سلام سلامت |
1 ماه پیش

اندومتریوز


 
دکتر شهرزاد دهناد (داروساز)
 
اندومتریوز بیماری است  که  ممکن است زنان را در طی سنین باروری درگیر کند. با بروز بیماری،  فرد ممکن است درد لگنی و یا ناباروری را تجربه کند.

این بیماری، یک بیماری التهابی مزمن پیش رونده است که در آن بافت لایه  اندومتر رحم  به خارج از رحم نفوذ پیدا کرده و شروع به رشد  پیش رونده می کند.

 این رشد حالت بدخیم ندارد، ولی می تواند منجر به تشکیل بافتی مشابه اندومتر در خارج از رحم همانند لگن، ناحیه صفاقی، مثانه، مجاری ادرار و حتی قفسه سینه شود. در موارد بسیار شدید این رشد با کنده شدن بافت و خون ریزی از آن ناحیه همراه می شود.

هنوز دلیل مشخصی برای بروز این بیماری وجود ندارد. در هر ماه از سیکل قاعدگی یک خانم، بخش اعظم لایه  اندومتر و عروق خونی آن شروع به ریزش کرده که با شکل ظاهری خونریزی قاعدگی خود را نشان می دهد و از طریق واژن دفع می شود.

از هر 10 خانم، یک نفر ممکن است در طول سن باروری خود به اندومتریوز مبتلا شود.

در حدود 24 تا 50 درصد از خانم هایی که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند، اندومتریوز نیز دارند و بیش از 20 درصد از این افراد درد لگنی را حس می کنند.

بر اساس مطالعات انجام شده در سازمان بهداشت جهانی، در کل دنیا 176 میلیون زن به این بیماری مبتلا شده اند.


بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است هیچ علامتی از بیماری را نداشته باشند و یا علامت های بیماری در آن ها بسیار خفیف باشد.

با این وجود، در بیشتر این افراد دردهای لگنی شدید و دردهای آزاردهنده شکمی قابل مشاهده است. این دردهای شکمی به خصوص در زمان شروع سیکل قاعدگی و خون ریزی بیشتر حس می شود.

از طرفی درد در هنگام برقراری رابطه جنسی در بیشتر موارد مبتلا به اندومتریوز دیده می شود.

در غالب اوقات اندومتریوز زمانی تشخیص داده می شود که فرد به دلیل کیست تخمدان و یا دلایل دیگری ناچار به عمل جراحی می شود.

این بیماری ممکن است یک خانم را پس از به دنیا آوردن نوزاد، در سنین نوجوانی و حتی پس از یائسگی یا پیش از بلوغ درگیر کند.
 
 
 
علایم اندومتریوز چیست؟سیکل های قاعدگی دردناک

غالب زنان در هنگام شروع سیکل قاعدگی دچار دردهای پریود می شوند؛ ولی در زمان بروز اندومتریوز، این دردها بسیار شدیدتر از درد عادی پریود است.

این دردهای شدید ممکن است با حالت تهوع، استفراغ یا اسهال همراه باشد. گاهی ممکن است این دردها ناحیه لگنی را درگیر کند.


رابطه جنسی دردناک

این درد می تواند در حین رابطه جنسی و یا پس از برقرای رابطه جنسی اتفاق بیفتد.


ناباروری 

بر اساس مطالعات انجام شده، بین اندومتریوز و ناباروری رابطه مستقیمی وجود دارد. حدود 50 درصد موارد ناباروری می تواند با اندومتریوز مرتبط باشد.

 درمان ناباروری در موارد متوسط تا شدید اندومتریوز می تواند بین 7 تا 12 درصد در میزان نرخ ناباروری زنان بهبود ایجاد کند. با این وجود باید متذکر شد که لزوما تمامی خانم های مبتلا به اندومتریوز نابارور نمی شوند.

چگونه اندومتریوز تشخیص داده می شود؟


این بیماری صرفا از روی علایم تشخیص داده نمی شود؛ گاهی از اوقات فردی با علایمی نظیر دردهای لگنی یا خون ریزی های دردناک به پزشک مراجعه می کند که ممکن است علت آن بیماری یا مشکل دیگری نظیر کیست های تخمدانی باشد.

باید بدانید که حتی در برخی موارد بیمار کاملا بدون علامت است. بنابراین در کنار علایم ظاهری و شرح حال گیری پزشک از فرد، مواردی نظیر وراثت به خصوص در اقوام درجه یک فرد مثل مادر و خواهر و سونوگرافی می تواند در تشخیص کمک کننده باشد.


درمان اندومتریوز

چنان چه فرد با علایم ذکر شده به پزشک مراجعه کند و بیماری وی تشخیص داده شود، استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب های غیر استروئیدی تا حد زیادی موثرند که باید حتما تحت نظر پزشک تجویز شود.


