خبرگزاری فرانسه: کار نتانیاهو تمام است خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ خبرگزاری فرانسه با اشاره به تشدید بحران سیاسی برای کابینه بنیامین نتانیاهو در پی تظاهرات بی وقفه معترضان در داخل اراضی اشغالی برای مطالبه استعفای او پیش‌بینی کرد که روزهای این نخست وزیر رژیم صهیونیستی به شماره افتاده است.

بر اساس گزارش ایسنا، این خبرگزاری فرانسوی در تحلیل خود با اشاره به تظاهرات هزاران معترض در سرزمین‌های اشغالی در روزهای اخیر که استعفای «بنیامین نتانیاهو» از نخست وزیری اسرائیل را مطالبه کردند و خشم فزاینده معترضان نسبت به عملکرد او در قبال جنگ در غزه نوشته که بسیاری اکنون از خود سوال می‌‍‌پرسند: «این استاد فرار کهنه‌کار سیاسی چقدر دیگر می‌تواند دوام بیاورد؟»
خبرگزاری فرانسه در ادامه این مطلب می‌نویسد: «نتانیاهوی ۷۴ ساله که معمولا کله‌شق است به نظر می‌رسد که هم از جنبه سیاسی و هم جسمی شکننده شده است. او شدیدا نامحبوب است و طبق نتایج یک نظرسنجی مربوط به اواخر سال گذشته میلادی تنها نزدیک به چهار درصد اسرائیلی‌ها به او اعتماد دارند. مردی که اسرائیلی‌ها "بی‌بی" می‌خوانند دارد تبعات جنگ در غزه را می‌چشد.

نتانیاهو در سخنرانی تلویزیونی روز شنبه خود به طرزی کاملا مشهود بی‌رمق و رنگ پریده، زودرنج و حواس پرت بود به نحوی که لیمور لیونات، وزیر سابق دولتش و هم‌حزبی او در حزب لیکود این سخنرانی را فاجعه‌بار خواند. روزنامه چپگرای هاآرتص نوشت که او مثل یک مستبد وحشت‌زده به نظر می‌رسید.»

این خبرگزاری در ادامه نوشت: «نتانیاهو حتی وقتی که روز سه‌شنبه بیمارستان را بعد از انجام عمل جراحی ترک کرد نحیف‌تر از هر زمان به نظر می‌رسید در حالی که با خشم جامعه‌ بین‌المللی بعد از مرگ هفت امدادرسان یک گروه آمریکایی در حمله اسرائیل در غزه مواجه شد.

کاخ سفید در واکنش به این اتفاق اعلام کرد که از بابت کشته شدن این امدادرسان‌ها غمگین است در حالی که نتانیاهو در صحبتی که احتمالا کاخ سفید از آن خوشش نیامد، گفت: در جنگ این اتفاقات رخ می‌دهند.

امانوئل نیوون، یک عضو سابق حزب لیکود و استاد علوم سیاسی گفت: نتانیاهو پیش از این بارها به لحاظ سیاسی دفن شده و باز سر برآورده است. اما این بار به خاطر رخدادهای هفتم اکتبر وضعیت فرق می‌کند. دیگر وضعیت مثل قبل نیست و کار بی‌بی تمام است. او ۷۴ سال دارد در حالی که چندان ورزش نمی‌کند، شغل بسیار سختی دارد و از شش ماه قبل دستگاه تنظیم ضربان قلب گذاشته است.

با این حال نیوون اظهار کرد تردید دارد که موج جدید اعتراضات خیابانی انبوه علیه نتانیاهو و به رغم خشم خانواده‌های اسرا، این نخست وزیر را مجبور به کناره‌گیری از قدرت کند.

"الیناو زانگوکر"، مادر یکی از ۱۳۴ اسیر که هنوز در غزه نگهداری می‌شوند در جریان یک تجمع در سه‌شنبه شب مقابل پارلمان در شهر قدس که برای چهارمین شب متوالی برگزار شد از نتانیاهو به عنوان یک "فرعون و یک قاتل فرزندان ارشد" یاد کرد.

مقام‌های اسرائیلی شاهدند خانواده‌های اسرای در اختیار حماس به تظاهرکننده‌های ضد دولتی پیوسته‌اند؛ تظاهرکنندگانی که سال گذشته میلادی ۹ ماه را در تلاش برای متوقف کردن اصلاحات قضایی جنجالی حمایت شده توسط متحدان راست افراطی نتانیاهو در خیابان‌ها سپری کردند.

به گفته نیوون، "فاجعه" هفتم اکتبر به کار هر سیاستمدار دیگری غیر از نتانیاهو پایان می‌داد اما او تسلط نتانیاهو بر حزب لیکود را با تسلط دونالد ترامپ بر جمهوریخواهان آمریکا مقایسه کرد.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه نیوون که استاد علوم سیاسی در دانشگاه تل‌آویو است، بیان کرد: «قانونگذاران لیکود شدیدا وحشت این را دارند که در انتخابات مقدماتی بعدی توسط مثلث بی‌بی، همسرش و پسرش که درباره همه چیز تصمیم می‌گیرد جریمه شوند.»

