۱ هفته پیش
2 بازدید

علت سوزش و تیر کشیدن قلب چیست؟ | بهداشت نیوز

علت سوزش و تیر کشیدن قلب چیست؟
تیر کشیدن قلب همیشه نشان دنده بیماری قلبی نیست و می تواند دلایل دیگری مانند استرس و اضطراب و یا بخاطر مشکلات استخوانی و عضلانی باشد.

به گزارشبهداشت نیوز، ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که قفسه سینه تان درد بگیرد و یا قلبتان تیر بکشد . تیر کشیدن قلب در اکثر مواقع دلایل غیر قلبی داشته و گذرا هستند اما در برخی از موارد این مشکل حادتر است و نیاز به بررسی بیشتر دارد .

آیا تیرکشیدن قلب نشانه بیماری قلبی است ؟

همیشه دردهای قفسه سینه و تیرکشیدن قلب نشانه بیماری قلبی نیست بلکه در اکثر مواقع تیر کشیدن قلب دلایل غیر قلبی مانند استرس، اضطراب، برخی عفونت ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ترومای قفسه سینه، درد شکمی و ریفلاکس معده دارد.
 
فشارهای روانی مانند اضطراب و تنش می توانند باعث بروز فشار در عضلات ویا بی نظمی ضربان قلب شوند . افرادی مضطراب به سرعت تنفس میکنند و ممکن است در قفسه سینه ، احساس ناراحتی و بی حسی و کرختی در لب ها و اندام ها کنند.
 
مشکل خوش خیم گوارشی نظیر سوزش سردل ، فتق دیافراگم و یا پس زنش اسید معده نیز ممکن است سبب ایجاد درد قفسه سینه شوند.علت دردهای ریزی که با دم بدتر می شود ، پلورزی یا التهاب پرده در بر گیرنده شش ها ، ذات الریه و دیگردرگیری های ریوی است.
 
علت تیر کشیدن قلب
درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب دو دلیل دارند که مربوط به مشکلات قلب و علل غیر قلبی است . تیر کشیدن قلب گاهی به علت اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب می باشد.
 
آنژین صدری
 
اگر در حال راه رفتن زیر استخوان های سینه در طرف چپ احساس فشار و گرفتگی نمایید و این درد به سوی بازوها و یا به سمت بالا ، پشت و گردن و چانه کشیده شود ، اگر درد بعد از 5 تا 15 دقیقه و پس از ایستادن برطرف شود شما به آنژین صدری دچار هستید.
 
آنژین در اثر حمله ی قلبی نیست و رسوب چربی در دیواره ی رگهای کرونر ، باریک شدن مسیر عبور خون ، کاهش جریان و کاهش رسیدن اکسیژن مورد نیاز قلب موجب ایجاد بیماری های قلبی می شود.
 
آنژین در زمان فعالیت ، هیجان ویا زمانی که کار قلب افزایش می یابد و نیاز به خون پر از اکسیژن دارد رخ می دهد و فرد را متوجه می کند که قلب به اکسیژن نیازدارد. آنژین هشدار می دهد که رگهای کرونر به شدت باریک شده ویا لخته ای جریان خون را قطع کرده است .سیگار کشیدن ، فشارهای روحی و روانی ، فقدان فعالیت جسمی انسداد رگهای کرونر و درد را افزایش می دهد .
 
حملات قلبی
 
در حملات قلبی درد بیشتر طول کشیده وشدید تر می شود و فرد دچار گیجی ، تهوع ، تعریق و تنگی نفس خواهد شد . در این مورد فرد باید سریعا به پزشک مراجعه کند.
 
پریکاردیت یا التهاب کیسه ای
 
پریکاردیت یا التهاب کیسه ای یکی دیگر از علت های دردهای قلبی است که ناشی از عفونت های ویروسی می باشد . در این مورد درد تیز وثابت است و زمان تنفس و یا دراز کشیدن، درد شدید تر می شود.
 
پاره گی سرخرگ های قلب یا بیماری های دریچه ای قلب
 
از دیگر علت های تیرکشیدن قلب پاره گی سرخ رگ های قلب یا بیماری های دریچه ای قلب است.
 
چه دردهایی نشانه بیماری قلبی است ؟
 
التهاب پرده قلب :
 
دردهایی در قفسه سینه که با تنفس عمیق تشدید شود و زمان فعالیت بیشتر شود و علائم آن با:
تنگی نفس
تهوع
سرگیجه 
تعریق سرد همراه باشد
 
درد ناشی از حمله قلبی :
چند دقیقه طول می کشد 
احساس سنگینی در قفسه سینه
درد و فشار در قفسه سینه
سوزش در قفسه سینه همراه است.
 
کدام دردها ناشی از مشکل قلبی نیستند؟
 
دردهایی که یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می کشد و بلافاصله تمام می شود، معمولا حمله قلبی نیستند. دردهای شدید نقطه ای که برطرف می گردد احساس سوزش یا دردی که با تغییر بالا تنه شروع می شود ،نگران کننده نیستند .
 
درد قفسه سینه غیر قلبی با تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر می کند. زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلفی مانند:
تهوع 
استفراغ
سرگیجه
درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست داشته باشند.
 
علت احساس تیرکشیدن قلب زنان باردار:
سوزش سر دل
سوزش معده
فشار (فشار کودک بر دیافراگم / دنده ها)
گسترش قفسه سینه 
استرس باشد.
شایع ترین علت درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان، درد دیواره قفسه سینه است که این درد به ندرت به علت مشکل قلب می باشد، اما می تواند به علت سندرم مارفان یا پاره شدن آئورت باشد.
 
راهکارهایی برای کاهش درد قفسه سینه:
اگر درد ناشی از آنژین صدری بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.
 
برطرف شدن درد ناشی از آنژین نیتروگلیسرین زیر زبانی استفاده کنید.
 
داروهای مثل آتنولول و پروپرانولول مصرف کنید ، این داروها سبب کاهش کار قلب و نیاز به اکسیژن و کاهش درد می شوند.
 
داروهای دیگر متسع کننده عروق مانند دیلتیازم و یا نیفیدی پین مصرف کنید که موجب افزایش اندوخته اکسیژن قلب می شوند.
 
روزانه آسپرین مصرف کنید . این کار سبب کاهش خطر حملات قلبی و برطرف شدن درد می شود.
 
برای برطرف کردن سوزش سر دل قرص و یا شربتهای ضد اسید مفید را مصرف کنید.
 
برای کاهش درد های ناشی از پریکاردیت از چند بالش استفاده کنید و تا از سطح زمین بالاترباشید.
 
اضطراب و تنش را کاهش دهید.
 
ورزشهای سبک تر مانند پیاده روی انجام دهید.
 
مواد غذایی که موجب تشدید درد معده می شود را مصرف نکنید.
 
سیگار نکشید.
 
الکل مصرف نکنید.
 
بیش از حد قهوه مصرف نکنید.

 #‌اخبار_بهداشت
منبع: بهداشت نیوز


مطالب پیشنهادی

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

مطالب مرتبط