بیتوته |
12 ماه پیش

بیوگرافی کتایون امیرابراهیمی بازیگر پیشکسوتکتایون امیرابراهیمی بازیگر پیشکسوت

کتایون امیرابراهیمی متولد ۱۳۱۸در سنندج می باشد. وی بازیگر سینما و تلویزیون است بازیگری بدون حاشیه که 27 سال بعد از انقلاب جمهوری اسلامی فعالیت هاس هنری اش را شروع کرد. در این مقالهبیتوتهبه صورت کامل دربارهبیوگرافی کتایون امیرابراهیمیشرح داده ایم.

چکیده ای از بیوگرافی کتایون امیرابراهیمی

نام: کتایون امیرابراهیمی

تاریخ تولد: ۱۳۱۸

محل تولد: سنندج، ایران

حرفه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۴۲–اکنون

مدرک تحصیلی: دیپلم

کشف حجاب کتایون امیرابراهیمی:

کتایون امیرابراهیمی، بازیگر پیشکسوت، تصویری بدون حجاب از خود در اینستاگرامش انتشار داد و نوشت: «برای زنان سرزمینم... برای دخترانم».

بیوگرافی کتایون امیرابراهیمی

کتایون امیرابراهیمی در تاریخ ۱۳۱۸در سنندج به دنیا آمد. پدرش کارمند وزارت خارجه بود و هنگامی که به باکو رفته بود،با مادرش آشنا شد و ازدواج کرد.مادر کتایون اهل باکو بود و تحصیلاتش را در شوروی گذرانده بود.

کتایون امیرابراهیمی درباره شیوه ازدواج پدر و مادرش در مصاحبه ای که با روزنامه جام جم داشته این چنین میگوید : در سفری که پدرم به باکو رفته بود با مادرم آشنا شد و در آنجا از مادرم خواستگاریکرد.چون مدرک دانشگاه باکو در آن زمان معتبرتر از مدرک تحصیلی دانشگاه‌های ایرانبود پس از این که مادرم به ایران آمد به عنوان دبیر ورزش مشغول به کار شد.

کتایون فرزند اول خانواده بود.دو خواهر و سه برادر دارد. کودکی اش را در رشت گذراند.

نوجوان بود که به تهران آمد.در دبیرستانی در خیابان شاه آباد تحصیل کرد، مادرش نیز در همان مدرسه تدریس می کرد.

از کودکی عاشق بازیگری بود و در خانواده‌ای زندگی می کرد که با هنر بیگانه نبودند.

شوهر عمه‌ کتایون امیرابراهیمی، کارگردان تئاتر بود و البته نسبت دوری نیز با شهلا ریاحی و بهمن فرمان‌آرا دارد.

درباره چگونگی وارد شدنش به دنیای هنر می گوید: یادم است نزدیک دبیرستان ما سالن تئاتری بود که اکثر هنرپیشه‌هایآن زمان در این سالن، نمایش اجرا می کردند.من هم به واسطه شوهرعمه‌ام که در تئاتر بود زیاد به آنجا می رفتم و از همانجا با صحنه تئاترواقعی آشنا شدم.

عده‌ایی او را با شهپر امیرابراهیمی خواننده قدیمی رادیوکه با نام هنری کتایون می خواند اشتباه می گیرند.

فعالیت کتایون امیرابراهیمی قبل از انقلاب

بیشترین فعالیت بازیگری اش قبل از انقلاب ۱۳۵۷ است. کار خود را در سینما به عنوان بازیگر از سال ۱۳۴۲ با فیلم تار عنکبوت (مهدی میرصمدزاده) شروع نمود و تا سال ۱۳۵۳ در چهل و هشت فیلم بازی کرد.

بی تردید یکی از بیاد ماندنی‌ترین نقش‌هایش را در فیلم حسن کچل (علی حاتمی، ۱۳۴۹) بازی کرد. وی می‌گوید: «قبل از حضورم در این فیلم آشنایی چندانی با مرحوم علی حاتمی نداشتم و فقط از طریق شوهرم تهیه‌کننده فیلم را می‌شناختم. یک روز آقای حاتمی مرا در دفتر ایشان دیدند و از من خواستند که این نقش را بازی کنم، اما همان موقع به من گفتند این فیلم موزیکال است و معلوم نیست که اصلاً بفروشد یا نه، اما با این حال من قبول کردم که این نقش را بازی کنم و جالب اینجاست که فیلم حسن کچل در زمان خودش یعنی سال ۱۳۴۹ چیزی حدود ۹ میلیون تومان فروخت و من هم برای بازی در این فیلم ده هزار تومان گرفتم.»

