اقتصاد آنلاین |
1 ماه پیش

کوچ اعضای ستاد ابراهیم رییسی به ستاد سعید جلیلی اقتصاد آنلاین

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، جریان‌های سیاسی نیز باید از دو ماه باقی‌مانده حداکثر استفاده را برای توافق روی نامزدهای قطعی، اصلی و نهایی خود ببرند. از همین رو شاهد این همه تکاپو در عرصه سیاست و اخبار رسمی و غیررسمی انتخاباتی هستیم.

محور بخشی از این اخبار – حداقل در یکی، دو روز گذشته –سعید جلیلیاست. او هنوز تمایل خود به کاندیداتوری را رسما اعلام نکرده اما این‌طور که به نظر می‌رسد، برخی در جبهه اصولگرایی فرش قرمز را پهن کرده و کاملا آماده استقبال از او هستند. به ویژه اکنون که طبق شنیده‌ها احتمال کاندیداتوری سید ابراهیم رییسی کاهش یافته است. شاهد آنکه کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری همین دیروز در گفت‌وگویی با «نامه‌نیوز» خبر داد که «به‌رغم تماس‌های متعدد تا به امروز آقای رییسی هیچ‌گونه تمایلی نشان نداده است.»

بر این اساس گزینه مورد اجماعی که اصولگرایان به حضور و موفقیتش دل‌خوش کرده بودند، ریسک انتخابات را نپذیرفته و ترجیح داده که در راس آن نهاد انتصابی مهم یعنی دستگاه قضا باقی بماند. از این رو طیف‌های مختلف در جریان اصولگرا باید گزینه‌های خود را عرضه کرده و به امید اجماع روی یکی از آنان باشند. 

موقعیت مناسب

انتخاب دوم آنان –بعد از رییسی– سعید جلیلی است. شاید یکی از دلایلش آن باشد که جلیلی در انتخابات ۹۶ و در آخرین دقایق به نفع رییسی کنار کشید و به اندازه قالیباف به ایجاد اجماع حول محور او کمک کرد. او این‌بار نیز حسن‌نیت خود را نشان داده و چندی قبل اعلام کرده بود که در صورت کاندیداتوری رییسی، نامزد نخواهد شد. بر این اساس ‌بعید نیست که آقای جلیلی و حامیانش تصور کنند، موقعیت مناسب است و این‌بار نوبت آنان شده تا که به صحنه بیایند. ضمن آنکه زمزمه‌هایی نیز درباره کوچ حامیان رییسی به سوی جلیلی به گوش می‌رسد.

کاندیدا نشدن احتمالی رییسی اما تنها موضوعی نیست که موقعیت را برای جلیلی مناسب می‌کند. درواقع شرایط بین‌المللی نیز به نفع او است. روی کار آمدن دولت دموکرات بایدن و تلاش دولت روحانی برای گره‌گشایی از برجام در ماه‌های پایانی سبب شده که سیاست خارجی یک‌بار دیگر در مرکز توجه‌ها باشد و گمان رود که این حوزه یک‌بار دیگر محور اصلی انتخابات خواهد شد. نیازی به گفتن ندارد که سعید جلیلی به عنوان یک دیپلمات ارشد که سال‌ها در زمینه پرونده هسته‌ای ایران کار کرده است و نگاه و گفتمان خاص خود را دارد، بهترین گزینه اصولگرایان برای رویارویی با نامزد جریان رقیب است. 

حمایت پایداری

یکی از دیگر دلایلی که می‌تواند جلیلی را در اعلام کاندیداتوری مصمم کند، حمایت احتمالی پایداری است. خاطرمان هست که سقای بی‌ریا در اسفند ماه گذشته از سعید جلیلی و صادق محصولی به عنوان گزینه‌های اصلی این طیف نام برد. حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی موتلفه نیز همین دیروز نامه جلیلی را در کنار نیکزاد و فتاح قرار داده و از جمله کاندیداهای احتمالی پایداری خواند. 

ناگفته نماند که در طیف پایداری هنوز هم دودستگی‌هایی دیده می‌شود، برخی تلاش می‌کنند که با خط زدن نام جلیلی، گزینه مطلوب خود که احتمالا صادق محصولی است را به عنوان نامزد اصلی معرفی کنند. مثلا غلامحسین رضوانی، عضو جبهه پایداری از سعید جلیلی اعلام برائت جسته و تاکید کرده بود که «آقای جلیلی جزو جبهه پایداری نیست و کاندیدای جبهه هم نیست.»

نکته قابل تامل اما آنجاست که حامیان محصولی در جبهه پایداری آن‌قدرها هم پرشمار نیستند که بتوان عبور از جلیلی را قطعی دانست. سیاسیون در این طیف می‌دانند که محصولی نه قدرت جذباصولگرایاندر سایر گروه‌ها را دارد و نه چهره محبوبی در جامعه به حساب می‌آید. منظور این نیست که جلیلی فردی محبوب با قابلیت رای‌آوری یا ظرفیت اجماع اصولگرایان است. حرف این است که اگر پایداری همان‌طور که اعلام کرده به دنبال گزینه اصلح باشد، منطقا باید جلیلی را به نسبت محصولی اصلح بداند، لذا بعید است که پایداری ریسک کنار گذاشتن جلیلی و پشتیبانی از محصولی را بپذیرد. 

