خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

هدف ایلان ماسک پیروزی سیاسی است چون...خبرآنلاین

هدف ایلان ماسک پیروزی سیاسی است چون...

مالک جدید و میلیاردر توئیتر می خواهد بوم شناسی اطلاعات را به نفع جناح راست متعادل کند.

ابوالفضل خدائی:از زمان خرید توئیتر توسط ایلان ماسک جدل های زیادی در خصوص آینده این شبکه اجتماعی تاثیرگذار و خط مشی آن مطرح می شود.روزنامه گاردیندر مقاله ای به قلم ریچاد سیمور، نویسنده و فعال سیاسی نوشت: ایلان ماسک هرگز اهمیت نمی داد که توئیتر یک شکست تجاری است چرا که او یک پیروزی سیاسی می خواهد. در مشروح این مقاله آمده است:

چرا به خود زحمت بازگرداندن حساب توییتر دونالد ترامپ را بدهید؟ ایلان ماسک، مالک توئیتر، با بیان اینکه تا زمانی که شورای تعدیل محتوا تشکیل نشود، چنین تصمیمی اتخاذ نخواهد شد، پس از برگزاری یک نظرسنجی سریع توئیتر، این تصمیم را گرفت. او همچنین حساب کاربری کانیه وست رپر آمریکایی پس از اظهارنظرهای یهودستیزانه را دوباره فعال کرد. در مورد اندرو تیت اینفلوئنسر آمریکایی و زن ستیز هم به همین شکل بود که سال ۲۰۱۷ به دلیل نقض شرایط خدمات، حساب او در شبکه های اجتماعی مسدود شد اما در نهایت حساب توئیتر او امکان فعالیت پیدا کرد.

این امر تبلیغ کنندگان عصبی را که حدود ۹۰ درصد از درآمد شرکت را تشکیل می دهند، در موقعیتی نامطمئن قرار می دهد. NAACP از شرکت های بزرگ خواسته است که تبلیغات در توییتر را متوقف کنند. بسیاری از آنها قبلاً این کار را انجام داده اند. تصمیم ترامپ همچنین خطر واکنش سیاسی گسترده‌تری برای این پلتفرم، به‌ویژه در میان کاربران، دارد. ماسک در حال حاضر تحت تحقیقات فدرال به دلیل رفتار خود در دوره خرید توئیتر است.

هدف ایلان ماسک پیروزی سیاسی است چون...

بیشتر بخوانید:

ایلان ماسک اکانت جنجالی توییتر دونالد ترامپ را فعال کرد!

علیرغم اینکه ماسک ثروتمندترین مرد جهان است، کارهای بسیار کمی که او از زمان خرید توییتر انجام داده است، از راه دور شبیه به تجارت خوب است. برخی از این موارد به سبک مدیریتی او برمی گردد : او به طرز بدنامی با ترس، قانون شکنی، سرکوب اتحادیه ها و اخراج کارمندانی که از او انتقاد می کنند، رفتار می کند. به نظر می‌رسد که او می‌خواهد همان الگو را در توییتر ایجاد کند، بر اساس اعتقاد ظاهراً غیرقابل انکارش که بهتر می‌داند. اما علاقه او به توییتر فقط تجاری نیست. او فکر می‌کند مدیریت قدیمی توئیتر سوگیری چپ داشت و او مایل است فضای دوستانه را برای آشوبگران راست‌گرا بازگرداند. به نظر می رسد هدف طراحی مجدد توییتر و تغییر سیاست های درک شده از آن باشد.

بنابراین، ماسک پلت فرمی را خرید که اطلاعات کمی از عملکرد آن داشت و سعی کرد رویکرد به کار و نوآوری را با تاکید بر سرعت و آزمایش به پیش ببرد. همانطور که شعار "سیلیکون ولی" آن را دارد. این خرید که ۱۳ میلیارد دلار به بدهی شرکت اضافه کرد، اولین آسیب مالی بود. دومی اخراج کارمندان بود که باعث عصبی شدن شرکت های تبلیغاتی و برانگیختن خشم کمیسیون تجارت فدرال شد. او تعداد زیادی از کارکنان را اخراج کرده است، که با پاکسازی حدود نیمی از کارمندان شروع شد، و سپس از برخی از آنها التماس کرد که برگردند. در همین حال، یکی از مدیران ارشد توییتر به صراحت گفت که برای کسانی که بازگشته اند چقدر ارزش قائل هستند و چقدر زود ممکن است از کار بی کار شوند. در پیام‌های افشا شده "اسلک" او آنها را «ضعیف، تنبل و بی انگیزه» خواند و گفت که می‌توان آنها را دوباره اخراج کرد.

