خبرآنلاین |
4 روز پیش

علت خارش گوش چیست چطور آن را درمان کنیم خبرآنلاین

علت خارش گوش چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

عصرایران نوشت: گاهی اوقات، خارش گوش می‌تواند به واسطه یک عفونت شکل گرفته یا نشانه‌ای از پیشرفت آن باشد.

ما برای دریافت اصوات از دنیای اطراف به گوش‌های خود وابسته هستیم. اما این اندام‌ها نیز همانند دیگر بخش‌های بدن گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. خارش گوش مشکلی رایج است که می‌تواند آزاردهنده باشد، اما معمولاً مضر نیست. درمان خارش گوش به دلیل زمینه‌ای آن بستگی دارد و ممکن است شامل استفاده از قطره‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها یا تزریق شود. از دلایل خارش گوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت گوش

گاهی اوقات، خارش گوش می‌تواند به واسطه یک عفونت شکل گرفته یا نشانه‌ای از پیشرفت آن باشد. باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند موجب عفونت‌های گوش مرتبط با سرماخوردگی و آنفلوانزا شوند. عفونت‌ها می‌توانند به واسطه به دام افتادن آب در گوش یا انباشت جرم گوش نیز شکل بگیرند. عفونت‌های مزمن گوش عودکننده هستند و برای بهبودی ممکن است به درمان پزشکی نیاز باشد.

خشکی گوش

گوش‌ها معمولاً چربی و جرم تولید می‌کنند تا تمیزی و سلامت خود را حفظ کنند. اگر فردی گوش خود را بیش از حد تمیز کند، این شرایط می‌تواند به حذف جرم گوش و خشکی آن منجر شده و خارش گوش را موجب شود. همچنین، برخی افراد ممکن است به اندازه کافی جرم گوش تولید نکنند که این شرایط نیز می‌تواند به خشکی گوش منجر شود. اگر فردی به خشکی گوش مبتلاست ممکن است با پوسته‌های خشک پوست در اطراف گوش خود مواجه شود.

آلرژی‌های غذایی

یک واکنش آلرژیک به یک غذای خاص می‌تواند موجب احساس خارش در گوش شود. از آلرژی‌های غذایی شایع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مغز دانه‌ها

شیر

ماهی

گندم

سویا

افراد ممکن است خارش در دیگر قسمت‌های صورت را نیز تجربه کنند. برخی افراد نیز با بروز کهیر مواجه می‌شوند. سندرم آلرژی دهانی نوعی واکنش آلرژیک است که معمولاً موجب خارش در اطراف دهان می‌شود، اما برخی افراد خارش در گوش‌ها را نیز گزارش کرده‌اند. از غذاهای رایج که موجب سندرم آلرژی دهانی می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میوه‌هایی از قبیل سیب، ملون، گیلاس، کیوی، و موز

دانه‌های آفتابگردان

بادام

فندق

دشواری در تنفس پس از مصرف یا تماس با این آلرژن ها ممکن است با آنافیلاکسی (شوک آلرژیک) مواجه شده باشد. این یک وضعیت اضطراری و نیازمند دریافت کمک پزشکی فوری است.

انسداد جرم گوش

انباشت جرم گوش می‌تواند موجب خارش در گوش‌ها شده و شنوایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. گوش‌ها برای کمک به پاکسازی خود و محافظت از گوش داخلی در برابر عفونت جرم تولید می‌کنند. جرم گوش به طور طبیعی به سمت بیرون گوش حرکت می‌کند و سلول‌های مرده پوست و مواد زائد دیگر را نیز با خود حمل می‌کند. انباشت جرم گوش می‌تواند به واسطه وارد کردن چیزی به کانال گوش، تونلی کوچک است که گوش خارجی را به گوش میانی و داخلی مرتبط می‌کند، رخ دهد. استفاده از گوش پاک‌کن، یا ورود هر چیز دیگر به داخل گوش می‌تواند کانال گوش را تحریک کرده، جرم گوش را به سمت عقب هل داده و موجب انسداد شود. انسداد جرم گوش می‌تواند باکتری‌ها را در گوش به دام انداخته و زمینه ساز یک عفونت شود.

