خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

مصون سازی باید متناسب با فناوری نو انجام گیرد ایسنا

مصون سازی باید متناسب با فناوری نو انجام گیرد

ایسنا/آذربایجان شرقیمعاون صنعت، معدن و تجارت سازمان پدافند غیرعامل بحث سیالیت فناوری را چالش پیش روی در مقابله با حملات سایبری عنوان کرد و گفت: باتوجه به این‌که هر روز شاهد تکنولوژی ها و فناوری نو در حوزه سایبری هستیم، اگر ما نیز فناوری خود را بروز نکنیم، خیلی راحت تسلیم دشمن شده و نمی‌توانیم در مقابل حملات آن‌ها ایمن باشیم، از این رو باید خودمان را با فناوری‌های نوین ایمن کنیم.

 علیرضا مبارک در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سازمان پدافند غیرعامل در حوزه‌های مختلف مأموریت‌های متعددی را دنبال می‌کند؛ به عنوان مثال معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات حوزه صداوسیما، حوزه وزارت ارتباطات و شبکه بانکی را دنبال کرده، معاونت صنعت، معدن و تجارت، تمام صنایع کشور و معاونت حوزه بهداشت و درمان مسئولیت پدافند در حوزه های مختلف بهداشتی و اپیدمی کرونا و... را عهده دار است.

وی با بیان این‌که ۴۰ درصد از اقتصاد کشور توسط صنایع تأمین می‌شود، گفت: صنایع، علاوه بر این‌که ۴۰ درصد از اقتصاد کشور را رقم می‌زند، بلکه از سویی نیز بسیاری از صنایع ما از جمله پتروشیمی، غذایی، فولاد و ... پاسخگوی بسیاری از نیازهای اساسی کشور بوده و باید سیاست‌گذاری های مناسبی در این زمینه صورت گیرد تا شاهد تداوم و افزایش تولید باشیم.

وی با اشاره به این‌که صیانت و حفاظت از تولید برای سرپا نگه داشتن آن، سرلوحه اصلی پدافند غیرعامل در حوزه صنعت است، گفت: یکی از ماموریت های اصلی که پدافند در صنایع دنبال می‌کند، صیانت از تداوم کارکرد تولید صنایع است؛ برای تحقق این امر، هر اتفاقی که منجر به حملات و مخاطره حوزه صنعت می‌شود را باید مرتفع کنیم.

وی گفت: اولین تهدید، تهدیدهای زیر ساختی همان تامین آب، برق و سوخت و  جاده‌های ارتباطی است و موضوع بعدی می‌تواند در حوزه سایبری و شیمایی، زیستی سلامت رخ دهد. 

مبارک با بیان این‌که در صنایع کوچک، می‌بایست تهدیدات و مخاطرات شیمیایی و در صنایع بزرگ تهدیدات سایبری جدی گرفته شود، متذکر شد: تهدید اقتصادی به دلیل تحریم‌ها کل کشور را در بر گرفته و تمامی صنایع را از لحاظ تامین تجهیزات، مواد اولیه، انقال دانش و فناوری، جابه‌جایی ارز، بیمه بین المللی، صادرات و موضوعات حمل و نقل و ... را گریبان گیر کرده است.

وی با بیان این‌که هرکسی درحال حاضر در جبهه تولید و صنعتی فعالیت کند، بسیجی حوزه صنعت و تولید است، گفت: اکنون نیز جنگ، جنگ اقتصادی بوده و بسیجی‌های این حوزه کسانی هستند که در خط مقدم تولید، توسعه تکنولوژی و ایمن سازی صنایع قرار دارند. 

معاون صنعت، معدن و تجارت سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به حملات سایبری اخیر و مقاومت برخی از صنایع در برابر این حملات، ادامه داد: باتوجه به برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که در خصوص بحث تاب آوری و ارتقای امنیت ایمنی انجام شده، خوشبختانه با حملات اخیر کمتر دچار تهدید و مخاطره شدیم؛ به طوری‌که یا دشمن از تهدیدات منصرف شده و یا ایستادگی کرده و تهدیدات اثر گذار نبوده است.

وی در خصوص وضعیت صنایع آذربایجان شرقی در بحث پدافند غیرعامل اظهار کرد: در طی سفر به این استان از صنایع مختلف بازدیدی به عمل آمده است و برخی از صنایع این استان که در سال‌های گذشته دچار مشکلاتی بسیاری بودند، خوشبختانه درحال حاضر شاهد این هستیم که اقدامات بسیار خوبی در حوزه امنیت و ایمنی رقم خورده و ما نیز به دنبال حمایت از توسعه این صنایع هستیم تا با فناوری جدید تولیدات آن‌ها افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در راستای پیشگیری از حملات سایبری به صنایع و زیرساخت‌های کشور، توضیح داد: در بحث حملات سایبری، سازمان پدافند غیرعامل از سال ۹۶ برنامه ریزی‌هایی انجام داده و از سال ۹۷ در حوزه های بانکی، پتروشیمی‌ها، صنایع، زیرساخت‌های متعدد کشور رزمایش‌هایی انجام گرفت و براساس نتایج این رزمایش‌ها تیم‌هایی برای ارزیابی های میدانی تشکیل شده و نتایج را پس آنالیز به عنوان آسیب پذیری های عمده به دستگاه ها ابلاغ کرده است.

 وی ادامه داد: در حملات اخیر شاهد بودیم که برخی از صنایع که برای رفع آسیب پذیری‌های خود اقدام کرده بودند، هیچ آسیبی وارد نشد، ولی دستگاه‌هایی که این موضوع را جدی نگرفته‌اند، دچار خسارت‌هایی شدند.

مبارک تصریح کرد: چند سال پیش حملات سایبری برای مردم غیرقابل باور بود؛ ولی خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از صنایع وارد کار شده و برای پیشگیری از آن اقدامات لازم را انجام می‌دهند؛ اگر با همین روند پیش رویم، ظرف مدت کوتاهی به سطح قابل قبولی از امنیت رسیده و در مقابل بسیاری از حملات در مصونیت خواهیم بود.

 انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...