با توجه به آن که در 80 درصد موارد ابتلا دردهای لگنی و قاعدگی های دردناک مشاهده می شود، علاوه بر داروهای ضد درد، استفاده از داروهای هورمونی موثر بر اندومتریوز با تجویز پزشک به عنوان خط اول درمان در نظر گرفته می شود.


اصلاح شیوه زندگی

با توجه به آن که  اندومتریوز یک بیماری التهابی مزمن و پیش رونده است، لذا تغییرات در شیوه زندگی فرد مخصوصا زمانی که در سن باروری دچار این بیماری می شود می تواند بسیار  کمک کننده باشد.

 نکات بسیار زیادی جهت اصلاح شیوه زندگی در فرد مبتلا به اندومتریوز وجود دارد که به چند نمونه از آن ها در زیر اشاره می کنیم:

1. افزایش میزان دریافتی مواد غذایی حاوی امگا3

مواد غذایی حاوی امگا 3، 6و 9 که در ماهی های چرب و برخی از روغن های ماهی یافت می شود از منابع غنی در این زمینه می باشد. مطالعات نشان داده است که مواد غذایی حاوی امگا تا حد زیادی در بهبود درد و التهاب ناشی از اندومتریوز در زنان موثر است. امروزه قرص های مکمل این مواد مغذی نیز در داروخانه ها در دسترس می باشند.

2. اجتناب از خوردن اسید های چرب ترانس

مواد غذایی حاوی اسید های چرب ترانس نظیر غذاهای سرخ کردنی، کراکرها، انواع دونات و شیرینی های آماده منجر به افزایش چربی بد و در نتیجه افزایش حالت التهابی اندومتریوز می شوند. غذاهای فرآوری شده و فست فودها نیز حاوی مقادیر زیادی از این مواد مضر می باشند.

3. کاهش میزان گوشت قرمز دریافتی

مطالعات نشان داده اند که افزایش میزان مصرف گوشت قرمز با پیشرفت بیماری هایی نظیر اندومتریوز رابطه مستقیم دارد.کم کردن وعده های غذایی حاوی گوشت قرمز و جایگزین کردن آن با منابع پروتئینی دیگر نظیر گوشت سفید و ماهی می تواند موثر واقع شود.

4. مصرف مقادیر زیاد میوه جات، سبزی جات، صیفی جات و غلات کامل

میوه، سبزی و غلات کامل حاوی مقادیر زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر است. این خوراکی ها علاوه بر این که خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارند، تا حدودی می توانند بر روی  کاهش سرعت پیشرفت بیماری موثر واقع شوند.

5. محدود کردن میزان دریافتی نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین

با توجه به این که الکل و کافئین دو ماده محرک هستند و هم چنین نتایج برخی از مطالعات نشان داده که زنان مبتلا به اندومتریوز، در مقایسه با افراد سالم تمایل بیشتری به مصرف الکل دارند، لذا توصیه می شود که تا حد امکان میزان مصرف الکل و کافئین در خانم های مبتلا کم شود.

6. کم کردن حجم مصرف غذاهای فرآوری شده

مطالعات نشان داده که غذاهای فراوری شده نظیر فست فودها، سرخ کردنی ها، ترکیبات نیمه آماده و تراریخته می تواند تا حدودی منجر به افزایش سرعت پیشرفت بیماری شود.

این غذاها حاوی مقادیر زیادی چربی و قند و حاوی مقدار بسیار کمی از مواد مغذی، ویتامین ها و فیبر می باشند. بنابراین مصرف آن ها در طولانی مدت حتی می تواند باعث افزایش درد و التهاب اندومتریوز شود.


با کم کردن میزان مصرف این نوع فراورده ها و جایگزین کردن آن ها با غذاهای تازه و خانگی تا حد زیادی می توان جلوی این علایم را گرفت. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


#‌سلامتی #‌زیبایی منبع: سلام سلامت

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

افسردگی با بی تعادلی در انتقال دهنده های عصبی که بر تنظیم خلق و خو تاثیر می گذارند، پیوند خورده است.

10 دقیقه پیش

یک جمعیت‌شناس می‌گوید: یک‌سوم جمعیت مردهای ایران تنها و مجرد زندگی می‌کنند و ۶۰ هزار مرد متاهلِ ۱۰ تا ۱۸ ساله در کشور داریم که معادل ۲ درصد جمعیت مردان است.

نیم ساعت پیش

چندی قبل خبر مرگ یک دختر نوجوان و دوست 28 ساله‌اش در یکی از بیمارستان‌های پایتخت به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد.

