خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

تعداد مراکز سلامت روانی اجتماعی سراج در کشور تا پایان امسال به ۱۰۰ واحد می رسد ایسنا

تعداد مراکز سلامت روانی اجتماعی (سراج) در کشور تا پایان امسال به ۱۰۰ واحد می‌رسد

ایسنا/خراسان رضویمعاون فنی دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توسعه و راه اندازی ۱۰۰ مرکز سلامت روانی اجتماعی(سراج) در کشور که در مهرماه امسال از سوی رییس جمهور به این وزارت ابلاغ شده بود، ۷۰ درصد تحقق یافته است.

طاهره زیادلو در حاشیه مراسم افتتاح نخستین مرکز سلامت روانی اجتماعی(سراج) در مجتمع قضایی "شوق زندگی" مشهد افزود: طی هشت سال گذشته تا قبل از سال ۱۴۰۰، ۲۳ مرکز سراج به عنوان الگو در کشور فعالیت داشتند که در ۲۶ مهرماه امسال با دستور رییس جمهور در رویداد اجلاس تجلیل از دستاوردهای بهداشت، مقرر شد با نگاه تقویت این مراکز توسعه یابند و تا پایان امسال ۱۰۰ مرکز سراج دیگر در کشور راه اندازی شود که تا کنون ۷۰ درصد این مراکز افتتاح شده اند و سایر مراکز سراج نیز تا پایان سال هم نیز افتتاح خواهند شد.

وی ادامه داد: در راستای توسعه و ارتقای مراکز سراج در فاز نخست ۱۰۰ مرکز سراج تا پایان امسال و در فاز دوم برای رسیدن به ۴۵۰ مرکز سراج در کشور، ۳۵۰ مرکز سراج دیگر طی سال ۱۴۰۳ راه اندازی خواهند شد.

زیادلو با اشاره به اینکه وزارت کشور از چارچوب کارگروه آسیب‌های اجتماعی به موضوع ورود کرده و بر تقویت فرمانداری‌ها در این حوزه تاکید دارد گفت: ارایه خدمات در حوزه سلامت روانی اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی در مراکز سراج امری مشترک و بین بخشی است که حوزه تخصصی، تامین نیروی انسانی، هدایت و برنامه‌ریزی و اتصال بین مراکز ارجاع در بخش‌های بهداشت و درمان و مراکز خدمات جامع سلامت توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است .

وی بیان کرد: رویکرد مراکز سلامت روانی اجتماعی(سراج)، رویکردی جامعه‌نگر با حلقه مراقبت مشارکتی تیم سلامت است که هر یک از این مراکز متشکل از روانپزشک، روانشناسان بالینی و سلامت، یک مددکار اجتماعی در درون مرکز و یک مددکار اجتماعی تحت نظارت و دستور فرمانداری‌ها است.

دکتر زیادلو افزود: مشهد جزو دانشگاه‌های پیشرو در بین سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای تحقق توسعه و افتتاح مراکز سراج در کشور بوده که امسال چهار مرکز سراج در مشهد افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: مشهد در برقراری اتصال معنادار با نقطه‌هایی که می‌توانند پشتیبان مراکز سراج باشد همچون دادستانی و قوه قضاییه با راه‌اندازی «نخستین مرکز سراج شوق زندگی» در مجتمع قضایی شوق زندگی دادستانی مشهد و آموزش و پرورش با راه‌اندازی «نخستین مرکز سراج دانش آموزی» در یکی از مراکز مشاوره آموزش و پرورش مشهد، در کشور نیز پیشگام است که در این زمینه این ۲ مرکز سراج به عنوان نمونه و الگوی کشوری خواهند بود.

معاون فنی دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در «نخستین مرکز سراج شوق زندگی»به طور اختصاصی ارائه خدمات در مجموعه قضایی و حمایتی ویژه مهجورین و بیماران با اختلالات روان پزشکی و نیز افراد آسیب دیده اجتماعی صورت می گیرد.

زیادلو با بیان این که هم اکنون در مراکز سراج خدمات سطح ۲ و ۳ پیشگیری به مراجعان داده می‌شود، افزود: بنا به توافق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با معاونت دادستانی، مقرر است که با افتتاح یک پایگاه سلامت در این مجتمع، خدمات سطح یک مراقبت‌های سلامت نیز به مراجعین و افراد شاغل در مجتمع ارائه شود.

وی عنوان کرد: در مراکز سراج، دریافت کننده خدمات عموم مردمی هستند که از سیستم ارجاع به این مرکز معرفی شده‌اند و نیاز به خدمات تخصصی سلامت روانی اجتماعی دارند.

کاهش ۷۰ درصدی میزان عود اختلالات روانپزشکی شدید و نیاز به بستری در بیمارستان‌ها با فعالیت مراکز سراج در شهرستانهای الگو

معاون فنی دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مزایای توسعه مراکز سراج اظهار کرد: میزان عود برگشت به بیمارستان یا بازگشت به شرایط بستری دوباره برای افراد دارای اختلالات روانی پس از ترخیص از بیمارستان، با فعالیت مراکز سراج حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

زیادلو افزود: نمونه تجربه موفق در بردسیر کرمان بوده که این کاهش ۷۰ درصدی بسیار معنادار است و بیماری که از بیمارستان مرخص می‌شود باید در یک سیستم درمان حمایتی قرار بگیرد که روانپزشکان و مددکاران فعال در مراکز سراج این حمایت را انجام می‌دهند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی ادامه داد: همچنین توسعه مراکز سراج در کشور می‌تواند در کاهش ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی در بیمارستان‌های اعصاب و روان نقش بسیار موثری را ایفا کند.

معاون فنی دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آسیب‌های اجتماعی یک جنبه مراقبت امنیت روانی دارد و این چیزی است که از وزارتخانه‌ای باید هدایت بشود که نسبت به ابعاد مختلف موضوع مراقبت بکند.

زیادلو افزود: با توجه به این که خدمات روانپزشکی و روانشناسی، گران و معمولا ادامه‌دار و نیازمند پیگیری‌های ممتد هستند، این پیگیری‌ها در مراکز سراج و با حضور مددکار اجتماعی و لینک و پیوست آن به حوزه فرمانداری اتفاق می‌افتد.

نخستین «مرکز سلامت روانی اجتماعی(سراج) شوق زندگی» دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور مسولان کشوری، استانی و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجتمع قضایی "شوق زندگی" این شهر افتتاح شد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: رای گیری در شعب سراسر کشور تمدید شد.

1 ساعت پیش

رئیس ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی شهرستان بهارستان گفت: ۵ نفر که اقدام به خرید رأی می‌کردند دستگیر و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شد.

نیم ساعت پیش

سباستین فتل قهرمان چهار دوره فرمول که در پایان فصل 2022 اعلام بازنشستگی کرد، در مورد احتمال از سرگیری حرفه خود واکنش نشان داد.

1 ساعت پیش

سد فریمان که براثر خشکسالی‌های اخیر خشک شده بود، پس از بارش‌های اوائل اسفند ۱۴۰۲ جان دوباره‌ای گرفت.

نیم ساعت پیش

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

1 ساعت پیش

دفتر آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان در عراق بیانیه‌ای را در خصوص روز آغاز ماه مبارک رمضان صادر کرد.

نیم ساعت پیش

سخنگوی شورای نگهبان روند نظارت شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را تشریح کرد.

نیم ساعت پیش

رای گیری در شعب سراسر کشور تا ساعت ۲۰ تمدید شد.

1 ساعت پیش

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

1 ساعت پیش

بیشتر...