حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

چرا زوجین مسائل مربوط به یکدیگر را فراموش می کنند حقوق نیوز

دلایل فراموشکاری زوجین درباره ی مسائل مربوط به طرفین چیست ؟

فراموشکاری زوجین درباره مسائل مربوط به یکدیگر از کجا آب می خورد ؟

شاید بارها براتون پیش اومده که با همسرتون درباره مسائلی صحبت کردید و بر سر انجام دادن یا ندادن کاری به توافق رسیدین یا به همسرتون قولی دادین اما چند روز بعد فراموش کردین و همین فراموشی باعث شده بین‌تون اختلاف پیش بیاد. ممکنه با خودتون فکر کنید که حافظه خوبی ندارید.

اما چطور چند بار پشت سر هم مسائل مربوط به همسرتون رو فراموش می‌کنید اما در رابطه با دوستان و همکاران و سایر افرادی که باهاشون سر و کار دارید این اتفاق نمیفته یا کمتر میفته؟!

شما معمولا برای صرف شام یا ناهار یک ساعت وقت می‌گذارید و درخواست‌تون رو از همسرتون وسط غذا مطرح می‌کنید. بعد از غذا هم بدون اینکه موضوعِ مطرح شده به خوبی پیگیری شده باشه و به نتیجه مشخصی رسیده باشه، یه توافق روی هوا گرفتین.

بر اساس پژوهشی که لوی بیکر و همکارانش در سال 2020 انجام دادند، عملکرد #‌حافظه نقش مهمی در پیشبرد بهتر زندگی #‌زوج دارد. آنها بر این باورند که نوع حافظه‌ای که برای حل مسئله در روابط مهمه، به‌عنوان «حافظه کاری» شناخته شده. این حافظه شامل اطلاعاتی که در حال حاضر در ذهن شما فعاله نمیشه بلکه شامل مطالب جدیده مثل وقتی که تلاش می‌کنید یه رمز عبور جدید رو به خاطر بسپرید.

یا می‌تونه به خاطر آوردن چیزی باشه که قبلا به حافظه بلند مدت سپردید مثل به‌یادآوری همون رمز عبوری که به خوبی حفظ کردین.
در یه رابطه، حافظه کاری شما بخشی از دستگاه شناختی شماست.

وقتی در مورد موضوع مهمی وسط یه کار دیگه با هم صحبت می‌کنید یا تلاش می‌کنید مسئله مهمی که بین‌تون مطرحه رو حل کنید، درواقع اینطوریه که وسط فرایند حل مسئله و پردازش حافظه یه دفعه غذا تموم میشه و مکالمه به پایان می‌رسه.

بیکر و همکارانش به همین دلیل توصیه می‌کنند که زمان مشخصی رو برای حل اختلافات یا مطرح کردن خواسته‌هاتون در نظر بگیرید و وقتی حافظه کاری‌تون درگیر میشه، واقعاً به طرف مقابل‌تون گوش بدین و به‌طور فعال پاسخ‌هایی رو تدوین کنید؛ مثل زمانی که سر کلاس هستید و یادداشت برداری می‌کنید و درواقع تلاش می‌کنید اطلاعات جدید را به زبان خود بنویسید تا بفهمید که چی بودند تا در آینده هر موقع نیاز بود، بتونید ازشون استفاده کنید.

ضمن اینکه بهبود فرایند حل مسئله و افزایش استفاده از حافظه کاری می‌تونه رابطه رو بهتر بکنه، «توجه کردن» و وقت گذاشتن برای شنیدن خواسته‌های همسرتون و وقتی که برای حل مشکلات صرف می‌کنید هم روی بهتر شدن رابطه تأثیر مهمی داره.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر چه خساست و صرفه جویی بیش از حد، از ما موجودی حقیر و ناکام می‌سازد که توانایی لذت بردن از داشته هایش را ندارد، اما ولخرجی زیاد هم به هیچ وجه افتخار آفرین نیست و آینده ما را به خطر خواهد انداخت.

