اکونا پرس |
12 ماه پیش

مسئله مبادله احمدرضا جلالی مطرح نیست

مسئله مبادله احمدرضا جلالی مطرح نیست

سخنگوی قوه قضاییه، گفت: پرونده احمدرضا جلالی در مرحله اجرای رأی است و به صراحت اعلام می کنم که مسئله مبادله این شخص مطرح نیست.

مسئله مبادله احمدرضا جلالی مطرح نیست
به گزارشاکونا پرس،

مسعود ستایشی در اولین نشست خبری در سمت سخنگویی قوه قضاییه با اشاره به حادثه متروپل آبادان و ریزش یک ساختمان چند طبقه اظهار کرد: تعداد ۱۰ نفر از عزیزان ما از ساکنین شهرستان مقاوم آبادان در این حادثهفوتکردند و تعدادی هم زخمی شدند. این حادثه را خدمت همه شهروندان آبادانی و عزیزانی که در آن خطه استمرار دارند از طرف ریاستقوه قضاییهتسلیت عرض می‌کنیم. با شما آبادانی های عزیز همدردیم و قول می دهیم هر کسی در این فرایند مرتکبجرمشده است با قاطعیت برخورد می‌شود و فرایند پیشگیرانه برایدستگاه های اجرایییک اصل است تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

ستایشی در آغاز این نشست خبری گفت: جا دارد از اعتماد و لطفی که آقای محسنی اژه ای ریاست محترم قوه قضاییه نسبت به حقیر داشت و اعتماد کردند و بعنوان سخنگوی قوه قضاییه منصوب کردند تشکر کنم. قبل از ما هفت سخنگوی دانشور و با تبحر حضور داشتند و جا دارد از آن‌ها نیز تشکر کنم.

پاسداشت روزهای سوم، چهارم و پنجم خرداد

وی افزود: ما امروز در شروع اولین نشست و هشتمین دوره، سالروز آزادی خرمشهر را داریم و باز هم در این مکان ارزشی لازم است که یادی کنیم از همه ایثارگرانی که موجبات تجلی آن حماسه را فراهم‌آوردند. حماسه آزادی خرمشهر حادثه بی‌نظیر یا کم‌نظیری درجهانبوده و این حماسه، حماسه مقاومت و آزادی است و موجبات سرافرازی و پایداریملت ایرانرا فراهم‌آورده است.

ستایشی درباره روز چهارم خرداد گفت: این روز متعلق به مردم شریف شهرستان دزفول است که نماد مقاومت است. می‌دانید که ۱۷۶ موشک به این شهر اصابت کرد و زیر آماج موشک ها بودند و افتخار است.

وی درباره روز پنجم خرداد نیز گفت: این روز متعلق به حمایت ازخانوادهزندانیان است و سازمان های مربوطه باید به این مهم بپردازند.

قطعا کسانی که مرتکب جنایت ترور شدند سزای عملشان را خواهند دید

ستایشی ادامه داد: در این یکی دو روز ما غصه دار شدیم و شهید بزرگواری را از دست دادیم و شاهد بودیم که دشمنان قسم خوردهنظام مقدس جمهوری اسلامیذات شرارت بارشان را دوباره نمایان کردند و موجب شد که عزیزی را در راستای خدمتگذاری از دست دادیم. ان شالله ما بتوانیم کسانی که این ترور را انجام دادند را با قاطعیت به سزای اعمال‌شان برسانیم. برای مدعیان دروغین حمایت ازحقوق بشرپیامی دارم، برای آن‌هایی که می گویند ما دغدغه داریم می‌گویم که قطعا کسانی که مرتکب این جنایت شدند سزای عملشان را خواهند دید. کوردلان با تصور باطل تلاش می کنند حرکت بزرگ ملتایرانرا متوقف کنند اما بدانند امت اسلامی در تحقق آرمان هایش کم نخواهد گذاشت.

