راهبرد معاصر |
3 ماه پیش

یک کشته در آتش سوزی مسافرخانه صبا فیلم راهبرد معاصر

آتش سوزی در مسافرخانه صبا واقع در میدان راه آهن یک کشته برجای گذاشت.

به گزارش راهبرد معاصرصبح امروز در میدان راه آهن تهران رخ داد. آتش سوزی مسافرخانه به قمیت جان یک شهروند تمام شد. درجریان آتش سوزی مسافرخانه آتش نشانان موفق شدند بیش از 30 فرد گرفتار را نجات دهند. اما ماجرای آتش سوزی مسافرخانه زنگ خطری است برای دیگر مسافرخانه های تهران . شاید در جریان این آتش سوزی مسافرخانه فقط یک نفر جانش را از دست داد اما با توجه به اینکه کم ترین نکات ایمنی در این مسافرخانه ها رعایت شده است درحادثه بعدی شاهد چه فجایع هولناکی خواهیم بود.

ساعت ٨:۵۵ امروز بود که زنگ عملیات ایستگاه های آتش نشانی به صدا درآمد. خبرهای اولیه حاکی از یک مورد حادثه آتش سوزی در یک ساختمان اقامتی تجمعی در خیابان شوش غربی، نزدیک میدان راه آهن بود. حجم آتش و احتمال گرفتار شدن تعداد زیادی از افراد داخل ساختمان مهمانپذیر پنج ایستگاه آتش نشانی به همراه چندین دستگاه نردبان هیدرولیکی، خودرو حامل تجهیزات تنفسی و تانکر آب به محل اعزام شد.

کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی

 

آتش سوزی مسافرخانه

پس از انتشار اولین خبر، راهی محل حادثه شدیم، مسافرخانه صبا در مجاور بیمارستان بهارلو. آتش خاموش شده بود و دیگر اثری از شعله و دود نبود. با جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران که درمحل حادثه حضور داشت گفت و گو کردیم. ملکی گفت: عوامل شهرداری، اورژانس و پلیس راهور نیز در محل حضور داشتند و آتش نشانان نیز در حداقل زمان به محل رسیدند. حادثه در یک مسافر خانه که یک طبقه همکف و دو طبقه دیگر نیز داشت رخ داده بود. به گفته مالکان ساختمان حدود ۵٠ یا ۶٠ اتاق داشت که در طبقات بالا حدود ١۵ اتاق کاملا شعله ور بود. آتش به سقف های شیروانی بالای ساختمان سرایت کرده و از پنجره ها نیز به بیرون می زد. حدود ٣٠ نفر در محل حضور داشتند.

وی با اشاره به شدت بالای حرارت گفت: بخش زیادی از دیوار و راه پله ها تخریب شده بود، با این وجود آتش نشانان به سختی عملیات را آغاز کردند و در حرارت زیاد از طریق نردبان و نفوذ به ساختمان آتش را تحت کنترل خود درآوردند. آتش نشانان چندین نفر را نیز از طریق نردبان هیدرولیکی و برخی از طریق راه پله ها از محل خارج کردند. بیش از ٢٠ نفر به سلامت از محل خارج شدند.

وی افزود: متاسفانه یک نفر که در همان لحظات اولیه در دود و شعله گرفتار شده بود جان خود را از دست داده است. او مردی تقریبا ۵٠ ساله بود. یک نفر نیز دچار سوختگی شدید شده بود که او نیز به مراکز درمانی منتقل شد.

روایت حادثه از زبان نجات یافتگان مسافرخانه صبا

در میان ازدحام افراد با چند نفر از افرادی که در محل حادثه حضور داشتند و فرصت پیدا کرده بودند تا جانشان را از مهلکه نجات دهند گفت و گو کنم. مرد میانسالی که برای پیوند کلیه از بانه به تهران آمده بود گفت: شب قبل اینجا اتاق گرفته بودم. صبح بود که با صدای فریاد و مشاهده دودی که تمام ساختمان را فرا گرفته بود متوجه حادثه شدیم. به دنبال راه فرار بود که چشمم به یک پنجره در پشت ساختمان افتاد. با دست شیشه را شکستم و حدودا 10 نفر که اتفاق زن و بچه هم بین آنها بود از داخل پنجره به بیرون هدایت کردم.

