۱ هفته پیش
2 بازدید

نصب کراس ساخت ایران بر روی خطوط ریلی سرخس با رویکرد رواج صادرات و واردات | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه الس

ایجاد راه آهن در ایران یکی از آرزوهای بزرگ و ملی در گذشته بود که در سال 1317 شمسی محقق شد. پس از احداث راه آهن سراسری در کشور، به تدریج سایر خطوط راه آهن در نقاط مختلف کشور ساخته شدند و به بهره برداری رسیدند؛ یکی از آن ها راه آهن سرخس بود که نخستین گام ها برای ساخت در سال 1356 توسط کارشناسان روسی برداشته شد.

بعد از آن به علت مصادف بودن انقلاب اسلامی ایران این تلاش ها متوقف و پس از سال 1372 مجدداً همزمان با امضاء موافقنامه ترانزیت بین‌ ایران و کشورهای قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و قرقیرستان آغاز شد. در واقع خطوط ریلی یکی از مولفه های اصلی صنعت حمل و نقل می باشد که این امر در منطقه ویژه اقتصادی سرخس به خوبی امکان سنجی و اجرا شده است. این موسسه برای نخستین بار در سطح کشور بر روی خطوط ریلی این منطقه، کراس احداث کرده است که در گفت و گو با احمد صادقی گلمکانی؛ مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس در این خصوص گفت و گویی داشته ایم.

ابتدا بفرمایید که به چه علتی خطوط ریلی عریض و نرمال در منطقه ایجاد شده است؟
از آنجا که خطوط راه آهن کشورهای آسیای میانه و روسیه عریض تر از خطوط نرمال و رایج سایر کشـورها می باشد، لذا مسئله انتقال کالا از طریق این مسیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده است. به همین دلیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس برای رفع این مشکل و رفاه حال تجار با صرف هزینه بالایی نسبت به ایجاد سایت تخلیه و بارگیری در منطقه اقدام کرد. در حال حاضر نیز از 51 کیلومتر خط ریلی در نظر گرفته شده در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، 34 کیلومتر ریل عریض و نرمال ساخته شده که در حال استفاده است.

علت ساخت کراس چه بود ؟
کراس در واقع تقاطعی است که خطوط عریض و نرمال می تواند به صورت واحد از آن استفاده کند. در طراحی و ساخت کراس، نوع ریل موجود در محل اهمیت چندانی ندارد و کراس این قابلیت را دارد که از همه مسیرهای
خطوط ریلی عریض و چه نرمال به راحتی مسیر عبور را هموار کند.

مزیت کراس چیست؟ نصب و استفاده از آن چه مشکلی را حل خواهد کرد؟
معمولاً موقعی که در سایت تخلیه و بارگیری خطوط نرمال و عریض وجود دارد، خطوط عریض و نرمال در قسمت هایی یکدیگر را قطع می کند و به خاطر خروج از بن بست عریض و نرمال از کراس استفاده می کنیم؛ در واقع عملیات تهیه و نصب این کراس یا به عبارتی دیگر چهارراه، توانست مشکلات به وجود آمده را رفع کند. معتقد هستم نصب کراس، خلاقیتی بود که توانست هزینه دسترسی به خطوط ریلی به وسیله پل یا زیرگذر را به طور چشمگیری کاهش دهد، چرا که در صورت عدم استفاده از کراس، نیاز به احداث پل روگذر یا زیرگذر وجود داشت.

با نصب کراس چه تفاوتی در حمل و نقل و صادرات و واردات از منطقه ویژه اقتصادی سرخس ایجاد شده است؟
با وجود آماده بودن بسیاری از زیرساخت های ریلی در منطقه و عدم دسترسی آسان به این خطوط که عمدتا در مجاورت کریدور ترانزیتی واقع شده اند و سال ها بلااستفاده مانده بودند، با نصب کراس، اکنون به شبکه ریلی متصل شده اند. در حال حاضر نیز تعدادی زیادی از واگن های صادراتی و ترانزیتی بر روی این ریل ها قرار گرفته شده که تا حدود زیادی از حجم ترافیک واگن ها در مسیر سکوهای تخلیه و بارگیری کاسته شده است.

کراس برای نخستین بار در سطح کشور آن هم در منطقه ویژه اقتصادی سرخس نصب شده، بفرمایید که این نمونه خارجی است یا داخلی؟
این کراس یا همان چهارراه اتصالی خطوط ریلی به صورت زاویه 90 درجه برای اولین بار در کشور به سفارش منطقه ویژه اقتصادی سرخس توسط شرکت توس کاوه آهنگر و همکاری مشاور راه آهن موسسه ساخته و در محل مناسب نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. در واقع این موسسه با رویکرد حمایت از تولید داخل و رونق تولید و در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال جهش تولید، به متخصصان داخلی اعتماد کرده که در نهایت محصولی با کیفیت را ساخته و تحویل داده اند.این اولین نمونه کراس ایرانی می باشد که می تواند با زوایای مختلف اجرا شود، البته در حال حاضر یک عدد کراس هم در راه اندازی اینچه برون استفاده می شود که از خارج از کشور خریداری شده است.

به کیفیت اشاره کردید، آیا کیفیت کار به همان اندازه نمونه های خارجی است؟
این کراس که خود نوعی نوآوری و وسیله ای جدید محسوب می شود، نسبت به مشابه خارجی دارای قدرت، استحکام  و کارایی بیشتری است و هزینه ساخت آن نیز به مراتب از مشابه خارجی اش کمتر می باشد. استفاده از نمونه خارجی به دلیل پر هزینه بودن و ارزبری در دستور کار نبوده، از طرفی نمونه ایرانی را هم می توان به صورت ثابت درآورد و هم به شکل مکانیکی استفاده کرد، در حالی که نمونه خارجی آن ثابت است. ناگفته نماند که دستگاه ساخته شده، توسط گروه نظارت راه آهن خراسان تایید شده است.


تهیه و تنظیم: هدی زاهدی#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

مطالب مرتبط