بازار نیوز |
دیروز

لزوم استفاده سیب زمینی کاران اردبیل از بذر بومی

خلیل نیکشاد مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل روز پنجشنبه در اجتماع سیب زمینی کاران دشت اردبیل در روستای گیلانده افزود: دشت اردبیل شامل اراضی زراعی شهرستان‌های نیر، نمین، اردبیل و سرعین از نظر بهداشت خاک و سلامت زمین و آب جزو مناطق سالم کشور بوده و از پاکترین دشت‌های ایران برای کشت سیب‌زمینی محسوب می‌شود.

 

وی بیان کرد: بذر سیب‌زمینی دارای شناسنامه و گواهی تایید در کشور به شکل تجاری تولید نمی‌شود و به همین علت سیب زمینی‌هایی که به عنوان بذر از استان‌های دیگر به اردبیل منتقل می‌شود، منشا خوراکی دارد و سلامت بذر سیب‌زمینی اردبیل بیشتر از آنهاست.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل نیاز استان به بذر سیب‌زمینی را بیش از ۷۰ هزار تن و گردش مالی تامین و خرید آن را بسیار بالا عنوان و گفت: سیب زمینی کاران استان به کارشناسان جهاد کشاورزی اعتماد کنند و در مزارع خود از بذر بومی استفاده کنند.

وی بیان کرد: کشاورزان با خرید بذر گواهی نشده و آلوده از استان‌های دیگر، آفات جدید و بیماری‌های محصول را به این استان منتقل می‌کنند در حالی که دشت اردبیل توان تولید بذر سالم مورد نیاز خود را دارد و نباید با واردات بی‌رویه سیب زمینی به نام بذر و با ایجاد بستر برای بروز آفات و بیماری، تولید سیب زمینی در این منطقه به خطر بیفتد.

نیکشاد از کشاورزان خواست تا مزارع خود و کشاورزان همسایه را در زمان سطح سبز پایش کرده و بذر مورد نیاز خود را از مزارع مطلوب و دارای کمترین مشکل تامین کنند.

وی توان تولید بذر در استان اردبیل را بالا عنوان کرد و با اشاره به فعالیت چهار مرکز تولید بذر در استان اردبیل گفت: سالانه بیش از ۴.۵ میلیون قطعه مینی تیوبر (بذر غده کوچک) در استان تولید می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل، کمیت و کیفیت سیب زمینی اردبیل را در کشور سرآمد خواند و افزود: آب و خاک مناسب و کشاورزان باتجربه و کاربلد سیب زمینی کار، عدم آلودگی به عوامل بیماری موجب شده است که سالانه بیش از ۲۰ درصد محصول سیب زمینی کشور در اردبیل تولید شود و پذیرفتنی نیست که این استان نتواند بذر خود را تولید کند.

وی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۱۲ هزار بهره‌بردار کشاورزی سیب‌زمینی کار در استان فعال هستند و سالانه با اختصاص حدود ۲۲ هزار هکتار از اراضی زراعی استان به کشت سیب زمینی، بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن محصول تولید و روانه بازار می‌کنند.

کشاورزان استان اردبیل سالانه بیش از ۷۷ هزار تن بذر سیب زمینی نیاز دارند ولی این مقدار بذر گواهی شده و شناسنامه دار در استان و در سطح کشور تولید نمی‌شود ولی کشاورزان استان بیش از ۸۰ درصد بذر مورد نیاز خود را از سایر استان‌ها تامین می‌کنند.

در سال‌های اخیر به علت استفاده از بذر استان‌های دیگر کشور، محصول سیب زمینی اردبیل در مرحله داشت و برداشت دچار آفات و بیماری‌هایی شده و کارشناسان جهاد کشاورزی منشاء آن را بذرهای وارداتی از سایر مناطق عنوان کرده‌اند.

گردش مالی تهیه بذر سیب زمینی در استان اردبیل نیز با احتساب هزینه حمل و نگهداری بالغ بر هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برآورد شده که به علت تهیه بذر از سایر استان‌ها، سالانه این میزان سرمایه از استان اردبیل خارج می‌شود.

کشت محصول سیب زمینی در اوایل فصل بهار در اراضی شهرستان‌های اردبیل، نمین، نیر و سرعین آغاز شده و محصول تولیدی نیز از ماه آخر تابستان برداشت می شود.

۹۵ درصد محصول سیب زمینی کشت شده در استان اردبیل را رقم آگریا و مابقی را ارقام متفرقه جِلی، فونتانه، بامبا، اسپیریت، نیلوا، کایزر، امرفونا و ساتینا تشکیل می‌دهد.

میزان بذر سیب زمینی تولید شده در استان حدود ۱۰ هزار تن اعلام شده و هم اکنون چهار شرکت تولید بذر مرغوب سیب زمینی در استان اردبیل فعال است.

سالانه ۷۷۰ تا ۸۰۰ هزار تن محصول سیب زمینی در استان اردبیل تولید می شود که معادل ۲۰ درصد مجموع محصول تولید شده در کشور است.

