عصر ایران |
۱ هفته پیش

درباره گل محمدی این زیبای پر فایده عکس

محققان دریافته اند که اسانس تقطیر شده گل محمدی می تواند در برابر طیف وسیعی از میکروب های ایجاد کننده عفونت، موثر باشد.

عصر ایران-گل محمدیبا نام علمیRosa damascena، نوعی گل رز است که از ترکیب گلهای رز گالیکا و نسترن شیرازی به دست می آید. این گونه از رز مقاومت بالایی در برابر کم آبی دارد و از برخی انواع آنگلابمی گیرند. گل سرخ از تیره رزاسه و قسمت قابل‌ مصرف آن گل، غنچه خشک و یا تازه است.

شاعران و نویسندگان از دیرباز زیبایی های گل سرخ را در آثار خود مورد ستایش قرار داده اند، اما این گل چیزی بیش از مجموعه ای زیبا از گلبرگ های معطر است.

گل سرخ احتمالا اولین گلی است که از آن در ایران طی قرن دهم میلادی، اسانس با روش تقطیر به دست آمد. این گیاه تاریخچه ای غنی دارد و در متون طب ایرانی همواره به عنوان نشاط افزا، ضد افسردگی و ضد اضطراب و در آروماتراپی نیز به‌ عنوان یک ضد افسردگی ملایم اما قدرتمند، افزاینده میل جنسی در زنان و مردان و همچنین اسانسی عالی در مراقبت از پوست مطرح بوده است.

اسانس گل سرخ به علت دارا بودن ویژگی‌ های بسیار مطلوب موجب ایجاد آرامش دلچسبی می‌ شود. همچنین مشخص شده که این اسانس اثر محرک روی مغز انسان دارد.

همه چیز درباره گل محمدی؛ این زیبای پر از فایده

طبق تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده است و بخش مهمی از آنها هم توسطمرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکادر دسترس هستند، اسانس به دست آمده از گیاه گل محمدی دارای طیف گسترده ای از مزایای بالقوه است. هرچند بسیاری از مطالعات مورد نظر بر اساس آزمایشات کوچک صورت گرفته اند، اما برخی از مزایای فیزیولوژیکی و روحی- روانی این گیاه به تایید قطعی رسیده است.

اما محصولات حاوی گل محمدی همچون اسانس های روغنی خوراکی و پوستی به شکل قطره که به وسیله داروخانه ها در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند، چه مزایایی دارند؟

اثر ضد افسردگی و کاهش اضطراب و استرس

مشخص شده که اسانس روغنی گل سرخ برای بسیاری از افراداثر آرام بخشیدارد.

طی یک مطالعه معتبر، محققان اسانس روغنی گل محمدی را روی پوست هر یک از شرکت‌ کنندگان استفاده و سپس اثرات آن را بر شایع‌ ترین علائم اضطراب اندازه‌ گیری کردند. فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس و سطح کورتیزول خون همگی کاهش یافتند. همچنین افراد پس از درمان با این ترکیب گیاهی احساس آرامش بیشتری داشتند.

در مطالعه دیگری با بیش از 100 زن در حال زایمان نشان داده شد که روغن گل محمدی سطح اضطراب آنها را هنگام زایمان کاهش می دهد.

در یکپژوهشتجربی با گروه شاهد برای بررسی اثر ضد افسردگی قطره گل سرخ در موش‌ های آزمایشگاهی مشخص شد: در مقایسه با دارونما، قطره گل سرخ با غلظت های 10، 20 و 40 درصد به‌ طور معنی داری افسردگی را کاهش داده و مشابه تأثیر آمفتامین عمل کرده است.

محققان نتیجه گرفتند از آنجایی که اثر ضد افسردگی قطره گل سرخ همانند آمفتامین به‌ صورت حاد و با فاصله کم ظاهر شده، احتمالا این تأثیر ناشی از تغییر آزادسازی نورآمین‌ های پیش سیناپسی (presynaptic) است. البته باید در نظر داشت که سازوکار احتمالی تأثیر دارو در حیوانات ضرورتا همانی نیست که در مورد افسردگی انسان وجود دارد.

همه چیز درباره گل محمدی؛ این زیبای پر از فایده

کمک به تسکین درد

در یک مطالعه مربوط به سال 2015، گروهی از کودکان پس از عمل جراحیروغن بادامیا روغن گل محمدی را استنشاق کردند. آن دسته از بیمارانی که اسانس فرار گل محمدی استنشاق کرده بودند، کاهش قابل توجهی در سطح درد خود گزارش کردند. محققان بر این باور هستند که گل محمدی ممکن است مغز را برای ترشح اندورفین تحریک کند. اندورفین به هورمون "احساس خوب" معروف است.

