابتلای به ویروس کرونا مستلزم رعایت مردم، صنوف و دستگاه‌ها و نظارت جدی مسوولان امر است.

5 ساعت پیش

آبفا منطقه یک اصفهان,اصلاح شبکه آب میدان امام علی (ع) تا میدان امام خمینی اصفهان

6 ساعت پیش

انتصاب دبیر بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر,فرهنگ و ارشاد اسلامی,

7 ساعت پیش

 شهردار, تعاونی مسکن جماران,کلاف سردرگم بیست سال بلاتکلیفی قسمت اعضای تعاونی مسکن جماران تبریز

7 ساعت پیش