تیتر برتر |
۱ هفته پیش

گزارش بازار بورس در 12 اردیبهشت 1400 پیش بینی روز بعد سایت تیتربرتر TitreBartar com

گزارش بازار بورس در 12 اردیبهشت 1400+پیش بینی روز بعد

به گزارشتیتربرتر؛بورس اوراق بهادار تهران امروز از آغاز معاملات روند کاهشی در پیش گرفت و شاخص کل بورس در پایان معاملات با کاهش ۱۳ هزا رو ۵۴۷ واحد به رقم یک میلیون و ۱۹۴ هزار و ۳۰۳ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۱۶۰۷ واحد به رقم ۴۲۵ هزار و ۶۶۴ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۷۷۸ هزار میلیارد تومان رسید.

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه، در خصوص روندبازار سرمایهگفت: باید توجه داشت که همچنان متغیرهای کاهشی بازار فعال است و همچنان مشکلاتی مثل نرخ بهره بالا، کاهش نرخ دلار، قیمت‌گذاری دستوری و انتخابات ریاست جمهوری پابرجا است.

وی افزود: هرچند هفته گذشته بعد از اعلام برنامه ۷ به علاوه ۳ بازار مقداری رو به تعادل رفت. امروز هم البته منفی بازار خیلی شدید نبود و صف های فروش کم حجم بودند. فردا یک شنبه هم رهبری سخنرانی بسیار مهمی دارند و ممکن است در آن از مسائل اقتصادی و مذاکرات سیاسی از سوی ایشان اعلام شود. به نظرم دو روز پرخبر را خواهیم داشت. به همین خاطر بازار تا حدی از خریدار خالی شده و چشم‌ها به اخبار دوخته شده است.

دارابی بیان کرد:اگر از روز دوشنبه اتفاق خاصی نیفتد و حمایت عملی در حوزه‌های مختلف انجام نشود، بازار دیگر گارد انتخاباتی میگیرد و مدیران شرکت‌های بزرگ، بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی همه تحت تاثیر انتخابات قرار می‌گیرند و روند تصمیم‌گیری آن ها تا قبل از انتخابات متوقف می‌شود. از این جهت امیدواریم فردا و پس‌فردا با خبرهای خوب و اقدامات عملی همراه شود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: اکثر گزارش عملکرد شرکت‌ها در سال ۹۹ منتشر شده است و چند روز پیش هم گزارش فروردین ماه را داشتیم. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازار جو خوبی به لحاظ عملکرد شرکت‌ها دارد.

وی افزود: گزارش‌هایی که دریافت کردیم نشان داد که عملکرد سال ۹۹ یا مطابق انتظار و یا بیش از انتظار بوده است؛ به خصوص در گروه‌های پایه‌ای مثل معدنی‌ها، پتروشیمی‌ها، فلزی‌ها، بانک‌ها و برخی از نمادهای دیگر.

دارابی گفت: ولی در کلیت بخاطر کمبود نقدینگی بازار روند بازار کاهشی است. اگر حمایتی از بازار صورت بگیرد می‌توانیم به راحتی از این فاز افت جدا شویم. چون به هر حال فصل مجامع هم در حال شروع شدن است و گزارش‌های اعلامی کم کم به سودهای تقسیمی خواهد رسید.

در بورس امروز چه گذشت؟

بر اساس آمار‌های معاملاتی، در نیمه دوم بازار در روز جاری بیشترشاخص‌های بورسبا کاهش مواجه بودند. شاخص کل با ۱۳۶۲۶ واحد کاهش معادل منفی ۱.۱۴ درصد به یک میلیون و ۱۸۰ هزار و ۷۱۲ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۳۵۴۵ واحد کاهش معادل منفی ۱.۱۴ درصد به ۳۰۷ هزار و ۱۸۶ واحد، شاخص کل هم وزن با ۱۱۹۷ واحد کاهش معادل منفی ۰.۲۸ درصد به ۴۲۵ هزار و ۶۶۴ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۱۰۴۶ واحد کاهش معادل منفی ۰.۲۸ درصد به ۲۷۶ هزار و ۳۱۷ واحد، شاخص آزاد شناور با ۱۴۰۴۳ واحد کاهش معادل منفی ۰.۸۲ درصد به یک میلیون و ۶۹۴ هزار و ۸۱۴ واحد، شاخص بازار اول با ۱۱۳۳۰ واحد کاهش معادل منفی ۱.۳۰ درصد به ۸۶۰ هزار و ۵۳۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۲۲۸۶۸ واحد کاهش معادل منفی ۰.۹۴ درصد به ۲ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۹۴۵ واحد رسید.

