خبرگزاری ایسنا |
4 روز پیش

اجرای مرحله جدید طرح مدرسه آماده با شروع سال تحصیلی اهدا تجهیزات ایمنی امدادی به مدارس پایتخت ایسنا

اجرای مرحله جدید طرح مدرسه آماده با شروع سال‌تحصیلی/اهدا تجهیزات ایمنی و امدادی به مدارس پایتخت
عکس آرشیوی است

معاون بازیابی، توانمندسازی و مشارکت جامعه‌پذیر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد که همزمان با آغاز سال‌تحصیلی جدید، مرحله تازه طرح مدرسه آماده با هدف آموزش ایمنی به دانش‌آموزان و معلمان و نیز سنجش وضعیت ایمنی مدارس در شهر تهران آغاز خواهد شد.

شاهین مظفری در گفت‌وگو با ایسنا،با اشاره به آغاز سال‌تحصیلی جدید ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در کشور گفت: همانطور که همه ما می‌دانیم و بارها نیز اعلام شده است، حوادث طبیعی گوناگونی کشورمان را تهدید می‌کند، از این تعداد درصد قابل توجهی از حوادث نیز قابلیت وقوع در تهران را دارند و در همین راستا نیز لازم است که همه مردم آمادگی لازم برای مواجهه با این حوادث و امدادرسانی در شرایط نیاز را داشته باشند. یکی از گروه‌های سنی که آموزش به آنان دارای اهمیت و اثرگذاری بسیار است، دانش آموزان هستند و در همین راستا نیز سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با مشارکت آموزش و پرورش طرح مدرسه آماده را اجرایی کرده است که چندین مرحله از آن در سال‌های گذشته اجرا شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح وضعیت ایمنی مدارس مورد پایش قرارگرفته و به دانش آموزان نیز اصول ایمنی آموزش داده می‌شود، گفت: با توجه به اینکه ایجاد توسعه پایدار در گروه مدیریت صحیح مخاطرات و پیشگیری و مقابله با آن خواهد بود، امسال نیز طرح مدرسه آماده را در مدارس پایتخت اجرا خواهیم کرد، چرا که معتقدیم مدرسه به عنوان مکانی که دانش آموزان زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند، اولا باید محیطی ایمن و به دور از تهدید و مخاطرات باشد و ثانیا باید محلی برای یادگیری اصول ایمنی و نحوه مواجهه با خطرات و بلایا باشد.

اهداف طرح مدرسه آماده چیست؟

معاون بازیابی، توانمندسازی و مشارکت جامعه پذیر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای طرح مدرسه آماده، «ارتقاء آمادگی، ایمنی و توانمندسازی مدارس شهر تهران برای مقابله با حوادث است، گفت: ایجاد زمینه مناسب مشارکت و همکاری سازمان یافته شهروندان، سازمانها و نهادهای مسئول در حوزه مدیریت بحران، تهیه سند کاهش خطرپذیری مدارس شهر تهران، بهبود و توسعه عدالت آموزشی، تغییر سبک زندگی شهروندان در راستای ترویج و ارتقای فرهنگ تاب آوری در برابر سوانح، افزایش مهارت فردی پرسنل مدارس و دانش آموزان در مواجهه با حوادث و تقویت ساختارهای فعالیت و مشارکت گروهی پرسنل و دانش آموزان مدارس از جمله دیگر اهدافی است که برای طرح مدرسه آماده پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در واقع در صورت تحقق این اهداف می‌توان گفت که مدرسه آماده، مدرسه‌ای است که آسیب پذیری آن به حداقل رسیده، توان مقابله با حوادث را داشته، کمترین تلفات و خسارات را متحمل شده و در کوتاهترین زمان، کارآیی مؤثر خود را بازیابد، همچنین دارای دانش‌آموزان و پرسنلی آموزش دیده و آگاه با نحوه مواجهه با حوادث مختلف و آسیب‌دیدگان ناشی از آن است. مخاطرات موجود در چنین مدرسه‌ای شناسایی شده و دارای برنامه‌ منسجم کاهش خطرپذیری است.

اهدای تجهیزات ایمنی و امدادی به مدارس

مظفری با اشاره به تامین تجهیزات ایمنی برای مدارس آماده نیز اظهارکرد: همچنین سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در نظر دارد تا با همکاری اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و ... تجهیزات و امکانات لازم برای ایمنی مدارس و همچنین مقابله با حوادث و امدادرسانی در جریان آن را به شکل کانکس‌ها یا کمدهای طرح مدرسه آماده در اختیار مدارس قرار دهد که این طرح در چند مدرسه اجرایی شده است.

