خودروتک |
1 ماه پیش

خودروی بنزینی بهتر است یا دیزلی

خودروی بنزینی بهتر است یا دیزلی؟

امروزه خودروها از نظر سوخت مصرفی و کارکرد موتور، تنوع بالایی پیدا کرده‌اند و انواع موتورها مزیت‌های خاص خود را دارند.

به گزارشخودروتکبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، هنگامی که به یک اتومبیل با موتور دیزلی فکر می‌کنید چه چیزی بهذهنشما می رسد؟ سروصدای موتور بزرگ آن و ابری از دود سیاه که آن خارج می‌شود؟ سروصدای خودروهای دوسرنشینه قدیمی؟ 

 روز‌هایی که اتومبیل‌های بنزینی تنها نمونه موجود در بخش خودرو‌های شخصی بودند، گذشته است. اتومبیل‌های دیزلی دیگر فقط بهتاکسیها اختصاص ندارند، اکنون اکثر اتومبیل‌های سواری نیز از نوع موتور دیزلی برخوردار هستند. به جز چند ماشین، بیشتر اتومبیل‌ها به کاربر اجازه می‌دهند یکی از دو گزینه موتور سوخت را انتخاب کند. اینجنگنبرد اتومبیل‌هایبنزینو دیزلی است.

این روز‌ها موتور‌های دیزلی در انواع مختلفی موجود هستند که می‌توانند ظرفیت سوخت زیادی را در خود جای دهند.

موتور بنزین در مقابل دیزلی

در گذشته، اشکالات عمده موتور‌های دیزلی،  لرزش صدای بالا  و سختی یعنی Noise Vibration and Harshness مخفف NVH آن‌ها بود. اما از آنجایی که تولیدکنندگانخودرواکنون موتور‌های خود را به روز رسانی می‌کنند، صدای بالای این نوع موتورها به طرز قابل توجهی پایین آمده است. با این کار، صدا‌ها در بیرون کم شده اند و در داخل، فقط به اندازه یک مدل بنزینی پرسر و صدااست. با این حال، عمر یک موتور دیزلی نسبتاً کمتر از نسخه بنزینی آن است.

قبل از تصمیم گیری در مورد ساخت، مدل یا نوع مختلف، باید همه این عوامل را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که صدا‌ها یا لرزش‌های تولید شده توسط خودرویی را که انتخاب می‌کنید، اذیتتان نمی کند.

عملکرد

اسب بخار معیار دیگری است که برای سنجش عملکرد موتور از آن استفاده می‌کنیم. یک اتومبیل بنزینی با برد متوسط ​​و مقرون به صرفه، قدرت تک موتور خود را به وضوح نمایش می‌دهد. در این موتورها شتاب گرفتن روی دنده‌های پایین باعث می‌شود ماشین با عجله جلو بیاید، اما قدرت زیادی ندارد.

از طرف دیگر موتور‌های دیزلی دارایتوربوشارژرهستند کهاسب بخار(PS) خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در ابتدا ناامید خواهید شد، زیراوسیله نقلیهبا چیزی به نام تاخیر توربو یا تاخیر اولیه روبرو خواهد شد. حتی کف پدال نیز نمی‌تواند ماشین را به فرمان شما برای دستیابی به قدرت و افزایش سرعت پاسخ دهد!

این اولویت شما نسبت به زمان پاسخگویی خودرو و عطش شما برای قدرت است که تعیین می‌کند شما به دنبال کدام موتور بروید. بنزین خواهد بود یا دیزل؟

در مورد اینکه اتومبیل دیزلی از نظر مسافت پیموده شده و بازده سوخت از اتومبیل بنزینی برتری دارد دو راه وجود ندارد. راندمان سوخت طولانی مدت هزینه خرید بالاتر درجادهرا خنثی می‌کند.

قیمت خودروهای بنزین در مقابل اتومبیل‌های دیزلی

در همه مکان‌ها، قیمت گازوئیل کمتر از قیمت بنزین است. به دلیل تعدیل محدود قیمت گازوئیل در سال های قبل، اختلاف قیمت بین این دو سوخت آشکار است و این در آینده قابل پیش بینی ثابت خواهد ماند. هنگامی که از نظر پس انداز در مقایسه با یکدیگر محاسبه می‌شود، دیزل برنده می‌شود.

موتور‌های دیزلی بازده سوخت بیشتری دارند. از این رو، بین هر پر شدن مخزن فاصله زمانی قابل توجهی پیدا می‌کنید! اما نوع سوخت را با در نظر گرفتن طول کار روزانه ماشین بخرید. در صورت کوتاه بودن رفت و آمد خودرو‌های بنزینی ایده آل هستند. اگر چنین نیست، سراغ نوع دیزلی بروید.

 

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

4 روز پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

4 روز پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

4 روز پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

4 روز پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

4 روز پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

4 روز پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

4 روز پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

4 روز پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

4 روز پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

4 روز پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

4 روز پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

4 روز پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

4 روز پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

4 روز پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

4 روز پیش

بیشتر...