ارزش و حجم معاملات

به این ترتیب، در نیمه دوم داد و ستد‌های امروز بورس، در ۲۱۴ هزار و ۵۶۰ نوبت معاملاتی، ۲ میلیارد و ۹۸۰ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۲۲ هزار و ۳۷۱ میلیارد ریال در بورس معامله شد.

نمادهای تاثیرگذار

۷ نماد تاثیرگذار بر شاخص کل بورس در نیمه دوم بازار در روز جاری عبارت بودند از: فولاد، فملی، شستا، فارس،  کچاد، کگل و تاپیکو.

تعداد صف های خرید و فروش

در نیمه دوم بازار امروز از ۵۴۷ نماد حاضر، ۲۰ نماد (۴ درصد) در صف خرید و ۴۰۶ نماد (۷۴ درصد) در صف فروش بودند.

برترین عرضه و تقاضا

۷ نماد با برترین تقاضا در بورس در نیمه دوم بازار امروز:وبصادر، سیتا، سپاس، پارند، کارین، تاصیکوح و امین.

۷ نماد با برترین عرضه در بورس در پایان بازار امروز:کویر، قثابت، کاذر، شپنا، خزر، سنیر، سصفها و فولاد.

بیشترین و کمترین قیمت

۷ نماد با بیشترین افزایش قیمت در بورس در پایان بازار امروز:وساخت، ثمسکن، وپخش، وبملت، وپاسار، واعتبار و درازک.

۷ نماد با بیشترین کاهش قیمت در بورس در پایان بازار امروز:شستا، قنیشا، پارسان،ساراب، برکت، شپدیس و فایرا.

تحلیل بورس در 12 اردیبهشت 1400

مهدی سماواتی، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: به نظر می‌رسد بازار در این هفته در روند مثبتی را طی نکند و منفی به پایان برسد.

این کارشناس بازار در بخش دیگری بیان کرد: قیمت دلار در حال حاضر تاثیر منفی را در جو بازار ایجاد کرده است اما این روند با توجه به توافقات باید به ثبات برسد تا بازار از شوک و هیجان این متغیر خارج شود. اما پیش‌بینی می‌کنم با وجود کاهشنرخ دلارو وارد شدن به کانال ۲۲ هزار تومان در بازار امروز بانکی‌ها لیدر باشند.

سماواتی درباره نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن دربازار سرمایهگفت: بازار تا دلار ۲۰ هزار تومان هم جذابیت برای سرمایه‌گذاری را دارد اما هیجان‌ها ممکن است قیمت دلار را پایین‌تر هم بیاورد و باید توجه کرد که به دلیل شوکی که ایجاد می‌شود بازار محافظه کارانه‌تر از قبل عمل می‌کند. باید دید که دلار در بازار به چه قیمتی به تعادل می‌رسد و اگر به زیر ۲۰ هزار تومان سقوط کند بازار با چالش میان مدت مواجه می‌شود.

تا پایان بازار امروز انتظار می‌رود گروه‌های سرمایه‌گذاری که سهام گروه‌های بانکی را دارند واکنشی را داشته باشند اما با فشار فروشی که در گروه بانکی‌ها وجود دارد ممکن است این گروه‌ها هم واکنش‌های مثبتی را نشان ندهند. وی در این خصوص تشریح کرد: به طور کلی به دلیل شرایط نامطلوب و بد بازار سیگنال‌های مثبت دلار و توافقات برجام هم مانع از ایجاد جو مثبت در بازار شده‌اند.

سماواتی در پایان تاکید کرد:شاخص بازارتا پایان بازار تغییری نمی‌کند و منفی به پایان می‌رسد. اما باید توجه داشت که به دلیل افشای اطلاعات در نمادها بانکی تمام این گروه ممکن است بسته شوند و بازگشایی خوبی را نداشته باشند و تاثیر منفی روی بازار بگذارند.

پیش بینی بورس در 13 اردیبهشت 1400

ایمان کرمی، تحلیلگر بازار سرمایه، بورس فردا دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه را اینگونه پیش‌بینی می‌کند: پیش بینی می‌شود گروه بانکی فردا بتواند روند بهتری را داشته باشد و دلیل این امر تغییر نرخ تسعیر بانک‌ها می‌باشد و در این بین بانک ملت روند بهتری را کسب کند.

مهم‌ترین آیتم تأثیر گذار بر روند کنونی بازار اصلاح نرخ ارز است. در روز جاری دلار به محدوده ۲۲ هزار تومان کاهش پیدا کرده است و انتظار کاهش بیشتر نیز می‌رود و این موضوع باعث ایجاد سیر نزولی در تمامی بازارهای مالی شده است.

