خبر 24 |
1 ماه پیش

دستاوردی جالب برای تشخیص انواع سرطان خبر24

دستاوردی جالب برای تشخیص انواع سرطان
به گزارشخبر24، مغز آن‌ها هنگام استشمام سلول‌های سرطانی، حسگرهای شیمیایی مختلفی ارسال می‌کند که محققان می‌توانند از آن‌ها برای ایجاد ماشین‌های تشخیص سرطان استفاده کنند. تنها چیزی که این دستگاه ها نیاز دارند نمونه ای از تنفس بیماران است که از طریق دستگاه کوچکی با تقلید از حس بویایی ملخ ها عبور کند.

دباجیت ساها، استادیار مهندسی زیست پزشکی دانشگاه ایالتی میشیگان، گفت: «از نظر تئوری، می‌توان از طریق تنفس در یک دستگاه، انواع سرطان‌های متعدد و حتی مرحله بیماری را تشخیص داد و از هم متمایز کرد.» او افزود که دانشمندان بیش از ۱۵ سال است که روی دستگاه های مشابه کار می کنند، اما تاکنون کوتاهی کرده اند. اگر آنها موفق می شدند، با افزایش سرعت تشخیص، تأثیر زیادی بر میزان بقای سرطان در سراسر جهان می گذاشتند.

همانطور که دانشمندان برای چندین دهه در آزمایش های مشابه از ملخ ها استفاده می کردند، محققان تصمیم گرفتند از آنها برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده کنند. مغز ملخ‌ ها در مقایسه با سلول‌های سالم، بوی متفاوتی را از سلول‌های سرطانی دریافت می‌کند. این عملکرد درونی مغز ملخ روند آزمایش را سرعت می بخشد.

حشرات نه تنها می توانند سرطان را تشخیص دهند، بلکه درجات مختلف سرطان را از یکدیگر شناسایی می کنند. دانشمندان قصد دارند از این یافته ها برای ایجاد یک دستگاه تشخیص سرطان قابل حمل استفاده کنند. پزشکان می توانند از بیماران بخواهند که در دستگاه تنفس کنند و اولین اقدامات درمانی را در برابر بیماری ارائه دهند.

پروفسور کریستوفر کانتاگ، پروفسور انستیتوی علوم و مهندسی بهداشت، گفت: «تشخیص زودهنگام بسیار مهم است و ما باید از هر ابزار ممکن برای رسیدن به آن استفاده کنیم، چه مهندسی شده باشد و چه توسط میلیون‌ها سال انتخاب طبیعی در اختیار ما قرار گرفته باشد. اگر ما موفق شویم، سرطان یک بیماری قابل درمان خواهد بود.»

منبع: روزیاتو


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در دیدار با معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از آمادگی برای تعمیق و توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور خبر داد.

6 ساعت پیش

برنامه فوتبال یک بعد از دو هفته تعطیلی به جدول پخش شبکه ورزش بر می‌گردد.

7 ساعت پیش

خودروسازان می‌گویند از چند روز آینده شاهد توقف خط تولید چند خودرو پرفروش خواهیم بود.

7 ساعت پیش

دلار صعودی است و این موضوع می تواند دوباره قیمت ها در بازار خودرو را افزایشی کند. از سوی دیگر، سیاستگذار تلاش دارد با انتشار اخباری از وارادات خودرو، افزایش تولید خودروسازان و حتی پایان فروش خودرو در سامانه یکپارچه این ایده را القا کند که شرایط بازار خودرو رو به بهبود است. برآیند چنین شرایطی را می توان در ثبات قیمتی و ادامه رکود بازار خودرو مشاهده کرد. البته باید توجه داشت که تعطیلی های نیمه اول مهر ماه و همچنین شرایط مبهم سیاسی و اقتصادی، از دیگر موضوعاتی است که بر رکود بازار تاثیر گذاشته است.

7 ساعت پیش

دادگاه حکم بستری حسام نواب صفوی در بیمارستان اعصاب و روان را صادر کرده است.

7 ساعت پیش

تهران - معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اراده جدی روسای جمهور ایران و روسیه این است که سطح روابط اقتصادی فیمابین به حداکثر ممکن برسد، گفت: این رویکرد در سطح سران دو کشور ظرفیت و فرصتی استثنایی برای گسترش مناسبات است که باید به نحو مطلوب از آن استفاده کنیم.

6 ساعت پیش

وی با اشاره به رفتار دوگانه غرب در قبال حقوق زنان و حقوق بشر افزود: توجه به حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و اکنون زنان در بخش های مختلف دانشگاهی، علمی، پزشکی، آموزشی، اداری و فناوری در حال ایفای نقش بسیار موثری می باشند.

6 ساعت پیش

وزیر امور خارجه گفت: ما تداوم تجاوزات و اقدامات تروریستی گروهک‌ها که در اقلیم پناه گرفته‌اند و امنیت ملی ایران را هدف قرار داده‌اند، تحمل نخواهیم کرد.

6 ساعت پیش

قرچک- فرمانده مرزبانی فراجا عصر پنجشنبه ضمن حضور در قرچک با خانواده شهید«احمد توکلی»در این شهرستان دیدار کرد.

6 ساعت پیش

بیشتر...