خبر 24 |
۱ هفته پیش

کدام افراد مستعد کم خونی هستند خبر24

کدام افراد مستعد کم خونی هستند
به گزارشخبر24، دکتر محمدرضا گلپایگانی با بیان اینکه "کم خونی" بیماری نیست، گفت: این عارضه علامتی است که در بیماریهای مختلف خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: اگر تعداد گلبولهای قرمز فرد به هر دلیل کم شده و یا حجم آنها کوچکتر از حد معمولی شود، می گوییم فرد به کم خونی مبتلا شده است.

گلپایگانی در خصوص دلایل ابتلا به کم خونی، گفت: بیماری ها و دلایل مختلفی در ایجاد کم خونی موثر است که برخی از آنها مادرزادی بوده و برخی در طول دوران زندگی ایجاد می‌شود. بطور مثال کم خونی ناشی از تالاسمی مادرزادی است که دو نوع مینور و ماژور را شامل می شود و درمان های کنترلی خاص خود را دارد.

این فوق تخصص خون وسرطان گفت: اما برخی دیگر از انواع کم خونی ناشی از بیماری های مختلفی است که فرد در طول زندگی به آنها مبتلا می شود که شایعترین آنها کم خونی ناشی از فقر آهن است. این نوع کم خونی بیشتر در زنان به دلیل شرایط فیزیولوژیکی آنها مشاهده می شود و درمان آن هم مصرف قرص آهن است.

گلپایگانی گفت: برخی موارد کم خونی هم داریم که ناشی از مصرف "باقلا" است که آن را به نام بیماری "فاویسم" می شناسیم و در درمان این نوع بیماری هم نیاز است که افراد مصرف باقلا را کنار بگذارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: انواع دیگر کم خونی هم داریم که در بیماری ها و عفونت های مزمن مانند تب مالت و سل خود را نشان می دهد که درمان این کم خونی ها هم بستگی به درمان این بیماری ها دارد.

گلپایگانی گفت: در مجموع کم خونی یک علامت است که برای درمان آن باید ریشه اصلی آن شناسایی و درمان شود.

وی در خصوص کم خونی افراد به دنبال مصرف زیاد و بلافاصله چای بعد از غذا نیز گفت: این موضوع صحت دارد، چرا که مصرف بلافاصله چای جذب آهن در بدن را کم می کند و اگر در طولانی مدت این کار انجام شده و ذخایر آهن فرد کافی نباشد، فرد دچار کم خونی ناشی از فقر آهن می شود.

منبع: ایسنا


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خودروهای آتش نشانی تهران در مسیر حرکت به سمت آبادان برای سوختگیری در پمپ بنزین جاده ساوه توقف کردند.

2 ساعت پیش

نظر کارشناسان داوری درباره صحنه های مشکوکم دیدار استقلال تهران و آلومینیوم اراک را ببینید.

1 ساعت پیش

باشگاه تراکتور تبریز با انتشار این تصاویر اعضای تیم پرسپولیس را عامل تحریک کننده هواداران برای شروع درگیری ها عنوان کرد.

3 ساعت پیش

صحبت های رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس درباره آخرین وضعیت مصدومیت و عمل جراحی عیسی آل کثیر را ببینید.

نیم ساعت پیش

​به دنبال انتشار برخی خبرها در مورد شنیده شدن صدای "تیراندازی در میدان هفت تیر" تهران، مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

2 ساعت پیش

برنامه فوتبال برتر که به خاطر سانسور تصویر وریا غفری مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته بود، در برنامه امشب تصویر کاپیتان استقلال را به نمایش گذاشت.

1 ساعت پیش

آخرین وضعیت پرونده بازی تراکتور - پرسپولیس از زبان علیلو دادستان عمومی و انقلاب تبریز را ببینید.

3 ساعت پیش

صحبت های رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس درباره سرمربی فصل آینده سرخپوشان را ببینید.

1 ساعت پیش

رییس دادگستری خوزستان گفت: تعداد بازداشت شدگان حادثه ریزش برج متروپل آبادان به ۸ نفر رسید و برخورد قاطعی با تمامی کسانی که نقش مستقیم و غیرمستقیمی در این حادثه داشتند صورت خواهد گرفت.

3 ساعت پیش

بیشتر...