6 روز پیش
3 بازدید

می‌توانیم بدون وابستگی به نفت روی پای خودمان بایستیم - رضوی

تولیت آستان قدس رضوی:
می‌توانیم بدون وابستگی به نفت روی پای خودمان بایستیم
به گزارشخبرگزاری رضوی،حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی امروز در همایش ائمه جمعه استان خراسان رضوی که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، به تشریح وظایف امامان جمعه پرداخت و با تأکید بر اینکه تبیین مسائل برای مردم از وظایف مهم ائمه جمعه است، عنوان کرد: تبیین صحیح وضعیت اقتصادی کشور برای مردم از نکات حائز اهمیت است، اینکه گفته شود دلیل شرایط اقتصادی تنها به تحریم‌ها باز می‌گردد حقیقتاً صحیح نیست، ممکن است بخشی از مشکلات به سبب تحریم‌ها باشد اما بخش دیگر آن به ناکارآمدی و تصمیمات غلط برمی‌گردد، نباید به مردم آدرس غلط داد که اگر می‌خواهید به رفاه برسید باید با آمریکا کنار آمد.
وی امید دادن به مردم را از دیگر وظایف ائمه جمعه برشمرد و ابراز کرد: بیان حقایق و ذکر نقاط مثبت در کنار کاستی‌ها لازم است، باید به مردم هوشیاری، آگاهی و مطالبه گری صحیح از مسئولان داد.
وی توجه دادن مردم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا را از ائمه جمعه خواستار شد و گفت: باید به مردم نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و عادی نگرفتن شرایط تذکر داد.
وی حفظ انسجام ملی و گرفتار حواشی نشدن را از دیگر مواردی دانست که ائمه جمعه نسبت به آن باید روشنگری داشته باشند.
تولیت آستان قدس رضوی همچنین از ائمه جمعه خواست به میزان توان برای حل مشکلات مردم به‌ویژه تولیدکنندگان تلاش کنند و گفت: ائمه جمعه از حوزه نفوذ خود برای رفع موانع تولید از پیش پای تولیدکنندگان استفاده کنند تا شعار جهش تولید مدنظر رهبری محقق شود.
 
زندگی مسئولان باید در حد اقشار متوسط به پایین جامعه باشد
وی همدردی، هم آوایی و تنظیم زندگی خود در حد اقشار متوسط به پایین جامعه را از دیگر نکات حائز اهمیت برای ائمه جمعه معرفی و اظهار کرد: همراه با مردم بودن از نکاتی است که رهبری معظم همواره نسبت به آن تأکید داشته اند، اگر زندگی مسئولان همانند مردم نباشد موجب یأس و ناامیدی جامعه می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی تشویق تولیدکنندگان و دعوت از آنها برای ایراد سخن در نماز جمعه‌ها را به ائمه جمعه توصیه و اظهار کرد: در ایام کرونا از جنبه‌های معنوی مردم بویژه دعا، توسل و استغاثه نباید غافل شد.
تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: در شرایط امروز حفظ انسجام ملی و دچار حاشیه نشدن بسیار مهم است، کارهایی که مردم را از مسائل اصلی غافل می‎کنند، مثل نامه ای که اخیرا یکی از آقایان نوشته که یک نوع فرار به جلو و منحرف کردن افکار عمومی از مسائل اصلی است، که متأسفانه این ها خیانت است.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: رهبری معظم شعار سال را «جهش تولید» قرار دادند؛ هرکسی به میزان توان باید به تحقق این شعار کمک کند، ائمه جمعه باید از ظرفیت و قدرت خود برای برداشتن موانع تولید استفاده کنند، نمونه‌اش قوه قضاییه که حدود یک هزار و چند کارگاه تولیدی را از تعطیلی نجات داد که رهبری معظم در فرمایشاتشان به آن اشاره کردند، این اقدام کاری بسیار ارزشمند و بزرگ بود.
 
