خبرآنلاین |
2 ماه پیش

این بیماری دست از سر جهان برنمی دارد آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد خبرآنلاین

این بیماری دست از سر جهان برنمی‌دارد؛ آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

تست آنفولانزای مرغی (H5N1) یک کارگر مرغداری در شهرداری فونتانار در گوادالاخارا مثبت شد. این فرد پس از انجام آزمایشات مربوطه، در قرنطینه خانگی به سر می‌برد.

الهه جعفرزاده: وزارت بهداشت اسپانیا از کشف یک مورد انتقال سویهH5N1 -آنفولانزای پرندگان یا مرغی به انسان در اواخر سپتامبر در این کشور خبر داد. طبق اعلام وزارت بهداشت، فرد مبتلا، کارمند یک مرغداری در مرکز اسپانیا بوده است.

ویروس آنفولانزای مرغی یا آنفولانزای پرندگان با منشأ آسیایی بسیار مسری و (به ویژه در بین طیور) کشنده است. آنفولانزای مرغی اولین بار در سال 1996 در غازها در چین و در سال 1997 برای اولین بار در انسان در بحبوحه شیوعی که منشأ آن در طیور در هنگ کنگ بود، شناسایی شد.

ویروسH5N1 [هنوز] از فردی به فرد دیگر منتقل نشده است

انتقال از پرندگان به انسان نادر است و گزارشی مبنی بر انتقال از انسان به یک انسان دیگر تا کنون منتشر نشده است. با این حال، از آنجایی که این ویروس باعث بیماری جدی در انسان می‌شود و از آنجا که ویروس‌های آنفولانزای پرندگان می‌توانند جهش پیدا کنند و به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت یابند، آنفولانزای مرغی یک تهدیدِ همه‌گیر قابل‌توجه محسوب می‌شود.

همچنین ویروس آنفولانزای H5N1 در سطح بسیار بیماری‌زا در گونه‌های پستانداران وحشی در اروپا و آمریکای شمالی نیز شناسایی شده است.

در سطح جهان، از ژانویه 2003، 866 مورد آلودگی انسانی به واسطه ویروس آنفولانزای A (H5N1) در 21 کشور گزارش شده است. از این 866 مورد، 456 مورد مرگ و میر بودند. آخرین مورد در جولای 2021 در هند گزارش شد.

این بیماری دست از سر جهان برنمی‌دارد؛ آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

انواع ویروس آنفولانزای مرغی

چهار نوع ویروس آنفولانزای فصلی وجود دارد به نام‌های: «ویروس آنفولانزای A، ویروس آنفولانزای B، ویروس آنفولانزای C و ویروس آنفولانزای D».

ویروس آنفولانزای A، مربوط به پرندگان آبزی است؛ به ویژه راسته‌ی غازسانان (Anseriformes)، شامل غازها یا اردک‌ها، و راسته Charadriiformes که شامل مرغان دریایی می‌شود. تمام همه‌گیری‌های شناخته‌شده‌ی آنفولانزا به واسطه ویروس‌ آنفولانزای A ایجاد شده‌اند.

ویروس‌های آنفولانزای مرغی A به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • ویروس آنفولانزای مرغی کم بیماری‌زا (LPAI)
  • ویروس آنفولانزای مرغی بسیار بیماری‌زا (HPAI)

این طبقه‌بندی به خصوصیات مولکولی ویروس و توانایی ویروس در ایجاد بیماری و مرگ و میر در مرغ‌ها بستگی دارد.

ابتلای پرندگان به ویروس‌های LPAI ممکن است علائم خاصی را ایجاد نکند و یا در صورت بروز، منجر به علائم خفیفی شود که در این شرایط حتی امکان دارد بیماری تشخیص داده نشود. اما ابتلا به ویروس HPAI می‌تواند باعث بیماری شدید و مرگ و میر بالایی شود.

هر دو ویروس HPAI و LPAI می‌توانند به سرعت در بین پرندگان انتشار یابند. با این حال، برخی از اردک‌ها بدون هیچ گونه علائمی از بیماری ممکن است آلوده شوند.

این بیماری دست از سر جهان برنمی‌دارد؛ آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

ویروس آنفولانزای A تنها عامل ایجاد آنفولانزای مرغی است. ویروس‌های آنفولانزا نرخ جهش بالایی دارند و پدیده‌ای به نام «طبقه‌بندی مجدد ژنتیکی» به ویروس اجازه می‌دهد تا ترکیب‌های مختلفی تولید کند.

منشأ بیشتر زیرسویه‌های ویروس آنفولانزا، که سبب بیماری در انسان می‌شوند، پرندگان و خوک‌ها هستند. در پرندگان آبزی، ویروس آنفولانزای A تکثیر شده و از دستگاه گوارش پاک می‌شود و امکان انتقال از طریق آب را فراهم می‌کند. در مدل‌های ابتلای انسانی، خوکی و سایر پستانداران، ویروس‌های آنفولانزا در دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی به دلیل وجود گیرنده‌های اسید سیالیک لازم تکثیر می‌شوند و انتقال از طریق هوا را تسهیل می‌کنند.