خبر برداشته شدن تحریم‌ها مهم‌ترین خبر این روزها می‌باشد که امید است در عمل نیز اتفاق افتد با این وجودپیش‌بینیمی‌شود بازار فردا نیز منفی باشد گروه‌های تأثیر پذیر از نرخ ارز بیشترین تأثیر در روند کاهش بازار را خواهند داشت مانند گروه معدنی، فلزی، پالایشی و پتروشیمی اما در صورت انتقال منابع صندوق توسعه به صندوق تثبیت انتظار تعادل سریع‌تر را در بازار خواهیم داشت.

گردآورنده:علی اکبر رضایی#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محمد شهلی بر، مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سلامت صیادان تاثیر مستقیم بر روی ماهی دارد، گفت: ویروس جهش‌یافته هندی به دلیل قدرت سرایت بالا میزان تلفات بیشتری دارد، باید تمهیدات لازم و عملی برای جلوگیری از ورود این نوع ویروس به دلیل هم مرزی با کشورهای همسایه شرقی گرفته شود.

1 دقیقه پیش

سنگربان باتجربه یوونتوس اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد و در حال بررسی پیشنهادهایی است که دارد.

1 دقیقه پیش

سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی در جریان معاملات هفته گذشته ۲٫۹۲ درصد تغییر را نسبت به هفته گذشته ثبت کرد و در مجموع ۲۹۴ هزار تومان افزایش قیمتی را تجربه کرد.

4 دقیقه پیش

نرخ دلار در صرافی‌های رسمی با قیمت ۲۲ هزار و ۳۴۶ تومان معامله می‌شود.

10 دقیقه پیش

ویژه برنامه «عید می آید» از کانال بالکان شبکه سحر به مناسبت عید فطر در منطقه بالکان پخش می شود.

12 دقیقه پیش

حلالیت طلبیدن و مصافحه از رسوم مردم سیستان و بلوچستان در عید فطر است که در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی رسم دست دادن، بغل کردن و روبوسی بیش از سفرهای نوروزی موجب انتشار کرونا در استان خواهد شد.

13 دقیقه پیش

سردار احمد طاهری از انهدام هفت باند سرقت مسلحانه و به عنف در استان، شناسایی و دستگیری عوامل تیراندازی به شهروند ایرانشهری و کشف ۲۵ تن پودر پنیر فاقد مجوز قانونی و قاچاق خبر داد.

یک ربع پیش

با توجه به کاهش 83 درصدی بارندگی در کم بارش ترین استان کشور زنگ خطر بحران بی آبی در این خطه نواخته شد که این مهم تنظیم محورهای توسعه بر اساس سناریوهای اقلیمی را الزامی می کند.

یک ربع پیش

رئیس ستادکل نیروهای مسلح نوشت: آنچه در میدان‌های مقابله رزمندگان مقاومت فلسطینی در مصاف با رژیم صهیونیستی با حملات پیوسته موشکی پدیدار شده، بیش از هر زمانی به نفع فلسطین تغییر یافته است.

یک ربع پیش

سایت ترانسفر مارکت روی ستاره‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان قیمت گذاشت.

یک ربع پیش

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در چهارمین رویداد افتتاح طرح‌های این محدوده ها، بخش خصوصی در سرمایه گذاری سهمی ۹۹ درصدی داشته است.

یک ربع پیش

تاکید بر قیمت‌گذاری خودروهای پرتیراژ توسط شورای رقابت دو سناریو برای قیمت‌گذاری سال ۱۴۰۰ ایجاد کرده است، سناریوی اول اینکه شورای مذکور بدون سرو صدا اقدام به اجرای مصوبه ۲۴/ ۹/ ۹۹ مبنی‌بر آزادسازی قیمتی ۱۸ محصول کم‌تیراژ کرده و سناریوی دوم اینکه شورای رقابت با این اطلاعیه به نوعی بر مشمول نبودن خودروهای غیرسواری در قیمت‌گذاری دستوری تاکید دارد.

یک ربع پیش

گروه خودروسازی بهمن طرح فروش فوری با قیمت قطعی خودرو جدید دیگنیتی را ویژه اردیبشهت ماه 1400 آغاز می نماید.

نیم ساعت پیش

مفاصلی که دچار بیماری آرتروز شده‌اند به اندازه مفاصل سالم نمی‌توانند استرس و فشار را تحمل کنند و انجام حرکت‌هایی همچون هُل دادن، کشیدن یا چرخاندن، می‌تواند با درد همراه باشد.

نیم ساعت پیش

در راستای ایجاد تجربه ای متفاوت از ضیافت الهی رمضان با هیئت مجازی رمضان همراه شوید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...