ماسک پس از سوگند وفاداری، ۱۲۰۰ کارمند دیگر، از جمله مهندسان مسئول مدیریت محتوا و رفع اشکالات را اخراج کرده است. او از مهندسان خواسته است که نمونه هایی از کار کدنویسی خود را برای او بیاورند تا ارزش آنها را برای شرکت تعیین کنند. عجیب این است که کد به صورت جمعی نوشته شده است و او ۵۰ کارمند تسلا را بدون تجربه آشکار با نرم افزار رسانه های اجتماعی یا طراحی برای مشاهده کد توییتر دعوت کرده است. اخیراً نیز ماسک پس از درگیری در توییتر با یک مهندس او را با یک توئیت اخراج کرد؛ مهندسی که بیشتر از او در مورد مسائل مریوط به عملکرد پلتفرم اطلاعات داشت.

رفتار آنلاین او باعث می شود این شرکت وحشتناک به نظر برسد. سرویس بررسی حقایق توییتر به طرز تحقیرآمیزی ادعای او را تصحیح کرد، زیرا او به دروغ توئیت کرد که توییتر تعداد زیادی کلیک را به وب‌سایت‌های دیگر هدایت می‌کند و تاکنون بزرگ‌ترین محرک کلیک در اینترنت بوده.

با این حال، هیچ چیز در مورد رفتار ماسک نشان نمی دهد که هرج و مرج توییتر در درجه اول مربوط به تجارت است. در واقع، بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، تشویق ماسک برای تصاحب توئیتر نه تنها از سوی جک دورسی، مدیر برکنار شده، بلکه توسط شبکه‌ای از میلیاردرهای راست‌گرای نزدیک به ماسک، از جمله بنیانگذار پی پال، پیتر تیل انجام شده است. استدلال آنها بر مبنای این مساله شکل گرفته که بهتر است توئیتر به عنوان یک تجارت خصوصی در نظر گرفته شود.

وال استریت ژورنال می‌گوید یکی از دلایل علاقه آزادیخواهان به ماسک، ممکن است تکامل سیاسی او باشد. اگرچه او زمانی یک میانه‌رو بود که از اندرو یانگ حمایت می‌کرد، اما به شدت ممنوعیت ترامپ را رد کرد و معتقد بود که سیاست‌های تعدیل محتوای توئیتر توسط سیاست هدایت می‌شود و مدعی شد که توئیتر تعصب و گرایشات چپ گرایانه دارد. (این کاملاً نادرست است: تحقیقات داخلی توئیتر نشان داد که محتوای جناح راست را تقویت می کند.) او به تامین کننده اطلاعات نادرست تبدیل شده است، برای مثال در مورد کووید-۱۹ و حمله به پل پلوسی (شوهر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان). به عنوان مدیرعامل توییتر، او از این پلتفرم برای تشویق رأی دهندگان به حمایت از جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای ایالات متحده استفاده کرد و زمانی که آنها شکست خوردند، یک تئوری توطئه را منتشر کرد که سام بنکمن-فرید برای دموکرات ها پول شویی کرده است. او اگرچه به سختی یک هوادار ترامپ است، اما کاملاً مواضع نزدیک با سیاست جنگ فرهنگی راست افراطی آمریکا دارد.