در فیلم درختان ایستاده می‌میرند (امیر شروان، ۱۳۵۰) او ر کنار آذر شیوا بازی کرد. در فیلم بده در راه خدا (رضا صفایی، ۱۳۵۰) به عنوان نقش اول زن در کنار تقی ظهوری و علی میری بازی کرد. درفیلم ازدواج ایرانی (احمد نجیب‌زاده، ۱۳۴۷) نقش مقابل عارف عارف کیا را بازی کرد.

فعالیت کتایون امیرابراهیمی بعد از انقلاب

کتایون امیرابراهیمی بعد از ۲۷ سال با سریال بدون شرح (مهدی مظلومی، ۱۳۸۰) بار دیگر به دنیای بازیگری برگشت و در سال ۱۳۸۲ در سریال کوچهٔ اقاقیا به کارگردانی رضا عطاران در نقش گلنسا، همسر فوت شده منوچهر نوذری، که به شکل روح ظاهر می‌شد و با منوچهر نوذری حرف می زد، به اجرای نقش پرداخت.

بعد از آن در سال ۱۳۸۳ و با فیلم بازنده به سینما برگشت. وی نقشی نیز در فیلم ورود آقایان ممنوع (رامبد جوان) داشت که حاشیه‌هایی را به دنبال داشت. امیر ابراهیمی نسبت به نوع نوشتن اسمش در تیتراژ گله‌مند است و می‌گوید: «از رامبد جوان به‌خاطر نوع نوشتن اسم من در تیتراژ گله‌مند هستم چون ایشان هیچ احترامی برای من قایل نشدند و اسم مرا در انتهای تیتراژ نوشتند. متأسفانه امروزه در سینما اخلاق و احترام وجود ندارد.»

همین طور وی در سال ۱۳۸۳ در سریال طنز «من یک مستاجرم» به کارگردانی «پریسا بخت آور» در نقش «زمانه خانم» نقش اجرا کرد.از مجموعه‌های تلویزیونی او می‌توان به بدون شرح، من یک مستاجرم و زیر هشت اشاره نمود.

ازدواج کتایون امیرابراهیمی

در ۱۷ سالگی به عقد یکی از اقوام نزدیکش درآمد و دارای دو دختر به نام‌های نازی و نیلوفر می باشد.

بیماری کتایون امیرابراهیمی

کتایون امیر ابراهیمی چند سالی است که به بیماری سرطان سینه دچار شده است.

فیلم‌شناسی

سینمایی

ورود آقایان ممنوع (۱۳۸۹)ارتباط خانوادگی (۱۳۸۸)تهران در جستجوی زیبایی (اپیزود اول، طهران، تهران) (۱۳۸۷)
بازنده (۱۳۸۳)نبرد عقاب‌ها (۱۳۵۳)بوسه بر لبهای خونین (۱۳۵۲)
جعفر جنی و محبوبه اش (۱۳۵۲)معشوقه (۱۳۵۲)صلاح‌الدین ایوبی (۱۳۵۱)
عطش (۱۳۵۱)یک جو غیرت (۱۳۵۱)بده در راه خدا (۱۳۵۰)
درختان ایستاده می‌میرند (۱۳۵۰)رسوای عشق (۱۳۵۰)شیادان (۱۳۵۰)
آدم و حوا (۱۳۴۹)تاکسی عشق (۱۳۴۹)حسن کچل (۱۳۴۹)
شهر گناه (۱۳۴۹)آخرین مبارزه (۱۳۴۸)عشق‌آفرین (۱۳۴۸)
قصر زرین (۱۳۴۸)کاسب‌های محل (۱۳۴۸)گربه را دم حجله می‌کشند (۱۳۴۸)
آواره‌های تهران (۱۳۴۷)ازدواج ایرانی (۱۳۴۷)تحفه هند (۱۳۴۷)
دزد سیاهپوش (۱۳۴۷)شاهراه زندگی (۱۳۴۷)

شب فرشتگان (۱۳۴۷)

عشق قارون (۱۳۴۷)قدرت عشق (۱۳۴۷)گردش روزگار (۱۳۴۷)
الماس ۳۳ (۱۳۴۶)پسران علاءالدین (۱۳۴۶)زنی به نام شراب (۱۳۴۶)
عروس تهران (۱۳۴۶)غم‌ها و شادی‌ها (۱۳۴۶)قربانی سوم (۱۳۴۶)
گذشت بزرگ (۱۳۴۶)مرد بی ستاره (۱۳۴۶)مردی از اصفهان (۱۳۴۶)
میلیونرهای گرسنه (۱۳۴۶)نیم وجبی (۱۳۴۶)امروز و فردا (۱۳۴۵)
شمسی پهلوان (۱۳۴۵)عذاب مرگ (۱۳۴۵)مرد و نامرد (۱۳۴۵)
هاشم‌خان (۱۳۴۵)هاشم‌خان (۱۳۴۵)افق روشن (۱۳۴۴)
یک پارچه آقا (۱۳۴۴)تار عنکبوت (۱۳۴۲)-

