خودروتک |
4 روز پیش

ثبت نام 140 هزار نفر برای 10 هزار خودروی برقی

ثبت نام 140 هزار نفر برای 10 هزار خودروی برقی

معاون وزیر صمت از ثبت نام ۱۴۰ هزار نفر برای خرید خودروی برقی خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰ هزار خودروی برقی وارد کشور شده، بنابراین برای تحویل به متقاضیان از شیوه قرعه‌کشی استفاده می‌کنیم.

به گزارشخودروتکبه نقل از تسنیم، مهدی ضیغمی امروز در نشست خبری با اشاره به عرضه خودروهای برقی در سامانه یکپارچه، گفت: با ایجاد سامانه عرضه خودروهای برقی، عرضه این خودروهای وارداتی از هفته گذشته آغاز شده است بطوری که متقاضیان باید مبلغ 100 میلیون تومان را بصورت وکالتی نزد یکی از بانک‌های واجد شرایط بلوکه می‌کردند و سپس نسبت به انتخاب خودروی برقی مورد نظر خود در سامانه اقدام می‌کردند.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه مهلت انتخاب خودروهای برقی تا ساعت 23:59 امروز شنبه پنجم خرداد است، گفت: باید این نکته تأکید کنم که این مهلت قابل تمدید نیست.

مدیر طرحواردات خودرووزارت صنعت،معدن و تجارتتصریح کرد: 140 هزار نفر با واریز وجه 100 میلیون تومان نسبت به وکالتی کردن حساب خود برای خریدخودروبرقی اقدام کرده‌اند و احتمالا همین تعداد نیز برای انتخاب خودروی برقی در سامانه اقدام کنند.

به گفته ضیغمی، تعداد خودروهای برقی وارد شده به کشور تاکنون 10 هزار دستگاه است اما اولویت بندی برای تحویل خودروهای برقی به متقاضیان براساس قرعه‌کشی انجام می‌شود و 10 هزار نفر بر اساس قرعه‌کشی در نوبت تحویل این خودروها قرار می‌گیرند و در مدت 90 روز که سازمان حمایت تعیین کرده این خودروها تحویل مشتریان می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارتایراناظهار داشت: بعد از قرعه‌کشی و اولویت‌بندی، ثبت‌نام سایر متقاضیان خرید خودروهای برقی ابطال می‌شود و لذا متقاضیان خرید خودروهای برقی باید در دوره‌های بعدی که از طریق سامانه اعلام می‌شود نسبت به بلوکه کردنپولدر نزد یکی از بانک ها اقدام و سایر مراحل ثبت‌نام را طی کنند.

وی افزود: بنابراین متقاضیانی که از طریق قرعه‌کشی در اولویت قرار نگیرند دیگر نمی‌توانند خودرو تحویل بگیرند و در دوره‌های بعدی باید نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

معاون وزیر صنعت، اضافه کرد: از 140 هزار نفری که مبلغ 100 میلیون تومان در حساب بانکی برای خرید خودروی برقی ثبت‌نام کرده‌اند هنوز تعدادی نسبت به انتخاب خودروی برقی اقدام نکرده‌اند.

ضیغمی اظهار داشت: در صورتی که این افراد تا پایان مهلت انتخاب خودرو نسبت به انتخاب خودروی برقی اقدام نکنند در دوره‌های بعدی نمی‌توانند خودرویی را انتخاب کنند مگر اینکه دوباره نسبت به واریز وجه و ثبت‌نام اقدام کنند به عبارتی برای خرید باید دوباره از ابتدا ثبت‌نام انجام دهند.

وی بیان داشت: برای عرضه خودروی برقی به متقاضیان صف تشکیل نمی‌دهیم و لذا همین تعداد 10 هزار دستگاه را عرضه می‌کنیم.

رئیس سازمان توسعهتجارتایران اظهار داشت: براساس ابلاغ به بانک‌ها از دوشنبه هفته جاری بانک‌ها حداکثر ظرف 48 ساعت باید نسبت به آزادسازی پول‌های بلوکه شده متقاضیان اقدام کنند.

* چرا واردکنندگان تمایلی به ترخیص سریع خودروهای وارداتی ندارند؟

وی در موردوارداتخودروهای بنزینی هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت:حجم قابل توجهی خودروی وارداتی وارد کشور شده تعدادی نیز وارد منطقه شده است اما واردکنندگان به علت هزینه های کمتر انبارداری ترجیح می دهند این خودروها را تا زمانی کهارزبه آنها تخصیص یابد درکشورهای منطقهنگهداری کنند و بعد از تخصیص ارز نسبت به ورود آن به کشور اقدام کنند.

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت اظهار داشت: در دور چهاردهم عرضه خودروهای بنزینی که حدود دو هفته قبل در سامانه عرضه خودروهای وارداتی صورت گرفت حدود 8 هزار خودرو از بین بهترین برندهایجهانعرضه شد اما استقبال خوبی از سوی متقاضیان صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 22 هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد شده است، گفت: از این میزان بیش از 13 هزار خودرو از گمرکات ترخیص شده است و بخشی از آن نیز به متقاضیان تحویل شده است.