ویروسH5N1 در پرندگان وحشی اروپا بومی شده است

تداوم مشاهده‌شده ویروس H5N1 [در سطحِ بسیار بیماری زا] در پرندگان وحشی از زمان موج همه‌گیری در سال‌های 2020-2021 نشان می‌دهد که این ویروس ممکن است در جمعیت پرندگان وحشی در اروپا بومی شده باشد. در این صورت، خطر بیشتری برای سلامت پرندگان، انسان‌ها و حیات وحش اروپا در طول سال وجود دارد و این خطر در فصول پاییز و زمستان افزایش می‌یابد.

این بیماری دست از سر جهان برنمی‌دارد؛ آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

عوامل خطر آنفولانزای مرغی

ویروس H5N1 می‌تواند در طولانی‌مدت زنده بماند. پرندگان آلوده به H5N1 ممکن است تا 10 روز بعد از ابتلا به ویروس، آن را در مدفوع و بزاق خود آزاد کنند. لمس سطوح آلوده به ویروس هم می‌تواند یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماری باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به ویروسH5N1قرار دارند؟

افرادی با شرایط زیر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند:

  • کارگران مرغداری
  • اعضای خانواده بیمار
  • قرار گرفتن در معرض پرندگان آلوده
  • خوردن مرغ و تخم مرغ خام یا نیمه پخته

این بیماری دست از سر جهان برنمی‌دارد؛ آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟

علائم آنفولانزای مرغی

آنفولانزای مرغی علائمی شبیه به آنفولانزای معمولی دارد که عبارتند از:

ضعف، سرفه، اسهال، گلو درد، سردرد، آبریزش بینی، دردهای عضلانی، اختلالات تنفسی، تب بالای 38 درجه.

در صورت ابتلا به این ویروس چه باید کرد؟

آنفولانزای مرغی با توجه به انواع مختلف آن، می‌تواند علائم متفاوتی را ایجاد کند که بر همین اساس، روش‌های درمانی به علائم احتمالی بیماری بستگی دارند؛ در اکثر موارد، درمان با داروهای ضد ویروسی، در کاهش شدت بیماری مؤثر است؛ طوری که پس از بروز علائم، دارو باید ظرف 48 ساعت مصرف شود.

ویروسی که باعث ایجاد آنفولانزا در انسان می‌شود، می‌تواند در برابر دو شکل رایج از داروهای ضد ویروسی، آمانتادین و ریمانتادین (فلومادین) مقاومت کند؛ به همین دلیل این داروها نباید برای معالجه بیماری استفاده شود.

خانواده فرد بیمار و یا سایر افرادی که در تماس نزدیک با بیمار هستند (حتی اگر علائم بیماری را ندارند)، بهتر است به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، داروهای ضد ویروس مصرف کرده و خودشان را قرنطینه کنند.

در شرایط عفونت شدید، پزشک ممکن است استفاده از دستگاه تنفس و اکسیژندرمانی را تجویز کند.

منابع:healthline،theglobalfrontier#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تسنیم نوشت: مدارس برخی شهرستان‌های استان تهران روز دوشنبه چهاردهم آذر ماه به علت برودت هوا و یخبندان غیرحضوری شد.

14 ساعت پیش

همشهری نوشت: رانندگی در شرایط بارانی برای ما که در کشوری خشک زندگی می‌کنیم نیاز به یادآوری دارد. مثلا اینکه چه مقدار از آبگرفتگی خطرناک است؛ کروز کنترل ممنوع است و بخار روی شیشه ها را چگونه پاک کنیم.

18 ساعت پیش

فرارو نوشت: شبکه «العالم» در واکنش به اعلام خبر «گشت ارشاد تعطیل شد» از سوی دادستان کل کشور تاکید کرد:«هیچ مقام رسمی در جمهوری اسلامی ایران مساله تعطیلی گشت ارشاد را تایید نکرده است».

21 ساعت پیش

تسنیم نوشت: شهربازی پاساژ مجتمع تجاری الماس در تهرانپارس که اخیراً تصاویر کشف حجاب متصدیان آن منتشر شده بود با دستور مقام قضایی پلمب شد.

15 ساعت پیش

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:برای سر و سامان دادن به وضعیت به وجود آمده در اثر ناآرامی‌های ماه‌های اخیر و رفع عوارض منفی آن، قوه قضائیه می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

7 ساعت پیش

ایسنا نوشت: در راستای تسهیل دسترسی بیماران به داروهای مرتبط با فصل سرما، امروز یک محموله آنتی بیوتیک از مبداء هند وارد کشور شد و محموله دیگر نیز جمعه به کشور می‌رسد.

19 ساعت پیش

برنا نوشت: کارشناسان پایگاه آلمانی «Focus.de» در گزارشی به ویژگی‌های مثبت و منفی تخم مرغ و نیز پیامدهای مصرف روزانه آن از نگاه دانشمندان پرداخت.

22 ساعت پیش

تسنیم نوشت: استاد دانشکده برق دانشگاه تهران گفت: چهارشنبه هفته پیش ما مقاله‌ای را به ژورنال nature communications سابمیت کردیم و در این مقاله چکیده کار خانم دانشجو در طول ۳، ۴ سال اخیر ارائه شده بود. به عنوان یک محقق این کار بهترین کار زندگی من بود.

21 ساعت پیش

تسنیم نوشت: فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از مجروح شدن دو سرباز وظیفه در پی حمله مسلحانه در چابهار خبر داد.

14 ساعت پیش

بیشتر...