خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

توجه ویژه به سه مقوله ایمنی، امنیت دفاع در پدافند شیمایی ایسنا

توجه ویژه به سه مقوله ایمنی، امنیت و دفاع در پدافند شیمایی

ایسنا/آذربایجان شرقیمعاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور گفت: در حوزه پدافند شیمیایی باید سه مقوله ایمنی، امنیت و دفاع بصورت ویژه مد نظر قرار گیرند.

  احمد اکرمی در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بحث حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی در کشور به طور جدی از سال ۱۳۹۷ در سازمان پدافند غیرعامل پیگیری شده و در این راستا انجمن حفاظت از زیرساخت های حیاتی را تشکیل دادیم و پژوهشگران، صاحب نظران، دانشگاهیان و کسانی که در این حوزه متخصص بودند، در این انجمن حضور دارند.

وی یکی از موضوعات مهم در حوزه حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور را شناسایی این زیرساخت‌ها عنوان کرد و گفت: آمایش بسیار خوبی در این خصوص انجام گرفته و برای هرکدام از زیرساخت‌ها از جمله سدها، خدمات درمانی، صنایع شیمایی و هسته‌ای و صنایع دفاعی که جزو زیرساخت های حیاتی هستند، کارگروه تخصصی تشکیل شده و تمامی دستگاه‌ها به خصوص زیرساخت‌هایی که در حوزه شیمیایی حیاتی هستند، مکلف‌اند ماموریت‌های خود را در راستای مصون سازی و آمادگی پاسخ به حوادث انجام دهند.

وی اظهار کرد: سند نظام مصون سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور تدوین و ابلاغ گردید، انتظار می رود دستگاهها با ابلاغ سند، این نظام را پیاده سازی کنند و تمام اقدامات برای کاهش آسیب‌ها پذیری ها و حفاظت از زیرساخت ها و ایجاد تاب آوری و تداوم کارکرد انجام شود.

اکرمی با بیان این‌که دشمن همواره به دنبال ضربه وارد کردن به کالاهای راهبردی ما است، تصریح کرد: زیرساخت های شیمیایی بخش مهمی از اقتصاد کشور بوده و مواد شیمیایی نقش مهمی در تداوم کارکرد و فعالیت سایر زیرساخت های حیاتی کشور دارد؛ بنابراین می تواند بعنوان یک هدف جذاب برای حمله دشمن تلقی شود؛ ما باید با نگاه دقیق علمی و راهبری، امنیت این بخش ها را به حداکثر برسانیم.

وی با بیان این‌که اقدامات مصون سازی و آمادگی به منظور صیانت از مردم در کارخانجات شیمایی سر لوحه اصلی پدافند غیرعامل است، متذکر شد: باتوجه به این‌که کلر هم یک گاز سمی صنعتی و هم به عنوان عامل شیمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین نگاه ما به این مواد شیمیایی باید به نحوی باشد که اقدامات مصون سازی و آمادگی به منظور صیانت از مردم و حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی را در نظر داشته باشیم.

معاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور با اشاره به وضعیت کارخانجات آذربایجان شرقی و سطح کشور از لحاظ پدافند غیرعامل، اظهار کرد: در برخی از زیرساخت ها از جمله پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی عملکرد قابل قبولی دارند و با انجام کامل اقدامات مصون سازی و حفاظت از زیرساخت‌ها به سطح مطلوب برسند.

وی با بیان این‌که در حوزه پدافند شیمیایی باید سه مقوله ایمنی، امنیت و دفاع مدنظر باشد و رعایت نکردن ملاحظات ایمنی و وقوع حوادث ناشی از نشت، آتش سوزی و انفجار مواد شیمیایی می‌تواند پیامد امنیتی به بار آورد، افزود: باید از هر فرصتی برای ارتقای آموزش ها در حوزه پدافند غیرعامل استفاده کرد؛ چراکه مسائل امنیتی وقتی اتفاق می‌افتد که ایمنی نادیده گرفته می‌شود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...