خودروتک |
1 ماه پیش

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودرو

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودرو

شورای رقابت در هفته گذشته دو تصمیم قیمتی را فعلا معلق کرد که شگفتی خودروسازان را به دنبال داشته است. یکی عقب نشینی از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ و جدید و دیگری فریز قیمت کارخانه خودرو و عدم افزایش قیمت برای سه ماه چهارم فصل زمستان بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو.

به گزارش خودروتکبه نقل از دنیای اقتصاد، تغییر دیدگاه شورای‌رقابت در ارتباط با جلوگیری از افزایش قیمت خودرو در مبدا بسیار بحث برانگیز شده است.

مخالفت با افزایش قیمت محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز در حالی مورد تاکید شیوا قرار گرفته است که این شورا اوایل دی‌ماه مجوز آزادسازی مشروط قیمت ۱۸ محصول کم‌تیراژ را به‌نوعی صادر کرده بود و این اختیار را به مدیران خودروساز داد تا قیمت این بخش از محصولات را خود تعیین کنند.اما چرا شورای رقابت به ناگاه از موضع خود پایین آمده است؟

احمد نعمت‌بخش دبیر انجمنخودروسازاندر این ارتباط به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید تغییر نظر شورای‌رقابت برای افزایشقیمت خودروآن‌هم در شرایطی که همچنان شاهد افزایش تورم بخشخودروبه استناد آمارهای ارائه‌شده بانک مرکزی هستیم برای ما هم جای سوال دارد.

دبیر انجمن خودروسازان ادامه می‌دهد: در حال‌حاضر شرکت‌های خودروساز به وزارت صمت تعهد داده‌اند تا پایان خرداد ماه سال آینده افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو را محقق کنند اما با این شرایط به‌نظر می‌رسد خودروسازان نتوانند از پس تعهد داده شده بر آیند.

نعمت‌بخش می‌گوید: در حال‌حاضر همچنان شاهد فاصله معنادار میان قیمت کارخانه و بازار هستیم و در این شرایط جلوگیری از افزایش قیمت در مبدا نمی‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای این مساله باشد. دبیر انجمن خودروسازان تاکید می‌کند این احتمال وجود دارد که شورای رقابت به‌واسطه آزادسازی قیمت ۱۸‌محصول کم‌تیراژ خودروسازان به‌نوعی تحت‌فشار قرار گرفته باشد.

نعمت‌بخش معتقد است در حال‌حاضر خودروسازان وضعیت مالی مساعدی ندارند و خارج شدن این شرکت‌ها از وضعیت فعلی نیازمند عزم‌جدی و گرفتن تصمیمات سخت است و تا زمانی که تصمیمات سخت در این حوزه گرفته نشود، نمی‌توان به بهبود وضعیت مالی شرکت‌های خودروساز امید بست. فربد زاوه کارشناس خودرو هم به نوعی با احمد نعمت‌بخش هم‌نظر است.

زاوه به خبرنگار ما می‌گوید: در حال‌حاضر با توجه به عقب‌نشینی شورای رقابت از افزایش فصلی قیمت خودرو و همچنین جلوگیری از آزاد‌شدن قیمت محصولات کم‌تیراژ و تاکید روی دو نرخی بودن قیمت خودرو به‌نظر می‌رسد شورای رقابت از ناحیه بخشی از قدرت که از رانتی در این زمینه برخوردار هستند، تحت‌فشار است.

این کارشناس‌خودرو ادامه می‌دهد البته دود این مساله به چشم خودروسازی و همچنین مصرف‌کنندگان واقعی می‌رود. زاوه می‌گوید: عدم‌امکان افزایش قیمت خودرو قدرت مالی خودروسازان را کاهش می‌دهد و این اتفاق بی‌شک روی توان تولید و عرضه آنها اثرگذار خواهد بود. زاوه ادامه می‌دهد: اگر این اتفاق بیفتد کاهش توان تولید به‌معنای کاهش عرضه و افزایش قیمت بازار خواهد بود.

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر نیرو با اشاره به دریافت ضمانتنامه بانکی استفاده از وام 1.2 میلیارد یورویی دولت روسیه، گفت: پروژه نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک با وام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی فدراسیون روسیه اکنون در مرحله اجرا قرار گرفته است.

لحظاتی پیش

وینگر تیم فوتبال سایپا، حریف فردای این تیم در هفته ششم مسابقات فوتبال را تیم خاص توصیف کرد.

1 دقیقه پیش

متخصص بیماریهای عفونی گفت:در حال حاضر در این نوع کرونا بیش از 90 درصد امید درمان و بهبودی داریم

6 دقیقه پیش

در جریان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که امروز د

10 دقیقه پیش

باتوجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی، کلیه مالکین

10 دقیقه پیش

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور گفت:دشمنان از آن سوی مرزها به دنبال فرصتی برای برهم زدن وحدت و تحریک و تشویق مردم به برهم زدن نظم امنیت هستند، اما مردم فریب این گروه ها را نمی خورند.

11 دقیقه پیش

شجاع خلیل زاده تنها بعد از یک نیم فصل حضور در فوتبال قطر از شرایطش در این لیگ راضی نیست.

13 دقیقه پیش

بی خوابی، یا مشکل در خوابیدن یک مشکل رایج است. تقریباً از هر هفت نفر یک نفر از بی خوابی رنج می‌برد. دلایل زیادی از جمله افزایش استفاده از نور مصنوعی دستگاه‌های الکترونیکی (مانند تبلت، تلفن‌های هوشمند و رایانه)، استرس ناشی از کار، مصرف کافئین و مواردی مشابه در بروز بی خوابی نقش دارند.

14 دقیقه پیش

پژوهش‌های ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد تجربه خروج از جسم که ممکن است در شرایط نامعمول متفاوتی رخ دهد، واکنشی مغزی-‌جسمانی است و ربطی به جدایی روح از قفس تن و حیات فراجسمی پس از مرگ ندارد.

یک ربع پیش

سیدمهرداد ضیایی با اعتقاد بر اینکه استفاده از بازیگران به عنوان مجری در دنیا امری رایج است، در عین حال این نکته را یادآور می شود که همه بازیگران استعداد و توانایی اجرا را ندارند. بر این اساس باید و نبایدی در کار نیست اما بازیگر باید به خوبی از عهده اجرا بربیاید تا این وظیفه به درستی به او محول شود.

یک ربع پیش

رئیس کمیته وضعیت انتخابات در دیدار با رییس فدراسیون فوتبال رای مجمع را تایید و به وی اهدا کرد.

یک ربع پیش

دبیر کل فدراسیون فوتبال در حاشیه انتخابات این مجموعه به شایعه استعفای خود واکنش نشان داد.

یک ربع پیش

شرکت بیمه دانا در ادامه رسالت و فعالیت حرفه‌ای خود و به منظور همراهی با بیمه‌گذاران، مبالغ قابل توجهی به رانندگان حمل و نقل جاده‌ای کشور پرداخت کرد.

یک ربع پیش

دو باشگاه بزرگ اسپانیا به همراه اتلتیک بیلبائو و اوساسونا به پرداخت مالیاتی نسبتاً سنگین محکوم شدند.

یک ربع پیش

در یک گزارش آمده است که یک سدان جدید از مارک ایتالیایی آلفارومئو در حال تولید شدن است که رقیب BMW ۵ خواهد بود.

یک ربع پیش

بیشتر...