شوق رسانه‌ها

یکی دیگر از نشانه‌های گرایش اصولگرایان بهکاندیداتوری جلیلیدر رسانه‌های این طیف دیده می‌شود. مثلا سایت خبری «نامه‌نیوز» یعنی رسانه نزدیک به پورمحمدی و جامعه روحانیت مبارز که تا دیروز حامی کاندیداتوری رییسی بود، روز گذشته در گزارشی پیشنهاد کرد که همه با هم به استقبال کاندیداتوری جلیلی برویم! 

این رسانه اصولگرا از کوچ اعضای ستاد انتخاباتی رییسی به ستاد سعید جلیلی خبر داده و نوشته بود: «شواهد و قرائنی وجود دارد که جلیلی آمدنی است. تیم رسانه‌ای و شبکه هواداری او به کار افتاده و از رسانه‌ها گرفته تا شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و کلاب‌هاوس؛ هیچ فرصت و تریبونی را از دست نمی‌دهند.» ‌در بخش دیگری از این گزارش حتی تاکید شد که «به نظر می‌رسد که اراده جلیلی برای حضور در این انتخابات جدی است، حامیانش نیز آستین‌ها را بالا زده‌اند و این حتی می‌تواند روی نامزدی ابراهیم رییسی هم سایه بیندازد و دیگر آن اجماع موردنظر حامیان او اتفاق نیفتد، فضا نیز برای سعید جلیلی کاملا مهیاست.»

جالب آنکه «فردانیوز» رسانه نزدیک به قالیباف نیز از محتمل بودن کاندیداتوری جلیلی خبر داده است. این رسانه اصولگرا اما وضعیت فعلی و این حجم از توجه و استقبالی که از آن جلیلی می‌شود را محصول تلاش همکاران و نزدیکان او می‌داند و می‌نویسد: «این روزها نیز در فضای مجازی اطرافیان سعید جلیلی خیلی به آب و آتش می‌زنند تا هنوز تکلیف برجام مشخص نشده، او را به چهره غالب در انتخابات تبدیل کنند.»

حال باید منتظر ماند و دید که سعید جلیلی با درنظر گرفتن موقعیت مناسب داخلی و خارجی، بهره‌مندی از حمایت نسبی حزبی و جریانی و همچنین با این همه پشتوانه رسانه‌ای و تبلیغاتی پا به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گذاشته و شانس خود را یک بار دیگر می‌آزماید یا خیر.

توضیحات فرزند سیدحسن خمینی درباره موضوع کاندیداتوری


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی مدعی شد که آژانش بین‌المل

یک ربع پیش

شاهین محمد صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس نهم ثبت نام کرد.

نیم ساعت پیش

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی از آزمایش سلاح‌های شی

نیم ساعت پیش

ایرنا نوشت: سخنگوی آنگلا مرکل امروز با اعلام مخالفت دولت آلمان با برپایی تظاهرات ضدصهیونیستی مدعی شد که "دموکراسی" حاکم بر این کشور اجازه تظاهرات علیه اسرئیلی ها را نمی دهد.

نیم ساعت پیش

امام جمعه ورامین گفت: کاندیدای ریاست جمهوری مواظب باشید ، حرف‌ها و مواضع شما به نظام اسلامی آسیب نزند.

نیم ساعت پیش

با یکساله شدن طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز، تعداد خودروهای عمومی اعم از تاکسی و وانت بار که در این یکسال به صورت رایگان تبدیل به دوگانه سوز شدند به یکصد هزار دستگاه رسید.

نیم ساعت پیش

بونگ جون هو کارگردان فیلم انگل در حال تولید یک انیمیشن و سریال انگل برای شبکه HBO است.

نیم ساعت پیش

تیم فوتسال فرش‌آرا موفق شد در ادامه رقابت‌های لیگ برتر فوتسال پیروز شود و به رتبه چهارم جدول برسد.

نیم ساعت پیش

فرمانده انتظامی شهرستان دیلم از توقیف یک دستگاه خودرو کامیونت ایسوزو حامل کالای قاچاق به ارزش ۳ میلیارد ریال خبر داد.

نیم ساعت پیش

برخی رسانه‌های نزدیک به لاریجانی اعلام کردند که لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری از مراجع تقلیدم قم کسب اجازه کرده است.

نیم ساعت پیش

رییس ستادکل نیروهای مسلح تأکید کرد: شعله‌های آتش خشم مقدس رزمندگان مقاومت سرانجام حیات و حضور شیطانی این تبهکاران غاصب را به تل خاکستر تبدیل خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

پلیس کنیا برای متفرق کردن بیش از ۲۰۰ تن از شرکت کنندگان در راهپیمایی حمایت از فلسطین که در نایبروبی برگزار شده بود، از گاز اشک آور استفاده کرد.

نیم ساعت پیش

شاهین محمد صادقی با حضور در ستاد انتخابات کشور در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

نیم ساعت پیش

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- آقای عباس‌علی کدخدایی سخن‌

نیم ساعت پیش

در پی درگذشت آیت‌الله دکتر علی شیخ‌الاسلامی چهره ماندگار ادب فارسی مراکز فرهنگی پیام‌های تسلیتی صادر کردند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...