چگونه نفس ام اره یقه انسان را می گیرد all tv logo

حجت‌السلام و المسلمین علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه شب ششم محرم در هیئت میثاق با شهدا دربارهانحطاط متحجّرانهوانعطاف‌پذیری متفکّرانهگفت: عامل اصلی تحجّر قساوت قلب است، که انسان در برابر پروردگار عالم انعطاف نداشته باشد. ذکر استغفار و قرائت قرآن برای جلوگیری از قساوت قلب پیشنهاد می‌شود. اما ممکن است برای عده‌ای سوال پیش بیاید که مگر خوارج قرآن نمی‌خواندند؟ بله، با گفتن استغفار و قرائت قرآن می‌توان متحجّر شد. حتی زمانی که مدعی محبت اهل بیت (ع) شدی، ممکن است متحجّر شوی.

حجت‌السلام پناهیان ادامه داد: نفس انسان نفس امّاره به سوء است. هر زمان که مبارزه با نفس کنی، این نفس بیکار نمی‌نشیند، بلکه در یکجا یقه‌ات را می‌گیرد.هر روز نماز جماعت رفتی، تا جلوی نفس امّاره‌ات را بگیری، اما کسی آنجا به تو بی‌احترامی می‌کند. یک دفعه نفس امّاره‌ات بیرون می‌زند و می‌گوید من نماز جماعت‌خوانِ شهرم و اول وقت نماز می‌خوانم! همانجا نماز جماعت را مال خود می‌کنی!

این استاد دانشگاه مثالی دیگر از رفتار متحجّرانه زد و توضیح داد: ابتدا به هیئت می‌روی و سینه می‌زنی، از خیلی از هوای نفست عبور می‌کنی، بعد در هیئت هوای نفس تازه برایت شکل می‌گیرد، ناگهان کسی در هیئت به تو بی‌احترامی می‌کند، تمام عشقت به امام حسین (ع) را زیر پا می‌گذاری و به طرف مقابل فحاشی می‌کنی. نفس اینگونه است. انسان در برابر خدا خیلی باید انعطاف‌پذیر باشد، تا بتواند در جریان امتحانات الهی عبودیت خود را حفظ کند. پس مبنای اول تحجّر نفس امّاره به سوء است، که از هر کیسه‌ای به دنبال جمع کردن دارایی است. این نفس تا آخر همراه انسان است. در هر مسیر خوبی قرار گرفتی، در همان مسیر آزمایش‌های پیشرفته‌تر برایت پیش می‌آید و انسان به همین راحتی‌ها نمی‌تواند از این آزمایش‌ها فرار کند.

به گفته وی، تحجّر یعنی همه را به یک صورت قضاوت کردن. بخدا قسم قضاوت کردن سخت است. بزرگواری به من می‌گفت هر وقت پیش آقای بهجت می‌روی، سوال نکن. پرسیدم پس درد و بدبختی‌هایم را چکار کنم؟ گفت بگذار او بگوید. گاهی با سوال پرسیدن خودت را از یک جواب محروم می‌کنی. دین همین است. نمی‌توان به سادگی با دین بازی کرد. نمی‌توان درباره دین دیگران قضاوت کرد.

خبرنگار: نفیسه خلیلی#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یحیی گل‌محمدی یک روز قبل از بازی فولاد و الفیصلی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان به حمایت از نکونام و تیمش پرداخت.

6 ساعت پیش

حکم نهایی پرونده شرکت «مدیران خودرو» درباره غیر استاندارد بودن قطعه اکسل عقب خودروی ایکس ۵۵ تولیدی این شرکت ۳۱ اردیبهشت اعلام می‌شود.

6 ساعت پیش

در پی انتشار مطلبی در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو، پیگیری‌ها و بررسی‌های خبرگزاری ایسنا نشان می‌دهد که قیمت‌ محصولات این شرکت منطبق با آخرین قیمت‌های مصوب شورای رقابت است.

6 ساعت پیش

گران‌ترین خودروی جهان از سوی شرکت انگلیسی رولزرویس به ارزش بیش از ۲۸ میلیون دلار رونمایی شد. این خودرو رولزرویس Boat Tail یا دم قایقی نام دارد.

6 ساعت پیش

برای داشتن یک سفر عالی و بی دردسر در ایام نوروز، بهتر است قبل از شروع مسافرت، خودروی خود را چک کنید.

6 ساعت پیش

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌های خودرو گفت: حادثه‌ای که چندی پیش دررابطه با مونتاژی‌های ام‌وی‌امx۵۵ اتفاق افتاد، بازار خودروهای چینی را هم خراب کرده است.

6 ساعت پیش

وزیر صمت بیان کرد: آنچه که وزارت صمت دنبال می‌کند این است که زمینه را برای تامین نیاز فراهم کند؛ حال نیاز چه بخواهد از داخل تأمین شود، چه از خارج.

6 ساعت پیش

جدیدترین محصول ایران خودرو، یک هاچبک چهاردر با کد مدل TF21 است. ظاهرا طراحی این خودرو، برگرفته از تولیدات چینی نیست و توسط مهندسان داخلی به اتمام رسید است. براساس اطلاعات موجود، TF21 در تابستان سال آینده تولید انبوه خواهد شد.

6 ساعت پیش

رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد که علیرغم قطعی شدن نرخ‌های جدید جرائم رانندگی، زمان قطعی اجرای آن هنوز مشخص نشده است.

6 ساعت پیش

بیشتر...