موضوع مبادله جلالی با نوری مطرح نیست

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی یا احتمال مبادله وی با حمید نوری مطرح گفت: فرایند رسیدگی به اتهامات احمدرضا جلالی به پایان رسیده و حکم شرعی در خصوص ایشان صادر شده و پرونده در مرحله اجرای رای است و مساله مبادله نیست؛ لذا بحث اجرا را داریم و در اختیار دادستان مربوطه است.
وی با طرح این پرسش که وضعیت احمدرضا جلالی مشخص است ولی حمید نوری کجاست و چه سرنوشتی پیدا کرده است؟ ادامه داد: موازین قانونی و حقوقی در حوزه داخلی و بین المللی در خصوص حمید نوری صورت نگرفته و جای اعتراض است. شرایط حمید نوری تحت تاثیر القائات گروهک منفور معاندین باجمهوری اسلامیبا انگیزه سیاسی است.‌ از آقای نوری حق دسترسی به وکیل را منع کردند که جزوحقوقمسلم دادرسی‌هاست.‌ ما درزنداندغدغه چه داریم و دیگران چه می‌کنند؟ برایجامعهبین الملل متاسفم. قریب ۲۰ روز تماس تلفنی آقای نوری را قطع کردند و دو سال در انفرادی است و اجازه ملاقات ندادند و منع کردند. این‌ها حقوق بشری است که از آن تعریف می‌کنند و تعریف آن را در شرایط نوری می‌بینیم.

ستایشی تاکید کرد: مبادله‌ای وجود ندارد. وضعیت حمید نوری وخیم است؛ چشم‌هایش ناراحتی دارد. مظلومیت آقایان نوری و اسدی را باید تبیین کنیم‌. وظیفه ذاتی ماست. روز ، روز شهادت مظلوم است. بیاییم مظلومیت‌ها را تبیین کنیم؛ چراکه آن‌هایی که دم از حقوق بشر می‌زنند، موجبات شرمندگی را فراهم‌ آوردند.

حکم اسدالله اسدی قانونی نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره بازداشت اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان گفت: باید بیانیه داد؛ زیرابدن انسانبه تکان میفتد.‌ آقای اسدی بازداشت و تعقیب جزاییش و صدور حکم قضایی او و هرآنچه در این حکم صورت گرفته قانونی نیست.‌

وی افزود: آقای اسدالله اسدی دیپلمات کشور است و براساس طراحی از پیش طرح شده و استفاده ابزاری گروهک تروریستی نفاق اورا بازداشت کردند که دقیقا خلاف مقررات بین المللی و خلاف کنوانسیون وین است. در مقاطع مختلف اعتراضات رسمی ایران به کشورهای آلمان واتریشوبلژیکداده شده است. فرایند دادرسی درآلمانو بلژیک را ناعادلانه می‌دانیم. علاوه بر این‌که آقای اسدی مثل آقای نوری از ابتدایی‌ترین حقوق برخوردار نبوده است حتی به حقوق بنیادین برای ایشان بی‌توجه بودند. نظام مقدس جمهوری اسلامی از ظرفیت حقوقی و دیپلماتیک بصورت فعالانه برای این موضوع استفاده خواهد کرد. ازدولتبلژیک می‌خواهیم که بدون درنگ و بدون قید و شرط نسبت به آزادی ایشان اقدام‌کند. نگهداری ایشان وجاهت قانونی ندارد و مکلفند آنرا جبران کنند.‌

وی افزود: باید اقدام متقابل صورت گیرد و نیابتی در بلژیک دادیم و توقع داریم که این نیابت به تعویق نیفتد. ان شاالله بزودی بعضی ها به خودشان بیایند و موجب آزادی این برادر عزیز ما که دیپلمات در اتریش بوده فراهم آید.

دوم مرداد؛ دادگاه پرونده شرکت داروییاکتورکو

سخنگویقوه قضائیهدر پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شرکت داروییاکتورکوگفت: پرونده مورد بحث در شعبه ۵ دادگاه کیفری یکاستان تهرانتحت رسیدگی است و فرآیندهای قضائی صورت گرفته و جلسه دادرسی پیش رو است. اگر دادگاه به نتیجه برسد که کسی تخلفی انجام داده حکمی در این رابطه صادر می‌شود. دوم مرداد ماه جلسه دادگاه این پرونده برگزار می‌شود.

بیش از 47 هزار نفر از خانواده زندانیان در سال گذشته تحت حمایت قرار گرفتند

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره این‌که با توجه به ۵ خرداد روز حمایت از خانواده زندانیات اقدامات قوه قضاییه برای حمایت از خانواده زندانیان چیست گفت:232 انجمن حمایت از زندانیان در سطح کشور داریم که حدود 377 میلیارد در سال گذشته در حوزه حمایت از خانواده های مددجویان پشتیبانی صورت گرفت و بیش از 47 هزار خانواده در سال گذشته تحت حمایت قرار گرفتند.

