خبرگزاری ایسنا |
4 روز پیش

۹۰ میلیون هکتار در کشور نیازمند عملیات آبخیزداری است ایسنا

۹۰ میلیون هکتار در کشور نیازمند عملیات آبخیزداری است

ایسنا/چهارمحال و بختیاریوزیر کشور با تاکید بر اینکه آبخیزداری یک مسئله جدی در کشور است، گفت: ۹۰ میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور در کشور نیازمند عملیات آبخیزداری است که ۱۸ میلیون هکتار آن در دستور کار قرار دارد، این مسئله مورد توجه جدی قرار بگیرد.

احمد وحیدی ۱۵ مردادماه در جلسه ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مدیریت میدانی مسئولان استان در مدیریت سیل قابل تقدیر است، اظهار کرد: بارش ۸۵ میلی‌متر باران در یک نقطه با شیب تند موجب ایجاد سیل سهمگین شد، اما با تدابیر اندیشیده شده، شاهد تلفات جانی در روستای بارده نبودیم و از خسارات شدیدتر نیز جلوگیری شده است.

وزیر کشور افزود: بحران از چند بعد باید مورد توجه قرار بگیرد، در گام اول باید اراضی کشاورزی که تحت کشت قرار گرفته و منابع تامین آب آن‌ها دچار مشکل شده، باید در اسرع وقت آب مورد نیاز کشاورزان تامین شود تا محصول آن‌ها دچار خشکی نشود و استاندار باید اعتبار مورد نیاز را در صورت کمبود اعتبار دستگاهی تامین کند.

وی با بیان اینکه در پی سیلاب اخیر در چهارمحال و بختیاری منابع و تاسیسات مربوط به تامین آب شرب دچار مشکل شده است، عنوان کرد: باید سریعا تامین اعتبار از محل‌های مختلف از جمله اعتبارات ملی و استانی برای تامین آب شرب پایدار در مناطق سیل‌زده در دستور کار قرار بگیرد.

وحیدی در خصوص منازل آسیب‌دیده از سیل در چهارمحال و بختیاری، گفت: باید در ابتدا بحث اسکان موقت سیل‌زدگان در دستور کار مسئولان استانی قرار بگیرد، برای خروج گل و گلای در باغات و مزارع اقدامات لازم انجام شود، همچنین لایروبی چشمه‌ها و قنوات جزو اولویت‌ها است.

وزیر کشور در ادامه با تقدیر از گروه‌های جهادی برای امدادرسانی به سیل‌زدگان در چهارمحال و بختیاری، تاکید کرد: می‌توان از ظرفیت گروه‌های جهادی برای تامین نیروی انسانی بهره برد تا خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان سرعت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه خسارت وارده به احشام در سیل توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی تامین خواهد شد، بیان کرد: برای جبران خسارت وارده به لوازم خانگی نیز این ستاد می‌توان بخشی را جبران کند، همچنین کمیته‌امداد در خصوص خسارات وارده به افراد تحت پوشش خود نیز ورود می‌کند، می‌توان با تامین مصالح و با همکاری گروه‌های جهادی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بازسازی منازل آسیب‌دیده از سیل را تسریع کرد، زیرا فصل کار در چهارمحال و بختیاری محدود است.

وحیدی اضافه کرد: از ماشین‌آلات و تجهیزات امدادی در مناطق سیل‌زده حداکثر استفاده شود، کمبود ماشین‌آلات مهندسی اعلام شود تا از ظرفیت کشور بتوان استفاده کرد، پاکسازی گل و لای از منازل و مزارع شیلات با استفاده از بسیج نیروها تسریع شود، جبران خسارات در حوزه کشاورزی نیز انجام خواهد شد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه آبخیزداری یک مسئله جدی در کشور است، خاطرنشان کرد: ۹۰ میلیون هکتار در کشور نیازمند عملیات آبخیزداری است که ۱۸ میلیون هکتار آن در دستور کار قرار دارد، این مسئله مورد توجه جدی قرار بگیرد، عملیات آبخیزداری علاوه بر حفظ آب و جلوگیری از سیلاب به حفظ خاک نیز کمک خواهد کرد، طبق شنیده‌ها طرح‌های آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری از سال ۱۳۹۵ وجود دارد که باید در وزارت نیرو مطرح و مشکل آن‌ها حل شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌های علمی برای نگهداری شبکه‌های آب، رودخانه‌ها و مسیل‌ها و جلوگیری از بروز خسارت‌های احتمالی در این حوزه مورد توجه جدی متولیان باشد، گفت: وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران باید نسبت به لایروبی رودخانه‌ها، جلوگیری از تغییر مسیر رودخانه‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

