خبرگزاری تسنیم |
۲ هفته پیش

تلاش جمهوری چک برای تبدیل شدن به مرکز هسته ای اروپا تسنیم


تلاش جمهوری چک برای تبدیل شدن به مرکز هسته‌ای اروپا

دولت جمهوری چک می‌خواهد با تسریع گسترش انرژی هسته‌ای خود به یک مرکز انرژی هسته‌ای تبدیل شود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری تسنیمبه نقل از "ان تی وی" آلمان، دولت چک در حال تسریع گسترش انرژی هسته‌ای خود است. پتر فیالا، نخست‌وزیر لیبرال-محافظه‌کار این کشور اعلام کرده که می‌خواهد تا چهار بلوک راکتور جدید را در یک لحظه سفارش دهد، که این مسئله با تعجب بسیاری از ناظران همراه شده است. به این ترتیب مناقصه فعلی، که در ابتدا تنها تکمیل یک راکتور جدید تا سال 2036 را پیش بینی می کرد، اکنون گسترش یافته است.

نخست وزیر جمهوری چک طرح خود را این گونه داد: "خانوارهای چک، شهروندان چک و شرکت های چک باید مطمئن باشند که انرژی کافی در آینده و با قیمت های قابل قبول" وجود خواهد داشت. وی افزود: این اساس سعادت ماست.

وی تاکید کرد جمهوری چک به عنوان یک کشور صنعتی، می تواند به یک "مرکز انرژی هسته ای" تبدیل شود. فیالا انتظار دارد برای سفارش جمعی بزرگتر، قیمت هر راکتور تا 25 درصد کاهش یابد. از شرکت هسته ای فرانسوی EDF و رقیب کره جنوبی KHNP اکنون خواسته شده است تا پیشنهادات الزام آور خود را تا پایان ماه آوریل ارائه کنند. این تصمیم می تواند در اوایل ماه مه اتخاذ شود.

شرکت آمریکایی وستینگهاوس که قرارداد ساخت اولین نیروگاه هسته ای این کشور همسایه لهستان را دریافت کرده بود، دیگر در این پروژه حضور ندارد. پتر سولر از اپراتور دولتی هسته‌ای CEZ گفت: پیشنهاد این شرکت الزام‌آور نبود، بنابراین نمی‌توان آن را در ارزیابی لحاظ کرد. وی تاکید کرد: . هنوز مشخص نیست که دقیقا چه تعداد راکتور وجود خواهد داشت.

سولر توضیح داد که دولت به عنوان یک سرمایه گذار می تواند از همه گزینه ها استفاده کند، اما مجبور نیست. سولر خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا انرژی هسته ای را تحت شرایط خاصی به عنوان سازگار با آب و هوا طبقه بندی کرده است. به گفته وی این از طریق به اصطلاح مقررات طبقه بندی تنظیم شد.

اوربان منگولد از کارشناسان هسته ای آلمان البته اعلام کرده که برنامه های دولت چک امنیت جمعیت بایرن را به خطر می اندازد. وی تاکید کرد: انرژی هسته ای گران و خطرناک است و شما را به منابع اورانیوم وابسته می کند. به گفته وی در بدترین حالت، راکتورهای هسته ای حتی می توانند به یک هدف نظامی تبدیل شوند.

استراتژی اخیر انرژی دولت چک پیش بینی می کند تا سال 2040 سهم انرژی هسته ای در ترکیب برق این کشور را از یک سوم به بیش از نصف افزایش دهد . تولید برق با سوخت زغال سنگ در این کشور قرار است تا سال 2033 به پایان برسد.

رویکرد کابینه طرفدار هسته ای تا حد زیادی با استقبال مردم و رسانه ها مواجه شده و البته منتقدانی هم داشته است.

برآوردهای تحلیلگران از کل هزینه ها بسیار متفاوت است و از بیش از 30 میلیارد تا تقریبا 80 میلیارد یورو برای چهار بلوک راکتور متغیر است. منتقدان هشدار می‌دهند که این ممکن است لزوماً ارزشمند نباشد - بسته به اینکه قیمت‌ها در بازارهای برق در آینده چگونه رشد می‌کنند. به زعم آن ها هزینه های زیادی از قبل متحمل شده است. دولت در پراگ به تازگی تصمیم گرفته است که طی ده سال آینده بیش از 500 میلیون یورو به تجدید زیرساخت های حمل و نقل در اطراف سایت نیروگاه هسته ای Dukovany در موراویای جنوبی سرازیر کند .

آیا بریتانیا خود را برای یک جنگ هسته ای آماده می‌کند؟
انتهای پیام/


#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون استاندار و فرماندار مشهد گفت: اتاق وضعیت انتخابات برای پایش و رصد لحظه‌ای شعب اخذ رای و رفع نقایص موجود ایجاد شده است.

1 ساعت پیش

رای گیری در شعب سراسر کشور تا ساعت ۲۰ تمدید شد.

1 ساعت پیش

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

1 ساعت پیش

سباستین فتل قهرمان چهار دوره فرمول که در پایان فصل 2022 اعلام بازنشستگی کرد، در مورد احتمال از سرگیری حرفه خود واکنش نشان داد.

1 ساعت پیش

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

1 ساعت پیش

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: رای گیری در شعب سراسر کشور تمدید شد.

1 ساعت پیش

سد فریمان که براثر خشکسالی‌های اخیر خشک شده بود، پس از بارش‌های اوائل اسفند ۱۴۰۲ جان دوباره‌ای گرفت.

نیم ساعت پیش

مردم مشهد امروز جمعه ۱۱ اسفند از اولین ساعات آغاز رای گیری در پای صندوق‌های رای حضور چشمگیری داشتند.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه در مسجد دانشگاه صنعتی شریف آرای خود را به صندوق انداخت.

1 ساعت پیش

بیشتر...