18 ساعت پیش

بسیاری از ما هر چند وقت یکبار تعریف و تمجید دریافت می کنیم. در حالی که این یک چیز خوب است وقتی نوبت به پذیرش آنها و پاسخ دادن به شخص می رسد ما در مورد آنچه باید بگوییم زبان بسته هستیم یا در کل از دست رفته ایم که این موضوع گاهی اوقات منجر به توهین ناخواسته به شخص می شود

1 روز پیش

ازدواج با فرزند طلاق یکی از مواردی است  که بسیاری از فرزندان طلاق و خانواده ها را نگران کرده است. سوالی که برای بسیاری از فرزندان طلاق وجود دارد این است

1 روز پیش

پارانویا این احساس است که شما توسط رفتار یا گفتار افراد دیگر تهدید می شوید و آن ها علیه شما کار می کنند حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت آن وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی رخ می دهد اما اگر این احساسات بیش از حد و به شکل دنباله دار ایجاد شوند نگران کننده خواهند بود

2 روز پیش

اختلال شخصیت نمایشی از جمله اختلالات شخصیتی است که فرد مبتلا رفتارهای اغواگرایانه و شورانگیز دارد و با روش‌های مختلفی از جمله انجام تست ها قابل تشخیص است.

3 روز پیش

موضوع تفاوت نسل‌ها و اختلاف سنی والدین با فرزندان از مواردی است که در هر خانواده‌ای مطرح می‌شود. از آنجا که تربیت فرزندان تقریبا در تمام خانواده‌ها دغدغه‌ای مشترک است، خیلی‌ها معتقدند که هر چه والدین جوان‌تر باشند انرژی و حوصلۀ بیشتری برای تربیت فرزندان دارند.

3 روز پیش

خانواده خوب نعمت بزرگی است. از خانواده خوب درس‌های به‌شدت جذاب و ارزشمندی می‌گیریم. در این مقاله برایتان از این درس‌ها گفته‌ایم.

4 روز پیش

اولویت دادن به مراقبت از خود نه تنها ضروری است بلکه برای سلامت مطلوب بسیار مهم است. جسیکا گلد استادیار گروه روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: مرخصی از کار و سایر مسئولیت ها…

4 روز پیش

پروپرانول نوعی مسدودکننده بتا و داروی تجویزی است که روی تکانه‌های عصبی نواحی خاصی از بدن اثر می‌گذارد تا قلب با آهستگی و ثبات بیشتری بتپد.

4 روز پیش

سلامت روان چیست؟ سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی ما می شود، بر نحوه تفکر ، احساس و عمل ما تأثیر می گذارد. همچنین به تعیین نحوه برخورد ما با استرس، ارتباط با دیگران و انتخاب ها کمک می…

5 روز پیش

همه ما می دانیم که عشق عاشقانه و پرشور با گذشت زمان کمی محو می شود و (امیدواریم) به شکل رضایت بخش تری از عشق متعهد تبدیل شود. با این وجود، بسیاری از زوج ها مشتاق هستند تا جرقه های خواستگاری اولیه را دوباره زنده کنند. اما آیا ممکن است؟

5 روز پیش

چند پیشنهاد کاربردی برای تقویت رابطه زوجین روابط خوب بین مرد و زن یک شبه اتفاق نمی افتد. آنها تعهد، سازش، بخشش و بیشتر از همه - تلاش می کنند تا بتوانند به رابطه ای با ثبات همراه با عشق و احترام دست…

5 روز پیش

مشکل آموزش آنلاین در کودکان دبستانی در دوران کرونا چیست؟ چگونه میتوان مشکل آموزش آنلاین کودکان را در دوران کرونا حل کرد؟ چگونه کودک را به آموزش آنلاین علاقه مند کنیم؟

۱ هفته پیش

بانوانی که قاعدگی را تجربه می کنند ممکن است با اصطلاح سندروم پیش از قاعدگی(PMS) آشنا باشند. این سندرم مجموعه ای از نشانه ها و علائم جسمی و روحی است که

۱ هفته پیش

بسیاری از افراد به دنبال انجام آزمون‌های روان شناختی نظیر تست وسواس فکری هستند تا به این وسیله بتوانند وضعیت روانی خود را بررسی کرده و به شناخت بیشتری در مورد میزان آسیب پذیری‌ یا مشکلات خود دست یابند.

۱ هفته پیش

بیشتر...