*دور جدید عرضه خودروهای وارداتی بنزینی در سامانه طی روزهای آینده

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: بعد از سه دوره عرضه خودروهای وارداتی باید خودروها در سامانه مازاد عرضه شوند و در صورتی که در سامانه مازاد نیز خودرو به فروش نرود قابل فروش توسط وارد کننده است اما هنوز این موضوع را مصوب و ابلاغ نکرده ایم.

وی بیان داشت: متقاضیان خودروهای وارداتی که در اسفند سال 1401 برای خرید این خودروها ثبت نام کرده اند بهتر است نسبت به انتخاب خودروهای خود اقدام کنند زیرا احتمال دارد سامانه 1401 بسته شود و اولویت‌ها ابطال شود و ثبت نام جدید برای متقاضیان خرید خودروهای وارداتی انجام شود که شرایط آن نیز فعلا بصورت دقیق مشخص نیست.

ضیغمی افزود: بهترین برندهای خودرو را در سامانه عرضه کرده ایم و لذا متقاضیان بهتر است هر چه زودتر خودروهای خود را از میان همین برندها انتخاب کنند.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: عرضه خودروهای وارداتی احتمالا در بستر سامانه ادامه می‌یابد اما ممکن است روش‌های عرضه متفاوت شود.

وی بیان داشت: دور جدید عرضه خودروهای وارداتی بنزینی در سامانه طی روزهای آتی برگزار می شود در این دوره نیز دارندگان اولویت های قبلی اجازه انتخاب خودرو داده می شود اما با توجه به اینکه حجم عرضه فراتر از تعداد اولویت های باقی ماند در سامانه است بزودی بخشی از این خودروها که از بین برندهای معتبر اروپایی و ... در قالب عرضه مازاد به فروش می رسد.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: به دنبال آن هستیم که از تابستان 1403 متقاضیان خودروهای وارداتی بتوانند دسترسی آسان تری به این خودروها داشته باشند بنابراین با ابطال اولویت‌های 1401 ثبت‌نام جدید برای خودروهای وارداتی بنزینی را آغاز می‌کنیم.

ضیغمی بیان داشت: فرآیند اجرایی کردن تخصیص ارز به خودروهایجانبازاندر دست انجام است و بزودی نتایج آن اعلام می شود. همچنین درخصوص تخصیص ارز به سایر خودروهای وارداتی (برقی، بنزینی، هیبریدی) دستورالعمل هایی در دست انجام است و همکاری خوبی را در این زمینه شاهد هستیم.

وی بیان داشت: درخصوص شماره گذاری خودروهای وارداتی نیز با همکاریپلیس راهورسرعت تخصیص پلاک ملی به خودروهای صفر کیلومتر وارداتی افزایش یافته است و در حال حاضر به صورت روزانه تعداد قابل توجهی از خودروهای وارداتی به دست خریداران می رسد.#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برای داشتن یک سفر عالی و بی دردسر در ایام نوروز، بهتر است قبل از شروع مسافرت، خودروی خود را چک کنید.

5 ساعت پیش

در روزهای اخیر نام خودروهای وارداتی به صورت غیررسمی در محافل خودرویی مطرح می شود. خودرو سئات یکی از این خودروها است که قرار است در دور جدید واردات خودرو چرخ هایش خیابان های ما را لمس کند. مدلی از سئات که برای عرضه در ایران در نظر گرفته شده خودرو سئات ایبیزا است. یک خودرو هاچبک که با همکاری فولکس واگن ساخته شده است.

5 ساعت پیش

گران‌ترین خودروی جهان از سوی شرکت انگلیسی رولزرویس به ارزش بیش از ۲۸ میلیون دلار رونمایی شد. این خودرو رولزرویس Boat Tail یا دم قایقی نام دارد.

5 ساعت پیش

رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد که علیرغم قطعی شدن نرخ‌های جدید جرائم رانندگی، زمان قطعی اجرای آن هنوز مشخص نشده است.

5 ساعت پیش

جدیدترین محصول ایران خودرو، یک هاچبک چهاردر با کد مدل TF21 است. ظاهرا طراحی این خودرو، برگرفته از تولیدات چینی نیست و توسط مهندسان داخلی به اتمام رسید است. براساس اطلاعات موجود، TF21 در تابستان سال آینده تولید انبوه خواهد شد.

5 ساعت پیش

در نمای روبرو، وفاداری سازنده به نسخه‌ی مشهور ۱۹۵۷ دیده می‌شود و با این هدف، چراغ‌های نسبتا کوچک دایره‌ای همراه با جلوپنجره‌ی دوگانه که فضای باریکی برای عبور هوا دارد، در آخرین مدل فیات 500 دیده می‌شود.

5 ساعت پیش

حکم نهایی پرونده شرکت «مدیران خودرو» درباره غیر استاندارد بودن قطعه اکسل عقب خودروی ایکس ۵۵ تولیدی این شرکت ۳۱ اردیبهشت اعلام می‌شود.

5 ساعت پیش

وزیر صمت بیان کرد: آنچه که وزارت صمت دنبال می‌کند این است که زمینه را برای تامین نیاز فراهم کند؛ حال نیاز چه بخواهد از داخل تأمین شود، چه از خارج.

5 ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی یک روز قبل از بازی فولاد و الفیصلی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان به حمایت از نکونام و تیمش پرداخت.

5 ساعت پیش

بیشتر...