گزارش مبسوطی در حقانیت نظام ایران تدوین شد

ستاشی در پاسخ به سوالی در خصوص سفر گزارشگرسازمان مللبه ایران گفت: بعد از مدت‌ها که گزارشگران مختلفی آمدند و نکاتی را به ناحق و به دور از حقیقت اعلام کردند شاهد این بودیم که هیأتی به ایران اعزام و به این نکته رسیدند و نکاتی را در حوزه‌های مختلف و بهداشتی اعلام کردند و گزارش مبسوطی در حقانیت نظام ایران تدوین کردند.

منا حیدری؛ اولیای دم فعلا مطالبه قصاص نکردند

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده قتل منا حیدری؛ زن جوانی که در خوزستان بدست همسرش بهقتلرسید، گفت: اولیای دم فعلا مطالبه قصاص نکردند و پرونده در دادگاه کیفری دو در حال رسیدگی است و ان‌شاالله رای شرعی و قانونی صادر خواهد شد.

دستگاه قضائی تمام قد در جهت تحقق مردمی‌سازی یارانه‌ها اقدام کند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره برکناری متخلفان در اجرای مردمی سازییارانه هاو ایجادمشکلات اقتصادیگفت: صلاحیت رسیدگی به مسائل مربوط به احتکار و این موارد در اجرای قانون، به عهده سازمانتعزیراتاست. بر اساس تأکیدات رئیس قوه قضائیه دستگاه قضائی تمام قد در جهت تحقق مردمی سازی یارانه‌ها و تنظیم و توزیع عادلانه یارانه‌ها حضور خواهد داشت.

فردا؛ جلسه ششم دادگاه الاهوازیه
وی در پاسخ به سوالی خصوص آخرین وضعیت پرونده گروهک تروریستی الاهوازیه گفت: ۵ جلسه دادگاه برگزار شده و فردا جلسه بعدی دادگاه است و روند رسیدگی ادامه دارد.

امیدواریم اقلام کشف شده توسط تعزیرات در چرخه توزیع قرار بگیرد

سخنگوی قوه قضائیه درباره اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در حوزه نظارت بر بازار گفت: از اول سال 1401 تا 31 اردیبهشت،در شعب تعزیرات حکومتی 63651 مورد پرونده تشکیل شده است که باهمکاری و تعاملدستگاه های نظارتی 2803 تن روغن، 1213 تن برنج،572 تن آرد ،1333 تنشکرو 65 تن ماکارونی کشف شده است و امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده این اقلام سریع در چرخه توزیع قرار بگیرند.

با تخلفات قضات قاطعانه برخورد می شود
سخنگوی قوهقضائیهدر پاسخ به سوالی درباره تخلفات قضات گفت: در مجموع ۴۲ سال خدمت خود آن‌چه دیدم و تجربه دارم، می‌توانم شهادت دهم مجموعه اقداماتقضائیمبین وارستگی، شرافت و آزادگی است و ما نیروهای متدین و آگاه و باتجربه داریم و اقداماتی که در مجموعهقضائیانجام می‌شود برآیند تلاش‌های همه همکارانقضائیاست اما اگر کسی مرتکب خلاف شود همه زحمات مخدوش می‌شود و البته هرکس کوچک‌ترین تخلفی داشته باشد در مراجعقضائیو انتظامی با قاطعیت کامل برخورد قانونی می‌شود.

پرونده کرسنت در حال رسیدگی است

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده کرسنت و بیژن زنگنه وزیر سابق نفت گفت: این پرونده در دادگاه کیفری یک تحت رسیدگی است و فرد مورد نظر در دادگاه حضور یافته و پرونده در حال رسیدگی است.

در حوزهاراذل و اوباشو سارقین رأفتی نداریم

ستایشیدرباره برخورد نیروی انتظامی با جرایم خشن گفت: ما از زحمات وخدمات سربازان و خدمتگزاران در حوزهنیروی انتظامیو ضابطین تشکر می‌کنیم. خط قرمز ما در برخورد با جرایم ‌خشن‌ مشخص است و در حوزه اراذل و اوباش و سارقین رأفتی نداریم. البته قوانینی است از جملهقانونکاهش مجازاتحبسکه با گذشت شاکی، نمی‌توان فرد را در زندان نگه داشت.

