عصرهامون |
1 ماه پیش

عصر هامون رنج سفر هزینه اضافه دردی مضاعف برای بیماران زخم هایی که اراده ای برای التیام آن نیست

بندر اقیانوسی چابهار دارای کمبود در حوزه بهداشت و درمان است به طوری که مردم منطقه برای درمان بیماری به استانهای همجوار یا دورتر مسافرت می کنند.
به گزارشعصرهامونبه نقل ازچهاربهاران، حوزه درمان و بهداشت امروز یکی از بخش های مهم هر کشور و جامعه است که برای داشتن یک زندگی و معیشت مورد نیاز مردم تاثیر بسزایی دارد.
 
وجود افراد متخصص، تجهیزات پیشرفته پزشکی، مراکز درمانی یک نیاز مهم و ضروری است تا در زمینه حفظ سلامت مردم و جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر موثر واقع شود و کشور دارای یک محیط سالم و پویا باشد.
 
یکی از مشکلات و چالش های سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران، کمبود مراکز تخصصی و فوق تخصصی درمانی و بهداشت که باعث شده تا بیشتر مردم مجبور باشند برای درمان بیماری های خود به استان های همجوار یا دورتر سفر کنند.
 
با وجود اینکه استان دارای سه دانشگاه بزرگ و جامع برای تربیت نیروی انسانی و ارتقاء تجهیزات پزشکی و درمانی است اما هنوز هم بسیاری از مشکلات حوزه بهداشت و درمان مرتفع نشده است.
 
مسافت طولانی، هزینه های بالا و عدم پوشش کامل بیمه ها، عدم وجود اسکان مناسب، مشکل تردد و توان پایین مردم برای پرداخت هزینه ها از جمله مشکلاتی است که مردم استان با آن مواجه هستند و در صورت وجود مراکز تخصصی و فوق تخصصی این مشکل حل خواهد شد.
 
بندر اقیانوسی چابهار با وجود داشتن پتانسیل های فراوان و موقعیت استراتژیک آن اما به دلیل کمبودها در حوزه بهداشت و درمان نظیر یک بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی با پزشکان و نیروی انسانی ماهر، با این چالش روبرو است.
 
در طی چند سال اخیر تلاش های زیادی برای رفع کمبودها نظیر احداث و افزایش خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت در روستاها و شهر صورت گرفته اما نیاز اصلی یک بیمارستان مجهز با پزشکان متخصص است تا مانع سفر مردم به استان های دیگر برای درمان شود.
 
 ارتقاء پردیس سلامت به دانشکده پرستاری چابهار باعث رفع محرومیت های پزشکی

کامران کردی؛ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در سال 92 راه اندازی شد و در سال 97 شهرستانهای چابهار و کنارک را تحت پوشش خود برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم قرار داده است.
 
وی افزود: خدمات ارزنده ای در طی چند سال اخیر با راه اندازی، احداث و ارتقاء خانه های بهداشت، مراکز جامع سلامت و بیمارستان در حوزه بندر چابهار و کنارک انجام داده ایم اما همچنان با شاخص های اصلی در حوزه بهداشت و درمان فاصله زیادی داریم.
 
وی اذعان کرد: متاسفانه شاهد سفر مردم به استان های همجوار و دورتر برای درمان بیماری ها هستیم که برنامه ما برای جلوگیری از این اقدام، احداث بیمارستان 540 تختخوابی تخصصی و فوق تخصصی در چابهار برای پوشش کامل سلامت مردم در جنوب استان است.
 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: این بیمارستان دارای بخشها و مراکز مختلف تخصصی و فوق تخصصی است که با تکمیل نیروی انسانی ماهر و متعهد مردم جنوب استان را از سفر به خارج از استان بی نیاز می کند.
 
وی گفت: احداث و راه اندازی این بیمارستان همزمان با شهرستان ایرانشهر طی چند سال زمان بر خواهد بود که برنامه ما توسعه و تجهیز بیمارستان های فعلی در چابهار و کنارک است تا پاسخگوی نیاز مردم باشد.
 
وی خاطر نشان کرد: این بیمارستان دارای 54هزار مترمربع زیر بنا با مساحت 12 هکتار است.
 
کردی ادامه داد: وجود پزشکان متخصص و فوق تخصص در کنار سایر نیروهای درمان و بهداشت بخش بزرگی از مشکلات ما رفع خواهد کرد که برای حل این مشکل علاوه بر تامین نیرو، ساخت پانسیون در چابهار و کنارک انجام شده است.
 
وی اشاره کرد: سعی ما وجود پانسیون در محل بیمارستان است تا هر زمان مردم به پزشک نیاز داشتند در اسرع وقت در دسترس باشد.
 
وی خاطر نشان کرد: پانسیون پزشکان و مامایی در پلان چابهار در حال ساخت می باشد که با تکمیل آن نیروهای درمانی دیگر دغدغه برای اسکان در منطقه نخواهند داشت.
 