او ادامه داد: «حیات سیاسی این افراد به او وابسته است. او روی عوام‌فریبی موج سواری کرده و کاندیداهای او معمولا افرادی غیر عادی و طرفداری تئوری توطئه هستند. این حزب دیگر همان حزب ۲۰ سال قبل نیست.»

در ادامه این گزارش آمده است: «همچنان که ائتلاف نتانیاهو از بحرانی به بحران دیگر تلو تلو می‌خورد، به نظر می‌رسد دشمنانش به شکلی که تاکنون سابقه نداشته در حال محاصره رهبر راستگراترین دولت اسرائیل هستند. با وجود جنگ، دادستانها محاکمه او را به اتهام فساد به پیش‌ می‌برند و معترضان روز سه‌شنبه برای دومین بار در چهار روز گذشته تلاش کردند موانع پلیس در اطراف خانه نتانیاهو را شکسته تا به این خانه برسند.

حتی اخیرا یوآو گالانت، وزیر جنگ کابینه نتانیاهو از او در رابطه با مساله عمیقا مناقشه برانگیز گریختن یهودیان ارتودکس افراطی از خدمت سربازی اجباری در ضمن ادامه جنگ در غزه نافرمانی می‌کند.»

خبرگزاری فرانسه نوشت: «نتانیاهو مدتهاست که برای حکومت کردن به حمایت احزاب مذهبی اتکا کرده است.»

به نوشته این خبرگزاری «ژنرال روون بنکلر» که در تجمع ضد کابینه نتانیاهو در روز دوشنبه شرکت کرده بود به خبرگزاری فرانسه گفت: «عذر تراشیدن برای یک قشر کامل در حالی که ارتش خیلی زیاد نیازمند نیروی انسانی بیشتر است غیرقابل بخشش است.»

بر اساس آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت وابسته به حماس در غزه، در حملات رژیم صهیونیستی به این باریکه از بعد از هفتم اکتبر تا کنون دست کم ۳۲۹۱۶ نفر عمدتا شامل زنان و کودکان به شهادت رسیده‌اند.

بنکلر اظهار کرد: «گروگان‌ها تا زمانی که بی‌بی هنوز در قدرت است به خانه باز نخواهند گشت.»

او نتانیاهو را متهم کرد به اینکه دارد عمدا جنگ در غزه را طول می‌دهد تا بقای سیاسی خودش را حفظ کند. این حرفی است که بارها در اعتراضات ضد کابینه رژیم صهیونیستی تکرار شده است.

بنکلر گفت: «نتانیاهو بجز به خودش به هیچ کس دیگری اهمیت نمی‌دهد.»

نیوون خاطرنشان کرد: «مسلط بودن سه‌ دهه‌ای نتانیاهو بر عرصه سیاست اسرائیل بر مبنای تفرقه بینداز و حکومت کن بوده است.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه، تحولات هفتم اکتبر این ادعای نتانیاهو که تنها خودش می‌تواند رژیم صهیونیستی را امن نگه دارد، محو کرد.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به دولت عراق درباره ادامه حملات علیه نیروهایش هشدار داد و تهدید کرد «پاسخ خواهد داد».

نیم ساعت پیش

رئیس پلیس راهور فراجا از مرگ ۱۰۶۵ نفر در حوادث رانندگی ایام نوروز خبر داد و گفت که این آمار در مقایسه با نوروز سال گذشته، ۹.۴ درصد کاهش داشته است.

نیم ساعت پیش

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در نشست خبری گفت: حضور استان‌ها و‌ مشارکت آنها در اجرای برنامه‌های فرهنگی امسال بیش از گذشته است و‌ کمتر استانی است که در برنامه‌های رضوی حضور نداشته باشند.

یک ربع پیش

آیین تعویض پرچم گنبد حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در سالروز وفات این حضرت، عصر سه‌شنبه (۴ اردیبهشت) توسط خادمان حرم و با حضور زائران و مجاوران آشهر ری برگزار شد.

نیم ساعت پیش

تیم فوتبال العین امارات با عبور از سد الهلال عربستان جواز حضور در دیدار فینال لیگ قهرمانان 24-2023 را به دست آورد.

یک ربع پیش

کارشناس فوتسال ژاپن در مورد حذف مدافع عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا از این رقابت‌ها، سامورایی آبی را به یک کشتیِ در حال غرق شدن تشبیه کرد.

یک ربع پیش

یک نویسنده اسرائیلی اعلام کرد، رویکردی که نتانیاهو در پیش گرفته منجر به نابودی اسرائیل خواهد شد.

یک ربع پیش

فلاحت‌پیشه گفت: موضوع گرفتن غرامت جنگی از عراق یک خواسته عمومی است. به طور ویژه، خواسته آسیب دیدگان از جنگ، دریافت غرامت است؛ خواه شهرها و خواه افرادی که از وقوع جنگ آسیب دیده اند. اما اخیرا اقداماتی در این زمینه صورت گرفته که به اعتقاد من مشکوک است و باید مورد توجه قرار گیرد.

نیم ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: حفظ دین در آخرالزمان بسیار سخت و دشوار است.

یک ربع پیش

بیشتر...