با حضور مردم جایی برای هنجارشکنان نیست

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره ناآرامی‌های بعد از اصلاح هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: هر طرحی ممکن است اصلاح و نیز اعتراض‌هایی در پی داشته باشد. با حضور مردم جایی برای هنجارشکنان نیست. هر آنچه بوده منطبق با قانون بوده و انتظار است که پیشگیری داشته باشیم که بهترین پیشگیری جهاد تبیین در این زمینه است، موضوعی کهمقام معظم رهبریبه آن تأکید دارند.

مرکزفناوریقوه قضاییه با سازمان ثبت همکاری دارد

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره مزایده اجرای احکام و اجراییات ثبت که باید در سامانه دولت ثبت شود، گفت: این قانون سنواتی است و برای امسال است چون در قانونبودجهآمده است. آگهی‌های اجرای احکام و اجراییات ثبت از طریق سامانه‌های دولت انجام می‌شود اما ممکن است فرایندمزایدهبه صورت فیزیکی انجام شود. این تکلیف در این قانون بودجه است و درسازمان ثبت در حال انجام است و مرکز فناوری قوه هم همکاری‌هایی در این زمینه دارد و با ایجاد بستر مناسب به زودی این مهم محقق خواهد شد.

دکتر ترابی با اشاره به اینکه امروزه کارکرد و نقش روابط عمومی متناسب با پیشرفت هایی که در حوزه های مختلف ایجاد شده روز…

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک ضمن تبریک 27 اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی به جامعه ارتباطات و همکاران…#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چایخانه دائمی حضرت رضا در کاشان همزمان با دهه کرامت افتتاح و هر شب به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.

1 دقیقه پیش

رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که این شورا نشستی را در مورد افغانستان برگزار خواهد کرد.

1 دقیقه پیش

تصمیم کریم بنزما تا ساعات آینده اعلام خواهد شد.

-13 دقیقه پیش

قریب به یک ماه از تصویب لایحه دو فوریتی خودرو‌های وارداتی می‌گذرد و اجاره واردات خودرو‌های کارکرده به دولت داده شده است؛ رئیس مجلس به تازگی گفت که در آیین‌نامه هم مشکلی برای واردات خودرو‌های کارکرده البته با شرایط، ندیدیم. جهرمی نیز در آخرین اظهارنظر خود عنوان کرد لایحه دوفوریت واردات خودرو، بعد از اعلام مکتوب موافقت رئیس مجلس اجرا می‌شود. حال باید منتظر ماند و دید که با لازم الاعتبار شدن آیین‌نامه، به این زودی‌ها می‌توان شاهد ورود خودرو‌های کارکرده از مناطق آزاد باشیم؟

-10 دقیقه پیش

سرمربی پرسپولیس اعلام کرد قصد دارد از این تیم جدا شود.

-6 دقیقه پیش

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: حریفان ما در مرحله نهایی سوپر لیگ بسکتبال غرب آسیا، بهترین بازیکنان آسیا و اروپا را با توجه به بودجه‌ای که در اختیار داشتند، به خدمت گرفته‌اند و به تیم‌های قدری تبدیل شده‌اند.

1 دقیقه پیش

آنچه آمریکا در یمن دنبال می‌کند، منافعی است که از ناحیه وجود بحران، تداوم آن و عمق‌بخشی به آن به‌دست می‌آورد. به‌واقع درک و دریافت این موضوع از سوی تمام بازیگران موجود در یمن می‌تواند به معنای خنثی‌سازی برنامه‌ها و عملیات تخریبی واشنگتن برای بر هم زدن زمینه سیاسی حل فراگیر و پایدار بحران در یمن باشد.

-21 دقیقه پیش

معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این که کمتر از ۴۶ درصد شهر‌های کشور از تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب برخوردارند، گفت: در حال حاضر ۶.۵ میلیون دستگاه از ۲۵ میلیون خودروی شماره‌گذاری‌شده در کشور فرسوده هستند.

-2 دقیقه پیش

مهاجم ایرانی تیم فوتبال پورتو به انتخاب اکثر خبرنگاران حوزه فوتبال در کشور پرتغال به عنوان بهترین مهاجم شاغل در لیگ این کشور معرفی شد.

1 دقیقه پیش

بیشتر...