میانگین تولید محصول سیب زمینی در هر هکتار از اراضی استان اردبیل ۳۷ تن است ولی در سال‌های اخیر به علت استفاده از آبیاری به روش نوار تیف و روش کاشت متفاوت با عرف منطقه به شیوه سه ردیف با دو نوار تیف و نیز جلوگیری از اتلاف زمین، بالاترین میزان برداشت محصول سیب زمینی با ۷۰ تن در روستای خلیفه لو اردبیل به ثبت رسیده است.

نیاز استان اردبیل به سیب زمینی حدود ۱۸۴ هزار تن است و مازاد نیاز استان به استان‌های دیگر و نیز به کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه صادر می‌شود.

سیب زمینی تولید شده در این استان از لحاظ کیفیت، درصد ماده خشک، وجود کمترین میزان باقی مانده سموم و کود در جایگاه برتر کشور قرار دارد.

سیب زمینی تولیدی اردبیل جزو محصول پاک به شمار می‌رود و از نظر کیفیت و کمیت قابل رقابت با سیب زمینی تولیدی کشورهای اروپایی است.#‌اخبار
منبع: بازار نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

سرمربی پرسپولیس بار دیگر انتقادات تندی را علیه سرپرست پیشین این باشگاه انجام داد تا این سؤال مطرح شود که تبعات حضور وی در باشگاه چیست؟

نیم ساعت پیش

بازیکن سابق پرسپولیس در خصوص دوران حضورش در ایران صحبت‌هایی انجام داد.

1 ساعت پیش

هروویه میلیچ مدافع کروات استقلال پس از دربی و بدون اجازه مدیران این باشگاه، ایران را ترک کرد که این موضوع با واکنش باشگاه همراه شد.

1 ساعت پیش

مشهد- دبیر نخستین جشنواره هنرهای مفهومی رضوی گفت: در نخستین دوره جشنواره هنرهای مفهومی رضوی توجه به هنرهای ترکیبی که طیف گسترده ای از هنرها را شامل می شود، مورد توجه قرار گرفته است.

1 ساعت پیش

مهم‌ترین عملکرد پتاسیم تأثیر آن در خنثی کردن اثرات سدیم است که فشارخون را بالا می‌برد. این ماده معدنی همچنین نقش مهمی در احیای عضلات ورزشکاران دارد. به همین دلیل است که اکثر ورزشکاران بعد از اتمام کار خود موز مصرف می‌کنند. یادتان باشد که کمبود این ماده معدنی می‌تواند سلامتی‌تان را تهدید کند.

2 ساعت پیش

نباید فراموش کنیم که ویروس کووید ۱۹ همچنان مهمان زندگی ما است بنابراین لزوم همزیستی هوشمندانه شرط اصلی شکست این بیماری است.

3 ساعت پیش

مدیر کل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت تسهیلات “طرح حمپاد” برای پنج هزار و ۴۰۹ نفر از واجدین شرایط در روز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ خبر داد.

5 ساعت پیش

تهران - قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در اطلاعیه شماره پنج خود تاکید کرد: همچنان تا طرد و رفع کامل بیماری از کشور، نسبت به اجرای مجدانه پروتکل‌های بهداشتی، استفاده مستمر از ماسک و رعایت ضوابط فاصله گذاری اجتماعی از جمله ممنوعیت تردد شبانه و عدم حضور در دورهمی‌های خانوادگی کوشا باشند.

8 ساعت پیش

دانشمندان عوامل جدیدی را شناسایی کردند که در افزایش احتمال ابتلا به حمله قلبی مؤثر هستند.

8 ساعت پیش

کمیته تخلفات نمایندگان بیمه آرمان برای بررسی موارد انضباطی نمایندگان با حضور مدیران و سرپرستان مدیریت های عضو کمیته چهارشنبه ۲۴دی۹۹ برگزار شد.

8 ساعت پیش

پرسپولیس از پیراهن ویژه دربی 94 با طرح خاص در سرآستین ها رونمایی کرد.

8 ساعت پیش

جلسه رسیدگی به ابهامات شرکت دخانیات ایران با حضور علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور، مهدی عیسی‌زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، و تعدادی از مدیران شرکت دخانیات در سالن جلسات دادسرای دیوان محاسبات برگزار شد.

9 ساعت پیش

عدم نظارت و مدیریت کافی از یک سو، وعده عملی نشده دولتمردان از سوی دیگر باعث شد تا همچنان مردم سیستان وبلوچستان در صف های طولانی گاز در جستجوی یک سیلندر باشند.

9 ساعت پیش

افشاری در توضیح کار خود می‌گوید: من به صورت حرفه ای کار تعمیر چرخ های خیاطی را آموزش دیده ام و آمادگی آموزش این فن را به علاقه مندان دارم .به دلیل تسلط بر تعمیر همه چرخ خای خیاطی ازطرف شرکت های معروف پیشنهاد همکاری بسیاری داشته ام اما حاضر به همکاری نشدم چرا که تمایل داشتم مستقل باشم. بعد از چند سال با آقای کاشانی کیا آشنا شدم که با راهنمایی وی قدری توانستم شرایط کار خود را که به جرات می توانم بگویم در ایران بدون رقیب هستم را تغییر دهم.

9 ساعت پیش

شهردار منطقه 4 تهران از آیین رونمایی اثر هنری در قالب کاشی شکسته از تصویر سردار بزرگ اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در منطقه 4 خبر داد.

9 ساعت پیش