خبرگزاری ایسنا |
2 روز پیش

چرایی بحران آب خوزستان از زبان نماینده سبزوار ایسنا

چرایی بحران آب خوزستان از زبان نماینده سبزوار

نماینده مردم سبزوار در مجلس اسلامی گفت که بحران آب خوزستان از زمانی شروع شد که به جای مدیریت مصرف آب به فکر مدیریت منابع آبی افتادیم و طرح‌های مختلف انتقال آب کلید زده شد.

به گزارش ایسنا، علی اصغر عنابستانی در یادداشتی در خصوص مشکل آب خوزستان نوشت:« این روزها نوشتن برای خوزستان سخت است اما ساکت بودن هم سخت‌تر است نمی‌خواهم به روال معمول ضجه و مویه بلندکنم. بخش عمده درد خوزستان درد کل کشور است. درد نبود مدیریت و عدم اراده حل مسائل مملکت از طرف دولتمردان که در این سال‌ها به نحو بارزی برجسته شده بود و البته در خوزستان عمیق‌تر است.

بخشی از درد خوزستان اما درد آب است که آنهم سر منشأ مدیریت دارد و نه البته مدیریت این دولت و آن دولت، بلکه  سوء مدیریت مزمنی که چندین دهه است بر مسئله آب در کشور سایه افکنده است. از وقتی که تصور شد آب هست، اما در جای درستی نیست و باید منابع آب را مدیریت کنیم و آنها را به جای درستش هدایت کنیم؛ از وقتی که تصور شد این آب که به دریا میریزد و به هدر می‌رود را باید کنترل کنیم ذخیره کنیم و از آن توسعه و پیشرفت دربیاوریم؛ از وقتی که به جای مدیریت مصرف آب به فکر مدیریت منابع آبی افتادیم و طرح‌های مختلف انتقال آب کلید زده شد.»

زاینده رود؛ عامل کم‌آبی خوزستان؟

نماینده مردم سبزوار در مجلس در ادامه یادداشت خود مدعی شد:«تونل‌های اول و دوم  انتقال آب سرشاخه‌های کارون به حوزه زاینده رود قبل از انقلاب و با همین تفکر کلید زده شد و بر خلاف تصور عموم عمدتا اهدافی غیر از شرب را دنبال می‌کرد و همچنین تونل سوم که به تونل ۲۳ کیلومتر ساخته شد و منابع آبی عظیمی را از آنطرف به این طرف گسیل کرد تا در حوزه زاینده رود حیات مجددی بسازیم اما چه شد که نشد؟ زیرا مدیریت آب مبتنی بر منبع بود و تا طرح انتقال آب شروع می‌شد مصارف عظیمی برایش در نظر گرفته می‌شد و هنوز طرح به سرانجام نرسیده مصارف وارد چرخه می‌گردید و نتیجه اینکه تراز منبع نسبت به مصرف منفی می‌شد و با وجود اجرای طرح‌های انتقال آب، باز هم زاینده رود زیبا از زایش ایستاد و خشکید و ما چه کردیم؟ باز هم به جای اینکه شیوه مدیریت و نگاهمان را عوض کنیم اصرار به همان روش غلط کردیم و طرح‌های عظیم انتقال آب دیگری مثل بهشت آباد و سولگان را طراحی کردیم! در دوره مدیریتم و در استانداری چهارمحال و بختیاری ،به عنوان استانی که سرشاخه کارون است قویا با اجرای طرح‌های انتقال آب مخالفت کردم. هم به خاطر مردم چهارمحال و بختیاری و هم به خاطر خوزستان و حتی هم به خاطر اصفهان و زاینده رود زیبا! پروژه انتقال آب موسوم به بهشت آباد در دوره چهارساله استانداری بنده کاملا متوقف شد تا حدی که در معرض عزل قرار گرفتم و مجوز انتقال آب از سولگان به کرمان باطل گردید و البته سوگمندانه امروز هم آن پروژه در حال اجراست و هم مجوز سولگان احیا شده است! و هم استانداری که اجازه اجرای این پروژه های انتقال آب کارون را داده الان استاندار خوزستان است. نکته آخر اینکه حل مشکلات آب و محیط زیست و گرد و خاک خوزستان با برگشت به نگاه عالمانه در مدیریت منابع و مصارف آبی بالادست ممکن است. این روزها درد خوزستان را وجه المصالحه کرده‌اند تا انتقال قدرت به سختی صورت گیرد و دولت آینده کار آسانی برای مدیریت این شرایط نداشته باشد اما مردم بدانند که درد خوزستان درمان دارد.»

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

14 ساعت پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

14 ساعت پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

14 ساعت پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

15 ساعت پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

15 ساعت پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

15 ساعت پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

15 ساعت پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

15 ساعت پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

15 ساعت پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

15 ساعت پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

15 ساعت پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

15 ساعت پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

15 ساعت پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

15 ساعت پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

15 ساعت پیش

بیشتر...