هراس استکبار از نفوذ ایران در منطقه
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه برای استکبار غیرقابل قبول است و ابراز کرد: دشمن برای ضربه به عقبه جمهوری اسلامی و سپس حمله به ایران داعش را ایجاد کرد، اما در همان ابتدای کار داعش شکست خورد و از بین رفت و این قدرت ایران است.
وی قدرت موشکی ایران را یکی دیگر از عرصه‌های مورد هراس استکبار معرفی و با اشاره به این سخن رهبر معظم انقلاب که فرمودند «نه جنگ و نه تسلیم» اظهار کرد: در مقابل این سیاست جمهوری اسلامی موضع استکبار «یا جنگ، یا تسلیم» است، برای محقق کردن شعار «نه جنگ نه تسلیم» باید مؤلفه‌های قدرت خود را به وجود بیاوریم که قدرت موشکی و منطقه‌ای ازجمله آن مؤلفه‌هاست.
 
برجام هسته‌ای مقدمه‌ای برای برجام‌های بعدی بود
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دشمن از طریق برجام هسته‌ای به دنبال برجام‌های بعدی بود، تصریح کرد: رهبری معظم با آن هوشیاری و نگاه بلند خود همان ابتدا فرمودند که برجام‌های دو و سه در کار نخواهد بود و توطئه دشمن را نقش بر آب و آن‌ها را مأیوس کردند، دشمن آنچه از برجام توقع داشت برآورده نشد لذا از برجام خارج شد.
وی با بیان اینکه هدف گذاری دشمن برای برجام‌های دو و سه، قدرت منطقه‌ای و موشکی ایران بود، خاطرنشان کرد: اگرچه برجام نخست که برای فعالیت‌های هسته‌ای بود واقعیت نداشت، اما برجام‌های بعدی که قدرت منطقه‌ای و قدرت موشکی ایران را هدف گرفته بود، حقیقت داشت.
 
خدشه به مشروعیت نظام اسلامی هدف دشمن از تحریم‌ها
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دشمن پس از شکست در عرصه‌های مختلف با اعمال تحریم‌ها سخت و ناجوانمردانه، مشروعیت مردمی نظام اسلامی را هدف گرفته است، تصریح کرد: قدرت واقعی و اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی پایگاه مردمی و اعتماد و حضور مردم در عرصه‌های مختلف انقلاب است، دشمن از برجام خارج شد تا با اعمال تحریم‌ها و فشار اقتصادی به این پایگاه و مؤلفه اصلی نظام اسلامی، خدشه وارد کند.
وی با بیان اینکه دشمن اتاق عملیاتی با صدها نیرو برای اعمال تحریم‌های سخت علیه نظام اسلامی ایجاد کرده است تا کوچکترین تحرکات اقتصادی ایران را رصد و مسدود کند، ابراز کرد: این اتاق‌های عملیات نه تنها در آمریکا بلکه در کشورهای منطقه نیز مستقر شده و سعی دارند از همه ابزارها برای ضربه به مشروعیت مردمی نظام اسلامی استفاده کنند.
تولیت آستان قدس رضوی ترور شهید سلیمانی از سوی آمریکا را عملیاتی بزدلانه از روی انفعال دانست و تصریح کرد: آمریکا پس از شکست‌های پی‌درپی از جمهوری اسلامی بر اساس اتفاق نظر تحلیلگران از روی استیصال دست به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی زد، اگرچه پاسخ دندان‌شکنی نیز دریافت کرد و ما عین الاسد را بمباران کردیم که در تاریخ سابقه ندارد که یک کشور پایگاه آمریکا را موشک باران کند و بزرگ‌ترین ضربه را به اعتبار آمریکا وارد کردیم.
 
