چطور |
6 ماه پیش

کدام کتاب ها بازی های فکری برای کودکان مناسب ترند چطور

همان‌طور که جنب‌وجوش و تحرک برای رشد جسمی کودکان لازم است، بازی‌های فکری نیز برایشان ابزاری حیاتی محسوب می‌شود که می‌تواند به رشد ذهنی آنها کمک کند. این بازی‌ها موجب می‌شوند بخشی از انرژی بچه‌ها برای فراگیری مهارت‌های مختلف ذهنی و شناسایی و پرورش استعدادهای آنها به کار گرفته شود. بازی‌های فکری و آموزشی به‌عنوان عاملی برای تقویت عملکرد مغز عمل می‌کنند و مانند خواب و رژیم غذایی مناسب، ضروری هستند. می‌خواهید بابازی فکری کودکانآشنا شوید؟ در این راهنما آنها را به شما معرفی می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
انتخاب بازی فکری برای کودکان
انتخاب کتاب برای کودکان
کلام آخر

انتخاب بازی فکری برای کودکان

بازی‌های فکری می‌توانند بهترین روش برای بهبود هماهنگی دست و چشم کودکان نوپا، افزایش دامنه توجه و مهارت‌های شناختی در حین مشاهده دنیای اطراف باشند. در ادامه شما را با برخی از بازی‌های فکری مناسب این گروه سنی آشنا می‌کنیم.

اتوبوس ویولن اشکال

این اتوبوس زیبا و رنگارنگ می‌تواند جزو بهترین اسباب‌بازی‌‌های فرزند ۱ساله شما باشد و هوش او را تقویت کند. با اتوبوس اشکال بچه‌ها با اعداد، اشکال هندسی و رنگ‌ها آشنا می‌شوند. این اتوبوس یک بلز رنگارنگ روی سقف خود دارد که باعث می‌شود کودک با موسیقی آشنا شود و از شنیدن صدای گوش‌نواز بلز لذت ببرد. اتوبوس Happy ‌Bus اتوبوسی پازلی است که رویش حفره‌هایی به شکل‌های مختلف دارد. کودکان باید تکه‌های پازل را که با حفره‌های روی اتوبوس هم‌شکل‌اند تشخیص دهند و آنها را وارد اتوبوس کنند. همچنین با بازکردن در عقب اتوبوس می‌توانند به پازل‌ها دسترسی داشته باشند و دوباره این بازی پازلی جذاب را انجام دهند.

مهارت‌های آموزشی اتوبوس پازلی

 • تقویت حافظه؛
 • تقویت هوش منطقی؛
 • افزایش هماهنگی بین چشم و دست؛
 • تقویت مهارت دیداری؛
 • فراگیری مهارت تشخیص رنگ‌ها و تفاوت آنها؛
 • فراگیری مهارت تشخیص اشکال و تفاوت آنها؛
 • فراگیری مهارت حل مسئله؛
 • آشنایی با بافت اشیا با حس لامسه.

آجره جورواجورچین ربات‌ها؛ بهترین بازی فکری برای کودکان

با این بازی مهیج و جذاب کودک ۱ساله شما می‌تواند با وصل‌کردن آجرهای مختلف به یکدیگر ربات‌های جورواجور بسازد و سرگرم شود. کودکان همیشه از بازی با لگو و ساختن سازه‌های گوناگون لذت می‌برند و این بازی فکری از آنهایی‌هایی است که به کودکان کمک می‌کند مهارت‌های مختلف را فرابگیرند.

مهارت‌های آموزشی آجره جورواجورچین

 • آشنایی کودکان با رنگ‌های مختلف؛
 • افزایش تطابق چشم و دست؛
 • افزایش دقت کودکان؛
 • تقویت مهارت استفاده از انگشتان؛
 • تقویت عضلات کوچک دست؛
 • تقویت ابتکار و خلاقیت.

برای دیدن منابع و بازی‌های بیشتر می‌توانید اینمقالهرا بخوانید.

بازی فکری مکعب هوش اشکال

این بازی جذاب که می‌توان آن را در فهرست ۱۰ بازی برتر کودکان ۱ساله قرار داد، مکعبی رنگارنگ است که رویش حفره‌هایی دارد. هرکدام از وجه‌های این مکعب حفره‌های متمایزی دارند و یکی از وجه‌های آن نیز چرتکه دارد. کودک باید قطعه هم‌شکل هر حفره را پیدا کند آن را داخل مکعب بیندازد.

مهارت‌های آموزشی مکعب هوش اشکال

 • آشنایی با اشکال مختلف هندسی؛
 • آشنایی با رنگ‌های مختلف؛
 • افزایش مهارت کار با اشیا؛
 • افزایش تطابق چشم و دست؛
 • استفاده صحیح از انگشتان؛
 • افزایش دقت و تمرکز.

