خبرگزاری تسنیم |
5 روز پیش

هشدار نهادهای امنیتی در آلمان درباره شورش های خیابانی ناشی از افزایش قیمت ها اخبار اروپا اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


هشدار نهادهای امنیتی در آلمان درباره شورش های خیابانی ناشی از افزایش قیمت ها

نهادهای امنیتی در آلمان پیامد بحران انرژی در این کشور و افزایش قیمت‌های ناشی از جنگ اوکراین، درباره وقوع اعتراضات و ناآرامی‌های خیابانی که از طرف گروه‌های افراطی به آن دامن زده می‌شود هشدار داده‌اند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم، جنگ اوکراین و بحران انرژی و افزایش قیمت‌ها و تورم ناشی از آن به چالش بزرگی برای کشورهای اروپایی از جمله آلمان تبدیل شده است.

دویچه وله آلمان اخیراً در گزارشی نوشت: دولت آلمان نگران است که پیش‌بینی برخی سیاستمداران و محققان علوم اجتماعی به واقعیت تبدیل شود و افزایش قیمت‌ها دستمایه جریان‌های راست افراطی قرار گیرد تا به‌خصوص در دوران پساکرونا کشور را به ناآرامی بکشانند.

بر این اساس سیاستمداران دولت ائتلافی آلمان بیم دارند که افزایش قیمت گاز و مواد غذایی به بروز ناآرامی‌های اجتماعی در فصل پاییز منجر شود. نگرانی آنها از ظهور ناآرامی‌ها مشابه وقایعی است که در زمان اعمال محدودیت‌های کرونایی و اقدامات دولت رخ داد.

آرمین شوستر، وزیر داخله ایالت زاکسن آلمان، خود را برای مواجهه با سناریوهای مختلف در پاییز در این ایالت آماده می‌کند.

بحران عرضه انرژی به‌دنبال کاهش بیشتر جریان گاز از روسیه نگرانی در مورد بالاتر رفتن صورت‌حساب انرژی در آلمان را افزایش داده و باعث افزایش غیرمنتظره نرخ تورم در این کشور در ماه جاری میلادی شده است.

اداره فدرال آمار آلمان چندی پیش اعلام کرد قیمت مصرف‌کننده در این کشور 8.5 درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش یافته که قابل‌مقایسه با نرخ تورم در سایر کشورهای اتحادیه اروپاست.

قیمت انرژی در آلمان در ماه ژوئیه 35.7 درصد بالاتر از همین ماه در سال گذشته میلادی بوده است. قیمت انرژی و مواد غذایی 14.8 درصد نسبت‌به سال قبل بالا رفته و باعث افزایش تورم شده است.

برخی تحلیلگران عقیده دارند با توجه به بی‌ثباتی قیمت انرژی ممکن است تورم هنوز به اوج خود نرسیده باشد.

این شرایط نگرانی‌های زیادی را بین شهروندان آلمانی ایجاد کرده و باعث ایجاد دلسردی و ناامیدی و ترس از آینده شده است.

روزنامه دی‌ولت آلمان هم در گزارشی نوشت: در این دوران تاریک، به‌دلیل افزایش سریع قیمت انرژی، جمهوری فدرال آلمان در معرض خطر اعتراضات افراط‌گرایانه قرار دارد. مقامات امنیتی آلمان در این باره هشدار داده‌اند.

مقامات امنیتی در آلمان خطر فزاینده‌ای را در این راستا می‌بینند و اعلام کرده‌اند که افراط‌گرایان می‌توانند از ترس شهروندان از محدودیت‌ها به‌دلیل افزایش شدید قیمت‌ها برای تضعیف صلح اجتماعی در کشور سوءاستفاده کنند.

نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان هم در گفتگویی با روزنامه "دی‌ولت" آلمان در این باره گفت: دشمنان دموکراسی فقط منتظر سوءاستفاده از بحران‌ها برای گسترش فانتزی‌های عذاب، ترس و ناامنی هستند.

این مقام آلمانی هشدار داد: محافل افراطی در زمان حاضر به‌دنبال موضوعاتی هستند که بتوانند با آن مردم را در حمایت از خود بسیج کنند.
فایزر گفت: آنچه قبلاً افراط‌گرایان راست‌گرا و صحنه‌های مختلف دیگر در اعتراضات کرونا را به هم مرتبط کرده است، وجه مشترک آن باقی می‌ماند و آن تحقیر دموکراسی و تلاش برای متزلزل کردن اعتماد به دولت ماست.

در ادامه این گزارش آمده است: در وزارت کشور آلمان هیچ کس این مسئله را رد نمی‌کند که تحولی ایجاد شود که بتواند به تعداد مشابهی از مردم برسد و همان گونه که در دوران اوج همه‌گیری کرونا، اعتراضات خیابانی فوق‌العاده گسترده وجود داشت، ناآرامی‌هایی را ایجاد کند. آنها می‌گویند اگر افزایش قیمت‌ها به‌شدت به بسیاری از مردم ضربه بزند و همچنین یک موج شدید کرونا در پاییز وجود داشته باشد، پس احتمال افراطی‌گرایی در جامعه وجود دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: تورم بالا عمدتاً با افزایش قیمت انرژی تقویت می‌شود. قیمت گاز به‌دلیل کمبود عرضه از روسیه در آلمان به‌شدت در حال افزایش است، علاوه بر این، دولت فدرال آلمان در این هفته تصمیم گرفت اوج قیمت‌های شدید را با هزینه اضافی که همه دریافت‌کنندگان گاز باید بپردازند، مدیریت کند.