آمریکا مهد دروغین آزادی و کشور تبعیض و بی‌عدالتی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه در برابر استکبار باید باقدرت ایستاد زیرا هیچ رحم و مروتی در وجود آن‌ها نیست، ابراز کرد: استکبار همان انسان‌های وحشی بدوی هستند، این روزها در آمریکا داریم می‌بینیم که با سیاه‌پوستان و مردم چه می‌کنند، چه وضعیتی در کشور به اصطلاح مهد تمدن و آزادی است، چه فشاری بر روی این مردم رنگین پوست بوده که امروز اینگونه فریاد از این همه تبعیض و بی‌عدالتی و مظلوم‌کشی برآورده‌اند.
وی با اشاره به عملکرد مثبت نظام سلامت کشور در مقابله با کرونا، عنوان کرد: جمهوری اسلامی در قضیه کرونا بسیار موفق عمل کرده است، ایران امروز با بی‌رحمانه ترین نوع تحریم ها روبه رو است اما عملکردش در مقابله با کرونا از آمریکا و کشورهای اروپا بهتر بوده است، انصافاً وزارت بهداشت در مقابله با کرونا بسیار خوب عمل کرد و توانست شرایط را مدیریت کند که این امر یک افتخار برای نظام مقدس اسلامی است.
 
دولت در کنترل قیمت‌ها بهتر عمل کند
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به افزایش قیمت‌ها و تورم در کشور، خاطرنشان کرد: دولت باید در کنترل قیمت‌ها بهتر عمل کند، مشکل مسکن و اجاره مسکن به‌گونه‌ای شده است که نه‌تنها برای طبقات محروم بلکه طبقات متوسط نیز با مشکل روبه‌رو شده‌اند.
وی با اشاره به تأکیدات رهبری معظم انقلاب نسبت به تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: از فرصت تحریم باید استفاده کنیم و اتصال اقتصادمان به نفت را قطع کنیم؛ بارها مقام معظم رهبری طی ده‌های اخیر به دولت‌های مختلف نسبت به اقتصاد مقاومتی و عدم اتکا به نفت تذکر داده‌اند.
وی ادامه داد: کشور ما سرمایه‌های بسیاری دارد و نفت تنها یکی از این سرمایه‌هاست، اقتصاد مقاومتی که رهبری معظم نسبت به آن تأکیددارند همین است که به سرمایه‌ها و ظرفیت‌های داخلی خود توجه کنیم و امیدواریم به برکت این تحریم این توجه به ظرفیت‌های داخلی و عدم اتکا به نفت تحقق یابد.
 
85 درصد معادن کشور بلااستفاده و تنها به نفت تکیه کرده‌ایم
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی اسراف در مصرف انرژی را یکی دیگر از مشکلات کشور دانست و عنوان کرد: طبق آمار هرسال 100 میلیارد دلار اسراف مصرف انرژی در کشور داریم و قاچاق کالا همچنان یکی از معضلات کشور ماست، طبق آمار حداقل 12 میلیارد دلار سالانه قاچاق کالا داریم که به تولید داخلی ما ضربه سنگینی می‌زند.
وی ادامه داد: در استفاده نکردن از ظرفیت‌ها در دنیا اول هستیم؛ میلیون‌ها جوان تحصیل‌کرده متخصص کارآمد داریم که بیکار هستند و نتوانستیم از این ظرفیت و منبع عظیم نیروی انسانی متخصص استفاده صحیح کنیم، تقریباً 600 میلیون نفر در کشورهای همسایه ما حضور دارند؛ که این کشورها بین 2 هزار تا 4 هزار میلیارد دلار واردات دارند که ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت استفاده و در واردات آن‌ها نقش ایفا کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه 85 درصد معادن کشور ما بلااستفاده است و تنها به نفت تکیه کرده‌ایم، گفت: ما می‌توانیم بدون وابستگی به نفت روی پای خودمان بایستیم و بدون اینکه به آمریکا باج بدهیم یک کشور قدرتمند هم به لحاظ نظامی و هم به لحاظ اقتصادی و علمی باشیم.
 


#‌اخبار_روز
منبع: خبرگزاری رضوی


مطالب پیشنهادی

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

مطالب مرتبط