وی در خصوص مراحل اجرای طرح مدرسه آماده نیز گفت: در این طرح ابتدا مربیان و مدرسان مورد تایید سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اقدام به آموزش پرسنل و تشکیل گروه مدیریت بحران مدرسه خواهد کرد. این گروه شامل نماینده آموزش دیده مدیریت بحران مدرسه و پرسنل آموزش دیده مدرسه است. چنین گروهی باید قابلیت اجرای مانورهای مختلف با سناریوهای از پیش تعیین شده را داشته باشد. در ادامه نسبت به کاهش خطرپذیری مدارس اقدام خواهد شد. در این مرحله از طرح با شناسایی مخاطرات و وضعیت ایمنی مدارس، سند مخاطرات و شناسنامه ایمنی آن تدوین می‌شود و پس از آن متناسب با سند مذکور برنامه‌ کاهش خطرپذیری مدارس تهیه شده و در نهایت نیز این برنامه باید در بازه زمانی مشخص اجرا شود.

معاون بازیابی، توانمندسازی و مشارکت جامعه پذیر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: تکمیل بانک اطلاعات دانش‌آموزان، از نظر سلامت و مهارت و تجهیز مدارس به اقلام مورد نیاز برای مقابله با حوادث نیز بر اساس همین سند و شناسنامه ایمنی انجام خواهد شد.

به گفته وی در آخرین مرحله از اجرای طرح نیز آموزش به تمامی دانش‌آموزان و والدین آنان با کمک مربیان مورد تایید و اعضای گروه‌های مدیریت بحران مدرسه انجام خواهد شد. این مراحل شامل آموزش عمومی دانش‌آموزان در مدرسه، اجرای اردوی نیم روزه دانش‌آموزان در محل پایگاه‌های ویژه ی مدیریت بحران مناطق۲۲گانه، اهدای بسته‌ آموزشی و فرهنگی، ویژه‌ی اولیای مدرسه، دانش‌آموزان و خانواده‌ی آنها و ... می‌شود.

به گفته مظفری با آغاز سال تحصیلی جدید؛ زنگ مدرسه آماده نیز در مدارس شهر تهران نواخته خواهد شد و مرحله جدید آن در سطح این مدارس اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه از صلح و سازش سالانه ۵۰۰ تا ۷۵۰ مورد از پروندهای قصاص در کشور خبر داد.

یک ربع پیش

تیم ملی تنیس روی میز ایران با عملکرد بی نظیر خود به مرحله نیمه نهایی بازی‌های آسیایی هانگژو صعود کرد و پس از ۶۵ سال دوباره به مدال برنز تیمی رسید.

یک ربع پیش

پرواز ایران‌ایر از استانبول به مقصد ایران که قرار بود ساعت ۱۰ شب گذشته انجام شود، با تاخیر بیش از ۱۷ ساعت مواجه شده است.

یک ربع پیش

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا و نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا گفت که پیوستن اوکراین به ناتو هیچ سودی برای واشنگتن نداشته و بار دیگری برای واشنگتن خواهد بود.

یک ربع پیش

بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در چهار ماه گرم سال ۱۴۰۲ و با مدیریت مصرف برق در بخش صنایع کشور ۳۰۰ واحد صنعتی بزرگ و انرژی‌بر، نسبت به سال گذشته ۵.۵ درصد و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۹.۶ درصد رشد مصرف برق را تجربه کردند که تاثیر مستقیمی در رشد تولید دارد.

14 دقیقه پیش

معاون اول رئیس جمهور دستور داد با تأمین مالی، برخی مشکلات فوری آسایشگاه‌ها حل شده و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز برای رسیدگی بهتر به جانبازان اعصاب و روان ۶۲ قلم داروی مخصوص این بیماران را تأمین کند.

یک ربع پیش

معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه معوقات رتبه‌بندی معلمان پس از صدور احکام جدید با حقوق شهریور واریز شد،گفت: تا اسفند آزمون استخدامی برای جذب سرایداران مدارس برگزار می‌شود.

14 دقیقه پیش

این روزها که فصل مدارس شروع شده برای فرزندان دانش آموزتان میتوانید یک دسر خوشمزه درست کنید تا خستگی مدرسه از تن شان بیرون آید.

یک ربع پیش

یک رسانه آمریکایی با تاکید بر اینکه اوکراین در ضد حمله خود علیه روسیه به نتایج مورد انتظار خود دست نیافته است، گزارش داد، کی‌یف در جریان نبرد در زاپوریژیا متحمل خسارات زرهی سنگینی شده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...