وحیدی افزود: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور نسبت به تامین ماشین‌آلات تخصصی و نوین مورد نیاز برای امدادرسانی در حوادث در چهارمحال و بختیاری اقدام کند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه بیمه کمک موثری در زمان بحران به خسارت‌دیدگان در حوزه کشاورزی می‌کند، خاطرنشان کرد: واحدهای مسکونی خسارت‌دیده چهارمحال و بختیاری در سیل فاقد استحکام لازم هستند و باید هر چه سریعتر با بهره‌گیری از اعتبارات، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی بازسازی و مقاوم‌سازی این واحدها آغاز شود، همچنین ساختمان‌های واقع در حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها باید هر چه سریع‌تر تخریب کنیم.

وی با بیان اینکه جبران خسارات وارده به سیل‌زدگان از طریق تسهیلات و کمک‌های بلاعوض صورت می‌گیرد، تصریح کرد: خسارت‌های پیش‌بینی نشده و احتمالی در چهارمحال و بختیاری شناسایی و برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه در دستور کار قرار بگیرد.

وحیدی یادآور شد: دشمن در زمان وقوع هرگونه حادثه به‌دنبال ناکارآمد نشان دادن نظام جمهوری اسلامی ایران است، اما با حضور تمامی مسئولان، مردم و گروه‌های جهادی در میدان مدیریت مطلوبی در سیل انجام شد، رسانه‌های گروهی با اطلاع‌رسانی به‌موقع و سریع توانستند در کاهش خسارت‌ها و مدیریت حوادث سیل اخیر کشور و چهارمحال و بختیاری موثر باشند.

وزیر کشور در پایان بیان کرد: دولت برای رفع مشکلات کنونی تلاش و منابع مورد نیاز برای جبران خسارت‌های ناشی از جاری شدن سیل اخیر را تامین می‌کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران آنلاین-نوری: گام اول وزارت آموزش و پرورش حذف مدارس کانکسی است : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-انفجار در کابل : :

نیم ساعت پیش

​​​​​​​ابتهاج متولد ششم اسفند 1306 خورشیدی و از افتخارات ایران و بخصوص استان متمدن گیلان بود. بخشی از تحصیلاتش را در رشت و قسمتی را در دبیرستان تمدن تهران گذراند. در سال 1318 با شعر و موسیقی مأنوس می‌شود و در مهرماه 1325 نخستین دفتر شعرش به نام «نغمه‌ها» را با مقدمه حمیدی شیرازی در بنگاه انتشارات طاعتی رشت منتشر می‌سازد. در سال 1327 با شهریار و ابوالحسن صبا و پس از آنها با نادر‌پور آشنا می‌شود.

نیم ساعت پیش

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بیش از ۸۴۷ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور به بهره برداری رسیده است و رشد خوبی در این زمینه داشته ایم.

نیم ساعت پیش

استفاده از یک سامانه پیامکی معتبر به کسب و کارها در ارتقا تجارت و اطمینان از پیشرفت در مسیر موفقیت کمک می کند. در جهت افزایش کیفیت تبلیغات در ادامه به نکته ها و ایده هایی در این زمینه می پردازیم.

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-وزیر فرهنگ: فاز دوم موزه هنرهای صنعتی در کرمان تکمیل می‌شود : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-انتقاد روسیه از تعیین تکلیف اروپا درباره متن پیشنهادی در وین : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-سوادکوهی سومین طلایی کشتی آزاد در قونیه : :

نیم ساعت پیش

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به تلاش و اقدامات دولت برای کاهش نگرانی مردم در حوزه اقتصادی، ابراز امیدواری کرد از ۶ ماهه دوم امسال به ثبات اقتصادی و اوایل سال آینده به رونق اقتصادی دست یابیم.

نیم ساعت پیش

بیشتر...