وسایل کمک شنوایی

گاهی اوقات، وسایل کمک شنوایی می‌توانند به واسطه پوشش پلاستیکی خود موجب خارش گوش شوند. برخی افراد ممکن است دارای پوستی حساس باشند یا یک واکنش آلرژیک خفیف به ماده داشته باشند. افرادی که از وسایل کمک شنوایی استفاده می‌کنند در صورت به دام افتادن آب پشت آن ممکن است خارش گوش را تجربه کنند. اگر با خارش گوش به واسطه یک وسیله کمک شنوایی مواجه هستید، می‌توانید با یک متخصص درباره استفاده از گزینه‌ای دیگر صحبت کنید.

بیماری گوش شناگر

در صورت به دام افتادن آب در گوش، این شرایط می‌تواند موجب شرایطی به نام بیماری گوش شناگر شود. شایع بودن این شرایط بین شناگران دلیل چنین نامگذاری است. باکتری‌ها می‌توانند در آب به دام افتاده تکثیر شده و موجب عفونت شوند. بیماری گوش شناگر می‌تواند موجب خارش شدید گوش شود. از دیگر علائم این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوش درد

درد در گردن، صورت یا سر

التهاب در اطراف گوش

احساس مسدود شدن گوش

ترشح از گوش

دشواری در شنوایی

رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک که به نام تب یونجه نیز شناخته می‌شود، به واسطه یک واکنش آلرژیک به ذرات موجود در هوا مانند گرده، گرد و غبار یا خز حیوانات رخ می‌دهد. رینیت آلرژیک موجب خارش گوش، چشم‌ها، و گلو شده و از دیگر علائم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آبریزش چشم

آبریزش بینی

سردرد

عطسه

احتقان

افراد ممکن است خارش گوش را به واسطه احتقان ناشی از سرماخوردگی تجربه کنند. این شرایط معمولاً پس از بهبود سرماخوردگی از بین خواهد رفت.

بیماری‌های پوستی

افراد مبتلا به یک بیماری پوستی ممکن است خارش گوش را تجربه کنند. برخی افراد ممکن است متوجه وصله‌های پوسته پوسته و ملتهب رو یا اطراف گوش خود شوند. از بیماری‌هایی که ممکن است موجب خارش گوش شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پسوریازیس

درماتیت

اگزما

علت خارش گوش چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

درمان

افراد ممکن است قادر به درمان برخی موارد خارش گوش در خانه باشند. اگر خشکی پوست موجب خارش گوش شده است، می‌توانید چند قطره روغن زیتون یا روغن نوزاد در گوش خود بریزید. یک قطره روغن می‌تواند به تسکین خارش ناشی از وسایل کمک شنوایی نیز کمک کند. روغن نباید با وسایل کمک شنوایی در تماس باشد، از این رو بهتر است پیش از خواب این کار را انجام دهید. وسایل کمک شنوایی به خوبی باید روی گوش سوار شوند، در غیر این صورت ممکن است موجب تحریک آن شوند. همچنین، پزشک می‌تواند تشخیص دهد آیا فرد دارای واکنش آلرژیک به وسیله کمک شنوایی خود است یا خیر. افراد می‌توانند بخش بیرونی گوش را با استفاده از یک پارچه تمیز کنند، اما نباید چیزی وارد کانال گوش شود. اگر جرم گوش موجب انسداد در آن شده است، چند قطره روغن نوزاد یا قطره‌های گوش بدون نسخه می‌توانند به شل شدن جرم کمک کنند. اگر این روش کارآمد نبود، پزشک ممکن است یک محلول سالین درون گوش تزریق کرده تا جرم اضافه از آن خارج شود. اگر یک بیماری پوستی مانند پسوریازیس موجب خارش گوش شده است، افراد ممکن است به استفاده از یک داروی موضعی برای درمان این شرایط نیاز داشته باشند.

افراد مبتلا به بیماری گوش شناگر با چند قطره از یک محلول اسیدی خفیف ممکن است قادر به تسکین خارش باشند. این می‌تواند به خشک شدن آب اضافه در گوش کمک کند. اگر این روش‌های درمانی مؤثر نبودند، یا اگر فرد به نوع دیگری از عفونت گوش مبتلا بود، قطره‌های گوش یا آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی می‌توانند مؤثر باشند. افراد مبتلا به خارش گوش در نتیجه رینیت آلرژیک ممکن است به مصرف آنتی‌هیستامین‌ها برای مدیریت این شرایط نیاز داشته باشند. اگر آلرژی‌های غذایی دلیل خارش گوش هستند، افراد می‌توانند رژیم غذایی و علائم خود را مورد بررسی قرار داده تا غذاهایی که محرک علائم هستند، شناسایی شوند. اگر درمان‌های خانگی به تسکین خارش گوش کمک نکرد یا با علائم شدیدتری مانند درد یا از دست دادن شنوایی مواجه هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری

شما می‌توانید خطر خارش گوش و عفونت‌های گوش را با وارد نکردن اشیا مختلف، از جمله گوش پاک‌کن، خلال دندان، مداد، یا پارچه لوله شده به درون گوش کاهش دهید. وارد کردن اشیا مختلف به درون گوش می‌تواند جرم گوش را از بین برده، به گوش آسیب رسانده، و یا جرم گوش را به سمت عقب هل دهد. اگر به طور مکرر با خارش گوش و انباشت جرم گوش مواجه می‌شوید، می‌توانید برای پاکسازی گوش به یک متخصص گوش مراجعه کنید.

شما می‌توانید با مدنظر قرار دادن موارد زیر احتمال ابتلا به بیماری گوش شناگر را کاهش دهید:

استفاده از محافظ‌های گوش

استفاده از سشوار با درجه حرارت کم و فاصله ایمن از گوش برای خشک کردن درون آن پس از خیس شدن

استفاده از حوله برای خشک کردن قسمت بیرونی گوش

بیشتر بخوانید:

استرس و فشارخون چه تأثیری بر سلامت چشم‌ دارد؟

عفونت‌های باکتریایی؛ دومین عامل اصلی مرگ و میر در جهان

۳۵۲۳۶#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست در بین هشت کلانشهر کشور امروز(۷ آذرماه) آلوده‌ترین هوا در مشهد ثبت شده است و شیرازی‌ها هوای پاک تنفس کرده‌اند.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: فرمانده انتظامی استان همدان از دستگیری قاتل طلافروش همدانی در بندرعباس خبر داد.

14 ساعت پیش

سلامت‌نیوز نوشت: تا به حال پس از ورزش‌های هوازی یا حتی فعالیت‌های عادی روزانه، دچار درد ساق پا شده‌اید؟ این عارضه می‌تواند ناشی از شین اسپلینت (shin splints) باشد که سندروم فشار ساق میانی نیز نامیده می‌شود. دلیل این نوع دردها فشار روی ساق پا و بافت‌های همبندی است که استخوان را به ماهیچه متصل می‌کنند.

9 ساعت پیش

مهر نوشت: جدیدترین نسخه شیوه نامه اجرایی آیین نامه انضباطی دانشجویان کشور با امضای وزرای علوم و بهداشت برای اجرا به دانشگاه های کشور ابلاغ شد.

دیروز

تبیان نوشت: کوچک شدن مغز با افزایش سن تا حدی طبیعی است و به آن آتروفی مغز می‌گویند. همان‌طور که بدن پیرتر می‌شود، مغز نیز پیر می‌شود؛ اما همه مغزها یک‌جور پیر نمی‌شوند.

9 ساعت پیش

یکی از راهکارهای مؤثر در تعدیل آب‌وهوا «بارورکردن ابرها»ست که در افزایش بارندگی هم نقش بسزایی دارد. اخیراً دانشمندان در امارات این فناوری را در راستای باران‌زایی به کار گرفته‌اند.  

18 ساعت پیش

بهداشت‌نیوز نوشت: فلوشیپ درمان ناباروری مجتمع درمانی جهاددانشگاهی استان مرکزی دلیل ایجاد کلینیک درمان آندومتریوز در مرکز تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان را، سهم ۵۰ درصدی آندومتریوز در ابتلای زنان به ناباروری عنوان کرد و افزود: در واقع ابتلای زنان به این بیماری باعث افت کیفیت تخمک در آنها شده و شرایط ناباروری را رقم می زند، بر این اساس، بر شناسایی بیماران مبتلا به این بیماری تاکید می شود.

13 ساعت پیش

منبیان نوشت: شام رژیمی و کم کالری در رژیم غذایی شما بسیار بر لاغری و کاهش وزن تاثیرگذار است. برای کاهش وزن حتما باید در وعده شام از غذاهای کم کالری استفاده کرد.

13 ساعت پیش

ایران نوشت: روز گذشته اهالی یکی از محله‌های غرب تهران شاهد درگیری لفظی شدید میان دختر و پسر جوانی شدند. لحظاتی بعد دختر جوان، کیفی را که در دست داشت به سر و صورت پسر جوان کوبید و پسر جوان نیز سوار بر خودرو پرایدش آنجا را ترک کرد.

21 ساعت پیش

بیشتر...