صحبت هایم با مرد جوان تمام نشده بود که مردجوانی در کنار با صدای بلندتر گفت: این بنده خدا که جانش را از دست داد را هم دیدم ، به او گفتم بیا از پنجره بیرون برویم ، خودش گفت من از پله بیرون می روم . کاش به حرف ما گوش می کرد.

آتش سوزی مسافرخانه

مرد دیگری هم از افراد گرفتار بود اینطور گفت: من با دو فرزندم در اتاق خواب بودیم که متوجه آتش سوزی شدیم. خیلی ترسیدم ، فرزندانم را در آغوش گرفتم و درحالی که شعله های آتش همه جا را گرفته بود از اتاق بیرون آمدم. دود آنقدر زیاد بود که نفسم بند آمده بود، اما خدا کمکم کرد و توانستم قبل از اینکه اتفاق بدی بیافتد از ساختمان خارج شویم .

روایت بازپرس ویژه قتل از آتش سوزی مسافرخانه صبا

با توجه به اینکه این حادثه یک تن قربانی بر جای گذاشت،بلافاصله ساسان غلامی بازپرس ویژه کشیک قتل در صحنه حادثه حاضر شد و دستور تشکیل هیئت کارشناسی جهت بررسی علت وقوع حریق را صادر کرد.

همچنین با توجه به اینکه هویت قربانی با توجه به شدت سوختگی در حد جزغاله شدن محرز نبوده و جسد قابل شناسایی نیست،بازپرس دستور احراز هویت جسد را صادر کرد.

بنا به دستور باپرس پرونده،کلیه دوربین ها مدار بسته موجود در محل و همچنین اطراف محل وقوع حادثه مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

 

حادثه مسافرخانه صبا هشدار جدی برای دیگر ساختمان های قدیمی

در ماجرای آتش سوزی مسافرخانه صبا متاسفانه یک نفر جان خود را از دست داد ، یک نفر دیگر راهی بیمارستان شد و مابقی مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند. آتش با تلاش آتش نشانان پایتخت اطفاء شد. اما این حادثه زنگ هشداری است برای ساختمان های قدیمی. ساختمان هایی که در محله های همچون راه آهن وجود دارند. ساختمان هایی که در آنها خبری از تجهیزات ایمنی نیست. درست مثل مسافرخانه صبا، که به گفته سخنگوی آتش نشانی ، هیچ نکات ایمنی را رعایت کرده بودند./رکنا

 #‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برد 2-1 استقلال در هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال برابر فولاد و شکست پرسپولیس با همین نتیجه برابر سپاهان باعث شد آبی‌پوشان پایتخت 3 هفته مانده به پایان لیگ برتر، قهرمانی شان را قطعی کنند.

4 ساعت پیش

خطیب‌زاده درباره روابط ایران و روسیه گفت: «روابط میان تهران و مسکو یک رابطه راهبردی است و اجازه نمی‌دهیم هیچ‌چیز در این روابط خلل ایجاد کند».

3 ساعت پیش

سختگیری عباسیان بر امامان شیعه و پیروان‌شان در دوران خلافت متوکل عباسی که در دشمنی با خاندان پیامبر شهرت داشت، شدت یافت، تا آنجا که امام‌ هادی(ع) از مدینه به سامرا فراخوانده شد تا تحت‌نظر دائمی، از دایره نفوذ و توسعه مکتب اهل بیت رسول خدا (ص) جلوگیری شود.

4 ساعت پیش

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: رسیدگی به پرونده‌های تخلفات ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اکنون در دادسرا است و تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.

4 ساعت پیش

طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۲ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه چهار نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

3 ساعت پیش

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه ای قیمت های جدید ذرت، جو و کنجاله سویا در سامانه بازارگاه را اعلام کرد.

3 ساعت پیش

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با معاون نخست‌وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا دیدار کرد و طرفین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توافق کردند.

3 ساعت پیش

مهم‌ترین اخبار برای بورس امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت کدام است؟

3 ساعت پیش

بندرعباس-استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه دشمنان امنیت و اقتصاد ایران لحظه‌ای در ضربه زدن به مردم درنگ ندارند گفت: پلیس مظلوم است و باید به امکانات روز تجهیز شود.

3 ساعت پیش

بیشتر...