۱ هفته پیش
2 بازدید

چرا از بین بردن تحریم تسلیحاتی ایران مهم است؟

چرا رفع تحریم تسلیحاتی ایران مهم است؟

با لغو تحریم های تسلیحاتی ایران، کشورمان فصل تازه ای را تجربه خواهد کرد.

مهسا مژدهی:تحریم های تسلیحاتی ایران بالاخره در پنجمین سالگرد توافق هسته ای لغو شد و حالا دست تهران برای خرید تسلیحات از کشورها باز است. در این میان ایالات متحده با پافشاری بر خواسته هایش، نتوانست شورای امنیت را قانع کند تا مانع از لغو تحریم ایران شود. در میان خشم واشنگتن و هم صدایی واضح روسیه و چین و همراهی اروپایی ها، فصل تازه ای برای ایران رقم خورده است که در آن تهران توانست نظم پیشین را در جامعه بین الملل بهم بریزد و کشورهای عضو شورای امنیت را وادارد تا برخلاف خواسته کاخ سفید، عمل کرده و به حقانیت کشورمان اعتراف کنند.

بعد از سیزده سال، این نخستین بار است که ایران می تواند از حق خرید و فروش تسلیحات بهره ببرد. این در حالیست که در زمان تصویب این تحریم، موافقتی همگانی بر ضد ایران وجود داشت. اما سیاست ورزی ایران  در سال های اخیر باعث شد تا این گره باز شود.

برجام هر چند در دو سال گذشته به دلیل خروج ایالات متحده از آن با مشکلات زیادی رو به رو شد اما در خصوص لغو تحریم های تسلیحاتی با وجود تلاش های بسیار آمریکایی ها، کارساز بود و همانطور که رئیس جمهور اعلام کرده، ایران از روز یکشنبه بیست و هفتم مهرماه قادر به خرید تسلیحات از کشورها هستیم. ناظران می گویند برای ایران خرید سلاح از چین و روسیه آسانتر است. چرا که ترامپ تهدید کرده تا کشورهایی که با ایران معامله می کنند تحت تحریم های شدید قرار بگیرند. این دو کشور پیش از این اعلام کرده بودند که با ایران همکاری خواهند کرد.

ایالات متحده در ماه های گذشته سه بار طرح خود را به شورای امنیت برد تا مانع لغو تحریم ایران شود، اما کشورها حاضر به همکاری با او نشدند و حتی در داخل ایالات متحده و در میان جمهوری خواهان این اتفاق به انزوای آمریکا تعبیر شد.کشورهایی که در هشت دهه گذشته همواره متحد واشنگتن بوده اند، پا پس کشیدند و ترامپ نتوانست خواسته قلبی اش که منع خرید و فروش اسلحه به ایران بود را عملی کند. همچنین تصمیم دولت ایالات متحده برای فعال کردن مکانیسم ماشه هم راه به جایی نبرد. سازمان ملل و شورای امنیت، در کنار ایران ایستادند و به آمریکایی ها گفتند که حق استفاده از مواهب توافق هسته ای را در شرایطی که از آن خارج شده اند، ندارند و در مقابل تهران به خاطر ماندن در توافق هسته ای می تواند از  حقوق خود دفاع کند.

 درخبرآنلاینبا حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل در مورد لغو تحریم های هسته ای ایران به گفتگو نشسته ایم:

هیچ کدام از تلاش های ایالات متحده برای محدود کردن ایران و تمدید تحریم های تسلیحاتی، جواب نداد و ما شاهد لغو یکی از سخت ترین تحریم های وضع شده علیه ایران که از دهه هشتاد اعمال می شد، هستیم. به نظر شما ممکن است که آمریکا دست به اقدام جدید دیگری علیه ایران بزند؟

واقعیت این است که ترامپ همه راه های ممکن را رفته است و دیگر کاری نمانده که بخواهد در قبال ایران انجام دهد یا انتقامی بگیرد. تنها گزینه ای که به آن دست نزده اقدام نظامی است که چنین چیزی هم امکانش اصلا فراهم نیست. نه در داخل آمریکا با 200هزار کشته بر اثر کرونا کسی از چنین تصمیماتی حمایت می کند و نه فضای بین الملل با واشنشگتن بر سر چنین اتفاقی به توافق خواهد رسید. دلیل اینها هم این است که ایران توانست با انتخاب صحیح سیاست خارجی خود آمریکا را به انزوا بکشاند و به جای اینکه مثلا از توافق هسته ای خارج شود، تصمیم بگیرد که در آن مانده و به کاهش تعهدات در مقابل بی عملی اروپائی ها بپردازد و حتی اعلام کند هرزمانی که این کشورها به قول و قرارهایشان عمل کنند، توافق را تمام و کمال اجرا می کند.

چه اتفاقی افتاد که کشورها به ویژه متحدان پیشین ایالات متحده، برخلاف انتظار خواسته های ترامپ را رد کردند و در انزوای واشنگتن به کمک ایران آمدند؟

قبلا یک نظریه در مورد سیاست بین الملل وجود داشت که می گفتند در این فضا تنها زور حاکم است. ایران توانست چنین فضایی را برای اولین بار بشکند و فضای تازه ای ایجاد کند که در آن یک کشور با هر میزان از توان و زورش که همه آن را هم به میدان آورده، نتوانست به خواسته اش برسد و سر انجام شکلی از اتحاد بین کشورها ایجاد شد که به انزوای واشنگتن انجامید. در داخل هم این نظریه طرفداران زیادی داشت که می گفتند چون در فضای بین المللی زور حاکم است، ایران نباید وارد این فضاها بشود و بهتر است که کناره گیری کند. کسانی بودند که بر اساس این منطق حتی حضور ایران در سازمان ملل و لاهه و ... را تقبیح می کردند. 