این منجر به هزینه‌های اضافی می‌شود که می تواند تا 1000 یورو بار اضافی برای یک خانوار متوسط ​​با چهار نفر عضو ایجاد کند، میزان دقیق این مالیات قرار است در اواسط ماه اوت منتشر شود.

بر اساس ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی، افراط‌گرایان می‌خواهند از این وضعیت که با تورم و ناامنی مشخص می‌شود، استفاده کنند، بر این اساس این گروه‌های افراطی امیدوارند که بحران انرژی و افزایش قیمت‌ها به‌شدت به مردم ضربه بزند تا در نتیجه احساسات خود را تقویت کنند و خواسته‌های ضددولتی خود را به اطلاع عموم برسانند. یورگ مولر، رئیس اداره حفاظت از قانون اساسی براندنبورگ، توضیح داد: ما این اتفاقات را با چشمانی مراقب و گوش‌هایی باز دنبال می‌کنیم.

افسران و کارشناسان حفاظت از قانون اساسی در نوردراین‌ـ‌وستفالن هم فهمیده‌اند که این صحنه‌های افراط‌گرایانه به‌طور فزاینده‌ای محتوای سیاسی روزانه را مورد توجه قرار می‌دهد. هربرت رئول، از مقامات اطلاعاتی حزب دموکرات‌مسیحی هم در این باره گفت: ما می‌بینیم که در زمان حاضر محتوای بیشتری در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام به‌اشتراک گذاشته می‌شود که در مورد تورم، انرژی و جنگ در اوکراین است.

محافل امنیتی آلمان اعلام کردند که در کانال‌های تلگرامی مربوطه، عمدتاً پیام‌های طرفدار روسیه و انتشار اطلاعات نادرست را مشاهده می‌کنند، بر این اساس، ویدئوهای جعلی نیز برای تأثیرگذاری بر روحیه مردم به‌نفع روسیه با نگاه به جنگ اوکراین منتشر می‌شود. در این شرایط نهادهای ضدجاسوسی در آلمان هم برای مقابله با این شرایط فعال‌تر شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است: بحران انرژی یک موضوع داغ در سیاست است.

تورستن فری، مدیر پارلمانی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان در این باره گفته است: ما نمی‌توانیم تمام بار مالی را که اکنون مردم با آن مواجه هستند با کمک‌های دولتی جبران کنیم. بدهی‌های بیشتر و بیشتر نه‌تنها آینده فرزندان ما را خراب می‌کند، بلکه دلایل جدیدی برای تورم بیشتر ایجاد می‌کند.

رالف موتسنیچ، رهبر فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان هم در این باره گفت: مردم اکنون چالش‌های ناشی از بحران‌های مختلف را تشخیص می‌دهند. برای بخش بزرگی از مردم، بار مالی به‌طرز محسوسی افزایش می‌یابد. البته، به‌هرحال در این میان همه از جمله برخی تصمیم‌گیرندگان سیاسی عصبی می‌شوند.

ثبت رکورد جدید قیمت برق در آلمان

انتهای پیام/+#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران آنلاین-فیلم/ پایان تابستان؛ شروع غدیر : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-کریم‌زاده طلایی شد / نقره و برنز به ضیعمی‌نژاد و ایزدیار رسید : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-آلمان ممنوعیت صدور روادید برای روس‌ها را نپذیرفت : :

1 ساعت پیش

پس از تاکید ویژه رییس‌جمهوری مبنی بر پیگیری حق آبه هیرمند و مامور کردن وزرای امورخارجه و نیرو برای تحقق این مهم، وزیر نیرو در صدر هیاتی متشکل از نماینده ویژه رییس جمهوری در امور افغانستان، ۲ معاون وزیر، ۲نماینده مجلس و ۲ مدیرکل به کابل سفر کرد.

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-قیمت دلار توافقی در کانال ۲۹ هزار تومان ماند : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-تالار مرکزی کرمان آبانماه امسال افتتاح می‌شود/ تکمیل فاز دوم موزه هنرهای معاصر کرمان : وزیر فرهنگ در نخستین روز برنامه های سفر استانی دولت مردمی به استان کرمان خبر داد؛ :

1 ساعت پیش

​​​​​​​ابتهاج متولد ششم اسفند 1306 خورشیدی و از افتخارات ایران و بخصوص استان متمدن گیلان بود. بخشی از تحصیلاتش را در رشت و قسمتی را در دبیرستان تمدن تهران گذراند. در سال 1318 با شعر و موسیقی مأنوس می‌شود و در مهرماه 1325 نخستین دفتر شعرش به نام «نغمه‌ها» را با مقدمه حمیدی شیرازی در بنگاه انتشارات طاعتی رشت منتشر می‌سازد. در سال 1327 با شهریار و ابوالحسن صبا و پس از آنها با نادر‌پور آشنا می‌شود.

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-سوادکوهی سومین طلایی کشتی آزاد در قونیه : :

1 ساعت پیش

ایران آنلاین-وزیر فرهنگ: شهید سلیمانی اسطوره آزادگان و مسلمانان جهان است : :

1 ساعت پیش

بیشتر...