خبرگزاری رضوی |
۲ هفته پیش

استقبال بی نظیر دانش آموزان از جشنواره سرود رضوی رضوی

در نشست خبری سیزدهمین جشنواره سرود رضوی مطرح شد
استقبال بی‌نظیر دانش‌آموزان از جشنواره سرود رضوی
به گزارشخبرگزاری رضوینشست رسانه‌ای سیزدهمین جشنواره سرود رضوی در ساختمان معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش در حالی برگزار شد که فرهاد قائمیان به عنوان دبیر هنری جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) و حجت الاسلامی پورثانی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و سید مجتبی ذبیحی دبیر سیزدهمین جشنواره سرود رضوی نیز در این نشست حضور داشتند.
در ابتدای نشست پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و صلوات خاصه امام رضا(ع) فرهاد قائمیان ضمن خوشامدگویی به اصحاب رسانه و تشکر از همکاری آموزش و پرورش برای مشارکت در جشنواره سرود رضوی، گفت: این جشنواره در سه بخش همگانی، میدانی و رقابتی برگزار خواهد شد.
وی درخصوص مهلت ارسال آثار اظهار داشت: مهلت ارسال آثار به بخش‌های همگانی و رقابتی تا بیست و پنجم اردیبهشت ۱۴۰۳ تعیین شده است. در بخش میدانی هم مهلت ارسال آثار هم تا بیست و پنجم فرودین سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است. توضیح دیگر اینکه مراسم افتتاحیه و اختتامیه این رویداد در دهه ولایت برگزار می‌شود که جزییات آن طی هفته‌های آینده اعلام می‌شود.
حضور 36 هزار دانش‌آموز در جشنواره سرود رضوی
قائمیان با اشاره به اعلام آمادگی حدود ۳۶ هزار دانش‌آموز برای حضور در سیزدهمین جشنواره سرود رضوی بیان داشت: این تعداد در قالب ۴۳ گروه سرود در سه بخش با همکاری معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) آثار خود را ارائه می‌دهند. همچنین مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره در حرم نورانی امام رضا(ع) برگزار می‌شود و تمام افرادی که انتخاب می‌شوند، اوایل تیر سال آینده در دهه ولایت به میزبانی مشهد آثارشان را ارایه خواهند داد.
دبیر هنری جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) در ادامه صحبت‌های خود گفت: تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم تا با رویکردی پژوهشی علاوه بر میزبانی از اجراهای سرود، به فضای آموزشی هم توجه کنیم. در این راستا کارگاه‌های آموزشی را در حوزه سرود برگزار می‌کنیم که بتوانیم نقشی در توسعه علمی و کیفی این حوزه داشته باشیم. البته در رابطه با تولیدات مرتبط با امام رضا(ع) هماهنگی‌هایی انجام شده که بتوانیم سرودهایی را با حمایت بنیاد امام رضا(ع) تولید کنیم.
در ادامه حجت الاسلامی پورثانی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با توضیح اینکه یکی از نکات مهمی که وزیر آموزش و پرورش در جلسات شورای معاونین مطرح می‌کند، بحث هم‌افزایی مطابق با ظرفیت‌های آموزشی است؛ گفت: دانش‌آموز متعلق به حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران است. این عزیزان امانتی در دستان ما هستند و همه ما باید در جهت توسعه واژه «تربیت» آنها گام‌های موثری برداریم.
دانش‌آموز باید در فضای غیررسمی در حوزه فرهنگی هنری تلاش کند
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «سند تحول بنیادین» نقش همه را برای دانش‌آموز و ما مشخص کرده است. در این سند مدرسه به عنوان کانون تربیتی محله اشاره شده که دانش‌آموز قرار نیست فقط با کتاب درسی رشد کند. او باید در فضای غیررسمی و اختیاری خارج از مدرسه هم شرایطی را پیش روی خود ببیند که بتواند در حوزه‌های فرهنگی هنری نیز تلاش داشته باشد.
پورثانی با اشاره به دیگر مبانی «سند تحول بنیادین» و نقش آن در فضای فرهنگی کشور، تصریح کرد: هنر رساترین ابزار برای انتقال مفاهیم تربیتی است و اگر ما می‌خواهیم دانش‌آموز به سمت یک تربیت فرهنگی هدایت شود، بی‌تردید سرود به عنوان بستر عمیق و کامل تربیتی که امروز مورد غفلت واقع شده، می تواند نقش موثری در این جریان ایفا کند. این همان موضوعی است کهمقام معظم رهبریدر توصیف نقش تربیتی سرود نیز به آن اشاره و این گونه هنری را به عنوان یک ظرفیت خوب در حوزه تربیت معرفی فرمودند.