اما ایران در سال های اخیر با در نظر گرفتن یک چارچوب توانست اوضاع را عوض کند. تهران با رعایت چارچوب های حقوق بین ملل و احترام به منافع دیگران توانست به برجام دست یابد و بعد از آن هم با وجود همه مشکلات در همین مسیر باقی ماند که نتیجه اش پیروزی امروز است. با این حساب در فضای بین المللی یک الگوی جدید با توجه به اقدام ایران ایجاد شده است.

در مورد جزئیات این روش بیشتر صحبت کنید...

روش هایی که ایران به کار برد مبتنی بر حقوق بین الملل و زبانی بود که در این فضا آشنا به نظر می رسید. یعنی ایران با استفاده از روش ها و همان زبانی که برای عموم کشورها قابل احترام و فهم است، جلو رفت و توانست نظرها را نسبت به کشورمان تغییر داده و آنها را با خود همراه کند. بنابراین شرایطی ایجاد شد که ایالات متحده با همه تلاشی که کرد نتوانست کسی را در شورای امنیت قانع کند. نه تنها کشورهایی مثل چین و روسیه، همانطور که انتظارش می رفت به طرح آمریکا نه گفتند بلکه اروپائی ها هم با رای ممتنع خود خواسته ترامپ را رد کردند.

این اتفاق در مورد مکانیسم ماشه هم روی داد. ایالات متحده وقتی تنهایی خود را دید، به سمت مکانیسم ماشه رفت، ولی چون ایران برخلاف انتظار واشنگتن، از برجام خارج نشده بود در آن هم شکست خورد. ایران به مقابله به مثل روی آورد و تعهدات خود را کاهش داد اما توافق هسته ای را ترک نکرد و با همیشه شیوه هم آمریکایی ها را در انزوا قرار داد.

آمریکا هیچ وقت در وضعیت مشابهی قرار نداشته است.

برخی معتقدند این تنها سیاست ایران نبود که به لغو تحریم های تسلیحاتی و شکست ترامپ انجامید. شما این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟

بخشی از اتفاقی که رخ داده مربوط به دیپلماسی فعال ایران است و بخشی هم مرتبط با سیاست های خود ترامپ به نظر می آید. برخی از یک جانبه گرایی آمریکا و مقاومت کشورهای دیگر علیه آن حرف می زنند اما این موضوع هم تنها یک بخشی از معضلاتی است که ترامپ برای جهان ایجاد کرده.

رئیس جمهور ایالات متحده از یونسکو، سازمان بهداشت جهانی، سازمان شورای حقوق بشر خارج شده و با چین و روسیه هم تعارضات جدی دارد. به طور کلی در این چهارسال ترامپ با اکثر کشورها و پیمان های بین المللی به مشکل برخورده است. این نشاندهنده ضدیت جدی او با قوانین بین المللی است که کشورها تحمل آن را ندارند و در مقابلش قد علم می کنند.

برخی در خارج و داخل ایالات متحده می گویند مسیری که ترامپ آغاز کرده و به ویژه شکستی که امروز در قبال ایران تجربه کرده است، می تواند این کشور را در آینده در موضع ضعف قرار دهد. این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟

نگرش دولت ترامپ به نظام بین الملل که مبتنی بر شعار اول آمریکاست، پذیرفته شده نیست. کشورهای دیگر حاضر به پذیرش این موضوع نیستند که تنها منافع واشنگتن در جهان تامین شود و دیگران فقط برای پیشبرد اهداف ایالات متحده دست به اقدام بزنند. ادامه چنین وضعیتی هم برای جهان و هم برای کشور آمریکا بحران ساز است.

ایران پس از لغو تحریم های تسلیحاتی، از چه کشورهایی می تواند سلاح بخرد. ما شاهد این هستیم که دولت آمریکا تحریم های زیادی را وضع کرده تا کسانی که به تهران اسلحه بفروشند راتحت فشار قرار دهد. آیا مواردی چون چین و روسیه قادر به شکست این وضعیت هستند؟

ایران از امروز در هر موردی که به صلاحش باشد و با هر کشوری که دو طرف خواهان آن باشند می تواند معامله تسلیحاتی کند. اما موضوع تنها به خرید تسلیحات از کشورها بر نمی گردد. اتفاقی که افتاده یک پیروزی حقوقی بزرگ برای ایران است. دستاورد ایران به طور کلی در این قضیه جنبه حقوقی دارد. یعنی ایران مقابل سدی که خواهان انزوا ایران و عدم استقلال آن بود، ایستادگی کرد. موضوع بیشتر حیثیتی و آبروی ایران بود که بر اثر سیاست های درست ما، حفظ شد. ایران از هر کشوری می تواند خرید کند و چین و روسیه هم در این فهرست قرار دارند و حامی این موضوع بوده اند. اما در مقابل کسانی که معتقدند خرید تسلیحاتی نمی تواند به وضعیت اقتصادی ایران کمک کند باید گفت که ارزش این اتفاق بر سدی است که به دست ایران شکسته شده است.

در زیر بیشتر بخوانید:

بدون شلیک یک گلوله؛ قدرت دیپلماسی ،قدرت بازدارندگی را افزایش داد

بیانیه وزارت خارجه ایران درباره رفع تحریم تسلیحاتی ایران

بعیدی نژاد: پایان تحریم‌ تسلیحاتی از دستاوردهای مهم برجام است/آمریکا در دیپلماسی خود علیه ایران شکست خورد

غریب آبادی: امکان استناد به محدودیت‌های ضد ایرانی سلب شد

312 310#‌اخبار_بین‌الملل
منبع: خبرآنلاین


مطالب پیشنهادی

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

مطالب مرتبط