چالش درمان بندر اقیانوسی ایران با تجهیز بیمارستان حل شدنی است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بیان کرد: در دهه فجر تسهیلات زایمانی پلان افتتاح شد، تا قبل از آن برخی موارد زایمان های غیربهداشتی در این منطقه وجود داشت که دیگر در این زمینه مشکلاتی نخواهیم داشت.
 
وی تاکید کرد: پروژه بلوک زایمانی شهرستان چابهار تا پایان سال افتتاح می شود و پس از آن تجهیز بیمارستان ها به دستگاه های پیشرفته سی تی اسکن را شاهد هستیم.
 
کردی اظهار کرد: مجوز ساخت بیمارستان محلی در نگور گرفته و اقدامات لازم انجام خواهد شد و در کنار آن تجهیز و احداث مراکز جامع سلامت در زرآباد و کهیری را داریم.
 
وی اضافه کرد: بیمارستان پلان چابهار با وجود تاخیر اما در حال ساخت است و پس از تجهیز و راه اندازی شاهد تحول در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم هستیم.
 
وی گفت: یکی از نیازهای اساسی و راهبردی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تامین نیروی ماهر و متخصص مورد نیاز بخش های مختلف بهداشت و درمان و توجه جدی به ایجاد زیرساخت های آموزشی است.
 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: با موافقت شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور، پردیس سلامت چابهار به دانشکده پرستاری ارتقاء می یابد.
 
وی تاکید کرد: با تاسیس این دانشکده و جذب دانشجو در بلند مدت بخش عمده نیروی مورد نیاز جنوب استان که از چالش های اساسی دانشگاه می باشد تامین خواهد شد.
 
 انتهای پیام/


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان منبع: عصرهامون

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدتی است که بهمن موتور در تدارک عرضه محصولات جد

7 دقیقه پیش

سال هاست که هیوندای در رابطه با یک خودروی پیکاپ

یک ربع پیش

دبیر کل فدراسیون فوتبال هند با اشاره به شکایت این فدراسیون از باشگاه پرسپولیس به AFC، گفت: مطلب پرسپولیس تحقیرآمیز بود و حیثیت مردم هند را خدشه‌دار کرد.

یک ربع پیش

در حالی مرکز آمار ایران از کاهش قیمت مسکن در کشور طی اسفند خبر داده که دلالان به‌خصوص در شهرهای جدید اطراف تهران یکبار دیگر دست به کار شده‌اند.

یک ربع پیش

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در نخستین صحبت‌های خود پس از اعلام عدم کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 گفت: خودم بنای حضور نداشتم؛ برای اینکه احساس مسئولیت نمی‌کردم و معتقد بودم افراد زیادی برای تصدی این مسئولیت حضور دارند.

یک ربع پیش

کارشناسان پلیس راه در بررسی صحنه تصادف اعلام کردند که بی‌توجهی راننده سواری پیکان به مسیر مقابل سبب وقوع این حادثه مرگبار شده است.

یک ربع پیش

مدیر گروه بیماری های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بر لزوم توجه روزه داران به وعده های سحری و افطار تاکید کرد.

یک ربع پیش

این بازیکنان همان‌ها هستند که گاهی در تیم محمود فکری بی‌رمق و بی‌انرژی بودند و مثل پیرمردها در زمین نای دویدن نداشتند. یکی از کارهایی که فرهاد مجیدی و کادر جدیدش برای این استقلال انجام دادند برگرداندن روحیه جنگندگی و شوق بردن است.

نیم ساعت پیش

رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا با انتقاد از طرح بایدن برای خروج از افغانستان گفت که آمریکا با این اقدام سکوی نظارتی بر ایران و منطقه را از دست خواهد داد.

نیم ساعت پیش

استاد حوزه بیان کرد: ریشه انسان اندیشه است؛ اگر اندیشه را بپروراند، ثمری شیرین خواهد داشت.

نیم ساعت پیش

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیام تبریکی به فرمانده کل ارتش ، ۲۹ فروردین ماه را یوم الله ظهور یک قدرت دفاعی انقلابی و مکتبی برای نظام و ملت ایران دانست و تاکید کرد: وحدت ارتش و سپاه آرزوهای دشمن را باطل ساخته است.

نیم ساعت پیش

شمشیربازی سابر ایران نمی تواند در مسابقات جایزه بزرگ مسکو شرکت کند.

نیم ساعت پیش

معاون آموزش حوزه های علمیه گفت: اسلام برای اینکه انسان را به درجه‌ای از تزکیه برساند از تعلیم شروع می‌کند؛ زیرا اصلاح اندیشه باید صورت گیرد تا درون اصلاح شود و با امر و نهی نیز نمی توان درون را درست کرد.

نیم ساعت پیش

به گفته محققان، کروناویروس می تواند تا یک ماه در گرد و غبار منزل باقی بماند اما الزاما به معنای انتقال از طریق گرد و غبار نیست.

نیم ساعت پیش

در راستای ایجاد تجربه ای متفاوت از ضیافت الهی رمضان با هیئت مجازی رمضان همراه شوید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...