وی با اشاره به این موضوع که سرود تجلی کار مربی تربیتی در مدرسه است و امروز ما در وزارت آموزش و پرورش باید بتوانیم از ظرفیت سرود برای تولیدات ارزشمند و تاثیرگذار در حوزه تربیتی استفاده کنیم، ادامه داد: خوشبختانه اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام گرفته که در این میان می‌توان به سرود «آقا اجازه»، «قله‌های روشن» و دیگر محصولات اشاره کرد. اتفاقا همین محصولات پرمخاطب است که ما را مصمم کرد تا بتوانیم از این ظرفیت استفاده بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم از سرود برای توسعه مفاهیم معنوی در میان دانش‌آموزان کارهایی را انجام دهیم.
استفاده از ظرفیت کتاب‌های درسی برای سرود
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری سیزدهمین دوره برگزاری جشنواره سرود رضوی گفت: دوره سیزدهم جشنواره سرود رضوی دومین دوره‌ای است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود و می‌تواند در کنار برگزاری جشنواره فرهنگی هنری «فردا» به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌های فرهنگی هنری حوزه آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد. البته برنامه‌ریزی‌هایی هم انجام گرفته که به برکت نام مقدس حضرت رضا (ع) مراسم اختتامیه را در مشهد برگزار می‌کنیم و میزبان دانش‌آموزان عزیز ‌شویم.
پورثانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به دیگر فعالیت‌های آموزش و پرورش در حوزه سرود گفت: تمام تلاش ما این است که علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های معنوی در حوزه تولید سرود، از ظرفیت کتاب‌های درسی مقاطع مختلف تحصیلی نیز برای سرود استفاده کنیم. البته که ما وظیفه داریم برای ایدئولوژی که ریشه در فطرت دانش‌آموزان دارد، فعالیت‌هایی را انجام دهیم اما شما مطمئن باشید جشنواره سرود و اساسا مقوله سرود در آموزش و پرورش هیچ دستوری ندارد. بنابراین میزبان هر هنرمند و آهنگسازی که فکر می‌کند می‌تواند به ما کمک کند، هستیم. شما مطمئن باشید عرصه برای همه باز است حتی اگر اهالی موسیقی بیایند و سرود تولید کنند ما آثارشان را خریداری می‌کنیم و در این زمینه هم آماده هرگونه همکاری هستیم.
اضافه شدن بخش آرای مردمی به جشنواره
سید مجتبی ذبیحی دبیر سیزدهمین جشنواره سرود رضوی هم در ادامه این نشست خبری گفت: موضوع جشنواره سرود رضوی در مدح و منقبت حضرت رضا (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت شاهچراغ (ع) و جلوه‌های فرهنگ رضوی است و نحوه پذیرش آثار هم از مسیر سامانه «شمس توس» انجام می‌گیرد. این در حالی است که ما برای اولین بار صفر تا صد تولید آثار را به استان‌ها واگذار کردیم و برنامه‌ریزی‌ها را هم به شکلی طراحی کردیم که اختتامیه جشنواره در حرم مطهر رضوی و در کنار زائران امام رضا (ع) برگزار شود که آنها نیز از شنیدن آثار لذت ببرند.
وی افزود: ما در این دوره اثر برگزیده بر اساس آرای مردمی هم داریم که مردم آثار اجراشده در بخش میدانی را انتخاب می‌کنند. این در حالی است که در بخش رقابتی آثار ارایه‌شده از سوی هنرمندان خانم و آقا به صورت جداگانه داوری می‌شوند تا در حوزه کیفیت بتوانیم به شکل عادلانه‌تری کارها را ارزیابی کنیم. این جشنواره هم کاملا یک جشنواره دانش‌آموزی است که حتی گروه‌ها و کانون‌های شرکت‌کننده باید حتما دانش‌آموز باشند.#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

1 ساعت پیش

رای گیری در شعب سراسر کشور تا ساعت ۲۰ تمدید شد.

1 ساعت پیش

سخنگوی شورای نگهبان روند نظارت شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را تشریح کرد.

نیم ساعت پیش

سباستین فتل قهرمان چهار دوره فرمول که در پایان فصل 2022 اعلام بازنشستگی کرد، در مورد احتمال از سرگیری حرفه خود واکنش نشان داد.

1 ساعت پیش

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

1 ساعت پیش

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: رای گیری در شعب سراسر کشور تمدید شد.

1 ساعت پیش

مردم مشهد امروز جمعه ۱۱ اسفند از اولین ساعات آغاز رای گیری در پای صندوق‌های رای حضور چشمگیری داشتند.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه در مسجد دانشگاه صنعتی شریف آرای خود را به صندوق انداخت.

1 ساعت پیش

سد فریمان که براثر خشکسالی‌های اخیر خشک شده بود، پس از بارش‌های اوائل اسفند ۱۴۰۲ جان دوباره‌ای گرفت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...