تلویزیونی

زیر هشت (۱۳۸۹)زندگی به شرط خنده (۱۳۸۵)
گلریزان (۱۳۸۵)من یک مستأجرم (۱۳۸۳)
کوچه اقاقیا (۱۳۸۲)بدون شرح (۱۳۸۱)

تصاویر کتایون امیرابراهیمی

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته
#‌بازیگران منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اطلاعات بیشتر در رابطه با سعید نعمتی ، بیوگرافی سعید نعمتی ، سید سعید نعمتی ، عکس های سعید نعمتی ، سعید نعمتی بازیگر گیلانی ، زندگی نامه سعید نعمتی ، تصاویر سعید نعمتی ، سعید نعمتی کارگردان ، آثار سعید نعمتی ، همسر سعید نعمتی ، فیلم های سعید نعمتی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

4 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با نگار نیکدل ، بیوگرافی نگار نیکدل ، نگار نیکدل در زخم کاری،نگار نیکدل کیست،نگار نیکدل بازیگر،نگار نیکدل زخم کاری،نگار نیکدل اینستاگرام،نگار نیکدل بازیگر زخم کاری ، عکس های نگار نیکدل ، فیلم های نگار نیکدل به سایت بیتوته مراجعه کنید.

2 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با بهزاد خلج،بیوگرافی بهزاد خلج،فیلمهای بهزاد خلج،عکس بهزاد خلج،بهزاد خلج پوست شیر،بهزاد خلج در مانکن،بهزاد خلج آقای قاضی،بهزاد خلج بازیگر ، تصاویر بهزاد خلج، بهزاد خلج و همسرش ، زندگی نامه بهزاد خلج به سایت بیتوته مراجعه کنید.

3 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با فریماه فرجامی، عکس های فریماه فرجامی، زندگی نامه فریماه فرجامی، فریماه فرجامی بیماری،فریماه فرجامی سرب،بیوگرافی فریماه فرجامی،فرجامی ، تصاویر فریماه فرجامی، درگذشت فریماه فرجامی، همسر و فرزندان فریماه فرجامی ، عکس های جوانی فریماه فرجامی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

5 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با ایلهان شن،بیوگرافی ایلهان شن،فیلمهای ایلهان شن،بورجو اوزبرک و ایلهان شن،زندگی نامه ایلهان شن،بازیگر ایلهان شن،سریال جدید ایلهان شن،اسم فیلم های ایلهان شن،پیج اصلی ایلهان شن،ایلهان شن اینستاگرام ، ایهان سن به سایت بیتوته مراجعه کنید.

2 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با مهرناز افلاکیان ، مهرناز افلاکیان اینستاگرام،مهرناز افلاکیان در سیاه چاله،مهرناز افلاکیان در شیش و بش،عکس مهرناز افلاکیان،فیلم های مهرناز افلاکیان،عکس های مهرناز افلاکیان،قد مهرناز افلاکیان،مهرناز افلاکیان بازیگر ، تصاویر مهرناز افلاکیان ، زندگی نامه مهرناز افلاکیان به سایت بیتوته مراجعه کنید.

4 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با وحید رهبانی ، بیوگرافی وحید رهبانی ، مذهب وحید رهبانی ، بازیگر وحید رهبانی ، مصاحبه وحید رهبانی ، وحید رهبانی در خانه ما ، آثار وحید رهبانی ، وضعیت تاهل وحید رهبانی ، عکس های وحید رهبانی ، وحید رهبانی و همسرش به سایت بیتوته مراجعه کنید.

3 ماه پیش

سوسن مقصودلو،بیوگرافی سوسن مقصودلو بازیگر،عکس سوسن مقصودلو،بیوگرافی سوسن مقصودلو،سوسن مقصودلو بازیگر،همسر سوسن مقصودلو،عکس سوسن مقصودلو و همسرش،عکس همسر سوسن مقصودلو،تصاویر سوسن مقصودلو ، زندگی نامه سوسن مقصودلو، سوسن مقصودلو و پسرانش ،

2 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با پوریا شکیبایی ، عکس های پوریا شکیبایی، بیوگرافی پوریا شکیبایی،فیلمهای پوریا شکیبایی،افتادگی پلک پوریا شکیبایی، زندگینامه پوریا شکیبایی،بیماری پوریا شکیبایی،خندوانه پوریا شکیبایی،پوپک و پوریا شکیبایی،پوریا شکیبایی و همسرش به سایت بیتوته مراجعه کنید.

5 ماه پیش

بیشتر...