2 ساعت پیش

5 سال گذشت و بار ديگر ممنوع‌الخروجي يك زن ورزشكار توسط همسرش خبرساز شد. سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه، «سميرا زرگري»، سرمربي تيم ملي اسكي آلپاين زنان ايران از حضور در رقابت‌هاي جهان بازماند و نتوانست شاگردان خود را به مقصد ايتاليا همراهي كند. سال ۱۳۹۴ بود كه ممنوع‌الخروجي «نيلوفر اردلان»،كاپيتان تيم‌ملي فوتسال زنان ايران نخستين زمزمه‌هاي اصلاح ماده ۱۸ قانون گذرنامه را شكل داد، اصلاحي كه مي‌خواست لااقل گشايشي را در كار زنان شكل بدهد كه در موارد اضطرار، صرفا از سر كين‌جويي همسران خود از شركت در مجامع مهم بين‌المللي بازنمانند.

3 ساعت پیش

مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا از آزمایش این واکسن روی گروه سنی ۱۸ سال به بالا در فاز سوم مطالعات بالینی خبر داد.

3 ساعت پیش

بیش از یکسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ گذشته و حدود ۱۲ واکسن برای این مقابله با ویروس کرونا عرضه شده اما برخی مردم از دریافت واکسن امتناع می‌کنند تا آنجا که دولت‌ها مجازات‌هایی را برای چنین افرادی وضع کردند.

3 ساعت پیش

تبلیغ و فروش سفرهای خارجی و داخلی برای تعطیلات نوروز آغاز شده است، درحالی که ستاد ملی کرونا نه تنها هنوز به تصمیمی روشن درباره سفرهای نوروزی نرسیده، بلکه مصوبه‌ای دارد که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را موظف می‌کند از انجام تبلیغ و مشوق برای افزایش سفر، نظیر فروش بلیت و تورهای تخفیف‌دار و امثال آن جلوگیری کند.

4 ساعت پیش

سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: صدور دفاتر درمانی سازمان تامین اجتماعی در شعب و کارگزاری های این سازمان از اول اسفند متوقف شده است و هیچ دفترچه و یا کارت جدیدی جایگزین دفاتر درمانی فعلی نمی شود.

4 ساعت پیش

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت شیوع کرونای انگلیسی در ایران گفت: ما با شیوع این بیماری به ویژه در مناطق جنوبی که اخیرا چهارمحال و بختیاری هم به این مناطق اضافه شده است، مواجه هستیم.

4 ساعت پیش

نمک دریا، به نحوی یک منبع ضروری مغذی به حساب می‌آید. نمک دریا شامل مواد معدنی طبیعی است که به بهبود عملکردهای بدن کمک می‌کند. در واقع نمک دریا حاوی مواد معدنی حیاتی مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، کلر، آهن، مس و روی (زینک) است.در ادامه به چند خاصیت نمک دریا اشاره کرده‌ایم.

5 ساعت پیش

مثبت اندیش بودن همیشه چیزی نیست که یک ویژگی ذاتی باشد. مثبت اندیشی چیزی است که می‌توانید با هدایت افکار و احساسات خود در جهت خوش بینانه تر و درگیر شدن با عادت‌هایی که باعث بهبود ذهنیت شما می‌شوند، آگاهانه در زندگی خود پیاده سازی کنید.

5 ساعت پیش

در سطح جهانی، آخرین میزان واکسیناسیون به طور متوسط ۶,۰۷۴,۹۳۲ دوز در روز گزارش شده است؛ یعنی روزانه برای بیش از ۳ میلیون نفر. اغلب این واکسن‌ها باید در دو دور تزریق شوند اما واکسن جانسون اند جانسون تک‌دوز است. این واکسن به تازگی تأییدیه هایی گرفته و در روزهای آینده کشورهای بیشتری آن را خریداری و دریافت خواهند کرد.

5 ساعت پیش

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از کمبود نیروی پرستار در تمامی بیمارستان‌های اهواز با اوج‌گیری شرایط شیوع کرونا در خوزستان خبر داد.

6 ساعت پیش

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه بوعلی سینا گفت: اثبات تجاوز جنسی رویه سختی دارد و از نظر قانونی، کمبودهای زیادی در پیگیری پرونده‌های تجاوز به عنف وجود دارد.

6 ساعت پیش

به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید به جای افزودن مواد غذایی، به جایگزینی فکر کنید. چرا که اگر علاوه بر آنچه به طور معمول می‌خورید، شروع به خوردن میوه و سبزیجات می‌کنید، کالری بیشتری به بدنتان اضافه کرده و وزنتان افزایش می‌یابد.

6 ساعت پیش

بیشتر...