خبرورزشی |
4 روز پیش

قرار نیست فغانی سر تیم ها را بب رد از ایران برود شاید سرعت توپ پرسپولیس بالا بود که داور ندید نگاه استقلالی ها به این داور درست نیست

رئیس دپارتمان داوری گفت: درباره صحنه‌های اتفاق افتاده در دیدار پرسپولیس مقابل صنعت نفت اظهارنظری نمی‌کنم ولی قطعاً پس از هر بازی نحوه قضاوت داوران را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم.

رضا سخندان
خبرورزشی -

در اواسط نیمه دوم دیدار تیم‌های پرسپولیس و صنعت نفت آبادان ضربه مهاجم پرسپولیس پس از برخورد به تیر افقی و ورود به دروازه به بیرون برگشت اما کمک داور دستور به ادامه بازی داد و در حالی که توپ از خط رد شده بود آن را نپذیرفت. رضا سخندان در گفتگو با خبرورزشی، درباره اتفاقات حاشیه داوری در دیدار پرسپولیس و همچنین ساز و کار استفاده از سیستم VAR فوتبال کشورمان و البته حضور ناگهانی علیرضا فغانی در هفته پنجم لیگ برتر و حاشیه‌هایی که پس از بازی استقلال رخ داد حرف زد:

در ارتباط با صحنه شوت مهدی‌ عبدی و توپی که به نظر می‌رسید از خط رد شده چه صحبتی دارید؟

بنده به عنوان عضوی از جامعه داوری فدراسیون فوتبال حق اظهار نظر درباره صحنه‌های رخ داده در مسابقات را ندارم. البته ما هر هفته پس از پایان رقابت‌ها فیلم‌ها را می‌بینیم و نسبت به صحنه‌های اتفاق افتاده تصمیم‌گیری می‌کنیم، ولی درباره خانواده خودمان اظهارنظری نخواهیم کرد.

حالا که سیستم کمک داور ویدیویی در ایران راه اندازی نشده چرا برای کاهش اشتباهات داوری از داوران کنار دروازه استفاده نمی‌کنید؟

بحث برگزاری مسابقات با ۶ داور در دنیا منسوخ شده و دیگر استفاده نمی‌شود. زمانی هم که ما از حضور ۶ داور استفاده می‌کردیم به خاطر فشارهایی بود که روی کمیته داوران ایجاد می‌شد. ضمن اینکه انجام مسابقات با ۶ داور نیاز به آموزش دارد. ما باید سیستم VAR را بیاوریم که آن هم یک پروسه طولانی است و مراحل آموزش این روش بین یک تا دو سال به طول خواهد انجامید. خوشبختانه فدراسیون به این کار علاقه مند است و در حال حاضر مسئولان در حال تهیه زیرساخت‌های اجرای این سیستم در فوتبال هستند.

با توجه به اینکه اکثر داوران ایرانی بین المللی هستند واقعاً لازم است که آنها دو سال برای استفاده از سیستم VAR آموزش ببینند؟ یعنی این سیستم تا این اندازه پیچیده است؟

ما در حال حاضر تنها آقای فغانی را در سطح جهانی داریم که دارای لایسنس داوری هستند. البته آقای موعود بنیادی‌فر هم در حال سپری کردن دوره لایسنس هستند اما بقیه آنها فعلاً فقط در سطح آسیا هستند. سیستم VAR قرار بود در جام جهانی ۲۰۱۸ استفاده شود و ما دیدیم که با چه مشکلاتی مواجه شد. فیفا استارت این کار را از المپیک ۲۰۱۶ زد تا به اصطلاح مراحل آزمون و خطای این قضیه پشت سر گذاشته شود. این که داوران بیرونی بدانند چه جاهایی باید در امر قضاوت داور وسط دخالت کنند یا نکنند پروسه مهمی‌است.