بر اساس نتایج این مطالعه، محققان پیشنهاد کردند که رایحه درمانی با استفاده از اسانس روغنی گل محمدی می تواند راهی موثر به منظور کاهش درد در بیمارانی باشد که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

البته فواید بی نظیر گل محمدی در کاهش احساس درد تنها به اعمال جراحی محدود نمی شود. دیده شده که ترکیبات فعال موجود در این گیاه می توانند برای درد و کرامپ های دوران قاعدگی نیز موثر باشند.

در مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، افراد مبتلا به درد قاعدگی تحت ماساژ شکمی با هدف تسکین ناراحتی قرار گرفتند. یک گروه از آنها تنها با روغن حامل (روغن بادام) و گروه دیگر با روغن بادام به اضافه روغن گل محمدی ماساژ داده شدند. گروه روغن گل محمدی تایید کردند که پس از ماساژ درد و گرفتگی کمتری نسبت به گروه روغن بادام داشتند.

افزایش میل جنسی

نتایج حاصل از دو مطالعه نشان داده اند که استنشاق و یا مصرف خوراکی روغن گل محمدی باعث افزایشمیل جنسیو همچنین رضایت جنسی در مردان و به میزان کمتری در زنان می شود. در یکی از مطالعات مذکور شرکت کنندگان مرد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی تحت درمان با داروهای ضد افسردگی بررسی شدند و در مطالعه دیگر داوطلبان زن با همان اختلال و داروهای ضد افسردگی مشابه.

محققان معتقدند ترشح دوپامین در مغز که یک عامل محرک شناخته شده است، می تواند باعث افزایش میل جنسی شود. این در حالی است که به طور همزمان علائم افسردگی را هم کاهش می دهد.

همه چیز درباره گل محمدی؛ این زیبای پر از فایده

خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی

محققان دریافته اند که اسانس تقطیر شده گل محمدی می تواند در برابر طیف وسیعی از میکروب های ایجاد کننده عفونت، موثر باشد. این طیف شاملE. coliو همچنین برخی از گونه‌ های باکتریایی است که منجر به عفونت استاف (استافیلوکوک) و گلودرد استرپتوکوکی (استرپتوکوک) می شوند.

علاوه بر این مطالعه مذکور نشان داد که روغن گل محمدی در برابر کاندیدا آلبیکانس هم اثر دهی مطلوبی دارد. کاندیدا می تواند باعث ایجاد عفونت های قارچی در دهان، روده و واژن شود.

logo-vidتماشاخانه
ببینید| شیوع

ببینید| شیوع "وبا" در نیمه غربی کشور/ خطر همه‌گیری وبا چقدر جدی است؟

logo-vid

ببینید| دلبری یک پرنده نر با قلب قرمز برای پرنده ماده/ یک‌جای کار ایراد دارد که پرنده ماده دل نمی‌دهد

logo-vidفیلم های دیگر
کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
15 سال پیش در چنین روزی


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ولیعهد عربستان سعودی درباره روابط دوجانبه با صدراعظم آلمان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

1 ساعت پیش

براساس تحقیقات جدید، ویتامین هایی مانند B۱۲ و فولات ممکن است بتوانند برخی از آسیب های کبد را معکوس کنند.

1 ساعت پیش

معاون اجرایی رئیس‌جمهور از شروع دور دوم سفرهای استانی آیت‌الله رئیسی پس از ارزیابی سفرهای دور اول خبر داد.

1 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به مهمترین اهداف پیاده‌روی اربعین گفت: موکب‌داران باید سیره امام حسین(ع) را به زائران تبیین و یادآوری کنند که باید توسط مبلغان انجام شود.

1 ساعت پیش

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حذف تدریجی قرعه‌کشی خودرو که یکی از سیاست‌های وزارتخانه و مورد تاکید وزیر صمت است، به‌تدریج در حال انجام است و تاکنون ۱۱ خودرو از شمول قرعه‌کشی خارج شده است.

1 ساعت پیش

تیم ملی ب والیبال ایران در دیدار ‌نهایی بازی‌های کشورهای اسلامی موفق به شکست کامرون شد تا والیبال مردان ایران به چهارمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها دست یابد.

1 ساعت پیش

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: وضعیت عمومی بیمار مبتلا به آبله میمونی که در اهواز شناسایی شده مناسب است و مشکل خاصی ندارد.

1 ساعت پیش

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان کشوری و لشگری منوط به تامین منابع یا مدیریت مصارف است.

1 ساعت پیش

بیشتر...