تیتر برتر |
1 ماه پیش

قیمت لوازم خانگی تا آذر 1400 کاهش می یابد سایت تیتربرتر TitreBartar com

قیمت لوازم خانگی تا آذر 1400 کاهش می یابد؟

به گزارشتیتربرتر؛براساس این گزارش بارها فروشندگانلوازم خانگیگفته بودند بازار کشش افزایش قیمت را ندارد و با قیمت‌های فعلی تقاضایی برای خرید لوازم خانگی دیده نمی‌شود.

تولیدکنندگان اما افزایش قیمت را حق طبیعی می‌دانند و می‌گویند باافزایش قیمت دلار، نرخ دستمزد و افزایش قیمت مواد اولیهافزایش اندک قیمت لوازم خانگی چندان بیراه نیست.

مساله اما این است که با تداوم ممنوعیت‌ها کالاهای جدید دیگر در بازار مشاهده نمی‌شود و رقابتی هم برای تولیدکنندگان شکل نمی‌گیرد.

چرا مردم لوازم خانگی خارجی می‌خرند؟

همچنین عده‌ای از فروشندگان می‌گویند با تداوم ممنوعت واردات، نگاه مردم نسبت به تولید لوازم خانگی عوض می‌شود. در سال‌های آینده تمایل آنها برای خرید لوازم خانگی خارجی بیشتر می‌شود و با این تصمیم تنها فضا برای مانور قاچاق‌چی‌ها در بازار زیاد خواهد شد.

پیش از این هم مرکز آمار اعلام کرد ۳۶,۸ درصد خریداران لوازم برقی، کالای خارجی خریدند. این آمار نشان می‎‌دهد که مردم تمایلی برای خرید کالای ایرانی ندارند. این یعنی آنها بازار انحصاری را قبول ندارند و حتی مصرف لوازم خانگی قاچاق را ولو گران‌تر کالای ایرانی بیشتر ترجیح می‌دهند.

چندی پیش محمدحسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیهلوازم خانگیبا اشاره به افزایش قیمت بخاری گفته بود: افزایش قیمت آهن، بخاری را گران کرده است.

در حالی که بازار لوازم خانگی با رکود همراه است به یکباره در هفته های اخیر روند صعودی افزایش قیمت این محصولات بیشتر شده و همین مساله باعث کاهش تقاضای خرید لوازم خانگی شده، در شرایط کنونی تنها راهکار افزایش نظارت دولت بر بازار است.

در حال حاضر موضوع گرانی لوازم خانگی به عنوان داغترین مساله مطرح است زیرا در ۷ ماه گذشته قیمت این کالاها بیش از ۳۰ درصدی گران شده در حالی که بازار با رکود مواجه و عملا تقاضای مازاد بر عرضه وجود نداشته و این مساله تاحدودی تحت تاثیر گرانی کالاها از مبدا عرضه یعنی تولیدکننده هاست.

این اتفاق از زمانی افتاده که برخی از تولیدکنندگان با نامه ای به رهبر معظم انقلاب خواستار متوقف شدن واردات لوازم خانگی از کره جنوبی شدند.

از طرف دیگر از انجایی که بحث آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در قبال واردات کالا از این کشور مطرح شده بود، آمریکا هم موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده بود.

هرچند این موضوع اجرایی نشد و بیشتر بهانه ای شد تا بازار لوازم خانگی در ایران به انحصار بیشتر کشیده شود، زیرا دقیقا بعد از این اتفاقات و اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای به کشور و مناطق آزاد وضعیت قیمت ها بحرانی تر شد.

آخرین وضعیت بازار لوازم خانگی در پاییز 1400

احسان فدایی کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر فضاسازی بربازارلوازم خانگی، گفت: «وقتی ادعا می شود که تولیدات داخلی لوازم خانگی پاسخگوی نیاز کشور است بسیاری از مردم انتظار دارند که قیمت‌ لوازم خانگی در این بازار راکد ارزان شود یا حداقل تثبیت شود اما در چند وقت اخیر قیمت لوازم خانگی توسط تولیدکننده های که مدعی تولید ملی بوده اند گران شده است.

در حالی که بازار لوازم خانگی با رکود همراه است به یکباره در هفته های اخیر روند صعودی افزایش قیمت این محصولات بیشتر شده و همین مساله باعث کاهش تقاضای خرید لوازم خانگی نو شده و در مقابل تقاضا برای لوازم خانگی دست دوم به شدت افزایش یافته است و شرکت های تعمیراتی و ... رونق گرفته اند و این مساله متعارض با ادعای تولیدکننده های داخلی است که بر متعادل سازی بازار لوازم خانگی حتی پس از ممنوعیت واردات تاکید داشتند.

در شرایط کنونی دولت تنها راهکاری که برای حل مشکلات بازار می تواند اجرا کند نظارت بر بازار است و قیمت کالاهای تولید شده را به قیمت عرضه مقایسه کند و با شرکت هایی که سودهای غیرمتعارف می گیرند برخورد کند.

علت افزایش قیمت لوازم خانگی در چند ماه گذشته

نائب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به وضعیت بازار توضیح داد: افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی ارتباطی به ممنوعیت واردات لوازم خانگی ندارد. چراکه در این طرح واردات مواد اولیه ممنوع نیست. بنابراین لوازم خانگی به دلیل افزایش هزینه‌های سر بار، اندکی گران شد.

محمدحسین اسلامیان به تجارت‌نیوز گفت: مواد اولیه در سه ماه اخیر گران شد و کارخانه‌ها مجبور بودند که افزایش قیمت را برای کالاهای خود اعمال کنند.

او ادامه داد: با توجه به افزایش ۳۹ درصدی نرخ دستمزد، نوسان قیمت دلار و مواد اولیه افزایش هفت درصدی قیمت لوازم خانگی طبیعی است.

اسلامیان بیان کرد: قطعات برخی از کالاهای لوازم خانگی از کشورهایی همچون چین تهیه می‌شود و برای ادامه تولید باید کما فی سابق برد الکترونیکی، کمپرسور، کیت و پنل وارد شود. چراکه کشور در تولید این کالاها مزیت ندارد.

گردآرونده:علی اکبر رضایی#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...