بازی آگور ۷۵ قطعه (لگو)

این بازی جزوبازی‌های لگودسته‌بندی می‌شود و در بین ۱۰ بازی برتر این رده سنی قرار می‌گیرد. بازی آگور از کودک ۲ساله شما معماری هنرمند می‌سازد و خلاقیت او پرورش می‌دهد. این بازی فکری که می‌توان آن را بهترین بازی فکری برای کودک ۲ساله در نظر گرفت، ساعت‌ها ذهن کودک را به خود مشغول می‌کند و می‌تواند قوه تخیلش را تقویت کند. کودکان با این بازی ساختنی یاد می‌گیرند چگونه از هوش هندسی خود استفاده کنند و از انگشتان کوچکشان برای قراردادن آجرهای بازی آگور کمک بگیرند. برای ساخت این اسباب‌بازی از مواد درجه‌یک استفاده شده و ابعادشان به‌اندازه‌ای است که امکان بلعیدن آن توسط کودک وجود ندارد و از این نظر کاملا ایمن است.

بازی آگورشامل ۷۵ قطعه رنگی است که شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند. طراحان این بازی در دفترچه راهنمایش تعدادی تصویر از سازه‌های متنوع قرار داده‌اند که والدین می‌توانند با کمک این تصاویر فرزند خود را راهنمایی کنند تا آنها را بسازد و مهارت‌های خود را پرورش دهد. بچه‌ها در حین قراردادن آجرهای آگور روی هم و ساخت اجسام مختلف، اعتمادبه‌نفس خود را افزایش می‌دهند و با رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌ها گوناگون آشنا می‌شوند. این اسباب‌بازی جذاب نقش مهمی در ایجاد تمرکز و دقت کودکان ایفا می‌کند.

مهارت‌های آموزشی بازی آگور

 • تقویت مهارت‌های ظریف حرکتی؛
 • توسعه هوش فضایی و هندسی؛
 • افزایش دقت و تمرکز؛
 • افزایش اعتمادبه‌نفس؛
 • تقویت تجسم و خلاقیت؛
 • تقویت هوش تصویری.

پازل چوبی برجسته همراه اسم

این پازل چوبی یکی از انواع بازی فکری کودک است که شکل‌ها و رنگ‌های جذابی دارد و بچه‌ها هنگام بازی‌کردن با آن ساعاتی سرگرم می‌شوند و احساس خستگی نمی‌کنند. پازل چوبی برجسته پازل چوبی ۱۵ در ۱۵ است که می‌توانید طرح دلخواه خود را از میان طرح‌های مختلف انتخاب کنید و سفارش دهید. بازی با این پازل تأثیر زیادی بر شکل‌گیری مهارت حل مسئله کودکان دارد؛ بچه‌ها با وسایل، حیوانات و بسیاری از وسایل دیگر آشنا می‌شوند و نام انگلیسی آنها را یاد می‌گیرند. پازل چوبی برجسته موجب می‌شود ذهن کودکان به چالش کشیده شود و تفکر منطقی و نظم در آن نهادینه شود. این بازی فکری هیجان‌انگیز حس کنجکاوی کودکان را تحریک و آنها را به استفاده از فکر و ذهن خود برای دستیابی به هدفی ترغیب می‌کند که دنبالش هستند. پازل چوبی برجسته همراه اسم می‌تواند بهترین بازی فکری برای کودک ۲ساله دختر یا پسر شما باشد.

مهارت‌های آموزشی پازل برجسته همراه با اسم

 • هماهنگی چشم و دست؛
 • افزایش دقت و تمرکز؛
 • درک مفهوم نظم؛
 • تقویت توانایی حل مسئله؛
 • تقویت هوش منطقی؛
 • پرورش خلاقیت ذهنی.

انتخاب کتاب برای کودکان

کودک من در این سن کتاب‌خواندن را متوجه می‌شود؟

شاید فکر کنید فرزندتان در این سن هیچ چیزی از کتاب متوجه نمی‌شود، اما کودک در این سن علاقه بیشتری به کتاب نشان می‌دهد.

فرزند شما می‌تواند کتاب را بردارد و نگه دارد، اما همان‌طور که قبلا هم گفتیم ممکن استکتابرا به دهان ببرد، بجود یا به زمین بیندازد.

فرزند شما در این سن شروع می‌کند به درک و شناسایی تصاویری که اشیا را نشان می‌دهند‌ و قوه تشخیصش برای تصاویر خاص بیشتر می‌شود. کودک شما در این سن می‌تواند کتاب را ورق بزند، به تصاویر کتاب اشاره کند و به خواندن شما واکنش نشان بدهد و کلماتی را که شما می‌گویید تکرار کند.