نمی‌توانیم با قرار دادن یک مانیتور کوچک کنار دست داور چهارم، VAR موقت را به این شکل داشته باشیم؟

ما که قرار نیست از خودمان روش ابداع کنیم. قطعاً با اجرای چنین روشی فیفا به موضوع ورود می‌کند. حرف فیفا در ارتباط با استفاده از سیستم VAR کمک به داوران است در شرایطی که به جذابیت فوتبال لطمه ای وارد نشود. آنها به شدت مخالف کاهش سرعت بازی فوتبال هستند. برای مثال زمانی که آقای فغانی در جام جهانی داور وسط بود داوری که در بخش VAR به او کمک می‌کرد ایرماتوف بود. همیشه کسی را در VAR کنار دست داور وسط می‌گذارند که در سطح بین‌المللی و عالی باشد. در واقع هم داوران باید یکدیگر را قبول داشته باشند و هم اینکه فیفا تأکید دارد تصمیمات به سرعت اتفاق بیفتند. اگر قرار باشد داور بیرون برای هر موضوعی بازی را متوقف کند آن وقت ذات ورزش فوتبال لطمه می‌بیند و ممکن است پروسه آنقدر طولانی شود که یک فوتبال ۹۰ دقیقه ای سه ساعت طول بکشد. به همین خاطر برای جلوگیری از کاهش جذابیت فوتبال فیفا اجازه نمی‌دهد که کنار خط تلویزیون بگذارند و داور برای هر صحنه‌ای از زمین خارج شود و دوباره برگردد.

فکر نکید قرار است فغانی سر تیم ها را ببُرد و از ایران برود!/ شاید سرعت توپ پرسپولیس بالا بود که داور ندید/ نگاه استقلالی ها به این داور درست نیست

درباره زمان تجهیز فدراسیون فوتبال به سیستم VAR خبر خوشحال کننده ای برای اهالی فوتبال ندارید؟

بنده اطلاع دقیقی ندارم که خبر خوشحال کننده ای بدهم. اگر خبر جدیدی باشد از سوی روسای فدراسیون اعلام می‌شود. قطعاً داوران علاقه مند هستند تا چه بیشتر جلوی خطای انسانی گرفته شود. در همین صحنه بازی پرسپولیس با توجه به سرعت بالای توپ شاید کمک داور نتوانسته تشخیص بدهد که توپ از خط رد شده یا نه و قطعاً با بودن چنین تجهیزاتی شرایط قضاوت برای داوران هم راحت تر می‌شود. کسی نمی‌تواند منکر این موضوع شود که اشتباه در امر قضاوت آن هم در ورزشی با سرعت بالا مثل فوتبال وجود ندارد.

چرا هر از گاهی علیرضا فغانی یک مسابقه را در لیگ ایران سوت می‎ زند؟

قطعاً به عنوان یک ایرانی همه ما قبول داریم که علیرضا فغانی در بالاترین سطح داوری بین المللی قرار دارد. او در لیگ استرالیا سوت می‌زند اما چون در قطر مشغول قضاوت بود و برای تعطیلات به تهران آمده بود، چند روزی فرصت داشت و ما از ایشان تقاضا کردیم تا یک بازی را در ایران قضاوت کند که البته خودشان علاقه‌ای به قضاوت نداشتند و ما از ایشان خواستیم. دلیل دیگر درخواست ما این است که آقای فغانی می‌تواند برای همه داوران فوتبال یک الگو باشد.

این موضوع از سوی طرفداران تیم استقلال به شدت مورد انتقاد قرار گرفته که چرا باید این داور برای آنها سوت می‌زده؟

هواداران تیم استقلال و یا دیگر اهالی فوتبال باید به این موضوع به دید مثبت نگاه کنند نه اینکه فغانی آمده بود تا سر تیم ما را ببرد و برود. ممکن است در بازی که آقای فغانی قضاوت می‌کند چند حرکت ببینیم که مثل کلاس درس برای داوران جوان تر باشد. هواداران استقلال برداشت درستی از این موضوع نداشتند. هجمه ای هم که علیه ایشان درباره خطای دست اتفاق افتاد مشخص شد که اصلاً هندی رخ نداده بود و تصمیماتشان در طول بازی کاملاً درست بود. ولی متاسفانه در فوتبال ایران همواره حاشیه بیشتر از متن آن است. باز هم می‌گویم که این باعث افتخار ماست که هرازگاهی می‌توانیم از حضور آقای فغانی در مسابقات مان بهره مند شویم.#‌ورزشی #‌خبر_ورزشی منبع: خبرورزشی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

3 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

3 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

3 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

3 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

3 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

3 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

3 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...