این نشان می‌دهد که تصاحب میلیاردرها بر شبکه های اجتماعی تا حدی یک اقدام سیاسی با هدف مختل کردن شبکه‌های ارتباطی است که جناح راست آمریکا بارها ادعا کرده است که علیه آن تعصب دارند. توئیتر، به عنوان یک نهاد سیاسی، بسیار بالاتر از وزن تجاری خود است. در روزهای ابتدایی خود، در ارتباط با کاخ سفید اوباما، و نقش احتمالی آن در «انقلاب‌ توئیتری» (عبارتی که وزارت امور خارجه بیان کرده بود) رونق گرفت و به عنوان ابزاری برای نمایش نفوذ ایالات متحده در خارج از کشور تلقی می شد. توئیتر سبب انقلاب هایی چون ریاست جمهوری ترامپ یا جنبش «زندگی سیاهپوستان مهم است» نشده، اما به دلیل نحوه استفاده فعالان، سیاستمداران و خبرنگاران از این پلتفرم، در مرکز این درگیری های سیاسی قرار داشت. علیرغم اینکه کاربران بسیار کمتری نسبت به فیس بوک یا تیک تاک دارد، ابزار قدرتمندی برای شکل دادن به گفتمان عمومی بوده و باقی می ماند. هر کسی که آن را کنترل کند، چه می داند چه می کند یا نه، قدرت سیاسی واقعی را در اختیار دارد.

علی‌رغم آنچه ماسک فکر می‌کند، هیئت مدیره قدیمی توییتر این قدرت را برای چپ‌ها یا حتی برای لیبرال‌ها به کار نمی‌برد. خط‌مشی‌های تعدیل محتوای آن‌ها در طول زمان برای آرام کردن شرکت های تبلیغاتی و دولت‌ها تغییر کرد. آن‌ها نمی‌خواستند از شر سلبریتی‌های مختلف فاشیست و مخرب‌ راست های افراطی خلاص شوند، چه رسد به افراد تندرو و ثروتمندی مانند ترامپ و الکس جونز: آنها مجبور بودند. اکنون، تحت حاکمیت یک نفره ماسک، توئیتر در حال تنظیم مجدد است. این تا حدودی برای ماسک یک بازآفرینی به شمار می رود. او دوست دارد به مقابله با لیبرالها بپردازد و بر روی پلتفرم خود، مبلغین تحریک، اطلاعات نادرست و تبلیغات راست افراطی را حمایت کند. این امر برای ایجاد تعادل بیشتر در بوم‌شناسی اطلاعات آنلاین به نفع جناح راست است.

فعال سازی مجدد حساب کاربری ترامپ روزهایی را که رئیس جمهور سابق در یک سال ۲ میلیارد دلار در توییتر ارزش داشت را بازنخواهد گرداند. اما این نشان می دهد که ماسک می خواهد این پلتفرم را به کجا برساند.

۳۱۱۳۱۱#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایندگان مردم در مجلس یازدهم با کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

7 ساعت پیش

گروهی از شهروندان تهرانی آلارمی بر روی گوشی موبایل سامسونگ خود مبتنی بر رفتن به نزدیک‌ترین پناهگاه و هشدار زلزله دریافت کرده‌اند.

8 ساعت پیش

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ترافیک فراجا، آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌های کشور را تشریح کرد.

5 ساعت پیش

با وجود تمام حواشی امروز مجلس و انتقادهای مخالفان مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی، او امروز به‌ عنوان وزیر راه و شهرسازی در مجلس انتخاب شد.

8 ساعت پیش

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن پاسخ به انتقادات وارد شده به سازمان در پی کشف دو توله یوز در توران گفت: ادعای زادآوری حیات وحش در تمامی فصول مردود است اما خارج کردن دام با حساسیت بالا نیازمند اعتبار بسیاری است که تاکنون تامین نشده است.

8 ساعت پیش

۳ ماه بعد از ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو از سوی دولت و یک ماه پس از آغاز ثبت سفارش واردات خودرو از سوی شرکت‌های واردکننده، نصب بیلبوردهای تبلیغاتی یک خودروی کره‌ای در سطح شهر و جاده‌ها نخستین اقدامی بود که از نزدیک شدن خودروهای خارجی به بازار کشور حکایت داشت.

8 ساعت پیش

تصویری از بانوان یگان ویژه پلیس ‌در میدان بهارستان تهران در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شده است.

8 ساعت پیش

در پی دریافت پیام هشدار زلزله در تلفن همراه برخی شهروندان، این خبر از سوی خبرگزاری میزان و شبکه خبر تکذیب شد. این تکذیب از سوی تلویزیون ستاد بحران و مخابرات انجام گرفته است.

8 ساعت پیش

دراین خبر به ترفندهایی که کار نگهداری از خودرو را بسیار راحت می کنند پرداخته‌ایم.

8 ساعت پیش

بیشتر...