انواع کتاب کودک

معمولا عادت داریمکتاب های کودکانرا کتاب‌های تصویری ساده تصور کنیم، اما این تصور پایه است و کتاب‌های کودک خیلی متنوع‌ترند.

کتاب‌های تصویری یا کتاب‌های تخته‌ای برای کودکان ۰ تا ۵ساله طراحی شده‌اند.

کودکان بزرگ‌تر (سنین ۵ تا ۷ سال) به کتاب‌هایی با متن کوتاه در هر صفحه تمایل بیشتری دارند. این کتاب ها تصویرمحور هستند، اما به کودکان برای یادگیری واژگان کمک می‌کنند.

مخاطبان خردسال که کودکان ۷ تا ۱۲ساله در نظر گرفته می‌شوند بیشتر به‌سمت کتاب‌هایی با متن بیشتر و تصویر کمتر می‌روند.

ادبیات داستانی بزرگ‌سالان و نوجوانان برای افراد ۱۳ساله و بزرگ‌تر است و به موضوعاتی می‌پردازد که به‌طور خاص بر نوجوانان اثر می‌گذارند.

در این محدوده سنی، ژانرهای مختلفی برای مطالعه و لذت‌بردن وجود دارد.

کلام آخر

در این راهنما تلاش کردیم فهرستی از بهترین بازی‌های فکری برای کودکان را به شما معرفی کنیم. خرید لگو وخرید پازل کودکاز بهترین انتخاب‌های بازی‌های فکری هستند که می‌توانند برای کودک نوپای شما سرگرم‌کننده و آموزنده باشند. (برای دیدن بازی‌های بیشتر می‌توانید به سایت بازی‌دونه مراجعه فرمایید.)

بچه‌ها بازی با لگوها را دوست دارند و بعد از اینکه آنها را روی هم چیدند، از خراب‌کردنشان لذت می‌برند. کودکان استاد پازل هستند. آنها دوست دارند قطعات پازل را بارها و بارها کنار هم قرار دهند بدون اینکه ذره‌ای احساس خستگی کنند. شما با خرید بازی فکری برای کودک ۱ساله خود می‌توانید نقش مهمی در رشد و پرورش مهارت‌های مختلف او داشته باشید.#‌سلامت_کودک منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در مصاحبه‌ شغلی علاوه بر سوال‌ در مورد حقوق و مزایای کار، باید سوالات دیگری مثلا در مورد اهداف و برنامه‌های شرکت از کارفرما بپرسید.

1 سال پیش

در رویدادهای خاص چگونه سخنرانی کنیم؟ آیا اصول خاصی وجود دارد که باید به آنها پایبند باشیم؟ در این مطلب با اصول سنخرانی در رویدادهای خاص آشنا می‌شوید.

1 سال پیش

گاهی کودکان به جویدن لباس خود عادت می‌کنند. بسیاری از والدین نگران هستند که این رفتار باعث سرزنش او شود یا حتی ناشی از مشکلات روانی باشد.

5 ماه پیش

اگر تا به حال سؤال «می‌خواهم چه‌جور والدی باشم؟» به ذهنتان خطور کرده است، باید درباره سبک‌ های فرزند پروری اطلاعاتی کسب کنید.

5 ماه پیش

پری منوپوز از چند سال قبل از یائسگی شروع می‌شود. این دوره زمانی است که تخمدان‌ها به‌تدریج استروژن کمتری تولید می‌کنند.

6 ماه پیش

با نزدیک‌‌شدن به جام جهانی ۲۰۲۲ که در کشور قطر برگزار می‌شود، تمام نگاه‌ها به این کشور کوچک در حاشیه‌ خلیج‌فارس دوخته شده است.

6 ماه پیش

فواید یادگیری موسیقی برای کودکان در جنبه‌های مختلف زندگی فردی و مهارت‌های اجتماعی آن‌ها دیده می‌شود و آن‌ها را به افرادی خلاق تبدیل می‌کند.

10 ماه پیش

آموزش کار گروهی به بچه ها اهمیت بسیاری دارد؛ کودکان می‌توانند با بازی یا فعالیت‌های مرتبط با استعدادشان تعامل با تیم را یاد بگیرند.

6 ماه پیش

جامعه، خانواده و اطرافیان انتظار دارد ازدواج به آوردن فرزند منجر شود و ثمر دهد. اما زوج‌های زیادی زندگی بدون فرزند را انتخاب می‌کنند.

1 سال پیش

بیشتر...